Jedná se o jednu z nejčastějších poševních infekcí, přesto stále existuje řada omylů, které s vaginální mykózou souvisí. Mezi ty nejrozšířenější patří:

1. Svědění = mykóza

vag2Nepříjemný svědivý pocit patří k příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že jí vždy doprovází. Je úporný a asi nejvíce jej ženy pocítí v klidu a v teple. Tento projev je ale vlastní například také další rozšířené infekci, bakteriální vaginóze. Mezi další příznaky mykózy patří výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, a dále otok či zarudnutí postiženého místa. Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy ve fertilním věku, tedy od první menstruace po menopauzu (a samozřejmě i v případě, kdy žena po menopauze například užívá hormonální léčbu obsahující estrogen).

V lékárnách je k dispozici řada volně prodejných antimykotik, pokud se však nejedná o vaginální mykózu, pravděpodobně Vaše obtíže neustanou ani po jejich užívání. Nesázejte proto na rovnici svědění = mykóza a svůj problém konzultujte s odborníkem, například v lékárně nebo gynekologické ordinaci.

2. Příčinou mykózy je nedostatečná hygiena.

Hygiena je velmi důležitá a může samozřejmě souviset se vznikem vaginální mykózy. Je tomu tak však nejen v případě nedostatečné, ale také přehnané hygieny. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však ovlivní a zpravidla zhorší křehkou poševní rovnováhu. Některé zásady správné intimní hygieny jsou uvedeny níže.

Mezi další faktory, které mohou vést k rozvoji vaginální mykózy, patří: nevhodné oblečení (mokré plavky, neprodyšné kalhoty či punčocháče), dietní chyby (nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace cukrů), stres či poranění poševní sliznice. Náchylnější k vaginálním mykózám jsou například těhotné nebo ženy trpící cukrovkou.

3. Jedná se o sezonní záležitost.

O vaginálních mykózách se často mluví v souvislosti s koupáním či jízdou na kole v těsném a neprodyšném oblečení. Řada lidí ji tak vnímá jako sezónní záležitost spojenou s létem. Opak je pravdou. Výše uvedené faktory, které mohou mít vliv na rozvoj mykózy, jsou totiž aktuální v průběhu celého roku. Například nadměrná konzumace sladkostí je nejčastější v období Vánoc, na jaře či na podzim zase přibývá onemocnění léčených antibiotiky. I stresu je více mimo období letních dovolených a nevhodné oblečení je velmi časté i v zimě, kdy se před silným mrazem snažíme ochránit i několika vrstvami neprodyšných kousků oblečení - při střídání pobytu v přetopených místnostech a venku v zimě pak snadno dojde k zapaření, které je pro rozvoj mykózy ideální. Na pozoru je tak dobré se mít neustále. Součástí domácí i cestovní lékárničky by pak měla být antimykotika, která je v případě výskytu mykózy dobré použít co nejdříve. Lokální léčbu nabízí například Gyno-Pevaryl® 150, který obsahuje 3 vaginální čípky. Každý den večer se použije jeden z nich. Čípek obsahuje ekonazol-nitrát, který potlačuje množení kvasinek, plísní a některých bakterií. Po zavedení do pochvy se velmi snadno rozpouští a rovnoměrně tak pokryje celou poševní sliznici, proto přináší rychlou úlevu od nepříjemného svědění.

4. Bílý jogurt je v případě vaginální mykózy dobrou první pomocí

Velmi zjednodušeně lze říci, že dokud kvasinky druhu Candida nenarušují sliznici, nezpůsobují žádné obtíže. V tomto kontextu je pravda, že lactobacillus v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím chrání sliznici před proniknutím kvasinek. Je ale omyl vyvozovat z toho první pomoc při vaginální mykóze v podobě aplikace bílého jogurtu na postižené místo. Sliznice je tou dobou již narušena a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl a správná hygiena, jako první pomoc nikoliv k léčbě, ale ke zmírnění nepříjemného svědění, je studená sprcha, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu. Zahájení léčby antimykotiky by mělo následovat co nejdříve.

5. Když příznaky neodezní ihned po přeléčení, nebyla léčba úspěšná

Existuje řada moderních přípravků, určených k tří nebo dokonce jednodenní léčbě vaginální mykózy. Tato doba však nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla díky mykóze poškozena, a je proto možné, že otok, zarudnutí, podráždění či svědivé pocity v menší míře přetrvají ještě několik dní po ukončení krátkodobé léčby. Pokud i pak obtíže přetrvávají, poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

Jsou však i případy, kdy je lepší zvolit spíše léčbu dlouhodobou. Je tomu tak například pokud užíváte antibiotika, která mohou být pro některé ženy faktorem podporujícím rozvoj vaginální mykózy. Vzhledem k tomu, že léčba antibiotiky bývá delší než třídenní, je vhodnější zvolit i antimykotika k delšímu používání. Na našem trhu je pro tyto účely unikátní přípravek Gyno-Pevaryl® 50. Jedná se o jediný volně prodejný přípravek pro dlouhodobou léčbu ve formě snadno aplikovatelných vaginálních čípků, jichž je v balení obsaženo 15, přičemž se používá 1 denně. Lokální léčba v podobě čípku navíc nezatěžuje játra a přináší rychlou úlevu od nepříjemného svědění.

Podrobnější informace k tématu najdete také na stránkách www.gyno-pevaryl.cz.

Pět rad, jak na intimní hygienu

1. Nejvhodnější formou intimní hygieny je sprchování. Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla mohou zhoršit křehkou poševní rovnováhu, takže ke každodenní hygieně využijte raději čistou vodu.

2. Při menstruaci používejte vložky bez fólie a vložky i tampóny často vyměňujte. Pokud jde o nošení slipových vložek mimo období menstruace, nepoužívejte je, pokud k tomu nemáte pádný důvod. Vše, co zhoršuje prodyšnost, zvyšuje možnost vzniku vlhké zapářky, která je častým faktorem pro rozvoj vaginální mykózy. Pokud si při koupání v bazénu či na koupališti zavádíte tampón i v období, kdy nemáte menstruaci, abyste tak zabránily proniknutí případné infekce do těla, výsledek může být opačný - tampón totiž vodu i vše v ní obsažené drží v těle déle. Při menstruaci tampón co nejdříve po koupání vyměňte.vag1

3. Pokud jste na cestách, a nemůžete se osprchovat, vezměte si na cesty vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu.

4. Velmi důležitý je návyk utírat po použití toalety intimní partie směrem odpředu dozadu.

5. Je-li to možné, osprchujte se čistou vodou vždy po pohlavním styku.

Léčivé přípravky Gyno-Pevaryl® 150 a Gyno-Pevaryl® 50 obsahují ekonazol nitrát, vaginální podání.
Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
McNeil Products Ltd., Místní zástupce: Johnson & Johnson, s. r. o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5,
tel. +420 227 012 111.
EK_201107005

Reklama