.

Petra Dvořáková otevírá ve své druhé knize pro děti další aktuální téma

Novinky

Petra Dvořáková otevírá ve své druhé knize pro děti další aktuální téma

Po knize Julie mezi slovy (2013) se držitelka ceny Magnesia Litera Petra Dvořáková vrací k malým čtenářům s moderní pohádkou o tom, jak se liší náš skutečný svět od virtuální reality. Kniha o kouzelném kocourovi a počítačové myši Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu vychází 3. září v nakladatelství Host.  

lila

Po úspěšných knihách pro dospělé Proměněné sny (2006) a Já jsem hlad (2008) zaujala Petra Dvořáková i dětskou knihou o tom, jak děti vnímají rozvod rodičů a jak se s novou situací v rodině vyrovnávají. Za Julii mezi slovy získala spisovatelka Zlatou stuhu a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. 

I ve své nové knize Petra Dvořáková zpracovává téma, o kterém se v dětské literatuře příliš nepíše, přestože je v současnosti více než aktuální. Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu je příběh, jenž dětem nenásilnou formou osvětluje rozdíly mezi skutečnými a virtuálními vztahy. „Virtuální realita je velmi dobrý pomocník, otevírá skvělé možnosti. Ale má i své limity a ty musíme dítě učit přesně a včas odhalit. Rozpoznat nebezpečí světa, který je ‚jenom jako‘. Naučit je tak prosté věci jako to, že přátelství na Facebooku je něco jiného než přátelství ve skutečnosti,“ říká k hlavnímu tématu knihy její autorka.

Moderní pohádka o přátelství kocoura a počítačové myši Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu je určena dětem od pěti let. O výtvarnou podobu se postarala ilustrátorka a grafická designérka Kateřina Hikadová. Knihu do svého cyklu scénického čtení LiStOVáNí zařadil Lukáš Hejlík. Premiéra se koná 11. září v Ústí nad Labem.

Otázka pro autorku:

petra

Proč jste se rozhodla věnovat virtuální realitě?

Myslím, že virtuální reality bude v našich životech ještě přibývat a je třeba se s ní učit zacházet. A to „učit se s ní zacházet“ už dávno nespočívá v tom, že budeme říkat: virtuální realita, počítače, internet škodí, omezujme to, atd. Je třeba jít k mnohem jemnějším strukturám. Virtuální realita je velmi dobrý pomocník, otevírá skvělé možnosti. Ale má i své limity a ty musíme dítě učit přesně a včas odhalit. Rozpoznat nebezpečí světa, který je „jenom jako“. Naučit je tak prosté věci jako to, že přátelství na Facebooku je něco jiného než přátelství ve skutečnosti.

   
26.08.2015 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

  1. [1] bobani [*]

    hezká ilustrace

    superkarma: 0 26.08.2015, 13:28:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme