Domácnost

Pět věcí, které jste možná nevěděli o záchodu

Dnes už ho bereme jako běžnou součást našeho života. Záchod, WC, toaleta. Přečtěte si k tomuto tématu pár zajímavostí.

1. Zkratka pro splachovací záchod neboli WC pochází z anglického slovního spojení „water closet“.

záchod

2. První moderní splachovací záchod vynalezl v roce 1597 Angličan John Harrington. Jeho vystavěním v domě zaujal kmotru královnu Alžbětu I. natolik, že jej nechala zbudovat i ve svém paláci. V Anglii se proto dodnes splachovacímu záchodu slangově přezdívá „john“.

3. Ve středověkých hradech měly suché záchody podobu výklenku, ze kterého padaly exkrementy přímo do hradního příkopu. Kanalizace neexistovala, takže se rychle šířil zápach i nemoci. Výklenkům se říkalo „prevéty“, česká lidová tvořivost jim ale brzy přisoudila označení „výsernice“.

4. Mezinárodní den toalet připadá na 19. listopad. Slaví se od roku 2013, kdy jej na návrh World Toilet Organization schválilo Valné shromáždění OSN.

5. Toaletní papír vymysleli Číňané už v 6. století našeho letopočtu. Západní civilizace nicméně čínský zlepšovák nejprve odsoudila. Nechápala, že Číňané se po vykonání potřeby nemyjí vodou, ale pouze utírají papírem.

Dnes už toaleta patří mezi standardní vybavení domácnosti, její úklid však bývá náročný. Pokud má být skutečně důkladný, vyžaduje systém. Přinášíme návod na jednotlivé úkony krok za krokem.

Záchodová mísa

záchodZákladem je kvalitní saponátový čistič s antibakteriálním účinkem. Zvedněte prkénko a čistič naneste po obvodu toaletní mísy tak, že jej budete nalévat pod okraj. Tímto postupem sám steče dolů. Nechte působit několik minut. Mezitím umyjte i dolní část mísy. Poté se za použití záchodové štětky zbavte nečistot v míse. Pozornost věnujte především špatně přístupnému límci toalety, kde se usazuje nejvíce bakterií.

Prkénko a záchodová štětka

Prkénko má mnoho záhybů, kde se uchycují nečistoty a bakterie. Hlavně panty u prkénka vám mohou dát zabrat. Nepomůže nic jiného než staré dobré drhnutí. Použijte malý čisticí kartáček, tím se dostanete do každého zákoutí a skuliny. Nezapomínejte, že i záchodovou štětku či kartáček je třeba zbavit nečistot. Využijte ten samý saponátový čistič smíchaný s vodou. Tímto roztokem pomůcky propláchněte a osprchujte horkou vodou. Čistou toaletu pak omyjte navlhčeným hadříkem a následně otřete suchým hadrem z mikrovlákna. Zpomalíte tím usazování nečistot a bakterií.

Prevence

záchod

Nakonec dodejte vaší toaletě dlouhodobou svěžest a vůni pomocí WC gelu. Využijte například nový 5in1 Point block Dr. Devil HYGIENIC Clean active s bezdotykovým dávkováním, který mísu čistí a zároveň preventivně působí proti usazování vodního kamene. Oproti svým předchůdcům má jedno velké plus, a to látku zvyšující účinnost. Toaleta tak bude doslova zářit!

   
19.11.2015 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] kozeluhova [*]

  violinist — #4 Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 26.11.2015, 09:49:00
 2. [4] violinist [*]

  Mezinárodní den toalet! To jsou mi věci...Sml28 Tak hadr a štětku do ruky a slavit! Sml30

  1. na komentář reaguje kozeluhova — #5
  superkarma: 0 19.11.2015, 12:11:58
 3. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Toaletě věnuji velikou pozornost. Děkuji za zajímavý článek. A k tomu prkénku, to lze lehce sundat a můžete ho vydezinfikovat ve větším lavoru, či vaničce, aniž byste se trápily třeba drhnutí záhybů kartáčkem na zuby, apod. Já ho sundávám co týden a slouží mi prkénko již mnoho let. Také se lépe potom dostanu k vršku mísy, kde prkénko přiléhá - tam je to třeba též otřít. I když jsem se setkala s tím, že to někteří vystřikují různými střičkami - toto mi prostě přijde jednodušší, rychlejší, ale i hygieničtější.

  superkarma: 0 19.11.2015, 11:41:06
 4. avatar
  [2] Kadla [*]

  Po dlouhé době komerční článek, který mě bavil.

  superkarma: 1 19.11.2015, 11:03:37
 5. [1] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 19.11.2015, 09:34:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme