Už na Silvestra se rozhoduje o tom, jak prožijete Nový rok. Řeč je naštěstí jen o 1. lednu, ale i ten by se dal prožít lépe než v posteli s mokrým hadrem na hlavě a bědováním. Máme pro vás několik rad, jak ukočírovat bujaré novoroční oslavy tak, abyste z alkoholu, který vám proteče hrdlem, měli jen požitek.

party1

1) Dobře se na to vyspěte

Ideální je, pokud se vstříc oslavám vydáte co nejvíce odpočatí a v pohodě. Alkohol na vás tak bude působit pomaleji. Chápeme ovšem, že zrovna tohle pravidlo je těžké dodržet. O to víc tedy dbejte na ostatní zásady.

2) Nepijte na hladový žaludek!

Jakmile se alkohol ocitne ve vašem žaludku, rychle proniká jeho sliznicí do krevního oběhu. Jak rychle se to stane, záleží na plnosti žaludku. Čím naplněnější totiž je, tím se zmenšuje šance alkoholu dostat se rychle k jeho stěnám. Ideální je dát si před party něco mastnějšího. Mějte ale na paměti, že to musí být PŘED požitím alkoholu. Jeho rychlému vstřebávání a překyselení žaludku prý zabraňuje i mléko.

3) Rozhodněte se

Nejhorší, co můžete udělat, je kombinovat. Různé druhy alkoholu ve vyšším množství zatíží játra a vám rozhodně nezpříjemní večer ani následující ráno. Rozhodněte se proto, na jaký druh máte ten večer chuť. A zůstaňte mu věrní. S čím byste ovšem alkohol pravidelně kombinovat měli, to je voda. Sklenkami něčeho tvrdšího dehydratovaný organismus je nutné průběžně zavlažovat. I když pijete jen víno! Co se rizika následné kocoviny týče, záleží také na barvě nápojů. Ty světlé tělo odbourá snáze, než tmavé. Pozor také na sladký alkohol a bublinky – po těch bolí druhý den hlava nejvíce. Nejlépe tak z hodnocení vychází čistá vodka.

4) Držte se svého tempa

Nejhorší, co můžete udělat, je házet do sebe jednu sklenku za druhou. Nenechte se vyhecovat, ani se nesnažte dohnat parťáky, kteří jsou s hladinkou alkoholu napřed. Může se tak snadno stát, že se opijete více, než jste měli v úmyslu. Zkrátka nad sebou ztratíte kontrolu. A to pak veškerá legrace často končí a vy se potupně odeberete ke spánku.

5) Hýbejte se

Ideální silvestrovský večírek je ten, na němž se tančí. Pokud se ale nikomu z osazenstva nezamlouvá vyrazit na parket, zvolte alternativu. Ať už hraní různých pohybových her, nebo třeba procházku. Pravda, k rychlejšímu vystřízlivění vám to podle odborníků nepomůže, jelikož o odbourání alkoholu se z devadesáti procent starají játra, která k tomu potřebují svůj čas. Ovšem z vlastní zkušenosti určitě víte, že po protančené noci je vám druhý den lépe. Byť by to mělo být jen proto, že se časem stráveným na parketu vyhnete několika rundám navíc.

hadr

Jak na ranní kocovinu

I přes všechny rady se ale může stát, že se s vámi druhý den točí celý svět, žaludek máte jako na vodě, v ústech sucho a neúprosná žízeň vás žene pro pořádnou sklenici vody. Belháte se pro ni se slovy, že už nikdy víc nebudete pít. Kocovina jako vyšitá! Není divu, vaše tělo je infikováno toxickou látkou (ano, alkoholem). Tápete, jak mu ulevit. Rad sice existuje nespočet, ale jen minimum z nich je skutečně „zaručených“, jak se říká.

Alkohol má devastující vliv na celou řadu tělesných pochodů a trvá minimálně 24 hodin, než se s tím tělo vyrovná. Zvládne odbourat zhruba 0,15 promile za hodinu. Nejlepší, co pro něj v této chvíli můžete udělat, je spánek, nebo alespoň odpočinek. A opět - dostatek vypité vody. Tu játra potřebují k likvidaci jedovatých látek, a tak ji berou i z ostatních orgánů, mozek nevyjímaje. To proto nás tak bolí hlava. Částečně ulevit si tedy sice můžete i studenou sprchou či mokrým hadrem na hlavě, na škodu není ani dodání vitaminů, ale zázraky od toho nečekejte. Podle lékařů je jediným zaručeným lékem na kocovinu čas, který ke své práci potřebují vaše játra. Myslete proto i na ně, až si budete dnes připíjet a užijte si ve zdraví Nový rok!

Čtěte také:

Reklama