Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Já nemohu jinak než souhlasit. Dokonce jsou pro mě moji psi ještě něco víc. Bez nich bych byla nejspíš ztracená.

Z poslední návštěvy z ORL jsem byla velmi zklamaná. Byla mi slíbena operace na odstranění sluchové vady. Bohužel je prý operace příliš riskantní, vzhledem k tomu, že je vada vrozená a dědičná. Jediné, co mi bylo nabídnuto, jsou sluchadla a asistenční pes. Další pes v rodině nepřipadá v úvahu. Máme již dva a dalšího bych z časových důvodů nezvládla. Sluchadla však nevyřeší všechny problémy způsobené ztrátou sluchu.

dogRozhodla jsem se jít trochu do rizika a ze svých psů si udělat pomocníky. Začala jsem navštěvovat kurzy, semináře a zapojovala se i do on-line kurzů a různých internetových skupin.

První jsem začala cvičit našeho pudlíka. Je to sice již pán v letech, ale učí se velmi rychle a rád. Dokáže hotová cirkusová čísla. Brzy pochopil, jak mi má ukázat, když někdo zvoní na zvonek. Zrovna náš zvonek u dveří má tón, který nejsem schopná zachytit ani se sluchadly. Přátelé mají radost, že se k nám dostanou, i když jsem sama doma, a nemusí do dveří bušit. Stačí jen decentně zazvonit.

Také se naučil dávat mi signál, když zvoní telefon. Jakmile jsem v jiné místnosti než telefon, prostě neslyším.

Benjí je můj domácí pomocník. Bylo by fajn, kdyby se ještě naučil hledat klíče, peněženky, důležité dokumenty, které tak ráda zakládám, a pouzdra od foťáků, která pro změnu ráda ztrácím. Venku je Benjí plašan. Má neskutečný temperament. Lítá a místo, aby hlídal auta on, hlídám já jeho a netroufám ho pustit z vodítka. Vše musí očuchat, vyhrabat, všude vlézt.

Na venkovní pohyb se snažím vycvičit Báru. Chci, aby mi ukazovala, když jede nějaký dopravní prostředek. Zvládá to. Jakmile něco jede, okamžitě se mi přitiskne k noze a já vím, že mám jít stranou.

Oproti asistenčním psům pro sluchově postižené toho umí oba hodně málo. Asistenčního psa si těžko vycvičí laik jako já. Speciální výcvik trvá několik měsíců intenzivního tréninku pod vedením odborníků. Mně ale stačí to, co naši psi umí. Na ten svůj handicap teď nejsem sama. Díky kurzům a internetovým skupinám jsem poznala mnoho lidí, kteří mají daleko větší handicap než já. Přesto dokážou žít plnohodnotný život se spoustou zájmů.

Pro příště bych Vám chtěla představit jednoho super myslivce. A pozor, tento sympaťák s obrovským srdcem a nenapravitelný romantik je svobodný. :)

Čtěte také:

Reklama