Bulvár

Pet lahve, balená voda, jak šetříte přírodu? Zapojte se do diskuse a vyhrajte SodaStream

Kupujete si balenou vodu? Limonády v pet lahvích? Taháte se s těžkým nákupem, zejména s balenými nápoji? Je jasné, že z kohoutku doma nasycený nápoj nepoteče a pít jen čistou vodu nikoho z nás dlouho neuspokojí.

pet lahve

Bohužel spolu s balenou vodou je spojen problém, který musíme řešit - kam s pet lahvemi? Řada lidí nemá vztah k pořádku, netřídí odpad, je jim jedno, že odpadky zamořují naši zem. Myslíte si, že svým chováním můžete přispět k tomu, aby byl tento stav lepší? Například, že budete kupovat méně balených vod, třídit odpad, vychovávat své děti tak, aby věděly, že plast se musí zpracovávat mimo ostatních odpadů...

Toto téma je velmi široké a týká se každého z nás. Budeme rádi, když nám přispějete do diskuse svým názorem. Vadí vám všude poházené plasty, vypité plastové lahve? Jak jste na tom - kupujete balené vody, limonády, ochucené minerálky?
Jak svým chováním šetříte přírodu? Myslíte si, že se to týká každého z nás?

Napište nám o tom!

Tři z vás, diskutujících, odměníme krásným dárkem - získáte SodaStream pro tvorbu domácí sodovky spolu s chutnými náplněmi. Děkujeme vám za vaše názory a těšíme se na ně!

Zde je několik alarmujících informací, které se tak často nezveřejňují:

 • Každoročně přibývá přibližně 141 miliard použitých plastových lahví, které nejsou recyklovány?
 • V Evropě je recyklováno 48 % PET lahví. To znamená, že odpad z více než poloviny stolních vod a sycených nápojů v PET lahvích končí na skládkách a ve spalovnách. V USA recyklují asi 1/3 plastových lahví, u nás je to odhadem jen kolem 20 %.
 • Doba rozpadu jedné PET lahve je přibližně 450 let. Ta, kterou dnes vyhodíte do směsného odpadu, se rozloží nejdříve po roce 2460.
 • Roční světová výroba balených nápojů zatíží přírodu 2,5 miliony tunami oxidu uhličitého. Uhlíková stopa, kterou zanechá 1 litr sycené vody z přístroje SodaStream, je přitom 4,5x nižší.
 • Na roční výrobu PET lahví je potřeba více než 2,7 milionů tun plastů.
 • Na výrobu jedné lahve balené vody je potřeba 5x více vody, než kolik sama obsahuje.
 • Výroba PET lahví pohltí velké množství zpracované ropy i energie. Ropa, spotřebovaná při výrobě PET lahví jen v USA, by naplnila nádrže jednoho milionu automobilů.
 • Asi 25% balených vod zákazníci spotřebují mimo místo původu. Takže než se balená voda dostane do regálu ve vašem obchodě, „procestuje“ kus světa. Přeprava balených vod i sycených nápojů z továren do obchodů, a následně z obchodů domů, znamená pro životní prostředí další zátěž v podobě emisí.
 • Přitom stačí jen otočit kohoutkem v kuchyni. Pokud si chcete ověřit kvalitu své vody, navštivte stránky příslušné vodárenské společnosti nebo si nechte vodu odborně posoudit akreditovanou nezávislou laboratoří.
 • Pro zpestření pitného režimu můžete třeba využít přístroj SodaStream z nové limitované edice pro Afriku a vyrobit si doma vlastní sodovku nebo osvěžující nápoj z kohoutkové vody. Nový přístroj šetří přírodu hned dvakrát. Krabice i veškerý obalový materiál pochází z recyklovaných surovin. A stejně jako ostatní přístroje SodaStream chrání naši planetu před zbytečnou zátěží v podobě výroby a dopravy balených nápojů i následné likvidace obrovského množství PET lahví a plechovek. Navíc Vás může hřát i dobrý pocit: každý přístroj z této limitované edice zajistí v Keni vodu pro jednoho člověka na celý rok!
 • Používáním jediného přístroje SodaStream ochráníte přírodu v průběhu tří let přibližně před 2.000 prázdnými PET lahvemi nebo plechovkami.
 • Jediná láhev, kterou opakovaně využívá přístroj SodaStream k přípravě nápojů, uchrání planetu za tři roky asi před 2.000 prázdnými plastovými lahvemi nebo plechovkami.

pet lahve

Informace o vodě v ČR:

Kvalita kohoutkové vody je v ČR dlouhodobě na velmi dobré úrovni, a to i v rámci mezinárodních žebříčků kvality. Voda z veřejných vodovodů prochází přísnou kontrolou. V pitné vodě se sleduje více než sto parametrů, některé nad rámec povinných ukazatelů. Kontrola kvality vody probíhá v akreditovaných laboratořích a přísně je kontrolován celý proces výroby a distribuce pitné vody. Supervizi provádějí orgány ochrany veřejného zdraví. Souhrnně se tak dá doložit, že pitná voda z vodovodu pro veřejnou potřebu, kterou dodávají vodárenské podniky, je naprosto v pořádku po stránce chemické, fyzikální, biologické i mikrobiologické a její kvalita zcela odpovídá parametrům vyhlášky Ministerstva zdravotnictví i předpisům EU.

Jak se sleduje kvalita vody?

Kvalita podzemní vody se sleduje monitorovacími vrty, u povrchové vody se sledují rizikové přítoky a profily přehradních nádrží. Monitoruje se i kvalita vody v okolí, nikoli jen v místě, kde se surová voda čerpá. Na webových stránkách vodárenských společností je zveřejněn podrobný rozbor pitné vody. Každý měsíc se tu objevují aktuální výsledky rozborů ukazatelů, které spotřebitele nejvíce zajímají. Většina provozovatelů vodovodů využívá i tzv. biologickou indikaci toxicity vody - vodu testuje pomocí pstruha duhového v období od plůdku do jednoho roku života, kdy je pstruh nejcitlivější na přítomnost cizorodých látek.

Další zajímavosti:

 • Přístup k pitné vodě z veřejného vodovodu má 93 % Čechů.
 • Kohoutková voda je ideálně uskladněna - ve tmě a v chladu, proto je u vás doma k dispozici vždy čerstvá.
 • Víte, co pijete - vodárenské společnosti zveřejňují úplný rozsah parametrů kvality vody z kohoutku, výsledky rozborů najdete na internetových stránkách společností, v zákaznických centrech či v informačních materiálech.
 • Je levná - jeden litr vody z kohoutku stojí v průměru 0,06 Kč. Za 10 Kč, což je zhruba cena za 1,5litrovou láhev pitné vody, si můžete natočit 166 litrů vody z kohoutku.
 • Šetří životní prostředí - odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického plastového odpadu.

Zdroj: Veolia Voda Česká republika

Zapojte se do diskuse:

Toto téma je velmi široké a týká se každého z nás. Budeme rádi, když nám přispějete do diskuse svým názorem. Vadí vám všude poházené plasty, vypité plastové lahve? Jak jste na tom - kupujete balené vody, limonády, ochucené minerálky?
Jak svým chováním šetříte přírodu? Myslíte si, že se to týká každého z nás?
Napište nám o tom!

Sodastream

Tři z vás, diskutujících, odměníme krásným dárkem - získáte SodaStream pro tvorbu domácí sodovky spolu s chutnými náplněmi. Děkujeme vám za vaše názory a těšíme se na ně!

   
23.05.2011 - Společnost - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [374] ALA1970 [*]

  Asi by to chtělo nějak vyladit výrobu pet lahví. S těmi plasty je to takové dvou sečné no. Ale třeba se časem najde nějaké řešení. Viděla jsem někde, že využívají lýko z cukrové třtiny pro obaly na jídlo.

  superkarma: 0 03.08.2017, 13:49:26
 2. [373] klanova2 [*]

  Dobrý den, já mohu vřele SodaStream doporučit. Zakoupila jsem ho na stránce http://www.elektro-internet.cz/bile-zbozi/male-spotrebice/kuchynske-spotrebice/sodastream/ a nemůžeme si ho vynachválit.

  superkarma: 0 22.12.2016, 14:06:30
 3. [372] Makada [*]

  Díky za tip, já se na něj podívám :) Nejspíš porovnám ještě cenově s jinými, ale to, že se vám osvědčil je velké plus :)

  superkarma: 0 26.02.2015, 05:31:33
 4. [371] majorduska [*]

  já jsem kupovala na modrausporam.cz, líbila se mi ta cena, stojí kolem sedmi stovek, což mi přijde v pohodě a je kvalitní :)

  superkarma: 0 25.02.2015, 21:50:59
 5. [370] Makada [*]

  A kupovali jste normálně v obchodě nebo přes interent. Koukala jsem se na netu a zdá se mi, že pře e-shop to výjde levněji.

  superkarma: 0 25.02.2015, 14:25:11
 6. [369] majorduska [*]

  My jsme si lis pořídili, když děti začaly sbírat víčka do školy. Petky se pak v koši nafukovaly a zabíraly většinu koše...

  superkarma: 0 15.02.2015, 20:02:29
 7. [368] Elianka [*]

  Babička ho má doma a využívá ho denně. Hodně pije balenou vodu, ale už jí dělá problém ohýbání a tohle je pro ni naprosto ideální výroběk :)

  superkarma: 0 15.02.2015, 17:50:00
 8. [367] Makada [*]

  Ahoj holky, zajímalo by mě jestli někdo používáte lis na pet lahve? My v práci všichni pijeme balenou vodu a vždycky se to tak nashromáždí... Vyplatí se to koupit?

  superkarma: 0 14.02.2015, 21:28:17
 9. [366] lenka11 [*]

  Voda nám teče z kohoutku velmi špatná. Na pití kupujeme balenou vodu, měsíčně nás to stojí docela dost peněz. Ale kdybyste viděli ten "hnus", co nám teče z kohoutku, to se snad nehodí ani jako voda užitková. Sml31

  Plastové lahve vhazuji do kontejnerů k tomu určených.

  superkarma: 0 16.09.2011, 22:26:54
 10. [365] adka1 [*]

  V sucasnej dobe je zivotne prostriedie dost znecistene odpadkami spolocnosti.Aby sa prostredie chranilo,je potrebne zmenit myslenie ludi.My pijeme vodu z kohutika,ale kupujeme aj balenu vodu.Flase potom triedime a davame do kontajnerov na plasty,lenze nie vsetci ludia su taki ohladuplny.Myslim ze sodastream je vyborna vec,ktora este viac pomoze tomu,aby sa neznecistovala priroda,lenze nei vsetci su ho mozu dovolit.Bola by som velmi rada,ak by som ho vyhrala prave ja.

  superkarma: 0 16.09.2011, 12:14:11
 11. [364] holubova [*]

  BALENOU VODU KUPUJEME MÁLO,SPÍŠ PIJEME VODU Z KOHOUTKU A POKUD KOUPÍME BALENOU TAK HÁŽEME DO KONTEJNERŮ NA PLASTY,SODASTREAM BY JSME VYUŽILI,ALE JE MOC DRAHÝ

  superkarma: 0 16.09.2011, 11:59:47
 12. [363] cornysek [*]

  azpol — #359 po dlouhé době se dívám jestli diskuze pokračuje, už se to moc neposunulo ... k tomu lisu na petky - není potřeba ani extra síla, prostě se jen hne táhlem a je to, ten kdo petkám fandí tak ušetří dost místa, dívala  jsem se na účtovací doklad a stálo to kolem 1200 ..... to už je horší jako jednorázový výdaj

  superkarma: 0 11.07.2011, 16:49:55
 13. [362] FAXÍK [*]

  Pijeme vodu z kohoutku, vaříme čaje a někdy si dopřejeme kupované balené vody. Odpad třídíme, máme před panelákem kontejnéry, tak není žádný problém s třízením odpadu. Mám 3 děti a vedu je k tomu od malička a funguje to. Sodastream bych chtěla vyhrát, protože si to přeje má dcera Nikolka a bude to zajimavá změna v pitném režimu naší početné rodiny. Sml67

  superkarma: 0 30.06.2011, 09:09:49
 14. avatar
  [361] mamina30 [*]

  Naše rodina je zvyklá jak na vodu z kohoutku,tak i na balenou vodu.Jelikož máme v rodině tři děti,dávám důraz na pitný režim již od jejich narození.Děti jsou zvyklé pít většinou vodu samotnou,ale někdy jim vodu naředím s džusem.A rozhodně pet flašky neházim do popelnice,ale jak se nám jich nahromadí víc,tak je s dětmi vyhodíme do kontejneru na plasty a sami děti už sami od sebe řeknou,že chtějí naházet pet lahve do kontejneru.Máme to kousek a vždycky to spojíme s vycházkou k řece.Kupuji zásadně jen neperlivou vodu a balík na jeden a ž dva týdny,protože u nás v Brně máme kvalitní vodu z kohoutku.A je pravda,že není zdravé pít pořád tu stejnou minerálku,či džus a balenou vodu taktéž.Proto je dobré tekutiny obměnovat.A přirodu bychom měli šetřit všichni a být k ní ohleduplní,nejen tříděním odpadů.Já se snažim své děti aspon trochu vést k tomu,že tříděním odpadů pomáháme i přírodě a myslim,že to u nás doma funguje.

  superkarma: 0 30.06.2011, 07:40:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [360] cassiopeia13 [*]

  To je něco tahat láhve z obchodu, řežou do ruky, pak zabírají místo doma, do lednice se pořádně nevejdou, pak se musí odnést do popelnice, to je práce. Venku se všude povalují, stačí se odpoledne projítpodél silnic. No a když to děti ve škole třídí do boxů, tak to pak stejně všechno skončí v popelnici. Koukala jsem na stránky sodastreamu, možná by mohlo být více míst, kde koupit náplň. Do krajských měst mají něteří přece jen trošku daleko. Vodu v kohoutku má každý, tak už pak nemusí být problém. Nehledě na to, že voda z kohoutku je zdravější.

  superkarma: 0 26.06.2011, 16:55:44
 2. [359] azpol [*]

  cornysek — #358 Tak to může být super věc, pro ty co používají petky denně.Zkusím to navrhnout babičce, má malý krámek a denně má koš nacpaný petkami od zákazníků, které recykluje.Sml67

  1. na komentář reaguje cornysek — #363
  superkarma: 0 24.06.2011, 19:15:11
 3. [358] cornysek [*]

  azpol — #357 vypadá to že už diskuze jako taková skončila, vedeme si tu pěkně odborně laický dialog :-) ale k tomu lisu na petlahve - máme to přidělané na zdi, je to taková kovovo-plastová konstrukce co je na výšku o něco větší než ta petka, do ní se to vloží, pak se vezme páčka, ktrá to zmáčkne pěkně odshora dolů a je to, nezabere to moc místa ani práce a z petky je pidi odpad

  1. na komentář reaguje azpol — #359
  superkarma: 0 24.06.2011, 12:27:57
 4. [357] azpol [*]

  cornysek — #356 Taky jsme na základce poslušně všichni třídili do krabic, které byli umístěné v každě třídě.A jak ze zkušenosti víte, taky přišla uklízečka a nasypala vše do jednoho pytle.Znám jen lis na papír, a to byla pořádná mašinka, tak jestli je lis na petky tak velký, to raději jednou za čas budu otravovat manžela aby si zašlapal....Sml30

  1. na komentář reaguje cornysek — #358
  superkarma: 0 22.06.2011, 12:40:52
 5. [356] cornysek [*]

  na 100% zmenšení petky je výborná lis na PET lahve, máme ho v práci, takže to je parádička, ale jak jsem uvedla někde dříve v příspěvcích, pak stačí jedna uklízečka co háže papír, plasty i sklo dohromady tak k čemu lis, že ? Když neušlápnem kolu, co takhle šlohnout lis ze zdi a přivlatnit si ho doma :-)

  1. na komentář reaguje azpol — #357
  superkarma: 0 22.06.2011, 11:03:06
 6. [355] azpol [*]

  cornysek — #354 Tak petky od coly likviduje manžel.Já to neušlápnu natolik, aby z toho byla placka :-D .....Snad každá cola má silnější vrstvu plastu, vyjímkou jsou snad jen limonády s příchutí coly za pět kaček :-)....

  superkarma: 0 19.06.2011, 09:41:42
 7. [354] cornysek [*]

  azpol — #353 Cola je takový ten držák :-) Obsah uvnitř lahve si drží pořád tu svoji "tajemnou" chuť .... a skutečně ten žaludek uklidnit dokáže. Paradoxně právě jejich lakve jsou hůře "skladovatelné". Odobré vody nebo třeba Natuty prostě lahev zmačkám, zmenším její velikost a je to, colové obaly jsou kromě těch skleněných hůře zmenšitelné, teda je to můj subjektivní názor, ale na plastovky od coly musím vždycky dupnout, skočit a použít sílu, pak to jde :-)

  1. na komentář reaguje azpol — #355
  superkarma: 0 16.06.2011, 13:23:10
 8. [353] azpol [*]

  cornysek — #352 Taky čas od času koupíme colu jako lék na žaludek.Škoda nebo možná díky bohu je cola taková chemicko-sladká tekutina, která světe div se je na žaludeční potíže skvělá.

  1. na komentář reaguje cornysek — #354
  superkarma: 0 16.06.2011, 10:32:25
 9. [352] cornysek [*]

  setury — #350 Máte  to přesně jako my :-) Dcerka pronuzatím nenašla zalíbení v perlivých balených vodách, to už musí být nouzle a zle, aby si dala něco s bublinkami. Já jsem se začátku této diskuze psala o radosti z babiččina nadšení pro výrobu domácích sirupů z čehokoliv. My s manželem jsme ale pravý opak - bez trochy bublinek jakobychom nebyly schopni zahnat žízeň, tedy to ale platí o balených vodách, ty bez bublinek jsou prostě - jaké jsou. Proto se nám Sodastream tak líbí - uspokojí dle potřeby a bez nutnosti nechat plasty vedle kontejneru, který je právě přeplněný. Ale teď o víkendu jsme udělali vyjímku, resp. naše malá. Zvracela celý víkend a tak jsme koupili klasickou colu - usrkávala po lžičkách a vážně zabrala :-) díky bohu, jakmile dojde, budeme poctivě recyklovat :-)

  1. na komentář reaguje azpol — #353
  superkarma: 0 14.06.2011, 18:04:12
 10. [351] azpol [*]

  setury — #350 Vidíte, já s vím dětem taky snad dávám dobrý příklad ohledně pitného režimu, ale děti stejně mají nejraději sladkou limču v petce.Doma jí nedostanou, to už musí být nějaká oslava a stačí přijed ke kamarádce nebo k babičkám a co nabídnou dětem?Limču nebo Colu.A nařídit našim dětem, že to pít nebudou nejde.Nemám to srdce...A když namítnu, že to nevidím ráda, tak se jen ozve, tak příště nejezděte...Sml80

  superkarma: 0 14.06.2011, 12:46:21
 11. [350] setury [*]

  Plastové lahve mi vadí, jsou na každém kroku a zavalují nás. Je nejvyšší čas s tím něco dělat. Naše rodina preferuje doma udělané ovocné šťávy s vodou. Nejlepší je osobní příklad a děti pak ani nenapadne pít kupovanou limonádu. Šetříme životní prostředí a jistě prospějeme i našemu zdravíSml16.

  1. na komentář reaguje azpol — #351
  2. na komentář reaguje cornysek — #352
  superkarma: 0 13.06.2011, 14:47:43
 12. [349] cornysek [*]

  a jsme v jádru pudla - recyklovat se máSml79, mělo by se - stačí jen  chtít popř. pro to něco udělat a ne se jen spokojit s vědomím, že to někdo udělá za nás ...

  superkarma: 0 13.06.2011, 14:31:18
 13. [348] cornysek [*]

  a jsme v jádru pudla - recyklovat se máSml79, mělo by se - stačí jen  chtít popř. pro to něco udělat a ne se jen spokojit s vědomím, že to někdo udělá za nás ...

  superkarma: 0 13.06.2011, 14:31:14
 14. [347] azpol [*]

  cornysek — #346 Máte pravdu.Všechno je to o penězích....

  superkarma: 0 13.06.2011, 12:56:50
 15. [346] cornysek [*]

  azpol — #345 :-) na takový typ recyklace se dá i přispívat. Existují skupiny lidiček, které v plastech vidí ten jejich potenciál, jen mít tak dost peněz na tu recyklaci, která je sama o sobě drahá. To, že dáme plastovou lahev do kontejneru tomu určeném, je totiž jen začátek hodně dlouhé cesty.

  1. na komentář reaguje azpol — #347
  superkarma: 0 10.06.2011, 18:32:39
 16. [345] azpol [*]

  Teď se v poslední době ukázala zajímavá reklama, proč třídit odpad.Tak jsem trochu zabrousdala po PC s zjistila jsem docela pro mě šokující informace.Nikdy bych nevěřila co všechno se dá z tříděnýho odpadu zpětně vyrobit.Oblečení, věci které denně používáme a dokonce i spousty věcí nezávadných pro děti.Na těchto výrobcích je vidět, že má smysl třídit.Co s plasty, které se všude hromadí?Dlouho se rozkládají, pokud vůbec se rozloží, spalovat je pěknej humus a aby jen tak leželi v prázdných skladech nebo skládkách?No to bychom za chvíli přes plasty neviděli.Ale je pravda, že mě nenapadá nic, jak bychom mohli žít bez plastů.Jsou už tak nějak s námi spojené.Však už i dětem dáváme místo skleněných lahviček, lahvičky plastové.Já je používala jen chvíli, než jsem zjistila, že jedna praskla a proto spíše s bezpečnostních důvodů jsem přešla na lahvičky plastové.

  1. na komentář reaguje cornysek — #346
  superkarma: 0 10.06.2011, 13:00:29
 17. [344] cornysek [*]

  malvina — #343 to je dobré zamyšlení :-) skládky si lidé dělají kde je napadne a nikdo to moc neřeší .... ale pořád je na tom naše zemička dobře, plastové rybníky tu díky bohu ještě nemáme

  superkarma: 0 10.06.2011, 07:36:58
 18. avatar
  [343] malvina [*]

  pro  více  četnou  domácnost je  soda stream  velmi   dobrý, užitečný , úsporný a  hlavně ekolologicky  nezávadný   nápad.  Kdysi    existovali sifonové  láhve. Pak přišla  balená a  stáčená pitná  voda.... a nikdo se moc  nezamýšlel  nad tím  co s miliardou  pet lahví????? recyklovat??? -odvážet  na  skládky? spalovat...  to asi nikoho   moc  nezajíma.

  1. na komentář reaguje cornysek — #344
  superkarma: 0 09.06.2011, 15:09:08
 19. [342] cornysek [*]

  Že se Petky ve světě povalují všude možně .... stačí jen zabloudit do pochybných čtvrtí českých měst a nemusíme do světa pro to vidět nepořádek. Je to hodně o nátuře. Kdo má možnost /blízkost kontejneru/ a je alespoň trošku vedený k základním hygienickým návykům, ten jistě rád ujde pár kroků navíc a pet láhve vyhodí tam kam má. Pak jsou tací /viz ty díky nova-zprávám známé lokality/, kteří prostě hážou smetí přímo z okna, nač někam chodit nedej bože se s něčím vláčet, že....

  superkarma: 0 09.06.2011, 14:44:48
 20. [341] azpol [*]

  dany_divka — #336 Tak to jsem fakt moc ráda, že jsem tady v čechách.Neplítváme vodou hlavně z toho ekonomického hlediska, ale ta představa pít nápoje z pytlíku....no, to by mi dělalo asi velký problém...Koukala jsem na fotky, kde byli naplavený petky a lidé se mezi tím brodili nebo plavali na vorech.Není to pěkný pohled.Vadí mi petky pohozené  v příkopech a když jdeme do lesa, všude vidíme jen odpad....člověk si nemá už ani kde odpočinout a nabrat síli...ale v jiných zemích je to daleko horší, díky bohu, že jsme tam kde jsme...

  superkarma: 0 09.06.2011, 12:50:03
 21. avatar
  [340] Mopsička [*]

  My kupujeme balenou vodu, minerálky a džusy, protože u nás je voda z kohoutku dobrá jen na vřevaření, je hodně chlorovaná. Dříve jsem kupovala i bombičky, ale s nima  jsem skončila, protože už mě štvalo, že v každé krabičce z 10-ti byly aspoň 2 i více prázdné. PETky řádně vyhazuju do kontejnerů určených na ně, máme je před činžákem. O SodaStreamu jsem už četla a přístroj se nám zamlouvá, tento rok si písnu ježíškovi Sml54Sml52

  superkarma: 0 09.06.2011, 12:26:48
 22. [339] azpol [*]

  cornysek — #337 Já už po Sodastreamu pošilhávám přes rok.Jenže když už se něco ušetřilo, tak bylo potřeba koupit něco důležitějšího.Třeba zimní botky nebo se něco vysypalo na autě.Teď nám odchází televize, takže si zase počkám.Dokonce si dávám na stranu větší drobáky, že si na něj našetřím sama, ale pak do kasičky stejně šáhnu a koupím dětem něco na přilepšenou.

  superkarma: 0 09.06.2011, 12:22:17
 23. [338] cornysek [*]

  CCa asi před dvěma lety byla v OC Letňany "výstava" tvorby dekorací, prostě takové to zvláštní umění, a to z Pet lahví. Některé výtvory byly opravdu nádherné a věřím, že se v nich někdo i shlédl, pak jsem viděla i překrásné obrazy z víček Pet lahví .....

  klikněte tady, sem tam se objeví i nějaký ten článek :-)

  http://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/171956-jak-vyrobit-kouzelnou-dekoraci-ze-zbytecnych-pet-lahvi.html

  superkarma: 0 09.06.2011, 08:55:20
 24. [337] cornysek [*]

  azpol — #334 Toto jsem zažila na mé milované Šumavě, je-li jsme k sestřenici na chaloupku, voda nebyla vhodná pro pití natož pro malé mimčo, takže jsme kupovali nejen pro nás dospěláky,ale i pro čtyřměsíční dcerku, jakmile vyrostla, bylo to lepší, bral se jen jeden druh, tedy když už bylo potřeba. Co se týče té kvality, mně pomalu přijde, že tam, kde by člověk čekal "od přírody" zdravou vodu, tak tam je nejvíc Petek :-( a tam, kde nás nenapadne, že voda z kohoutku může být ta nej, tam prostě je a Petky nejsou potřeba. TA statistika by fakt byla fajn, chtěla bych vidět poměr kohoutkové a té v lahvích, už třeba kvůli těm dětem Sml58

  Dneska jsem v rámci zdravotní vycházky do práce Sml80 to jsem teda dopadlaSml79 s kolegyní diskutovala na téma SOdaStreamu. Je zvláštní, že automaticky zaujala negativní postoj k téhle mašince, ale jen proto, že ji prakticky nezná. KOmentář - zase další sifon - byl zcela mimo mísu. Pamatuju sifon, který když byl echt bublinkatý tak se nedal pořádně ani pít Sml52 mi pak bublinky lezly i očima. Tady bych si to pěkně sama nabublila .... a udělala z toho třeba prima "home made" mojito Sml22Sml59 vážně bych si ho přála Sml67

  1. na komentář reaguje azpol — #339
  superkarma: 0 08.06.2011, 14:18:03
 25. avatar
  [336] dany_divka [*]

  1. Všude poházené plasty - to není jenom problém ČR, ale celosvětový. Hodně jsem cestovala po Asii a ty země nazývám plastové. Na ulici je možné si zakoupit chlazený nápoj značky Coca cola, Pepsi atd. v třetinkové skleněné láhvi, jenže prodavač Vám ho okamžitě přelije do igelitového sáčku, ke kterému dostanete brčko. Ušetří si tím starosti se zálohovaným obalem, ale to, že pak ty igelitové sáčky od nápojů se povalují všude, to už jim je všem jedno.

  2. Balené vody, limonády a minerálky - balené vody kupuju jenom, když cestuju po Asii. Ve většině zemí je to v Evropě bezpředmětné. Vzpomínám si na město Antofagasta v Chile a pak dále na sever vesnice San Pedro. V Chile není problém pít vodu z kohoutku, na požádání Vám naplní láhev v kterémkoli fast-foodu, restauraci, kdekoliv zdarma. Ale právě na severu Chile, více do středozemí pak chuť vody z vodovodu připomíná něco, co bylo vyrobeno v chemické laboratoři. Pocit ztvrdlého jazyka člověka neopouští po dlouho dobu. Nebo pak v Asii na Filipínách ve větších městech jsou automaty na vodu na ulici, kdy je cena opravdu směšná s porovnáním s tím, co zaplatíte za balenou vodu v obchodě. Na druhou stranu voda z kohoutku v severských státech se podobá pramenité. Ta chuť je znamenitá, té se nevyrovná ani ten předražený francouzský Evian.

  3. Nápoje v plastových lahvích kupuji opravdu velmi zřídka, když není už jiná možnost. Láhve pak dávám do označených kontejnerů/ košů na plasty.

  4. Samozřejmě že se to týká každého z nás. Vždyť máme dodržovat každodenní pitný režim. Je však jen na nás, zda při myšlence na sebe budeme myslet i na přírodu, které jsme neodlučitelnou součástí.

  1. na komentář reaguje azpol — #341
  superkarma: 0 08.06.2011, 13:00:03
 26. avatar
  [335] Věrulinka [*]

  Sml67 každopádně PET lahve, zmáčkám a dávám do igelitky veliký a jednou za 14 dní odnesu do popelnice tomu určený.Ovšem problém je v tom, že lidi tam cpou nezmačkaný Petky a je neustále plná popelnice, ach jo.Naučit lidi Petky skládat, tedy zmenmšit je někdy opravdu problémSml31Sml15

  superkarma: 0 08.06.2011, 12:53:07
 27. [334] azpol [*]

  cornysek — #315 Taky by mě zajímala statistika, jak si vody z kohoutku vedou.Ale je pravda, že ne všude je voda dobrá.Moje babička jí má opravdu chuťově špatnou.Tak když z dětma jedeme na prázdniny k babičce, přibalujeme balík neper. vod, aby děti měli něco k pití.Jenže je pak problém s odpadem.Takže si prázdné PET-ky vozíme zpátky domů na našich kontejnerů Sml15...

  1. na komentář reaguje cornysek — #337
  superkarma: 0 08.06.2011, 12:45:53
 28. [333] ted [*]

  Dobrý den, poházané odpadky mi vadí, nejen plasty,balenou vodu nekupuji,kohoutková je výborná,džbán,led,plátky citronu,žádné sirupy.´úžasný.

  superkarma: 0 08.06.2011, 11:05:05
 29. [332] cornysek [*]

  Flapi — #323 taky jsem to nedávno psala :-) moooc bych si ho přála, ale to je  - botky pro dcerku, věci na tábor, prázdninové školky, když není babička apod ..... buď narozeninky nebo ušetřit, jiná šance není :-)

  superkarma: 0 08.06.2011, 08:48:15
 30. [331] cornysek [*]

  linde — #329 babička má sifonovač na chaloupce a  přesně jak říkáte, problém jsou bombičky, bydlí na malé vesnici, kde sotva jezdí autobus a když tak jednou denně, takže pak je jen voda ze studny a balená voda. ANo, babička čas od času balené vody kupuje, protože přes léto je to pro ni jistota a ledviny potřebují tekutin dost a dost.

  superkarma: 0 08.06.2011, 08:46:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme