Domácnost

Petra Pudová: „Chrt není normální pes, není to pes na cvičák“

Minulý týden jsme vám představili Petru Pudovou coby hrdou majitelku osmi chrtů. Jelikož rozhovor vzbudil velký zájem a některé z vás psaly různé dotazy či připomínky, rozhodli jsme se Petře některé z otázek v diskuzi položit. Jak na ně odpověděla, si můžete právě teď přečíst.

Petro, pod tvým rozhovorem z minulého týdne (můžete si přečíst zde) se ukázalo mnoho otázek, mimo jiné i dotaz od čtenářky, že by ji zajímalo, jak se dá skloubit normální život s chovem tolika psů?
Není to jednoduché, ale když se chce a potažmo v některých situacích i musí, všechno jde. Znamená to samozřejmě i jistou oběť, kdy postrádáte čas a pořád musíte myslet zodpovědně. Samozřejmě by byl můj život o dost jednodušší, kdybych psy neměla, ale byl by chudý a smutný. Jednou jsem si je pořídila, ale podle toho i teď musím jednat. A i když je to o dost komplikovanější, rozhodně nelituji. :-)

asd

Další připomínka byla k tvému stylu venčení, kdy jsi odpověděla, že pejsky nejčastěji vypustíš proběhnout na zahradu a jen občas jdeš s některými ven. Účastníkům diskuse pod rozhovorem s tebou nepřišla tahle forma venčení jako dostačující, jaký máš ty na to názor? Myslíš, že to vážně pejskům stačí?
Vzhledem k tomu, že moji psi mají aktivní život, kdy chodí běhat na závody nebo tréninky, jedeme na výlet, návštěvu nebo výstavu, myslím, že rozhodně nijak nestrádají. Na rozdíl od spousty jiných psů nežijí zavření v kotci na pár metrech, ale mají plnohodnotný život, který by jim mohla spousta ostatních závidět. Nepotřebují každý den chodit na procházku, jim stačí, že s nimi jakkoliv trávíte čas, ať doma, nebo kdekoliv jinde. A obecně jsou to povaleči, které nejvíc baví válet se celý den na gauči nebo v posteli a nejlépe s vaší přítomností.

Ještě ohledně tvé zahrady, jedna z našich čtenářek podotkla, že musí asi pěkně vypadat, když tam venčíš osm psů, tak jak to na tvé zahradě vypadá? Uklízíš po každém venčení mazlíčků jejich dárečky?
Asi pošlu fotku zahrady. :-D Myslím, že by se čtenářka asi divila a nepoznala by, že na této zahradě běhá několik psů. :-) I když psů mám větší počet, stále se snažím, chci a vyžaduji, aby to tu nevypadalo jako u pejskařů. Což mi zrovna připomíná, když jsem se před pár dny byla podívat na jednu nemovitost, a nestačila jsem se divit, v jakém stavu jsou schopni lidi žít. Ve srovnání s tímto můžete u nás jíst z podlahy i při tomto počtu psů. :-)

Padl i dotaz, jestli jsi nepřemýšlela o tom, že bys chodila s pejsky na cvičák, když si zmínila, že na volno být nemůžou, jelikož nejsou moc poslušní?
Chrt není normální pes, není to pes na cvičák. Někdo zmínil i něco o výchově, že nemám psy vychované, proto je nemohu pustit na volno. Mohu je pustit, ale mám je natolik ráda, že nehodlám riskovat, že se jim něco stane. Protože i u chrta nikdy nemáte jistotu, že vás poslechne, byť byste ho drezírovali odmalička. A nevidím důvod, proč bych se o tomto měla přít s někým, kdo tomu nerozumí a chrty nezná. I když jsem na cvičáku nikdy nebyla, moji psi mě poslouchají „na slovo“ a umí i základní povely, aniž bych je k tomu musela někdy „drezůrovat“.  Saluka je natolik inteligentní, že běžné výchovné nácviky nepotřebuje, naopak jí to nesvědčí!

asd

A také čtenářky zajímala rivalita ve tvojí smečce. Bojují psi proti sobě, nebo spolu vycházejí v pohodě?
Nebojují, saluka je smečkový pes, a právě naopak jim vyhovuje společnost ostatních saluk. Leží na sobě, leží přes sebe namačkaní jeden na druhého, protože rádi cítí kontakt. Samozřejmě ve chvíli, kdy nějaká část z nich jde na procházku nebo jede někam na výlet, když přijdou domů, dávají si svoji důležitost najevo, ale to je otázka pěti minut a je to naprosto normální ve smečce, kde je víc než jeden pes. :-) Ale žádné rvačky tu neprobíhají a vzájemně se brání a chrání.

Ještě mi prosím tě prozraď, staráš se nějak o psy? Myslím tím každodenní česání, jelikož zrovna saluki mají na některých místech velmi dlouhou srst.
Nemám to úplně striktně pravidelně, češu dle toho, jak je potřeba, a koupání je vždy před výstavou, které jsou v různých intervalech. A ti, kteří nejezdí momentálně na výstavy, se koupou dle potřeby a času. U saluk je výhoda, že mají samočisticí srst a postrádají „psí“ pach, takže i když je máte doma v bytě, nemusíte je koupat např. každý týden, ale stačí třeba 1x za jeden až dva měsíce, podle chuti. :-)

sad
Zdroj foto: https://www.facebook.com/petra.pudova?fref=ts

Jinak pokud by čtenářky zajímalo více informací, co všechno se svými psy dělám a koho mám doma, jednoduchou cestou přes stránky www.alzahra.cz se mohou dozvědět, co vše máme já a moji psi za sebou. :-)

A jak se na venčení chrtů dívá chovatelka Vladislava Hradecká, která saluki chová 41 let?

asd

„Co se týká venčení na volno, tak to snad naše zákony nedovolují, jen tehdy, když je pes 100% ovladatelný. Já všem majitelům svých štěňat přímo smlouvou zakazuji venčení na volno mimo uzavřený prostor. Chrt je pes honič a vše, co se hne, ihned registruje a pouští se za tím, není ho možné odvolat. Já psy vodím mimo své oplocené pozemky, jen když učím štěňata na vodítko, jinak si hrají a běhají jen po moji zahradě. Petra opravdu dělá to nejlepší pro své pejsky, ač se někomu může zdát venčení na zahradě jako nedostačující.“

Čtěte také:

   
19.11.2014 - Zvířátka - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. [16] cilani [*]

  Abdulina — #14 právě mi to přijde docela na hlavu kupovat si psa s tím, že ho nesmím pustit volně.. Ta radost mých psů, když prostě běhají, lítají jak pominutí (mám křížence), vítr jim čechrá srst.. pohled k nezaplacení..

  superkarma: 1 19.11.2014, 18:43:19
 2. [15] Abdulina [*]

  cilani — #4Nemusíš ho tahat na špagátě.Je to parťák jako každý jiný pes.Jen si ho prostě musíš vychovat.Ani na výstavy nemusíš.K radosti některých chovatelů,aby jsi nebyla úspěšnější a nakonec nechovala taky(kazila by si jim kšefty).Slušného chovatele poznáš tak,že je ti oporou kdykoliv to potřebuješ a ne že máš ve smlouvě nesmyslné klauzule,že pes nesmí být na volno.Mimochodem i když je to ve smlouvě,stejně to nemusíš dodržovat,protože právně je to neplatné.Sml16

  superkarma: 0 19.11.2014, 18:09:41
 3. [14] Abdulina [*]

  cilani — #4Nemusíš ho tahat na špagátě.Je to parťák jako každý jiný pes.Jen si ho prostě musíš vychovat.Ani na výstavy nemusíš.K radosti některých chovatelů,aby jsi nebyla úspěšnější a nakonec nechovala taky(kazila by si jim kšefty).Slušného chovatele poznáš tak,že je ti oporou kdykoliv to potřebuješ a ne že máš ve smlouvě nesmyslné klauzule,že pes nesmí být na volno.Mimochodem i když je to ve smlouvě,stejně to nemusíš dodržovat,protože právně je to neplatné.Sml16

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 19.11.2014, 18:04:19
 4. [13] Abdulina [*]

  A malé upozornění,paní Hradecká nechová saluki 41 let,ale mnohem,mnohem kratší dobu.To pro redakci,aby si skutečnosti ověřila,než je začne vydávat za fakta.Mezi první chovatele saluk patřila paní Petrusová,Rejpalová,Sosnová a těm bych pokládala otázky ohledně chovu saluk.

  superkarma: 1 19.11.2014, 17:39:55
 5. [12] cilani [*]

  Abdulina — #11 tak by bylo prospěšnější, kdyby rozhovor o těchto psech vedli spíše s tebou, nebo Rikinou, které máte s těmito psy větší zkušenosti a rozumíte jejich povaze více..

  superkarma: 0 19.11.2014, 16:49:35
 6. [11] Abdulina [*]

  Saluka je pes který se rychle učí a to i to dobré i to špatné.Mám se salukami víc zkušeností než slečna Pudová či paní Hradecká a psy jsem měla na volno či vodítku dle potřeby.Všechny vychované a poslušné.Ano,chrt bude mít vždy chuť honit,ale záleží na majiteli jak toto zvládne.Jsou to velmi inteligentní psi a když nemusí neběhají zbytečně a dají se vycvičit jako každý jiný pes.Ano, nebude pořád dokola opakovat to co už jednou splnil,ale poslechne a nechá se přivolat.Je to aristokrat.Takže jediné v čem se slečnou Pudovou souhlasím,že v bytě skutečně nepáchne a že je rád se svým pánem,ale to je každý pes.Vše má v rukou majitel.Jinak všichni naši psi milovali lidi,obzvlášť děti a nikdy se mi nestalo,že by třeba na vodítku zatáhli a táhli za sebou malé dítě.Všichni chodili vzorně u nohy a to i bez vodítka.Ona i smečka musí mít za nejvýše postaveného svého pána a toho musí vždy poslechnout.Od prvního až po dvacátého ve smečce.

  1. na komentář reaguje cilani — #12
  superkarma: 2 19.11.2014, 16:04:55
 7. [10] oms [*]

  Krásný pejsci ale nechtěla bych je asi by mě uštvali.Už jsem starší tak jsem spokojená s naším oříškem.

  superkarma: 0 19.11.2014, 14:21:39
 8. [9] cilani [*]

  Rikina — #6 aha, tu ty paní to podávají tak, že toho psa vypustíš a jak proběhne potkan nebo zajíc, už ho neodvoláš.. Zvlášť ta chovatelka, co to rovnou zakazuje ve smlouvě. Takového psa bych nechtěla..

  Rikina — #7 Raději ty poznámky dávej, protože takhle lidi získají, koukám, solidně zkreslené informace.

  superkarma: 0 19.11.2014, 12:38:26
 9. [8] Pavla_b [*]

  Stejně mě tento dodatek k rozhovoru nepředvědčil....myslím si svoje...Sml80

  superkarma: 2 19.11.2014, 11:31:25
 10. [7] Rikina [*]

  No a lehce jsem zavzpomínala - prvního dostihového chrta jsem si pořídila v roce 1997, pak jsem byla až do roku 2007 aktivní členkou klubu chovatelů chrtů, a mí psi se účastnili dostihů, poté už jsem sice nebyla "organizovaná", ale poslední afghánku jsem měla do roku 2010. To teda asi vážně o chrtech nic nevím, chrty neznám a nerozumím tomu tolik, jako slečna, co má tu chovatelskou stanici od roku 2009. Sml57 Že jsem se vůbec opovážila v té minulé diskuzi něco poznamenat... se jdu stydět do kouta.

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  superkarma: 3 19.11.2014, 11:18:37
 11. [6] Rikina [*]

  cilani — #4 svoje afghánky jsem brala běžně na výlety do lesa a na hory, a samozřejmě že si to užily, a nebyly furt na špagátě. Sml80 To je o přístupu člověka, ne o rase psa.

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  superkarma: 2 19.11.2014, 11:12:11
 12. [5] Januše [*]

  krásný pes, ale jen na podívání

  superkarma: 0 19.11.2014, 10:32:45
 13. [4] cilani [*]

  tohle není rasa pro mě.. jednak mi výstavy přijdou nudné a nezajímavé a druhak potřebuji psa parťáka, kterého vezmu v pohodě do lesa nebo na hory a oba si to tam užijeme a nemusím ho furt tahat na špagátě..

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  2. na komentář reaguje Abdulina — #14
  3. na komentář reaguje Abdulina — #15
  superkarma: 1 19.11.2014, 10:09:02
 14. [3] marilka [*]

  Jsou nádherní. Ale nikdy jsem neměla sílu na to si je pořídit. Uštvali by mě Sml16

  superkarma: 0 19.11.2014, 09:46:48
 15. [2] Breberka456 [*]

  Chrti jsou krásní, a pokud jich paní chce mít doma 8 je to její věc, i uklid zahrady a podobné s tím spojené.

  superkarma: 0 19.11.2014, 08:10:47
 16. avatar
  [1] gerda [*]

  Fajn, že je pokračování minulého rozhovoru a reakce na nejasnosti.Sml67

  superkarma: 0 19.11.2014, 05:37:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme