Novinky

PETA bojuje za autorská práva k opičímu selfie

Patří autorská práva k fotografii majiteli fotoaparátu, nebo opici, která si prostřednictvím něho pořídila selfie? Rozhodnout má kalifornský soud, před který případ dohnali ochránci práv zvířat.

makak

Zdroj foto: PETA.org

Americká organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) hájí práva makaka jménem Naruto. Ten v rezervaci Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi zvěčnil sám sebe pomocí nalezeného fotoaparátu. Jeho majiteli Davidu J. Slaterovi se však série snímků, které zvíře pořídilo, natolik zalíbila, že ji použil ve své publikaci o zvířatech. To popudilo ochránce. Bojují za to, aby výnos z autorských práv putoval skutečnému tvůrci, respektive na záchranu jeho ohroženého druhu.

„Americký autorský zákon nezakazuje zvířeti vlastnit autorská práva. Takže jakmile Naruto fotografii pořídil, má k ní autorské právo, stejně jako by měl i člověk,“ zní z PETA.

Naruto patří do komunity kriticky ohrožených makaků chocholatých. Na ostrově Sulawesi jich žije na 6 000, ale podle zoologů jejich počet za posledních 25 let poklesl o 90 procent. Na vině je likvidace deštného pralesa.

Komu podle vás patří práva na selfie fotografii makaka Naruta?

Možnost%
Majiteli fotoaparátu60,9
Autorovi fotografie, kterým je makak Naruto34,8
Vlastníkovi rezervace0
Jiný názor (napište do diskuze)4,3

   
23.09.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] petrmolnar29 [*]

  Naštěstí se ještě v oblasti autorských práv v České republice, toto neřeší !! Ale co není může být ! :D

  Ing. Mgr. Petr Molnár

  Advokátní kancelář Hradec Králové

  www.akhk.cz

  superkarma: 0 21.10.2016, 04:32:53
 2. avatar
  [4] Motty [*]

  Selfíčko je boží a ty ochránce nějak nechápu, copak tomu zvířeti někdo ubližuje? Za jiných okolností jsem vždycky na jejich straně, ale tohle je fakt přehnaný. Sama bych udělala to samý, co majitel foťáku - z fotek bych měla neskutečnou radost a určitě bych se s nima i pochlubila. A kdybych z toho náhodou měla nějaký finanční bonus, tak bych to onomu makakovi klidně poslala, ale muselo by se ošetřit, aby to dostal opravdu on Sml16

  superkarma: 0 23.09.2015, 17:15:21
 3. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Podle mě je fajn, že opice zvládla sama sebe vyfotit, je to zároveň zajímavé i legrační, ovšem nic víc a nic méně Sml16...

  Jen aby to nedošlo tak daleko, kdy zvířata dostanou i právo volit? Co takhle dát do výběhu kartičky s kandidáty a kterou zvíře dříve zvedne, ten dostane její hlas? Nebo granule s kandidáty, a který kandidát bude první pozřen bude mít důvod k radosti? Udělala bych z toho statistiku a vypsala sázkové kurzy. No nemělo by to pro ty, co nemají dostatek práce a přemýšlí nad podobnými malichernostmi své kouzlo Sml30

  superkarma: 0 23.09.2015, 16:47:58
 4. avatar
  [2] Pentlička [*]

  No, u nás je to naštěstí jasné, opice nemá právní subjektivitu. V USA je ovšem možné všecko. Mně to ale trochu připomíná středověk, kde upalovali domácí zvířata za to, že třeba způsobila smrt nějakému člověku. Jojo, jiný kraj, jiný mrav.

  superkarma: 0 23.09.2015, 16:25:59
 5. avatar
  [1] kobližka [*]

  Pane jo,to jsou starosti...Sml28

  superkarma: 0 23.09.2015, 16:21:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme