Domácnost

Pěstujeme koření - 2. díl

Moje tchýně nemá zahrádku. Nemá ani balkón. Ale zato má okna! Máte je taky? Príma, pak si můžete pořídit "bylinkovou minizahrádku" přímo na míru.  

Základní věc je truhlík - ideálně zase zavlažovací. Pokud máte okno na jih, pak je vydatné zavlažování nezbytností, protože za sklem je v poledne kolem 60°C. Pokud máte okna jinam, stačí i obyčejný s podmiskou. Pro ty nejzákladnější věci - petržel, pažitka, cibulová nať a libeček - je dostačující i okno na sever. Dokonce se tam bylinkám daří, jen nemají ostré "živé" aroma, protože silice v nich obsažené se aktivují sluníčkem.

Co do toho truhlíku dáme? Na jeden konec dáme trs pažitky. Chceme-li pažitku rychle na jednu sezónu, koupíme ji v obchodě a zasadíme, pokud nám ale má vydržet déle, obrníme se trpělivostí a vysejeme semínka. Pak dáme tři řádky naťové petržele. Dáme si záležet na tom, aby to byla hladká petržel naťová, protože petržel kadeřavá nemá tu správnou vůni, i když vypadá dekorativně. Na opačný konec dáme jednu nebo dvě cibule s natí - nať můžeme postupně seřezávat a jako ozdoba na chlebu vypadá fantasticky.

A zbývá už jenom místečko po stranách okna...nebo ani to ne? Existuje celá řada rostlinek, kterým se daří v květináčích skoro kdekoliv, jen je musíme znát a taky umět použít. Do stínu se dá umístit libeček. Ten se používá místo maggi do polévky a dává se tam až na konci, protože jeho jemná vůně by jinak zanikla. Jako ozdobu i do obývacího pokoje můžeme dát rozmarýnu. Konečky rozmarýnových listů patří do kuřete po kalifornsku, do grilovaných jídel a vůbec ledaskam. Rozmarýna se navíc nedá pěstovat venku, protože v našich podmínkách vymrzá. A pokud máte štěstí, najdete na trhu saturejku jako trvalku. Její stříbřité listy a fialové květy vypadají velice hezky. Přidává se do luštěnin, kde omezuje nadýmání. Český název dobromysl není příliš známý, ale když řeknu oregano, jistě se vám vybaví vůně a chuť italské pizzy.Keříček této bylinky vám doporučím někam, kde můžete větrat - z nádherné a silné vůně by vás mohla bolet hlava. Čaj z dobromysli utišuje bolení hlavy a navozuje spánek. A kdo má rád skopové nebo ryby, jistě si najde ještě místečko na levanduli. Té se ovšem používá jen malé množství.

A ještě jsem zapomněla na nejoblíbenější dekoraci mého muže - drobounké chilli papričky! V květináči jsou skvělé, usušené a zavěšené na stěně ještě lepší a když dělám utopence, určitě se mi ve sklenici objeví aspoň kousek - i když jsem nikdy nezjistila, jak to dělají :-)))

A kdy se dají takové minizahrádky zakládat? No přece - právě teď! Takže neváhejte a shánějte - nejlépe na tržištích nebo ve specializovaných prodejnách sazenic. A až budete vařit, stačí zajít k nejbližšímu oknu...

    
   
12.05.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [10] emma [*]

  vrbička: balzamína, nojo, ta mě vůbec nenapadla. ta je super! díky

  superkarma: 0 14.05.2003, 16:00:24
 2. avatar
  [7] pajda [*]

  Zuzča: docela hodně - já je mívám v květináči o průměru 25 cm nebo i větším...

  superkarma: 0 13.05.2003, 19:59:37
 3. avatar
  [6] Zuzča [*]

  Já mám bazalku, petrželku, pažitku a majoránku. Vše ze semínek a na jižním okně. Zalívám každý den ráno před odchodem.
  Možná ještě zkusím balk. rajčata, jen by mohl někdo poradit, kolik potřebují hlíny.

  superkarma: 0 13.05.2003, 11:01:07
 4. avatar
  [5] vrbička [*]

  Já už jsem si taky osázela každé místečko, které šlo. Ještě bych vyzdvihla jednu bylinku - mou oblíbenou bazalku. Moc hezky voní a roste taky dobře. Chce sice více vláhy, ale výsledek stojí za to. Lehce se dá vypěstovat ze semínek, ale na to je teď už pozdě (chce vysít tak koncem března), teď je lépe si ji koupit jako sazečku. A ještě pro emmu - mě se osvědčila letnička - balzamína. Kvete celé léto a roste rychle.

  superkarma: 0 12.05.2003, 22:10:03
 5. avatar
  [2] emma [*]

  pajdo, dík, to jsou moc prima informace. ale ještě bych potřebovala vědět nějakou nenáročnou celoletně kvetoucí rostlinu na okna od kanceláře. přemýšlela jsem o fuchsiích nebo lobelkách, pelargonie nesnášim....

  superkarma: 0 12.05.2003, 15:14:15
 6. avatar
  [1] Kocicka [*]

  už mam zasazeno...fajn jsou balkonova rajcata a docela se clovek i pobavi protoze jsou v různych tvarech(rybiz,papricky,hrusky,apod.)...a ty chilli papricky jsem zkusila loni a je to fajn, hodi se taky skoro vsude.

  superkarma: 0 12.05.2003, 09:56:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme