Zdraví

Pevné tělo nejen do plavek – Pohyb a výživaNejen koupele, masáže či kosmetické přípravky pomáhají vytvarovat vaši postavu k vysněnému „ideálu“. Velmi důležitý je pohyb a vhodná výživa.

 

POHYB

Většinou to neslyšíme rádi, ale pokud se chceme zbavit celulitidy, bez pohybu se bohužel neobejdeme. Existují však i cviky, které zvládneme v pohodlí domova. Už pár minut denně stačí, aby zesílily svaly, a tím i podkožní tkáň.

 

♦ Pevná stehna


Postavte se zády ke stěně, jděte do dřepu tak, aby holeně, stehna i trup svíraly pravé úhly. V této pozici vydržte co nejdéle (zpočátku to nepřehánějte – pozor na svalovou křeč) a den ode dne výdrž zvyšujte. Po cvičení protáhněte stehna ve výpadu.

 

Položte se na bok, hlavu si opřete o dlaň. Spodní nohu pokrčte, horní nadzdvihněte. 20x nechejte nohu klesnout a znovu ji nadzdvihněte. Krátce si odpočiňte a celé cvičení opakujte ještě jednou – tentokrát však hmitejte v dvojnásob rychlejším tempu a jen v rozmezí dvou centimetrů.

Pokud ještě máte sílu, zopakujte jednodušší fázi, a pak si vyměňte nohy.

 

♦ Pevné břicho

Břicho můžete klidně posilovat po ránu, ještě než vyskočíte z postele. Položte se na záda, natáhněte nohy, ruce zkřižte za hlavou. Poté trochu nadzdvihněte trup a dvacetkrát hmitejte nahoru a dolů v rozmezí dvou centimetrů.

Na chvilku se položte a protáhněte celé tělo a pak se pusťte do druhé série: Nohy zdvihněte kolmo ke stropu a zkoušejte desetkrát nadzdvihnout zadeček jen o několik centimetrů. I tady platí: Začněte s menším počtem opakování a postupně si přidávejte.

 

♦ Vypracovaný zadeček

 

Toto cvičení lze provozovat prakticky kdekoliv – při čištění zubů, ve frontě u pokladny v obchodě nebo třeba při žehlení. Stahujte hýždě pevně k sobě, chvilku zatněte a zase uvolněte. Tím se svaly výrazně posílí a hýždě se pěkně vytvarují.

Totéž lze provozovat i s břichem – tu a tam jej zatněte a zase uvolněte.

 

♦ Odbourávání tuků

 

Nejlepší možností, jak rozpustit tukové polštářky, je vytrvalostní sport. Pomalý jogging, chůze nebo jízda na kole jsou účinnější než intenzivní cvičení. Tuky spalujete tehdy, když se tep pohybuje kolem 130 úderů srdce za minutu (je to puls, při kterém ještě klidně můžete mluvit). Tak totiž trénujete v takzvané aerobní zóně, v níž má tělo dost kyslíku pro odbourávání tuků.

Cvičte minimálně dvakrát týdně ve volném tempu po 45 minutách.

 

VÝŽIVA

Chcete-li si udržet pevnou kůži bez nehezkých dolíčků, neobejdete se bez správné výživy.

 

♦ Vláknina a vitaminy

 

Důležité je, aby tělo bylo dostatečně zásobeno vlákninou, minerálními látkami, stopovými prvky (draslík, vápník, železo, měď, zinek) a vitaminy (především A, B6, C D a E). Dopřávejte si proto brambory, celozrnné výrobky, rajčata, cuketu, špenát, mrkev, listový salát, čerstvé bylinky, oleje lisované za studena, kefír, jogurt a další zakysané výrobky s minimem tuku.

 

♦ Vitamin C

Vitamin C ve vyšších dávkách zpevňuje tkáně. Jako kúra proti celulitidě se proto doporučuje jíst dvakrát denně ovoce bohaté „céčko“ (například jahody, citrusové plody, kiwi) a k tomu ještě pokaždé užívat 250 mg vitaminu C.

Zvláště přínosné pro pružnou kůži a pevné podkoží jsou všechny potraviny, které obsahují hodně draslíku, a tudíž odvodňují. Patří k nim například jahody, maliny, meruňky nebo chřest. Výborná je také „vitaminová bomba“ ve formě ananasu, protože podporuje odbourávání tuků.

Tip: Užívejte kyselinu křemičitou, protože křemík zpevňuje tkáně. Spolehlivým zdrojem křemíku jsou například brambory. oves, proso, pšenice.

 

♦ Stop!

Měli bychom se vyvarovat všech potravin, které tělo překyselují. Jídla typu fast food, sladkosti a výrobky z bílé mouky usnadňují ukládání odpadních látek v tkáních, narušují trávení a látkovou výměnu – jezte je proto skutečně jen ve velmi omezeném množství.

Také se slánkou bychom měli zacházet velmi opatrně, protože kuchyňská sůl váže v těle vodu. Raději pokrmy ochucujte kořením a bylinkami.

 

♦ Blahodárná voda

Základem boje s celulitidou je hodně pít! Jen při dostatečném přísunu tekutin mohou být odpadní produkty látkové výměny odstraněny z těla. Pití povzbuzuje trávení a zrychluje metabolismus tuků. Nejlepším pomocníkem jsou minerálky a bylinkové čaje.

 

Tip: Zázvorový čaj podporuje trávení a metabolismus, a tudíž zeštíhluje. Pampeliškový čaj zbavuje tělo jedů.

 

Čtěte také: Pevné tělo nejen do plavek – Péče o pokožku a soutěžte se Ženou-in!

   
18.08.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [6] pepa12

  Super článek. Plně souhlasím.

  Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na

  snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v

  ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá

  divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám shodil

  za 42 dnů z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78 - 80,8Kg. Manželka

  z 60Kg na 54Kg a dnes má 54Kg. Známí který začal 4.1.2006 z

  114Kg má dnes 97Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude

  zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon.

  Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pomohu Vás s

  tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace:

  mail: disc@wo.cz pepa1

  superkarma: -1 23.04.2009, 21:21:04
 2. [5] Iva.Bu [*]

  Všechno vím teoreticky, ale jak to dokázat i v praxi?

  superkarma: 0 14.12.2008, 13:32:18
 3. [4] Katka123 [*]

  Ještě to dodržovat...

  superkarma: 0 05.11.2008, 17:57:06
 4. avatar
  [3] Kettyna [*]

  TYTO RADY ZNÁM PERFEKTNĚ JEN MI CHYBÍ PEVNÁ VŮLE

  superkarma: 0 01.11.2008, 19:04:21
 5. [2] EmmCA [*]

  Rady odborníků a ukázky správného cvičení podpořené komentáři Mr. a Miss. Wellness, naleznete na www.cerealie.cz

  superkarma: 0 20.08.2008, 16:11:21
 6. [1] EmmCA [*]

  Jo jo, bez práce nejsou koláče! Žádné zázračné pilulky nejsou, ty, co se tváří že pomohou, jsou jen lákadlem na peníze. Začněte pravidelně snídat (lehká snídaně v podobě jogurtu s celozrnnými cereáliemi, např. Fitness + možno přidat kousek ovoce), upravte si jídelníček do menších porcí a jezte častěji. A cvičit!!! Odhodlání, pevná vůle a vytrvalost přináší ovoce :)

  superkarma: 0 20.08.2008, 16:08:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme