Styl

Pět věcí, kvůli nimž vaše pleť stárne

Faktorů, které se podílejí na stárnutí plet, je celá řada. Některé z nich ale můžete ovlivnit. Podívejte se na pět nejsilnějších příčin stárnutí, kterým je možné se alespoň zčásti bránit.

skin

Jaké faktory působí na stárnutí pleti? Můžeme je rozdělit do dvou skupin – vnitřní a vnější. K těm vnitřním patří například typ pleti, hormonální změny (klimakterium, puberta), případně onemocnění jako lupénka. Tyto vlivy příliš nezmírníte. Pojďme se tedy podívat na ty další, které můžete ovlivnit i vy.

Volné radikály

Sloučeniny kyslíku vznikající přímo v našem těle jako „odpadní látky“ buněk. Tyto volné radikály mohou poškozovat buňky a způsobují jejich stárnutí. Do těla se dostávají prostřednictvím klasických a dobře známých škodlivin: UV záření (nepřímo tak působí i ubývání ozonu), léků, alkoholu, cigaret i některých potravin. Snažte se jim vyhnout.

Opalování

V souvislosti se stárnutím pleti je často zmiňováno oblíbené opalování. Nezáleží, zda se sluníte v solárku nebo na pláži. Podle závěrů lékařů ultrafialové paprsky ničí DNA kožních buněk, čímž urychlují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže. Nevystavujte se příliš UV záření.

Prostředí

Také vlhkost a teplota vzduchu mají na stárnutí pleti vliv. Velký mráz nebo naopak vysoké teploty pleť vysušují. Teplo i časté sprchování příliš teplou vodou může způsobit olupování pleti, neboť se tím narušuje schopnost hydratace. Naopak v mrazu se tělo schrání tím, že se cévy zužují a to ovlivňuje činnost mazových žláz. Snažte se v zimě chránit pleť například šátkem, ochrannými krémy a podobně. V létě se horku neubráníte, ale zkuste se mu vystavovat co nejméně. Klimatizované kanceláře jsou přece fajn.

Agresivní čisticí prostředky a kosmetika

Ohrožena je pleť osob, které denně přicházejí do styku se škodlivými agresivními látkami, například silné čisticí prostředky, kyseliny, ředidla nebo některé kosmetické přípravky. Tyto látky mohou poškodit rohovou vrstvu pokožky a v důsledku toho dojde k vysušování kůže. Na poškozené a suché kůži se dříve objevují známky stárnutí. Používejte ochranné pomůcky a kvalitní kosmetiku.

Péče

Tohle je snad nejdůležitější věc ze všech a můžete ji ponejvíce ovlivnit. Pokud se o pleť příliš nestaráte, možná nepoznáte rozdíl, dokud jste mladá. S přibývajícím věkem to ale přijde. Bohužel mnoho žen své pleti nedopřává ani základní péči. „Velká většina žen o sebe nepečuje tak, jak by měla, a často se stává, že přijde zákaznice, která žádnou kosmetiku nepoužívá a základní věci v péči o pleť jsou novinky,“ potvrzuje vizážistka Vendula Vítková

Elixír mládí pro vás nemáme, ale stárnutí můžete přibrzdit alespoň tím, že se vyhnete rizikovým faktorům a budete o sebe dbát.

   
05.01.2011 - Krása - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] Anai [*]

  Souhlasím, chodí ke mně ženy s pěkně zanedbanou pletí a málokterá opravdu pečuje správně, minimálně ráno si asi jen každá 50. čistí obličej k tomu určenými prostředky a asi jen každá 5. si obličej pravidelně chrání make-upem, byť žije v Praze, kde je to bezpodmínečně nutné!

  superkarma: 0 21.01.2011, 08:35:49
 2. avatar
  [3] Suzanne [*]

  rak177 — #2 jo, souhlasím. Když se nevyspím, vypadám po ránu jako BelmondoSml31

  superkarma: 0 05.01.2011, 19:58:34
 3. [2] rak177 [*]

  Na mé pleti je hned znát,když jsem nevyspalá.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #3
  superkarma: 0 05.01.2011, 17:48:03
 4. [1] 7658 [*]

  Podle mě ta klimatizovaná kancelář taky není výhra. A chybí mi tu hlavní faktor dostatek tekutin. Vidím to sama na sobě, když se zapomenu a málo piju je to za pár dní dost znát.

  superkarma: 0 05.01.2011, 08:13:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme