Domácnost

Pěstujeme koření - 1. díl

Když jsem před nějakým časem četla Týnin článek o tom, jak si vyzdobila balkón, zaujal mě její povzdech, že nemá zahrádku. Jé, co já bych za to dala! Já zahrádku mám. Pořídila jsem si ji v době, kdy malý syslík potřeboval každodenní příděl čerstvého ovoce a na nákupy ovadlých jahod za neuvěřitelně vysoké ceny prostě nebylo. Od té doby je bohužel hodně věcí jinak a já svádím každoročně boj se zbytkem rodiny a i sama se sebou o to, jestli ještě letos zahrádku opravdu potřebujeme.

Pomalu ale jistě začíná vítězit pěstování v malém - totiž na balkóně. Máme klasický panelákový - 80 x 180 cm, takže na sednutí a koukání na ptáčky to není - leda bych chtěla trénovat na pobyt v kufru.

A co se tam dá pěstovat? V rozích balkónu mám čtyři květináče - poměrně veliké. Do těch příjdou za týden rajčata - do dvou klasická balkónová, do jednoho rybízkové a v posledním budou zrát žlutá oválná. Mám už zkušenost, že klasická rajčata zmizí sama a ta zbývající se dají naložit do okurkového nálevu a schovat na zimní oslavy. Na jedné kratší straně je velký truhlík s třemi paprikami - čerstvé jsou výborné, jen dávám přednost těm ovocným. Na protější straně je truhlík upevněný ve výšce - dolů z něj přepadávají převislé jahody. Ty se bohužel musí kupovat každý rok nové, ale na mlsání čtyři rostlinky, obalené plody, bohatě stačí. Na čelní stěně se zubí tři menší truhlíky. Ve dvou  už je řeřicha - ze začátku ji ořezávám kvůli listům, později budeme brát poupata a květy na chleba, a v tom prostředním je kopr. Na omáčku ho nebude, ale na okurkový salát s jogurtem nebo do lehkého dresinku se čerstvý kopr nedá ničím nahradit.

No a přímo u zdi - tam zatím není nic. A jestli to vyjde, tak tam bude můj sen - bylinková zahrádka.  Potřebuji k tomu tři truhlíky, posazené pěkně nad sebe. Úplně dolů příjde pažitka - té nevadí, když bude občas ve stínu. Nad ni dám kadeřavou petržel. Roste rychleji, než naťová. Nebo tam dám kerblík - ten roste taky rychle a i když je trošku nasládlý, je velice jemný. Ještě výš přijdou květináče, postavené v truhlíku. A do nich? Meduňka, tymián, dobromysl a majoránka. Všechno tohle koření jsem se naučila používat tak, že je dávám do vaření až skoro na konec - má pak výraznější chuť.

No a zbývá už jen dodat, že všechny truhlíky jsou samozavlažovací - na našem balkóně, otočeném na jihovýchod, bych jinak vypěstovala leda tak pečené kuře:-)))

   
   
06.05.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Simba [*]

  Zkoušela jsem koření pěstovat na pidizahrádce a nic nevzešlo, ani levandule, ani libeček, jen trocha kopru ...

  superkarma: 0 10.11.2003, 13:08:39
 2. avatar
  [12] Susina [*]

  Jana: Ahojky, díky, zrovna včera se mi povedlo levanduli sehnat v Praze u mého oblíbeného zahradníka pana Mládka (bratr Ivana Mládka).. mám děsnou radost, květináč stál 35 korun, tak hned rovnou dva.. Nevíš, kdy levandule kvete?? ta moje má zatím jen listy a i ty hezky voní...

  superkarma: 0 09.05.2003, 15:24:21
 3. avatar
  [9] pajda [*]

  Aja: nepomlouvej moji šikovnou matku...ne každý má balkón jako vy. Máme takový ten mřížovaný, takže igelit je pěkně provlečený mezi mřížemi sem-tam a při větru nedělá nic.

  superkarma: 0 06.05.2003, 18:49:23
 4. avatar
  [8] Lubar [*]

  Bylinky, to je moje ... Už se těším, až budu mít zahrádku a ouplnou volnost v jejich pěstování, zatím jsem limitovaná balkonem, ale taky to jde ... Pěstuju všechno, takže nikdy nevím, jak se co jmenuje, ale všemu se daří (a to mám lodžii skoro přesně na jih a žádný samozavlažovací truhlíky - kdysi jsem slyšela, že kytky si zvyknou, když je zaléváš každý den dvakrát, tak nepřežijou nic, ale když na ně párkrát zapomeneš, tak přežijí i prodloužený víkend ve vedrech - aspoň na ty moje to docela funguje ) Všem doporučuju vypěstovat na balkoně bylinky v kombinaci normálně s kytkama, vypadá to dobře při pohledu z dálky a přitom je to pro vás užitečný. Miluju ze semínek vypěstovaný měsíček lékařský, jde to ohromně snadno, je pěknej a v salátu jeho lístky vypadaj dobře a i dobře chutnaj (i manžel už si zvyk na kytky v jídle). Jinak momentálně čekám na objednaný kytičky ze Starklu, jsou sice dražší, ale měla bych dostat i převislý melouny a balkonový borůvky, tak jsem zvědavá, kdy to přijde a jak to půjde. Už se těším, až se budu hrabat v hlíně, teď bych se měla učit na zkoušky, takže si jakýkoli pohled na balkon zakazuju (a tak bych chtěla ...)Pustím se do toho dvacátého května ...

  superkarma: 0 06.05.2003, 15:35:48
 5. avatar
  [7] Aja [*]

  pajdo, to s tím igelitem je jen šmé, ne...? Nějaká teorie...či co... Jednak to musí vypadat dost divně a jednak při větru dělá co...?

  superkarma: 0 06.05.2003, 12:50:31
 6. avatar
  [6] Aja [*]

  Tak tohle mne fakt zajímá...Už jsem vyzkoušela kdeco, aby z balkonu byla latifundie... Na jednu stranu jsme dali dokonce dřevěnou mříž, po které se už pne jen psí víno a rdesno...trochu stínu, protože tam peče moc. Přežívají tam ibišky /když po dvou týdnech dovolené zjistím, že vypadají kaput, tak je ořežu a oni o to víc rostou i kvetou/, aloe, oleandr, miniafrikány...Bylinky pokud nezalíváte denně, tak jsou nejen nevzhledné, ale i bez chuti. V pohodě přežije jen máta a oregáno...Samozavlažovací květináče problém neřeší...to já už experimentuju léta...
  Co se týče čehokoliv k jídlu, tak je to zbytečné, protože si k nám lítají sýkory koňadry a modřinky na sváču...Možná by jim nechutnali chilli papričky a feferonky...Jinak fakt nevím.

  superkarma: 0 06.05.2003, 12:47:42
 7. avatar
  [5] Zuzča [*]

  pajda: a poradíš mi, kde může sehant sazeničky právě balk. rajčat a paprik? Norml. na tržišti, kde prodávají přísady?

  superkarma: 0 06.05.2003, 12:40:47
 8. avatar
  [4] pajda [*]

  emma: ne, právě že není. Rajčata by měla přijít ven až po "zmzrlých", a ti terpve příjdou. Papriky taky. Musíš si ale koupit sazeničky - do květináčů jsou stejně ty předpěstované lepší. vytrčený balkón směrem na jih není žádná katastrofa - máti ho má taky a pěstjue tam kdeco. Prostě čelní stěnu zahradila neprůhlednou fólií, na boky dala silný igelit a hrne tam i baklažány a patizony.Oregano nebo tymián sluníčko zbožňují - u mě na balkóně vypadají děsně, protože je tam odpoledne stín.

  superkarma: 0 06.05.2003, 10:57:22
 9. avatar
  [3] emma [*]

  tak já mám teda smůlu. balkon (ano, vytrčený balkon, žádná útulná lodžie) v 7 patře na kopci směrem na jih, tudíž nemám šanci, aby mi cokoliv stínilo. Týna psala o svém balkonu to samé - proto tam nakonec pěstuje jen kaktusy, nebo co.
  na parapetu vydrží leda bazalka a vedromilné rostliny. na zem nechci nic dávat, protože se potýkáme s přemnoženými holubi a ti by to mohli pokakávat...
  ale rajčata a papriky jsou dobrý nápad, jen je asi pozdě na výsev, což??

  superkarma: 0 06.05.2003, 10:47:28
 10. avatar
  [2] Susina [*]

  ahoj, na balkoně (otočeném na západ, takže jsem šprušle musela proplést tenkou rohoží, abych všechno nespálila, málem se mi to povedlo u ibišku) jsem zařídila taky bylinkovou zahrádku, jen manžel šílí, že jsou tam všude květináče s kytkama a bylinkama a on si nemá pomalu ani kam dát židli a stolek, když si chce na balkoně relaxovat...se zalíváním pomáhá náš Ríša, ale musím ho brzdit, aby kytky neutopil..
  Pajdo, nevíš, kde sehnat v květináči levanduli??? Nikde jí nemaj!!!!
  díky ahoj

  superkarma: 0 06.05.2003, 09:33:56
 11. avatar
  [1] Irena1 [*]

  To je super nápad!!! Jenže já na balkon přes den pouštím štěknu - kouká na lidi, opaluje se a loví mouchy...to jí přece nemůžu upřít

  superkarma: 0 06.05.2003, 09:32:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme