Zdraví

Pět věcí, které byste měli vědět o pásovém oparu a neštovicích

Jaký je rozdíl mezi neštovicemi a pásovým oparem a co mají naopak společného? Hrozí neštovice jen dětem a můžeme se před pásovým oparem nějak chránit?

neštovice

1. Neštovice jen jedenkrát za život

Pro neštovice jsou typické drobné puchýřky, které se šíří z hlavy na trup a končetiny. Většinou tolik svědí, že si každý pamatuje, že neštovice měl. Někteří lidé ale mohou neštovice prodělat a nevědět o tom, protože občas nemoc probíhá úplně bez příznaků. Nicméně každý, kdo neštovice prodělá, ať už o tom ví či ne, má proti viru protilátky a je před touto chorobou až do konce života chráněn.

2. Těžší průběh u dospělých

Neštovicemi nejčastěji trpí děti do deseti let. Nakazit se ale může každý, kdo je nikdy neměl. Takže i dospělí. Průběh neštovic je pak typicky těžší. Zahrnuje ztrátu chuti k jídlu, horečku, bolest hlavy, únavu a vyrážky. Dospělým také hrozí více komplikací.

3. Rozdíl mezi neštovicemi a pásovým oparem

Pásový opar je bolestivá vyrážka, která je způsobená stejným virem jako plané neštovice. Na rozdíl od neštovic se ale vyskytuje na jednom místě, například tvoří pruh na jedné straně hrudníku.

Jakmile se člověk jednou nakazí virem neštovic, už nikdy se ho nezbaví. Virus zůstává spící v nervové tkáni a po letech se může probudit. Studie tvrdí, že během života pásový opar postihne až 1/3 lidí. Nejčastější je u lidí starších 50 let.

4. Neštovice jsou velmi nakažlivé, pásový opar už méně

Inkubační doba neštovic, tedy doba od nákazy do vypuknutí nemoci, je dva až tři týdny. Děti s neštovicemi jsou nakažlivé již pár dní před tím, než se objeví vyrážka a zůstávají nakažlivé, dokud se všechny puchýřky nezmění ve strupy. Lidé s pásovým oparem jsou také nakažliví, ale méně.

Nakazit se může jen někdo, kdo neštovice ještě nikdy neměl. Ať už se nakazí od pacienta s jakoukoliv formou nemoci, potkává se s virem poprvé, a tudíž dostane neštovice.

5. Očkování – ochrana před nemocí a komplikacemi

Proti neštovicím je možné nechat se očkovat. Toto očkování se doporučuje především dospělým, kteří neštovice nikdy neměli.

Existuje také vakcína proti pásovému oparu. Je určená pro lidi starší 50 let. Očkování sníží riziko, že nemoc dostanete, a v případě, že i přesto onemocníte, ochrání vás před komplikacemi. Nejčastější komplikací pásového oparu je chronická bolest, která může trvat měsíce až roky.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
18.05.2015 - Nemoci - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Campana [*]

  To já dostala neštovice podruhé teď v dospělosti...ptala jsem se několika lékařů a prý je to možné, pokud ty první proběhly velice slabě...jako malá jsem, podle mamky, měla jen 3-4 puchýřky.

  Naštěstí žádné větší komlikace nebo horečka...a ode mně je chytli oba synové naráz, tak snad máme pokoj...

  superkarma: 0 18.05.2015, 17:24:25
 2. avatar
  [3] Ivanka [*]

  A chápu dobře, že když mám děti očkované proti neštovicím, nesštovice nedostanou a tudíž ani pásový opar?

  superkarma: 0 18.05.2015, 14:21:04
 3. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Také jsem si s pásákem užila - pžed 2 lety a postihl mi pravou stranu obliřeje - od vlasů, nos až po bradu....cpala jsem se antivirotiky ve velkém množství - bylo to 14 před promocí - a já pusu ,,samou neštovici"Sml15Sml15Sml15Sml15Sml15Sml15, a bolel a bolel - nakazila mne paní v nemocnici, kde jsem byla na vyšetření - na neurologii a ji nechali s námi na pokoji s pásovým oparem právě v obličeji....by mne zajímalo, kdo všechno si jej taky odnes jako bonus domůSml15Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 18.05.2015, 10:05:29
 4. [1] Elis19 [*]

  Já jsem pásový opar prodělala už dvakrát, jednou v 22 letech a letos znovu po padesátce, teď podruhé jsem měla výsyp na pravé straně hrudníku velmi malý ale bolest se táhla vzadu od páteře po celé pravé straně až dopředu k žebrům, připadalo mi to jako by mě kopl kůň a trvala asi 6 týdnů.Lékař mi vysvětloval, že ten výsyp je i vevnitř nejen vně a předepsal mi silný Zovirax a pak jsem ještě užívala silný vitamín B.

  Byla jsem pak na pravidelné kontrole u neurologa a když jsem se mu svěřila ještě s tím, že jsem měla pásový opar, tak mi naordinoval lék Amitriptylicin ( je to mírné antidepresivum) ale říkal, že byla vyhotovena studie kdy právě tento lék jako jediný působí jako prevence proti případnému opakování pásového oparu.Jenom nevím, proč s touto studií nejsou obeznámeni třeba také praktičtí lékaři.Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 18.05.2015, 08:19:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme