Domácnost

Pes v bytě II.

Minule jsme si povídali o tom, jestli vůbec pejska v bytě chovat. Když už se tedy rozhodneme, že ano, musíme myslet i na to, jak zvládneme úklid - srst, bláto z tlapek, občas nějaký ten rozkousaný předmět, stopy drápků... A čas od času se také našemu miláčkovi může udělat špatně... A stejně jako děti trápí i pejsky občas „prdíky“. Se všemi těmito aspekty soužití je dobré počítat předem, abychom pak nebyli zbytečně zklamáni a z očekávaného mazlíčka se nestala přítěž.

Krátká srst není výhoda!
Často se můžeme setkat s názorem, že když už psa do bytu, tak jedině krátkosrstého. Jedná se ovšem o zásadní omyl - krátkosrstá plemena línají - tedy mění srst - stejně jako většina dlouhosrstých - tedy nejvíce na jaře a na podzim, ale psi chovaní v bytě mění srst obvykle celoročně, jen v některých obdobích intenzivněji. Přitom dlouhá srst je sice na koberci, potazích a oblečení více vidět, ale obvykle se snáze odstraňuje - krátká srst se totiž do materiálů „zabodává“ a někdy ji neodstraníte ani poměrně kvalitním luxem. Některá dlouhosrstá plemena přitom prakticky nelínají, navíc u mnoha z nich můžete délku srsti upravit sestřihem. Například takový pudlík, pokud ho pravidelně češete, vám nezanechá srst skoro nikde.

Péče o srst
Je pravdou, že samotná údržba dlouhé srsti vyžaduje více času - psa s delší srstí musíte obvykle častěji kartáčovat (nebo stříhat, pokud chceme, aby měl srst kratší), na delší srsti zanese pejsek do bytu více nečistot a také déle schne, když ho vykoupete. Četnost koupání pejska přitom také závisí na plemeni a na typu srsti - pudlíci se koupou až jednou měsíčně, krátkosrstého pejska stačí vykoupat třeba jednou do roka - platí ovšem, že pejsky chované doma obvykle koupeme častěji, a tak musíme pečlivě volit šampon, abychom jim nepoškodili kůži a srst. U krátkosrstých pejsků hodně pomůže „setřít“ je jelenicí nebo speciálním navlhčeným hadříkem - zachycuje vypadávající srst i špínu.

Blátíčko bláto
Hodně problémů si ušetříme, pokud svého pejska naučíme počkat před dveřmi bytu nebo v předsíni, než mu otřeme tlapky - a to i když je venku hezky - pejsek si totiž na proceduru zvykne a pak se nám nestane, že nám vběhne zablácený až do obýváku. Můžeme také pejska zvyknout, že mu tlapky umyjeme v nějaké nádobě - u menších plemen klidně i v koupelně v umyvadle. Pokud pejska koupeme ve vaně, musíme mu do ní pořídit protiskluzovou podložku. Opatrnosti je třeba, i když pejsek sám skáče do vany a z vany - když uklouzne, může se zranit. Mezi běžné pověry pak patří, že větší pejsci přinesou domů méně bláta než takzvané „smetáky“ - většina velkých psů je ovšem schopna si spodek těla zacákat mnohem více než pejsek menší - obzvláště pokud jde třeba o pudlíka, kteří se obvykle loužím a blátu vyhýbá.

Ohrádky a kočkolit
Především pokud si pořizujeme štěňátko, musíme z počátku počítat s nějakými těmi loužičkami. Užitečným doplňkem jsou různé ohrádky, jejichž díly můžeme jak zamezit pejskovi ve vstupu do míst, kde bychom neradi, aby napáchal nějaké škody, tak třeba ochránit knihovnu nebo vzácnější nábytek. Samozřejmě že musíme pejskovi vyhradit dostatečný prostor k pohybu a nemá valného smyslu pořizovat si pejska do bytu, pokud ho chceme mít celou dobu zavřeného v předsíni - pejsek se pak bude trápit, že nemůže být s námi. Ovšem v době naší nepřítomnosti mu klidně můžeme vymezit jeden pokoj nebo část pokoje, kde bude mít pelíšek, vodu a hračky. Malá plemena lze také naučit používat mísu s kočkolitem, čímž si ušetříme spoustu problémů.

Když rostou zoubky
Obzvláště u štěňátek musíme počítat s tím, že si projdou „devastační“ fází, kdy leccos okoušou - není to samozřejmě pravidlem, ale je lepší problémům předcházet než pak plakat nad rozlitým mlékem - pokud si svým mazlíčkem nejsme jisti, odstraníme zkrátka z jeho dosahu vše, u čeho by nás nějaký ten otisk zoubku skutečně mrzel. Navíc by pejsek mohl ohrozit i sám sebe - ne všechno, co jsou naši miláčci ochotni sníst, je pro ně zdravé a stravitelné, a časté jsou také úrazy dásní a patra o třísky a jiné ostré předměty. U temperamentnějších pejsků pak musíme počítat i s tím, že mohou leccos shodit. Obzvláště větší plemena s oblibou smetají věci z různých stolků ocasem, ale ani malí pejsci se nedají zahanbit.

Nejen drápky
Chovu psa musíme přizpůsobit také volbu podlahové krytiny - po laminátových plovoucích podlahách pejsci neuvěřitelně „capkají“, na dřevě či linu mohou po větších plemenech zůstávat stopy - obzvláště když si psisko rádo „zahrabe“, bílý koberec a černý pes také nejsou nejvhodnější kombinací a z koberců s vysokým a hustým vlasem se srst dostává hůř než z těch zátěžových. Také pokud máte koberce s třásněmi, musíte počítat s tím, že „učesané“ vám dlouho nevydrží. U fenek navíc nesmíme zapomenout, že při hárání mohou zanechávat na kobercích stopy.

Chemická válka
Vzhledem k tomu, že byt pejsek sdílí s námi, musíme zvážit i to, čím ho budeme krmit - pejsci krmení kvalitním granulemi obvykle nemívají problémy s trávením a jejich „pachové projevy“ nebývají výrazné, přesto se může přihodit, že pejsek venku něco „slupne“, případně mu něco „nesedne“ a pak na nás a všechny obyvatele domácnosti bude páchán doslova a do písmene chemický útok, za který ovšem zvíře nemůžeme trestat, protože si ho není vědomo. Při krmení doma připravovanou stravou je pak riziko podobných problému poněkud větší. Nejvíce potíží ale způsobují nepozorovaně pozřené „pochutiny“ při procházkách - pak se můžeme dočkat i toho, že nám náš mazlík předvede obsah žaludku. I s tím je třeba při chovu pejska v bytě počítat...

Máte pejska v bytě? Má přístup do všech místností? Jak často ho koupete? A češete? Otíráte mu tlapky? Jak řešíte línání? Máte nějaké osvědčené „triky“? Co máte na podlaze? A jak zvládáte „plynové útoky“ Vašeho miláčka?

   
17.04.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [45] musilovahana [*]

  Mám ráda pejsky, ale doma bych je nechtěla. Mají pěkný domeček venku a krásný výběh po celám dvoře.

  superkarma: 0 24.09.2012, 21:07:17
 2. avatar
  [44] Maruna [*]

  Mám pejska už asi čtvrtého a každý je jiný,ale tenhle poslední co dělá jen veliké škody nám dá zabrat, ale přesto ho miluju.Když přijdu domů pravidelně mi olíže brýle a dá pusu.

  superkarma: 0 23.04.2007, 12:19:10
 3. avatar
  [43] SARI [*]

  Máme americkýho kokra - chlupy jsou akorát v kartáči po vyčesání, jinak nikde nic!!!Packy se utírat musí, to by bylo pěkně nahnojeno!Jinak není nějak problémový, není mi za těžko se o něj starat, přijde mi to automaticky. Ale ty jeho prdíky, tak ty teda stojí za to....já tuhle myslela, že u sousedů vyváží přinejměnším žumpu.....a ony prdíky!

  superkarma: 0 18.04.2007, 10:42:07
 4. avatar
  [42] Lilinka [*]

  -máme dva
  -ano
  -komplet koupání šamponem provádíme tak jednou za 2 měsíce, možná i méně často, každý den kartáčujeme
  -tlapky se otírají pokaždé, když přijdou zvenčí. Když je venku mokro, většinou musíme packy osprchovat.
  -to se nijak řešit nedá Kartáčujeme.
  -Na podlaze máme koberce a lino. Chlupy jsou všude, to je fakt
  -Teď už to jde, ale co jsme si přivezli bígloše z výzkumáku domů, tak změna stravy udělala své Úplná biologická zbraň

  superkarma: 0 17.04.2007, 18:27:50
 5. avatar
  [41] Lilinka [*]

  ještěrka.ehp: on je problém spíš v tom, že někteří lidé nejsou schopni bígla vychovat, protože na něj nemají čas My s bíglem nemáme problém, co je útěkářství - netuším

  superkarma: 0 17.04.2007, 18:22:48
 6. avatar
  [40] Amálie [*]

  Znám i vychované bígly.

  superkarma: 0 17.04.2007, 18:17:11
 7. avatar
  [39] Žábina [*]

  ještěrka.ehp: bíglové jsou krásní - že mají útěkářství v povaze za to přece nemůžou

  superkarma: 0 17.04.2007, 15:11:54
 8. avatar
  [38] ještěrka.ehp [*]

  Irena1: tak to je fakt poprvé, co o bíglech slyším něco pěkného

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:54:03
 9. avatar
  [37] ještěrka.ehp [*]

  Luciš: kámošce její malamut v pozdně štěněcím věku (tzn. váha cca 20 kg) po*cal v posteli hlavu

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:53:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] Irena1 [*]

  máme beaglinku a pohoda, je zlatá - chlupy se ovšem zabodávají, to je pravda..
  a dneska jsem se zamilovala, prvně v životě jsem viděla štěňátko zakrslého dobrmana - to je nááádhera

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:46:53
 2. avatar
  [35] Luciš [*]

  Ta poslední čičina je přesná
  Vykládal mi o svém kolegovi z práce. Je čerstvě rozvedný, bydlí u matky, její kočka ho nějak nevzala . Jednou ráno, když se vrátil ze záchodu našel v posteli bobek (no kdyby bobek ). Micina moc dobře věděla a nechtěla přijít, když ji volal. Tak zkusil Micinko, salámek! Letěla z okna ala Vladimír Remek (bydlí v přízemí)

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:29:50
 3. avatar
  [34] femme [*]

  náš Max, bordeauxská doga, prokousl jako štěně veliký sprej, ve kterém bylo cosi na odstranění plísně ze zdi natlakovaný sprej stříkal a stříkal a stříkal a kuchyň byla pod jedním blátíčkem, nešlo to vůbec umýt a pes taky ne

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:21:22
 4. avatar
  [31] beruška2 [*]

  Trinii:
  Právě že mám takové divné mrazení...
  Snad kvůli blbému vytí nedošlo k nejhoršímu a už je u lidí, co psům rozumí a mají ho skutečně rádi.
  Já jsem taky ve svém okolí za blázna. Nevím, chce to asi nějaký speciální gen...

  superkarma: 0 17.04.2007, 13:59:01
 5. avatar
  [30] ivana.kuglerova [*]

  Trinii: No, já bych taky radši bydlela pod mostem, než se svých psisek vzdala. To je jako bych si pořídila dítě a po třech letech ho dala do děcáku, že už mě nebaví .
  Ale pořád lepší, když aspoň najdou pejskovi nového majitele kde je mu dobře - někdy i líp - než ho šoupnout do útulu nebo vyhodit na ulici...

  superkarma: 0 17.04.2007, 13:55:46
 6. avatar
  [29] ivana.kuglerova [*]

  Sirikit: Jo, tak to je naprosto přesné! Ta moje černá pudlina vypadá jak boží umučení, když ji koupu . A když venku prší, nejradši by deštník . Navíc neumí ani pořádně plavat a to ji to každý rok učím - stejně se pořád má tendenci topit...

  superkarma: 0 17.04.2007, 13:50:31
 7. avatar
  [28] Trinii [*]

  beruška2: to se tak dělá, když pes dělá něco, co se lidem nelíbí
  já jsem asi blázen, ale kvůli psa bych se klidně přestěhovala, změnila práci, vynaložila nemalé prostředky na to, aby mě někdo pomohl ho odnaučit to něco nežádoucího, ale nedovedu si představit, že bych ho teď dala pryč

  superkarma: 0 17.04.2007, 13:46:21
 8. avatar
  [27] beruška2 [*]

  El_M.B.:
  Jak tomu mám rozumět "dali jsme ho pryč"?
  Snažili jste se ho to vytí odnaučit? Jak dlouho byl sám doma zavřený a zvykali jste ho postupně?

  superkarma: 0 17.04.2007, 13:27:15
 9. avatar
  [26] elephant [*]

  Sirikit: pudl je sám od sebe loveckej pes. fajnovej může bejt jakejkoli pes, naše jezevčice odmítala chodit ven když pršelo, pudlinám je to jedno, hlavně, že se vylítaj. a že občas jedna druhou strčí do louže, nebo při aportu proběhnou bahnem? když je to baví, snadno je pak osprchujeme.

  superkarma: 0 17.04.2007, 12:57:03
 10. avatar
  [23] Trinii [*]

  Taky máme v bytě a kromě chlupů a jednoho oškrábaného pruhu na stěně u dveří, kde se protahuje před procházkou je vše v pořádku, doma je vzorný a nic neničí, ani jako štěně nebyl moc destruktivní. Česat ho můžu každý den, chlupy lítají pořád, tak máme kvalitní vysavač a ten běží často a taky super lepící válečky na oblečení a do auta, tím se chlupy odstraní stoprocentně. Koupání ve vaně přetrpí, ale v blátě se rád proběhne a tlapky čistím každý den, protože se u nás ještě lidi nenaučili sbírat po psech hovna a často do nějakého stoupne (neúmyslně).

  superkarma: 0 17.04.2007, 12:42:46
 11. avatar
  [22] Sirikit [*]

  ještěrka.ehp: no, pokud se vlastního koupání týká, tak sprchování pacek ještě ano, ale vlastní koupání se šamponem s protesty - jako bych ji slyšela - ále fuj, zkrať to když už to jinak nejde - uši néé.... no prostě protestuje, ale zavrčet se na mě neodváží a vyskočit z vany taky ne, to už si zkusila, ale ví, že by dostala dobře mířenou ťafku a tak se raději kroutí a dělá smutná očička.

  superkarma: 0 17.04.2007, 12:04:53
 12. avatar
  [19] ještěrka.ehp [*]

  Sirikit: no jestli to spíš není o té vodě než o špíně, měli jsme jezevčíka, který nechodil ven když pršelo, do vody si zaplavat by nevlez ani za zlatý prase a loužím se vyhýbal obrovským obloukem. A koupání ve vaně jak pane miloval

  superkarma: 0 17.04.2007, 11:18:00
 13. avatar
  [18] ještěrka.ehp [*]

  Florencie: bezkonkurenčně nejlepší smrad je z chcíplý ryby

  superkarma: 0 17.04.2007, 11:16:35
 14. avatar
  [17] Sirikit [*]

  elephant: pudl je fajnový už sám od sebe, ale fakt je, že štěně k tomu musíš trošku vychovat. I když je pravda, že každý pes je jiný, máme už druhou stříbrňačku a každá z těch dvou je trošku jiné povahy, ale jinak - obě zlatíčka. Té první voda nevadila, hupla s námi do rybníka, ale ta druhá - bože voda - fúúúúj, ani náhodou, lítá po břehu a štěká na nás, ať z toho hnusu okamžitě, ale okáámžitě vylezeme, haf. A přejít bahnitou louži - to tedy ani náhodou, zůstane stát a páníci, přeneste si mě, já si přece nebudu špinit tlapky.

  superkarma: 0 17.04.2007, 11:13:26
 15. avatar
  [16] ještěrka.ehp [*]

  Máme, čtyři
  Mají, všichni
  Skoro každý den, v řece
  Občas, moc ne
  Občas, ale taky moc ne
  Zametáme, luxujeme, vyčesáváme (línají jenom 2 a fakt jenom 2x)
  Nějaké triky máme
  Parkety a dlažbu
  Větráme

  superkarma: 0 17.04.2007, 11:10:23
 16. avatar
  [15] Žábina [*]

  Amálie:

  superkarma: 0 17.04.2007, 10:53:44
 17. avatar
  [14] ivana.kuglerova [*]

  Amálie: Moje pudlice chodí na dlaždičky do koupelny - když je otevřeno

  superkarma: 0 17.04.2007, 10:40:20
 18. avatar
  [13] Aja [*]

  Ťapina: Zapomněla jsi na zdůraznění samočistící funkce!

  superkarma: 0 17.04.2007, 10:38:06
 19. avatar
  [12] Luciš [*]

  Dnes už legendární výroky:

  "Běž s ní ven nebo se po*ere"
  "Ježiš, to je smrad, že se lepí aji na utěrku"
  "Paní, žere vám hovno"

  Párkrát nás v noci vzbudil zvuk jako když se čistí zvonem odpad a pak dávení. Pesině když je zle, zaleze k nám pod postel. Nadělení třeba ve čtyři ráno. Všem nám někdy bylo zle a nemohli jsme za to (pokud zrovna nesežrala něco fuj v parku ). Válení už ani neřeším, i na vodítku je to okamžik a je "v tom". To se s ním celý večer nebaví ani klika u dveří a mokrovlhká se třepe na pelíšku a kouká.

  superkarma: 0 17.04.2007, 10:09:45
 20. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Koupeme jen když přijdou od bahna od hlavy až k patě, nebo se vyválí v něčem "voňavém". Běžná špína ze psa opadá a pak se prostě vyluxuje.

  superkarma: 0 17.04.2007, 09:44:07
 21. avatar
  [10] Amálie [*]

  Žábina: Kamarádky dobrman chodil zvracet do záchodové mísy.

  superkarma: 0 17.04.2007, 09:04:20
 22. [9] mindulinka [*]

  Když jsem našim pořídila štěňátko westíka, tak se nejdřív z předsíně vyndal koberec. Za 2 měsíce se naučil, že se čůrá a kaká venku, tak se koberec vrátil. A od té doby má přístup do všech místností, i když je doma sám. Mám své hračky a provazy, takže nemá potřebu kousat nic jiného. Když jde z venku, tak se mu sprchuje podvozek. Přezdívku má "dámička", protože, když čmuchá venku, tak nad hovínkama a podobně "ohrne nos" a couvá. Je to náš pejsek Míša.

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:50:53
 23. avatar
  [8] Žábina [*]

  chlupy stírám takovým gumovým mopem, dobře se na něj přichytávají

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:50:33
 24. avatar
  [7] Žábina [*]

  koupeme jen když je vyloženě špinavá
  tlapky otíráme pokaždé, je naučená že v předsíni sebou plácne na zem, všechny 4 packy nahoru a nechá se otřít
  přístup má do kuchyně,obýváku, na balkon a samozřejmě do předsíně
  nesmí do dětského pokoje a do ložnice
  obsah žaludku mi už taky párkrát předvedla, naštěstí je tak šikovná, že jen na jednom místě v předsíni
  plyn.útoky - jak kdy

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:48:54
 25. avatar
  [6] Amálie [*]

  * Mám.
  * Většinou ne.
  * Po každé procházce sprchuju nohy a podvozek čistou vodou. Šamponem jak kdy, průměr je jednou za 3-4 týdny.
  * Na dlouhou srst kokra veškerým potřebným náčiním. Ovšem letos jsem ho vzala mašinkou na "tenisák".
  * Otření je na nic, sprchuju. A pečlivě vystřihávám chloupky mezi polštářky, tím nosí méně písku.
  * Největši trik byl po pěti letech kokra ošmikat mašinkou. Lebedíme si oba, já s úklidem (krátká měkká srst se uklízí mnohem lépe, než krátká tvrdá - bígl, dobrman, labrador) a šelma může do vody stále.
  * Lino.
  * Šelma neprdí.

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:13:15
 26. avatar
  [5] elephant [*]

  Sirikit: prosím tě a můžeš mi říct, kde jsi sehnala fajnového pudlíka? že bysme tam naše hyeny poslali na převýchovu. naše dvě pudlice vezmou útokem každou kaluž, kterou potkají a čím víc bahínka, tím líp. taky už jsou naučený na mytí (minimálně tlapek) po každé procházce, a když nedávno vyjímečně přišly čistý, tak si jedna z nich sama vlezla do vany a čekala na mytí, páč se přece po každý procházce myjeme, tak proč ne dneska?

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:58:52
 27. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Pejska v bytě máme, stříbrného trpasličího pudlíka, nebo spíš pudlinku. Má volnost po celém bytě. Je naučená počkat za dveřmi, dokud ji někdo nevezme a nedá do vany, kde jí osprchuje tlapky a bříško, pokud je sucho, tak jen otře. Jelikož je pudl tzv. "fajnový pes" a do louže nevběhne ani za zlaté prase, není nijak zvlášť špinavá ani když prší. Každé dva měsíce necháváme upravovat střih, každý den se česá. Protože pudl nemá podsadu, tudíž nelíná a odumřelé chlupy se musí vyčesávat, doma se psí chlupy takřka nevyskytují, leda snad, když se podrbe a vyrve si chomáč - občas se to stává. Protože máme na vysavači rotační kartáč, údržba celoplošného koberce v obýváku je bez problémů, jinak máme dlažbu. A plynové útoky neznám - máme spíše "nežravého" psa a tak se plynové útoky u nás vůbec nekonají.

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:34:08
 28. avatar
  [3] Florencie [*]

  Pejska v bytě máme. Může do všech místností. Jen "lehce" válčíme s tím, naučit ho doma být sám.
  Koupeme ho jenom když se venku v něčem vyválí (nejlepší jsou "kočičáky" a nebo usušený žížaly ). A prdíky nemáme
  Je to náš miláček a s opotřebením koberců atd. se holt musí počítat

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:31:21
 29. avatar
  [2] 1567 [*]

  prdíky snáším s láskou a říkám si, jen si ulev.. přístup má skoro všude mimo 1 pokoje,jinak musíme koupit novou sedací soupravu - zatím, protože ještě není v pubertě a kdo ví, co nás čeká

  superkarma: 0 17.04.2007, 06:56:46
 30. [1] Karolina* [*]

  Ano. Samozrejme, kdyz jsou nahodou nekde zavrene dvere a chce tam, bezime otevrit.Jednou tydne.Zhruba trikrat tydne, podle toho jak jsem lina. Otre si sama o koberec. Neresime, temer nelina. Nemame.Drevo, kamen, koberce.Neplyni, no mozna jednou, vyzebrala presmiru zelenych fazovych lusku nebo to byla brokolice?.

  superkarma: 0 17.04.2007, 01:50:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme