Rodina

Pět typů tchyně, do kterých bychom nechtěly dorůst

O tchyních toho bylo napsáno již dost. Přesto mě toto téma lákalo, možná i proto, že se v něm zrcadlí jistá osudovost.  Většina z nás totiž dříve či později postoupí z role snachy do vyššího levelu. Ano, budou z nás možná také nesnesitelné tchyně. A to i přesto – či dokonce navzdory tomu, že jsme své tchyni kolikrát nemohly přijít na jméno.

Jak to tedy je? Budeme lepší? Nebo si poneseme ten svůj kříž a budou o nás vznikat hrůzostrašné historky? Těžko říct. Ale pokud si dnes uvědomíme, co nás na tchyních štve, možná si jednou vzpomeneme a překročíme svůj „osudový“ stín…

tchýně

 • A ještě jedna poznámka. Když jsem začala sbírat témata, tedy příběhy, pro dnešní článek, překvapilo mě, kolik mých přítelkyň svou tchyni chválí. A tak slibuji, že příště to bude článek s názvem Jak vypadá nejlepší tchyně.

No a nyní už k tomu, co jsme s těmi zbývajícími oslovenými dušemi daly dohromady

Dramatická umělkyně

Co si prožívá Jitka (37 let)

U tchyně naštěstí nebydlíme. Ale i občasné návštěvy stačí na to, aby mě to vykolejilo z jinak celkem ustálené životní rovnováhy. Jak říkám svým kamarádkám: za střízliva to nedám. Rozumím tomu, že návštěva synovy rodiny je pro mou tchyni velkým dnem. Uvidí svého miláčka a milovaná vnoučata. Kdo by se netěšil? Ale na druhou stranu dnes už vím, že nejvíce ji uspokojuje její vlastní divadelní výstup.

 • Ona je hvězdou celého dne a po té, co vnoučata posadí k televizi a nás ke stolu, začne její one woman show.

Vždy perfektně nalíčená a ustrojená hlasitě vypráví, co je nového ve světě, rozumějte v bulvárních časopisech. Historky padlých celebrit líčí tak zaujatě, že máte pocit, že se snad s tou slavnou ubožačkou smýkanou bulvárem zná osobně a rozebírají spolu své peripetie na toaletách. Nevadí... Máme čas.

 • Po několika hodinách, když už do posledního detailu víme, s kým momentálně spí všichni ti herci, zpěváci a sportovci, musíme v tichosti vyslechnout několik jejích nových básní.

Tchyně totiž v sobě objevila s odchodem do důchodu tvůrčího ducha a nemůže nás připravit o nejnovější kousky ze svého tlustého sborníku. A tak sedíme, popíjíme čaj a posloucháme „za trochu lásky šla bych světa kraj“. A mně po těch ranních frťanech a udržování hladinky zásluhou tchána už ani nevadí, že mám mlhavý pocit, že něco podobného už někdo někdy napsal...

Pletichářka

Co si prožívá Dita (30 let):

Po svatbě jsme se přestěhovali k manželovým rodičům. Mně se moc nechtělo, představa společné kuchyně mi byla vyloženě nepříjemná, ale řekli jsme si, že na pár let to vydržíme a mezitím si snad našetříme nějaké peníze na vlastní bydlení. Myslím, že jsem se hodně snažila, abychom rodičům nekomplikovali jejich chod domácnosti. Dokonce se zdálo, že maminka mého muže si mě docela oblíbila a často si spíš postěžovala na syna, že jako „mezi náma holkama“. Uvolnila jsem se a zdálo se, že je vše v pohodě. Ale chyba lávky.

 • Až později jsem se dozvěděla, že se se mnou přes den kamarádí, ale po večerech vykládá potají mému synovi, že bych měla udělat tamto a támhleto lépe.

Chvíli mi trvalo, než jsem se v tom jejím pletichaření zorientovala. Příčinu jsem neobjevila nikdy, ale řeknu vám, nadělalo to pěkně zlé krve. A úplně zbytečně. Vrcholem bylo, když mě v těhotenství nabádala, ať nejezdím autobusem, ať si řeknu přece Petrovi (její syn a můj manžel), že mě může ráno do města hodit autem a večer jakbysmet. Jemu pak syčela do ucha, že jsem sice těhotná, ale to neznamená, že on - chudák mě musí vozit všude autem a čekat na mě, až mi skončí práce. Nyní už bydlíme sami, ale přesto mě lehce zamrazí, když máme jít na návštěvu. Jsem už asi paranoidní, ale pořád si říkám, co asi zase manželovi vykládá za mými zády...

Zpravodajská služba

Co si prožívá Majka (24 let)

Bydlíme na vesnici, a jelikož jsem si vzala kluka od sousedů, tchyně mi kouká doslova do oken. A nejen to. Někdy ji podezírám, že si snad k mému vchodu umístila skrytou kameru, protože je perfektně informována, kdo k nám v manželově nepřítomnosti přišel, jak dlouho tu byl a o čem jsme mluvili...

Ne, to samozřejmě asi neví, ale nedivila bych se, kdyby pak dotyčné odchytávala na cestě k autobusu a mámila z nich informace, co se u nás dělo. Samozřejmě má také naprostý přehled, v kolik jsem někam šla, co jsem měla na sobě, kdy jsem se vrátila atd.

 • Asi nemusím říkat, že to manželovi ihned telefonuje, aby měl přehled. Nebo já nevím proč...

Zajímavé je, že když mu volám já, tak nikdy nemá čas, ale večer přichází a ví o mém dni už vše. A nepotřebuje vědět více.... Chápu, že se celý den tchyně asi doma nudí a že si potvrzuje svou užitečnost tím, že manžela informuje o každičké minutě mého života, ale někdy mám chuť udělat naschvál něco hodně absurdního, aby mému partnerovi došlo, že tohle je moc a že nemusím být pod neustálou kontrolou.

Výchovná poradkyně a tajný vykrmovač

Co si prožívá Šárka (33 let)

Ohledně dětí neustále slýchám, že ona zvládla svoje děti vychovat dobře, takže na víkend zvládne bez problémů i ty moje. Bohužel její představa klasické výchovy je ŽÁDNÁ autosedačka, nože v prvním šuplíku, léky na stole.

 • A když něco řeknu? Však to tak dělala, i když byl můj manžel ještě dítě, nemám z toho dělat prý takovou vědu....

A samozřejmě pokaždé přibalí i řadu dobře míněných rad - od úklidu přes zdraví a až po můj špatný vliv na jejího syna. Ona ví všechno nejlíp.

Bohužel si toto myslí také o výživě. Zde je ovšem vedle jak ta jedle. V létě k ní jel čtyřletý syn na tři dny a vrátil se s tak urputnou zácpou, že další tři měsíce jsme běhali po doktorech, dávali mu projímadla a klystýry, protože se prostě bál jít na záchod. A jak to vzniklo? K obědu tatranka, pak čokoláda - žádné normální jídlo, i přesto, že jsme na to upozorňovali. A její odpověď? Děti potřebují sladké...

Škůdce

Co si prožívá Irena (27 let)

Patřím k těm, které to mají ke tchyni co by kamenem dohodil. Bydlíme totiž v jednom domě. V žádném případě jsem toho nechtěla zneužívat, ale docela mě zamrzelo, když mi pokaždé na žádost o pohlídání dcerky řekla, že hlídat nebude, abych nemohla „lófrovat“...

Snažím se přivydělat nějaké peníze prací, kterou jsem dělala před porodem, a samozřejmě to beru i jako příjemné rozptýlení od vaření, praní a plenek, ale ona si myslí, že když jsem na mateřské, tak budu prostě doma.

 • Dokonce říká i před manželem, že jsem špatná matka, když chci občas čas pro sebe, a vyloženě škodí našemu jinak pěknému vztahu.

Někde jsem jednou slyšela, že lidé, kteří nejsou šťastní, tak jen závidí ostatním, či jim dokonce škodí, aby také nebyli šťastní. Věřím, že to platí. Jen to nechápu takto v rodině. Když už jsem já pro ni ta špatná cizačka, tak aspoň kvůli synovi by se mohla snažit, ne? Proč mu nechce dopřát spokojenou manželku a dobré manželství a neustále se snaží mezi nás vrazit klín?

Vycházíte/vycházela jste dobře se svou tchyní?

Možnost%
Ano, naprostá pohoda35
Většinou ano, ale žádný vřelý vztah23,5
Je to někdy náročné, ale jde to16
Ne, raději se jí vyhýbám, jak můžu14
Katastrofa11,5

Přečtěte si také:

   
11.03.2015 - Rodina - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] cilani [*]

  navia — #42 taky se nijak zvlášť nestarám o přítelovy děti, když jsou u nás. Ano, dělám jídlo pro všechny, ven jdeme taky všichni, ale hlavní starost je na otci, aby pohlídal, co máme dodržet, co mají děti za úkoly, kdy se jdou koupat a tak..Sml80

  superkarma: 0 17.03.2015, 13:13:52
 2. avatar
  [42] navia [*]

  Já měla tchýni skvělou, sice už je bývalá, ale když se potkáme, dál se normálně zdravíme a bavíme. Jsem jí docela vděčná, protože máme s exmanželem dceru ve střídavé péči a on bydlí s rodiči v jednom domě, ale jeho nová žena se jaksi moc nestará... tak aspoň vím, že kdyby dcera něco potřebovala, má v domě babičku.

  1. na komentář reaguje cilani — #43
  superkarma: 0 17.03.2015, 11:25:52
 3. avatar
  [41] OlgaMarie [*]

  cherinka — #40 On význam této zkomoleniny má pejorativní nádech, znamená courání se někde.

  superkarma: 0 12.03.2015, 08:35:13
 4. avatar
  [40] cherinka [*]

  Rikina — #36 Teda jsem z Moravy a "lófrovat" neznám. Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #41
  superkarma: 0 11.03.2015, 22:11:17
 5. avatar
  [39] kobližka [*]

  gerda — #38 No,proč ne...čilej je pořád dost Sml58

  superkarma: 0 11.03.2015, 19:38:17
 6. avatar
  [38] gerda [*]

  kobližka — #37takže Josef Laufer je vlastně Pepa BěhalSml52

  1. na komentář reaguje kobližka — #39
  superkarma: 0 11.03.2015, 18:03:22
 7. avatar
  [37] kobližka [*]

  Rikina — #36 Zřejmě míněno "laufrovat",jako chodit,běhat,prostě nesedět doma.

  vodfon — #35 Sml16

  1. na komentář reaguje gerda — #38
  superkarma: 0 11.03.2015, 16:47:27
 8. [36] Rikina [*]

  ... a pořád nevím, co je to "lófrovat". Sml80 To je zaručeně zase nějaký moravismus, toto. Sml57

  1. na komentář reaguje kobližka — #37
  2. na komentář reaguje cherinka — #40
  superkarma: 1 11.03.2015, 16:42:00
 9. avatar
  [35] vodfon, kolie [*]

  kobližka — #33já jsem se překlikla, teď jsme všichni ze SeverníSml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #37
  superkarma: 0 11.03.2015, 16:16:59
 10. avatar
  [34] vodfon, kolie [*]

  OlgaMarie — #31u nás ani nemůžu být jináSml16Sml16my snad máme stejnou holkuSml67

  superkarma: 0 11.03.2015, 16:14:03
 11. avatar
  [33] kobližka [*]

  OlgaMarie — #31 vodfon — #30 Holky,vy jste tu vlastnost svých snach napsaly poněkud podivně Sml16...hodná z jižní Moravy a hodná ze Severní Moravy.Takto napsané to vypadá poněkud podivně.Ale kdyby jste za tím "hodná" udělaly čárku,bylo by to fakt lepší Sml30

  1. na komentář reaguje vodfon — #35
  superkarma: 0 11.03.2015, 16:12:40
 12. avatar
  [32] vodfon, kolie [*]

  OlgaMarie — #31já jsem se překliklaSml80Sml80Sml80taky z Jižní, ted bydlíme všichni v Severní, přistěhovala seSml16

  superkarma: 0 11.03.2015, 16:10:09
 13. avatar
  [31] OlgaMarie [*]

  vodfon — #30 I moje nevěsta je skromná, hodná z jižní Moravy a umí všechno.Sml59Tak jsem hodná tchýně.Sml67

  1. na komentář reaguje vodfon — #32
  2. na komentář reaguje kobližka — #33
  3. na komentář reaguje vodfon — #34
  superkarma: 0 11.03.2015, 15:59:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] vodfon, kolie [*]

  já jsem hodná tchýně, s nevěstou si rozumímeSml16Sml16Sml16o vánocích mi peče dietní vánočku, o velikonocích já peču vnoučatům beránkaSml59máme vynikajicí vztahySml59Sml59Sml59moje nevěsta je skromná,hodná ze Severni Moravy a umí všechnoSml16Sml16Sml16Překrásně maluje vánoční a velikonoční perníčkySml59Sml59Sml59Sml59Sml59.To zdědila po babičce

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #31
  2. na komentář reaguje kobližka — #33
  superkarma: 0 11.03.2015, 13:52:36
 2. [29] Pavla_b [*]

  Já bych v těch příbězích neviděla pokaždé problém v tchýni, spíš v tom, že například Dita, Majka a Irena asi nejsou schopné promluvit si především s manželem Sml80.

  První tchýně je normálně snesitelná paní.Sml30

  superkarma: 1 11.03.2015, 13:04:05
 3. [28] Pavla_b [*]

  Suzanne — #8 asi tak Sml30

  superkarma: 0 11.03.2015, 13:00:13
 4. avatar
  [27] morgan [*]

  Moje tchyně bydlela 400 km daleko a viděla jsem 1x ročně.Sml67Sml67Sml30

  superkarma: 0 11.03.2015, 12:36:27
 5. avatar
  [26] kobližka [*]

  Rikina — #16 Tak tchyně ze dnešního článku vypráví historky o cizách osobách....hmm a co tu denně čteme my? Příběhy kamarádek,toť vlastně to samé Sml80

  superkarma: 4 11.03.2015, 11:32:01
 6. avatar
  [25] denkas [*]

  gerda — #24no spíš zažitý trapný vtip. Sml57

  superkarma: 2 11.03.2015, 11:03:56
 7. avatar
  [24] gerda [*]

  denkas — #22protože je to zažitá tradiceSml30

  1. na komentář reaguje denkas — #25
  superkarma: 1 11.03.2015, 11:00:13
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  Já se skamarádila s každou partnerkou mého syna, vůbec žádné problémy jsme neměli, jezdívali jsme společně na cyklovýlety a ráda na všecky vzpomínám. Nemám, na co si stěžovat a věřím, že i naopak.

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:59:42
 9. avatar
  [22] denkas [*]

  A proč se nenadává na tchána? Já třeba měla horšího tchána. Nebo na ty snachy. Ty některý dokážou tchýním znepříjemnit život. Proč pořád jen ta tchýně je ten strašák?

  1. na komentář reaguje gerda — #24
  superkarma: 1 11.03.2015, 10:53:36
 10. avatar
  [21] denkas [*]

  No asi bysme museli slyšet i názor tchýně. Třeba by vše bylo jinak Sml80

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:49:27
 11. [20] Rikina [*]

  No a do třetice, už jsem taky tchyně. K mladým to mám 60 km, takže do každodenního života jim nezasahuju, na návštěvy chodím jen ohlášena a zvána, vnouče je zatím moc malé, takže hlídání se ode mne nežádá, no a občas dostanu vynadáno, že jsem dlouho nepřišla, tak snad mě vidí rádi. Víc bych si snad ani nemohla přát. Sml80

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:48:26
 12. [19] Rikina [*]

  Shrnuto - přes všechno, co mohlo být jinak, moje tchyně byla úžasná žena. Už není na tomto světě, nicméně stále na ni vzpomínám s láskou. Lepší tchyni jsem nemohla mít.

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:44:20
 13. [18] Maryene [*]

  Také jsem tchyně, ale nezapaám nikam z uvedených kategorií. Nevím, jak mě vidí partnerky mých synů, ale osobně mám pocit, že máme celkem zdravý a kamarádský vztah. Slovo tchyně nemám ráda, já jsem tu svoji tak nikdy nepojmenovala. Vypadá to, že když si syn najde partnerku, stane se z jeho matky okamžitě nesnášenlivá mrcha.

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:44:15
 14. avatar
  [17] amphora [*]

  Sml16tchýni nemám a ani jsem ji nikdy neměla a asi je to tak nejlepší.Ovšem, né každému se to podaří.Ale já jsem spokojená, mít některou z těhle ,tak s ní zametu velice rychle !!Pěkný den

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:43:14
 15. [16] Rikina [*]

  Dneska ta mládež nic nevydrží. Sml57 Všechno je hnedka "vykolejí z ustálené životní rovnováhy". Moje tchyně měla z každé výše popsané něco. Taky často povídala historky o cizích osobách, občas svému synovi sdělila, že jsem něco udělala jinak, než by si ona představovala, případně nahlásila, že jsem šla večer do společnosti. Ohledně výživy - jednou dokonce moje ubohé dítě skončilo v nemocnici, protože babička ve snaze dát mu to nejlepší ho přetláskala vším tak, že mu bylo špatně. Ale v tom by si mohly podat ruce s mou matkou, která pro změnu druhého potomka hlídala tak úspěšně, že za ním musela skočit do tůně a lovit ho na dně mezi rákosem, což byl z její strany heroický výkon, ona neumí plavat. Ale v hrůze, že se vnuk utopí, dokázala nemožné. Sml57 No a ta poslední tchyně - že když je žena na mateřské, tak je na mateřské proto, aby se starala o děti, to si myslí hodně lidí. Včetně mě. Takže v tom ani neshledávám nějaké příkoří - i když slovo "lófrovat" neznám, třeba je to něco hanbatého. Sml58 Sml57

  1. na komentář reaguje kobližka — #26
  superkarma: 3 11.03.2015, 10:41:34
 16. [15] cilani [*]

  1. žádná extra hrůza, paní by holt nemusela být takový cejťa. Třeba ta tchýně jen chce vyplnit trapné ticho.. Ke 2. bych prostě nechodila, 3. bych něco udělala na truc a hlavně bych nikdy nepřistoupila na to, abych bydlela vedle tchýně, ke 4. bych dítě samotné nepustila a určitě ne na více dní a 5 snad nemá povinnost hlídat, ale za tu hlášku, abych nemohla cosi, bych se na ni vyflákla, až by dítě urputně chtěla vidět..Sml80

  superkarma: 1 11.03.2015, 10:20:18
 17. [14] sesibo002 [*]

  margot — #10 Sml67

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:19:59
 18. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Sml52 Někdy dávám hádanku:

  "Moje matka měla 7 zeťů. Kolik měla dcer?"

  Žádný zeť jí nebyl recht.Sml57

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:19:26
 19. avatar
  [12] gerda [*]

  Suzanne — #8 Sml67Sml52

  superkarma: 0 11.03.2015, 09:47:50
 20. avatar
  [11] Altamora [*]

  Nejhůř bych snášela tu třetí tchyni. I toho manžela, který ji nepošle do horoucích pekel a nechá ji, aby špiclovala. Jestli ona to nedělá na jeho popud.

  superkarma: 0 11.03.2015, 09:44:49
 21. avatar
  [10] margot [*]

  v.poho — #4 první tchýni bych klidně brala, s tou by se dalo bezvadně užívat - místo útrpného sezení jak pecka bych se s radostí zapojila a její úsilí a koníčka (tedy nemyslím ty drby) směřovala ke společným aktivitám, mohla by to být dobrá zábava pro všechny. a jestli i ty drby neříká jen proto, aby měla co říct a vyplnit marné ticho, když mladí možná aktivně nepromluvíSml80 moje 1. extchyně by mi taky byla schopná, když zajdu, povídat celé odpoledne o doktorech (prostě už nemá moc podnětů, hůř se pohybuje, je jí 80+) - no to má smůlu, já ji nenechám. učím ji na PC, pomáhám, s čím potřebuje, vždy celá pookřeje, že mě ani dom pustit nechce.

  1. na komentář reaguje sesibo002 — #14
  superkarma: 5 11.03.2015, 09:23:02
 22. avatar
  [9] kobližka [*]

  kobližka — #7 Jo a pokud se nějaká taková najde,je věcí syna,aby své matince slušně vysvětlil,co může a co ne.A stát vždycky při svojí ženě!

  superkarma: 2 11.03.2015, 09:00:51
 23. avatar
  [8] Suzanne [*]

  v.poho — #4 Taky mě to napadlo. Chce si pokecat, vypovídat se. A "chudák Jitka" tu hrůzu musí vyslechnout. Tak mě nějak napadlo - aby se neposrala Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #28
  superkarma: 8 11.03.2015, 08:58:12
 24. avatar
  [7] kobližka [*]

  Naštěstí zřejmě nikdy nebude tchýně,protože tyhle omýlané,jednak vtípky,jednak historky,mě malinko sejří.Tak,jasně,že některé matky - tchýně nebývají nejmilejšími bytůstkami,ale to ani snachy.Nedejme si namluvit,že dnešní mladé provdané ženy jsou nějaké putičky bez sebevědomí,které si nechají ničit vztah matkami svých protějšků.

  1. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 7 11.03.2015, 08:58:05
 25. avatar
  [6] denkas [*]

  Tak já nevím,si myslím,že se ženská zas tak moc nezmění jen proto,že je tchýně. Takže protivná tchýně zákonitě byla před tím protivná snacha. Moje tchýně rozhodně nebyla moje máma. Byla jiná,bydlet bych s ní nechtěla. Ale jinak celkem to šlo. Jaká sem já tchýně se zeptejte mých zeťáků a snachy. Sml80

  superkarma: 0 11.03.2015, 08:40:05
 26. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Svou tchyni mám moc ráda, je jí už 88 let a bojím se o ni. Od rozvodu je sice bývalá, ale stýkáme se a voláme si stále, dáváme si dárky k Vánocům a narozeninám. Je to úžasná babička mých dětí, nikdy se mi do ničeho nepletla, je inteligentní, vzdělaná, jemná dáma, zároveň excelentní kuchařka a pekařka. A je strašně hodná. Kéž bych jednou byla pro svoji snachu taky taková tchyně!

  superkarma: 7 11.03.2015, 08:39:13
 27. avatar
  [4] v.poho [*]

  Hned té první tchyně mi je opravdu líto. Ať čtu, jak čtu, v podstatě nic špatného nedělá, jen se moc snaží a je jiná než Jitka. Otázkou je, která je lepší, když Jituš nevydrží ani občasnou návštěvu bez hladinky...Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  2. na komentář reaguje margot — #10
  superkarma: 3 11.03.2015, 08:14:26
 28. avatar
  [3] Žofie [*]

  Taky jsem si užila s babou zvědavou Sml31 Dnes už je anděl a mám klid Sml49

  superkarma: 0 11.03.2015, 07:58:14
 29. avatar
  [2] datura [*]

  Se svou tchýní /91 let/ se vídám o Vánocích, Velikonocích a když má narozeniny a bohatě mi to stačí. Sml22

  superkarma: 0 11.03.2015, 07:40:36
 30. avatar
  [1] selinka [*]

  Ta fotka je ovšem skvělá Sml54

  superkarma: 0 11.03.2015, 06:42:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme