Domácnost

Pěstujeme bonsai

Bonsai (Bon - mělká miska, sai - rostlina) je atraktivním doplňkem každé domácnosti či zahrady. Za skutečnou bonsai odborníci považují až rostlinu ve stáří kolem 50 let. Ovšem pro pěstitele amatéra je bonsaí každá rostlina, která svým vzhledem budí dojem vzrostlého mini stromu.

Bonsai lze udělat z většiny stromů nebo keřů. Chce to jen trpělivost a starostlivou péči. Přinášíme vám několik rad a nápadů, jak si vypěstovat svojí vlastní bonsai, jak se o ní starat, čeho se vyvarovat.

Je řada způsobů, jak bonsai získat. První možností je si rostlinu vypěstovat ze semene. Volba je to nenákladná, ale časově náročná. Některá semena klíčí i dva roky a možnost, že semínko nevyklíčí vůbec či uhyne je vysoká. Pro začátečníky je proto nejlepší variantou koupě už zakořeněné rostliny přímo v zahradnictví, nebo pěstování z řízků. Zde ovšem opět platí riziko úhynu řízku. Větvičku stromku či keře je lepší pro zakořenění zasadit ihned do kvalitní zeminy než-li do vody. (Mně osobně ve vodě většina řízků uschla a zakořenění – např. u borovic - trvá neskutečně dlouho). Pro začátečníky se proto skutečně přikláním ke koupi již zakořeněné rostliny. Nákup ve specializovaném obchodě s bonsaemi je pochopitelně tou nejlepší volbou. (Před nákupy v hypermarketech předem varuji. Koupila jsem si tam tři „bonsae“, ze kterých se vyklubala obyčejná větvička zapíchnutá do země. Stejným rizikem je nákup u stánkového prodeje).

Důležitým doplňkem pro dokonalý vzhled bonsae je nádoba. Ta by měla ladit s rostlinou, měla by dobře odvádět vodu, být mrazuvzdorná a mít dostatek místa pro zeminu.

Správná miska má velké otvory k odvádění vláhy, které je dobré přikrýt umělohmotným pletivem. Zabráníte tak odplavování půdy.

Speciální nástroje nechybí žádnému odborníkovi na bonsae. Z vlastní zkušenosti však můžu říci, že pro nás amatéry jsou tyto nemalé výdaje do začátku zbytečné. Jediné, co skutečně upotřebíte, jsou nůžky na prostříhávání, které se dají sehnat již kolem 100,- Kč, a hliníkový drátek k tvarování kmene a větví.

Správná bonsai je dokonale vyvážená. Větve tvoří hlavní kostru siluety stromku, a je proto nezbytné už při výběru rostliny hledat základní rysy. Nejideálnější jsou ty větve, které tvoří dojem stoupajících, točitých schodů. Pochopitelně tohoto vzhledu můžete dosáhnout i prořezáváním a vyztužením pomocí drátku, nicméně odborníci doporučují již při prvním výběru bonsae věnovat růstu větví dostatečnou pozornost.

Větví, které se kříží, rostou ze stejného místa, nebo přímo jedna proti druhé, se zbavte.

Péče o rostliny:

Dobré místo pro růst většiny bonsaí je takové, na které v dopoledních hodinách dopadá přímé slunce a v hodinách odpoledních je rostlina již ve stínu. Umístění bonsae přímo u radiátorů se vyhněte. Bonsai totiž vyžaduje značnou vlhkost vzduchu.

Pravidelné zalévání je nezbytné pro úspěšné pěstování. Nejvhodnější doba pro zalévání je večer, po západu slunce. Kořeny tak mají vláhu po celou noc. Pokud zaléváte přes den, dávejte si dobrý pozor na kapičky vody na listech. Mohou je spálit.

Půda by měla být vždy vlhká a měla by dobře propouštět vodu. Standardní půdní směs by měla obsahovat jeden díl úrodné půdy, dva díly písku a dva díly rašeliny.

Živiny jsou pro bonsae také nezbytné. Pevná hnojiva jsou vhodnější než tekutá. Vidíte totiž, kdy je třeba opět přihnojit. Odborníci doporučují hnojit zhruba od března do konce října. Já přihnojuji v malé míře po celý rok a s tímto postupem mám dobré zkušenosti.

Prořezávání kořenů umožňuje rostlině, aby byla mohutnější. Nejvhodnější dobou pro prořezávání je jaro. Kořeny se zkracují zhruba na třetinu. Vznikne vám tak v misce místo pro čerstvou půdní směs, která je potřebná pro zdravý růst.

Stromy vhodné pro bonsai:

Vybírala jsem podle vlastních zkušeností a podle nízké náročnosti pro začátečníka.

Javor - potřebuje dostatek světla. Horké, letní slunce mu nesvědčí.
Bříza - potřebuje dostatek slunce (dopoledne), hojně zalévejte
Jabloň - po celé léto potřebuje plné světlo, v sezoně zalévejte hojně
Třešeň - vyžaduje plné slunce, v zimě ji chraňte před mrazem
Cedr - vyžaduje přímé slunce (dopoledne) a dostatek hnojiva
Borovice - chraňte před mrazem a silným větrem, zavlažujte střídmě

Zdroj: Bonsaje, Harry Tomlinson

   
24.08.2004 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [40] elfos [*]

  No jo... já vím. Jsou i lidi, kteří se snaží pomáhat. Mají moje uznání.
  A třeba se to jednou obrátí, a s přírodou to půjde k lepšímu..

  superkarma: 0 28.08.2004, 21:02:26
 2. avatar
  [39] elfos [*]

  Je v tom rozdíl, Inas. Není to deformování rostliny pro POTĚŠENÍ lidí. Jinak s tebou naprosto souhlasím. Umíme ubližovat (a ubližujem) celé přírodě.

  superkarma: 0 28.08.2004, 21:00:01
 3. avatar
  [36] Trinii [*]

  moc děkuji všem, kteří mi pomohli, už vím jak na zalívání :o))

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:18:25
 4. avatar
  [35] elfos [*]

  Nanet, více než stoletých stromů je spousta.. krásných, a HRDĚ rostoucích

  Mimochodem, 20.října mívají stromy svůj svátek - Den stromů.

  superkarma: 0 25.08.2004, 06:36:08
 5. avatar
  [34] sunnynka [*]

  Aja: na chorvatský borovice bacha Moje babka s dědkem si dvě dovezli z dovolené, když bylo mýmu tátovi asi třináct (tj. určitě přes třicet let). Teď jsou ty borovice obě dvě přerostlý přes našich minibytovku, tj. po dvanácti metrech Kořeny přes celý dvůr, nad nima ani nechce tráva růst, protože jí berou vláhu

  superkarma: 0 24.08.2004, 21:15:19
 6. avatar
  [33] Nanet [*]

  Pro mě je bonsaj umělecké dílo a to "násilí" jim zas tak neubližuje, naopak prodlužuje jim život, jsou známé bonsaje 100 a více leté, kolik stromů i opečovávaných se toho dožije

  superkarma: 0 24.08.2004, 20:29:13
 7. avatar
  [32] elfos [*]

  Exupery napsala totéž, co jsem chtěla napsat já :-) .. Bonsaje jsou krásné na pohled, ale od té doby, co jsem jako skřítek viděla jak se "dělají", už na ně koukám jinýma očima. Násilím nutit rostlinku, ať se pokřiví do nějakého tvaru, a ať nevyroste...

  superkarma: 0 24.08.2004, 20:24:50
 8. avatar
  [31] Kimmy [*]

  Tak kukam, ze som kupila mame k narodeninam bonsai vo Wallmarte (velka obchodna siet v sev. Amerike), a ono sa s toho moze vyklubat iba vetvicka zapichnuta do zeme, no dobre spravy nic moc .
  Ale na druhej strane, nebol to este zasadeny bonsai, bola to "bonsai kit", kde bolo vsetko co je k vytvoreniu si vlastneho bonsaja potreba; dvoj-rocna rastlinka, miska aj s podstavcom, hlina, raselina, medeny drotik na vytvarovanie a aj noznicky na strihanie (ja som take drzala v ruke snad prvy krat v zivote, a potom som sa cudovala ze mam ruky mastne ako od oleja ).Tak sme ho zasadili, ma to byt borievka - pekne vonia ale my blbci sme ho zatial "polievali" (on sa polieva tak ze sa da ta miska plavat do vody a cez otvory naspodku sa tam dostane voda) NEodchlorovanou vodou, to budeme musiet napravit - nastastie zatial iba 2x, mame ho relativne kratko, ale aj tak sa mi zda ze zacina mierne blednut (zltnut).

  No a my sme zatial este nevytvarovali, nechali sme ho tak ako je, "nebudeme ho zo zaciatku tyrat", takze myslim ze az tolko ho to neboli... a mne sa bonsaje pacia, myslim ze je to pekny doplnok do bytu alebo domceku, pripomina to cloveku prirodu tam vonku... a najma ked zije v meste to moze byt velmi vitane. Dufam, ze nam neuhynie

  superkarma: 0 24.08.2004, 18:23:54
 9. avatar
  [26] ginile [*]

  jo bonsaje, jednou jsem mela bonsajku a ji najednou opadaly vsechny listky, tak jsme byli smutni a bonsajka pochodovala do kose, ted jsme si kopily nove a ja se ptala,cim, ze to tehdy mohlo byt, ukazala jsem, ktery druh to byl a prodavac--- no jim na podzim spada listi, jako normalnim stromum tak pozor

  superkarma: 0 24.08.2004, 15:13:58
 10. avatar
  [25] Exupery [*]

  lucis: Vařením ale vodu nezměkčíš, jenom ji zbavíš chloru, tvrdou vodu můžeš jedině tak přefiltrovat.
  Jinak mě bonsaje přijdou tak trochu nechutný, jakoby zprzněný, připomíná mi to jak se v Číně zavazovaly holčičkám nohy, aby jim nevyrostly. Drátama nutit kytku do nějakýho tvaru je drsný. nechtěla bych domů bonsaj

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:39:30
 11. avatar
  [24] evusche [*]

  Nioneta: nééé, tak tohle mě nikdy nenapadlo - jsem líná to jít vyhodit...jen jsem vždycky zvědavá, jestli z té pecky něco vyleze nebo ne...už jsem takhle zasadila spoustu kytek, ale kromě mandarinky a jiných citrusů se nic nechytlo. Až ten datlovník.

  Jo a taky jsem byla v létě překvapená, když jsem přesazovala banánovník. Na vánoce jsem k němu píchla odkrojek ananasu. Ten vrchní s listama. A já to tam pořád nechávala, i když to vypadalo, že to kořeny nemá a uhnívá to. No a překvápko?! Vyhodil mi výhonek od kořene!!!
  Sakra já jsem zahradnice!!
  Takže mám doma dva ananasy (ten jeden, ten už je starej asi tak sedm let), dva banánovníky (pořád hází odnože místo aby šel do květu, zmetek jeden) a teď možná dva datlovníky!

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:24:58
 12. avatar
  [23] Aja [*]

  Nioneta: To je spíš můj případ! Nebo příští rok do toho zasadím něco jiného...a ono se to časem vyvrbí všechno...

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:11:03
 13. avatar
  [20] evusche [*]

  Nioneta: já jsem ho zasazovala za účelem vyklíčení, ale čekala jsem, že když to tam píchla někdy v listopadu, že už v lednu budu mít kytičku. A ejhle! Ono to vylezlo až v srpnu!! to je fakt dobrý, už jsem ani nedoufala

  superkarma: 0 24.08.2004, 12:31:36
 14. avatar
  [17] evusche [*]

  Nioneta: no to by bylo bezva!
  A jsem zvědavá na ten druhý! Co mi vylezl v ibišku, jestli se vzpamatuje nebo ne

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:33:55
 15. avatar
  [14] evusche [*]

  Nioneta: komu?? Tomu, co mu ty listy uschly? S těmy pahýly?
  To já se právě bojím, aby to neuhnilo uplně víš? Ale snad ne...na zimu ho zase šoupnu do ložnice, kde je zimička a vlhkoučko a on se snad vzpamatuje

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:24:26
 16. avatar
  [11] evusche [*]

  Aja: Nioneta: no já si říkám, že když to byl ten první lísteček, tak se nic neděje, nevyškubla jsem to celý z toho plůdku, takže by to asi mělo růst
  Já jsem dostala od sestřenice takovou už pěknou palmu - datlovník, taky z pecky no a v zimě, místo abych ho nechala hezky v chladnu, šoupla jsem ho k ´´ústřednímu topení a strááášně jsem se divila, proč mu schnou listy
  ale víte co? On nechcípnul! Mám ho pořád, i když je trošku opelichanej a čekám, co se bude dít, jestli se z toho šoku vzpamatuje nebo co bude, ale zatím pořád žije...má zelený pahýly, co tam zbyly po listech, které jsem ostříhala...
  No tak mpžná budu mít dva datlovníky, když mi tady ten vyroste

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:54:27
 17. avatar
  [8] Aja [*]

  evusche: Nech to tam a vůbec se na to ani nedívej! Buď si to poradí nebo neporadí. To ti nikdo neřekne... Mě teď po třech letech klíčí semínka z chorvatských borovic Koukala jsem na to jako puk!

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:26:05
 18. avatar
  [7] lucis [*]

  Trinii: prostě by ta voda měla být měkká, někdy je voda z kohoutku příliš tvrdá, ale pak stačí vodu buď nechat odstát nebo převařit (tak to dělám já, máme vodu studniční)

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:24:46
 19. avatar
  [4] evusche [*]

  holky, chtěla jsem se zeptat, jestli může někdo tedy poradit..
  O víkendu jsem našla v hlíně u ibšku klíček...jakoby vyklíčilo semínko ječemene...prostě dlouhý stonek a nic víc. Ale byl tvrdý...Mamka mi říkala, nech to být, až to povyroste a uvidíš, co to je...Jenže mě zvědavost nedala a tak jsem pomalu táhla, až jsem to přetrhla! A až pak, když jsem měla přetrženej klíček v ruce, jsem zjistila, že je to datlovník!!!!!! Prostě jsem na Vánoce snědla datli a píchla jsem semínko do Ibišku!!!! Já myslela, že si v tu chvíli nafackuju!!!
  A tady je můj dotaz. Myslíte si, že mi z toho semínka něco ještě vyroste, když jsem to v půli klíčku přetrhla? Ten klíček byl takových deset centimetrů dlouhý...půjde z toho ještě něco nebo ne?
  Děkujuuuu

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:19:15
 20. avatar
  [3] Aja [*]

  Trinii: Stačí odstátá obyčejná. Destilkou nezalívej.

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:40:55
 21. avatar
  [2] Trinii [*]

  Dostala jsem zrovna minulý týden jednu asi 6ti letou k narozkám od , ale prodavačka mu řekla, že se normální vodou nesmí zalívat, jen dešťovou nebo destilovanou, ale v knize je, že může být i dobře odstátá normální voda, tak to fakt nevím...Neví někdo?

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:34:00
 22. avatar
  [1] Aja [*]

  V mým věku už se asi do toho pouštět ani nebudu...

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:36:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme