Jsou psi, kterým silvestrovské petardy nevadí. Ale většina z nich prožívá o téhle noci plné petard, světelných efektů a randálu obrovské trauma. Můžete mu dát sedativum, nebo ho uklidnit hlazením.

pes

Můj pes má ze silvestrovských petard panickou hrůzu. A nemusí být jen silvestrovské. Stačí ohňostroj nad vzdáleným obchodním centrem, a už vidím jeho neklid. Stáhne ocas k tělu, přihrbí se, začne nervózně pobíhat a hledat bezpečné místo k úkrytu.

Možná jsme mu tohle trauma vlastní nevědomostí přivodili sami. Když byl ještě malý a my slavili jako obvykle Silvestra na chalupě, odcházeli jsme ke známým a nechávali ho samotného doma. Neměli jsme zkušenosti, a tedy ani tušení, co mu tím můžeme způsobit. Bez petard, ohňostrojů a rachejtlí se to neobejde ani na nejzapadlejším zapadákově. A tak i my přispěli svou troškou do mlýna, nakoupili zábavnou pyrotechniku a po půlnoci vesele stříleli.

A zatímco my jsme se náramně bavili, chudák pes doma šílel strachy, klepal se a neměl nikoho, kdo by ho uklidnil. Když jsme pak přitáhli domů, už bylo po všem, pes nás vítal jako obvykle a nebylo na něm nic znát.

Až když jsme jednou trávili Silvestra v jeho přítomnosti a viděli jeho reakce, pochopili jsme, že od nás bylo pěkně nezodpovědné nechat ho samotného napospas tomu randálu.

Silvestrovským petardám se uniknout asi nedá. A tak hledám řešení, aby to pro mého psa nebylo tak stresující. Odpoledne, kdy je ještě klid, s ním jdu na dlouhou procházku, aby se vyvenčil a trochu unavil. Když začnou venku první nedočkavci bouchat, jsem mu vždycky na blízku, a když se začne klepat, vezmu ho do náruče a hladím ho. Brzy pochopí, že mu u mě nic nehrozí, a uklidní se.

Strachu ze střílení už ho asi nezbavím, ale nechci ho zbytečně dopovat sedativy, takže hladím, drbu a konejším.

Reklama