Bulvár

Pětikilo kapesného ti musí stačit!


„Ty už zase nemáš peníze? Minulý týden jsi dostala kapesné. Za co to, prosím tě, utrácíš, za blbosti, co?"
Takhle se pomalu každý měsíc dohaduji se svou dcerou o nějaké ty dívčí cetky... Ale ona to rozfofruje, ani neví, za co. Tu najdu lahev od coly, tu obal od nějakých čokoládových tyčinek, tu koupí dárek kamarádce. Peníze pro ni vůbec nic neznamenají.

Myslela jsem si, že pomůže brigáda, že si konečně začne vážit korunek. Ale kdepak, byly fuč rychleji, než jsem se stačila zeptat, kolik vydělala.
Co s tím? Tchynina poznámka, že je po tátovi, mě opravdu neuklidňuje.
Druhá dcera je zase opačný extrém - šetřílek, a tak si spolu hrají na rodinnou kampeličku a pak se hádají, když má dojít na splácení. Hrůza.

Soutěž:

„Kéž by mě vaše ruka náležela.
Chtěl bych ji spoutat zlatým prstenem.
Pak byste mně snad patřila celá!
Mé srdce hoří pro vás plamenem.“


Já jsem v jejich věku kapesné nedostávala vůbec. Rodiče argumentovali tím, že nám koupí, co potřebujeme, a na nadstandard si musíme vydělat. Když jsem třeba chtěla lyže, naši by mi koupili běžný průměr, ale na lepší jsem si musela připlatit. Bylo to docela výchovné.
Až na vejšce uznali, že bych měla nějakou korunu dostávat, abych v té Praze nebyla za chudou příbuznou. To jsem byla stejně, ale za tři stovky, které jsem dostávala oficiálně, jsem si celkem užívala. Neoficiálně mi tatínek ještě podstrčil další čtyři a za ty jsem si už mohla dovolit podnájem.

Zkuste to dnes. Já vím, že se to nedá porovnávat, tenkrát ty peníze pomalu nebylo za co utratit.

Dnes je tolik lákadel. Už ve školce spolu děti soupeří, kdo je lépe oblečen, obut, v jakém autě pro něj jezdí rodiče... na základce se oblíbeným měřítkem společenského postavení stala značka mobilu.
A třeba i výše kapesného. Není výjimkou, že pubertální hošík dostává tisícovku měsíčně.

Je to moc nebo málo?


Moje kamarádka třeba nedává dětem nic. Mají všechno, na co si vzpomenou, tak na co by potřebovaly kapesné?"
Má pravdu? Neměly by přece jenom nějakou tu kačku dostat, aby se naučily hospodařit?

Mým dcerám je skoro osmnáct a dostávají pětistovku. Podle mého názoru je to tak akorát. To, že jedna z ní stačí ještě ušetřit a druhá za týden nemá na kino, je věc jiná. Samozřejmě, že ji nenechám na suchu", ale je to výchovné?
Co byste mi poradily, milé ženy-in?

 
Jak to s kapesným řešíte vy?
Od kolika let by mělo dítě dostávat kapesné?
A kolik?
Kdy jste dostala své první kapesné vy?
Pamatujete, co jste si za ně kupovala?
Za co utrácejí své kapesné vaše děti?

Napište na redakce@zena-in.cz a my vám sice nedáme kapesné, ale třeba nějaký hezký dárek.

   
17.09.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [98] Irad [*]

  Jsem na vysoké škole. Dojíždím z Ostravy do Brna. Měsíčně dostávám přesně peníze na ubytování (no, nedostávám, mamka mi ho přímo platí). Když jedu do Brna, tak dostanu sebou nějaké jídlo. Zbytek je moje starost. Takže cestovné, jídlo, oblečení, školní pomůcky, "kultura", kamarádky, dárečky...

  Na střední škole jsem kapesné nedostávala. V prváku mi všechno rodiče platili a od druháku jsem si mohla přivydělávat sama, takže mi platili jen to nejnutnější.

  Některé požadavky dětí se mi zdají neúnosné. Dostanou několika stovkové kapesné, zaplacení několika stovkového kreditu a ještě jím rodiče všechno koupí. Nevím, nezdá se mi to ok. Takové dítě přece nemůže mít vůbec přehled o hodnotě peněz a o tom, kolik práce to dá vydělat.

  Jsem pro kapesné, ale to, co jsem tu četla, je někdy opravdu přehnané. A od 16 bych kapesné odstupňovala podle možnosti si přivydělat (jistě takové místa jsou, kde práce prostě není, také časové možnosti atd). Kapesné bych nedávala na cigarety a alkohol. Na to ať si vydělá hezky sám.

  superkarma: 0 23.09.2007, 01:23:45
 2. [97] katynkaa [*]

  Já dostávala 800 kč + jsem si chodila od 16ti vydělávat jako servírka, cca 3000 za měsíc, z toho jsem tak deset tisíc našetřila, nakupovala hadříky atd. jediný na co mi naši dávali peníze do školy(a to jak na co, učebnice jsme šli na půl)...je to o výchově a přístupu

  superkarma: 0 19.09.2007, 16:12:04
 3. avatar
  [96] Ťapina [*]

  Vivian: Já jsem si z kapesného kupovala kravin jen minimum, aby co nejvíc zbylo, a z platu pak úplně stejně

  superkarma: 0 19.09.2007, 14:42:21
 4. avatar
  [94] Vivian [*]

  Já mám taky pocit, že mě kapesné samo o sobě nijak hospodařit nenaučilo... Na základce jsem dostala každé pondělí 15,- Kč, utratila je za sladkosti a pak celý týden sušila hubu A když mi máma vyprávěla, jak si z takových patnáctikorunových kapesných našetřila asi dva tisíce na magneťák, tak jsem nechápala... To bych si jako až do osmičky nemohla kupovat sladkosti?
  Hospodařit jsem se naučila asi až tehdy, když jsem měla plat dostatečně vysoký na to, aby se z něj dalo žít a ještě dát něco stranou :) S platem je to něco úplně jiného než s kapesným, kapesné může člověk utratit za kraviny a pořád je v pohodě, protože ho rodiče nakrmí, oblečou a poskytnou mu střechu nad hlavou... ale plat jsou jediné peníze, co má, z platu si musí zaplatit bydlení, jídlo a další podstatné věci a teprve pak utrácet za to nepodstatné, eventuelně se naučit šetřit, když se mu třeba podělá pračka a on nemá žádnou rezervu, aby si mohl koupit novou :)

  superkarma: 0 18.09.2007, 21:57:21
 5. avatar
  [93] Solei [*]

  ad.astra: to jí dáváš opravdu hodně

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:08:39
 6. [92] Bellana [*]

  Kapesné jsem nedostávala, byly jsme na tom dost špatně, protože otec hodně pil a kouřil a maminka byla nemocná, takže pracovala na půl úvazku. Hrozně mi vadilo, že si nemůžu občas něco dopřát, že si musím říct o každou korunu. Kino stálo 3 koruny, ale já věděla, že maminka má 3,4 na hodinu, takže na naši návštěvu kina padne jeden její den. Nechtěla jsem jí přidělávat starosti. A slíbila jsem si, že moje děti se nebudou muset takto rozhodovat. Ale i tak to ve mně zůstalo a neměli nijak závratné kapesné. Ale když bylo třeba, dostali něco navíc právě na kino, výstavy, knihy, prostě účelové dotace .

  superkarma: 0 17.09.2007, 23:03:29
 7. avatar
  [91] risina [*]

  Dostávala jem kapesné od 1. třídy - tuším, že to bylo závratných 5 Kč měsíčně . Dětem jsme dávali taky od 1. třídy, těm starším 5 Kč týdně, té malé 10. Utrácel ajsme zpočátku asi za totéž, co oni - za dobroty (já lipa za 2O haléřů nebo sojové tyčinky za korunu, případně obložený chlebíček za 1,6O).

  superkarma: 0 17.09.2007, 22:27:28
 8. avatar
  [90] Lilinka [*]

  Jako dítě jsem kapesné pravidelně nedostávala. Pokud jsem na něco potřebovala peníze, dostala jsem je od rodičů. Sem tam jsem odstala něco od babiček a dědečků, takže úplně bez vlastních peněz jsem nebyla. Nicméně nezapomenu na ten nepříjemný pocit, když jsem si měla o peníze říct. Nesmírně se mi ulevilo, jakmile jsem si začla vydělávat na brigádách.

  superkarma: 0 17.09.2007, 18:03:03
 9. avatar
  [89] prece ja [*]

  mám děti 18 a 16. Dostávají týdně 100. Jinak jim vše platím, kromě kreditu. Oni 200a já 100kč. Jinak za co utrácí se jich neptám, někdy kupují i věci na sebe nebo do školy a ani mi to neřeknou. na brigádě byli letos oba, ted chtějí chodit do Mekáče.Na brigádu. Jsem na ně sama, a když chtějí něco lepšího, musí se snažit taky.A nemyslím, že by jim to tak moc vadilo.

  superkarma: 0 17.09.2007, 17:29:11
 10. avatar
  [88] ad.astra [*]

  Dceři platím školu a intr, měsíčně ji dám tak 4.000-5.000 postupně, když odjíždí na intr (to má na autobus nebo vlak DC-PHA, pak na jídlo a kupuje si z toho i hadříky) Celé prázdniny maká na benzínce, kde si přijde k pěkným penězům - to má jen na hadry, boty apd. Mobil, kredit (paušál) ji platím. Když odjíždí, něco jídla si z domova nafasuje a ještě před odjezdem se většinou stavujeme v obchodě, kde dokupuju jídlo cca 200-500 Kč. Občas mě ukecá i na nějakou tu drogerku . A proč ji tohle všechno dávám? protože vím, jaký to je, škemrat o korunu. Jako děti jsme kapesné nedostávaly, když jsme chtěly něco bokem, nešly jsme na oběd a prašule byly ušetřené.

  superkarma: 0 17.09.2007, 17:25:25
 11. avatar
  [87] ad.astra [*]

  Meander: jasně, protože bys musela dávat harantům na pí**viny

  superkarma: 0 17.09.2007, 17:13:03
 12. avatar
  [86] edith1975 [*]

  Tak nevím, co na to říct. Žádné kapesné jsem v životě nedostávala, ani na střední a to jsem jezdila na intr do K. Varů. Prostě mí rodičové byli šetřílkové a když jsem něco chtěla, tak jsem šla na brigádu. Od 16-ti jsem chodila každé prázdniny. Docela by mně zajímalo, jak je to v dnešní době.

  superkarma: 0 17.09.2007, 16:42:07
 13. avatar
  [85] cmelda [*]

  werka: ja teda nevim, kapesny jsem zacala dostavat az na SS, ale rozhodne to zadny nasledky na mem hospodareni s penezi nezanechalo ... a znam spoustu kamaradu, kteri kapesne meli uz na ZS "aby se naucili hospodarit" a prosustruji kdeco, snad i to, co nemaji ...

  superkarma: 0 17.09.2007, 16:30:38
 14. [84] Bébina [*]

  Kapesne jsem dostavala co si pamatuju. Musela jsem si z neho zaplatit obedy ve skole, legitku na hromadnou dopravu, sesity a ucebnice. O penize navic jsem nezadala, tedy jen jednou, kdyz vyse kapesneho byla mensi, nez ty obedy a legitka. I saty na maturitak jsem si kupovala z nasetrenych penez.

  superkarma: 0 17.09.2007, 16:07:33
 15. avatar
  [82] Meander [*]

  werka: Nečekej.
  Mně je to vlastně jedno, já experimenty na dětech dělat nebudu.

  superkarma: 0 17.09.2007, 15:36:19
 16. avatar
  [81] werka [*]

  Meander: No dítě, keré dostává kapesné, se minimálně naučí, že když chce něco většího, tak si na to musí ušetřit a třeba si něco odříct... Dítě, které kapesné nemá, je v tomto odkázáné na rozhodnutí rodičů - buď tu věc uznají hodnu nákupu nebo ne ... A myslím, že dítě se potřebuje mj. i naučit o tom, co kupuje, uvažovat - jestli je to jen okamžitý nápad nebo jeslti to fakt chce a je ochotné pro to i něco udělat. A podle mého čím dřív tu zkušenost získá tím líp - takže bych do patnácti, kdy může oficiálně chodit na brigády, nečekala ...

  superkarma: 0 17.09.2007, 15:34:31
 17. [80] a.... [*]

  Solei: Taky jsem neměla kapesný, dostala jsem, o kolik jsem si řekla

  superkarma: 0 17.09.2007, 15:28:27
 18. avatar
  [79] Solei [*]

  Ťapina: já fakt kapesné neměla. A připadám si docela živá. Ale já se nemám co ozývat, šminky jsem podědila po sestře, hadry nakoupila v sekáči za peníze z brigád, kluci a diskotéky mně nezajímaly a spolužačky byly slepice bez kterých jsem se ráda obešla

  superkarma: 0 17.09.2007, 15:22:12
 19. avatar
  [78] Meander [*]

  Ťapina: Když myslíš.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:59:19
 20. avatar
  [76] Ťapina [*]

  Meander: Nežere. Ale říkat, že dítě na střední škole nepotřebuje kapesné je ptákovina.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:43:56
 21. avatar
  [75] Meander [*]

  nějakých...
  Asi si vezmu dovolenou a půjdu uklízet.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:41:25
 22. avatar
  [74] Meander [*]

  Ťapina: Nechápu, že tě tak žere moje hospodaření s penězi bějakých 16 let tomu nazad.
  Kelly: Já už se "těším", až si je zašnu skřípat do zipu u kalhot.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:40:19
 23. avatar
  [73] Ťapina [*]

  Meander: My si asi nerozumíme. Tobě samozřejmě rodiče dávali peněz víc, protože jsi si musela platit i jídlo a věci do školy, ale těžko ti dali přesně odpočítanou částku na halíř, kolik jsi ten měsíc, nebo týden utratila, takže je mi jasné, že když jsi potřebovala třeba ten kondom, tak jsi na něj měla. Mně kdyby naši nedávali kapesné, tak bych na něj neměla a musela si jít o něj říct. A ne jen o něj, ale o něco nadstandardního k svačině, o možnost zastavit se po škole s kamarádkama někde v bufetu (což by samozřejmě muselo být předem naplánované), o všechno. To je přinejmenším ponižující ve věku, kdy už člověk žije samostatným životem, jen ještě nevydělává.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:37:19
 24. avatar
  [72] Kelly [*]

  Meander: já měla mindrák z velkého nosu, malých prsou a malé výšky
  Věkem na ty prsa také došlo

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:36:49
 25. avatar
  [71] Meander [*]

  Ťapina: To bys ráda věděla, co?

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:31:49
 26. avatar
  [70] Ťapina [*]

  Meander: A nezbyla ti ani koruna, jo?

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:28:17
 27. avatar
  [69] Evikus [*]

  Meander:

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:01:59
 28. avatar
  [68] Meander [*]

  Teda ta prsa a výška, na nos jsem patřičně pyšná.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:01:00
 29. avatar
  [67] Meander [*]

  Evikus: Už z toho nemám mindrák, už mě to jenom se*e.

  superkarma: 0 17.09.2007, 14:00:34
 30. avatar
  [66] Evikus [*]

  Meander: No a vydrželo ti to, nebo už je to lepší?

  superkarma: 0 17.09.2007, 13:47:20

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme