Domácnost

Pes na mě vrčí...

pes

Sobotní vysílání Polepšovny mazlíčků na TV Nova skončilo. Naše páteční rady Hanky Žertové v magazínu Žena-in ale nekončí! Ale protože změna je život, trošku tyto rady obměníme.

Doposud jste mi na e-mail jakub.koci@zena-in.cz psali své libovolné dotazy pro paní doktorku, tomu je ale konec. Nebojte se, o své dotazy nepřijdete, jen budou na konkrétní témata. Příští pátek začneme snad jedním z nejdůležitějších témat: Přivolání psa. Hanka Žertová popíše způsob, jak pejska naučit přivolání, a zodpoví vaše případné dotazy, které mi posílejte do středy 13. ledna 2010.

 • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

Čtenářský dotaz

I přes Vánoce přišel pro paní veterinářku jeden dotaz...

Čtenářka Lenka D.: Dobrý den paní doktorko, máme doma 2letého Westíka Toffeeka. Vzali jsme si ho jako tříměsíční štěňátko, od začátku jsme se ho snažili učit základním povelům a základním věcem - což se nám podařilo. Nicméně pár věcí jsme ve výchově porušili - například jsme pejskovi od začátku povolili být s námi na gauči a v posteli... On tedy většinu noci spí pod postelí, ale uprostřed noci přijde a zaleze si buď na polštář (nám za hlavu), nebo pod peřinu k nohám... a tady začíná náš problém - vždy to bylo v pořádku, ale zhruba před půl rokem začal být divný - když takhle v noci přišel a já jsem se ve spaní pohnula, tak na mě začal ošklivě vrčet... to samé teď dělá, i když jdeme spát... vyskočí na postel, a když si tam vlezu já, tak s vrčením odchází dolů. Poslední dobou se tento problém celkem stupňuje - už občas zavrčí i přes den... když už si se mnou nechce hrát apod. Nicméně vím, že mě moc miluje, protože mě bouřlivě vítá, pokaždé když přijdu domů, kamkoliv se po bytě hnu, tak on musí jít hned se mnou... Na přítele nikdy nezavrčel, ale poslední dobou se to už několikrát stalo i jemu. Když to udělá, tak ho vždy pošleme na místo, vynadáme mu... on ví, že něco udělal špatně, ale dříve či později to udělá znovu. Můžete nám s tímto problémem nějak poradit? Předem moc děkuji!

Toffeeka nechte spát na jeho místečku a do postele ho vůbec nepouštějte. Pokud si tam hupne v noci, když spíte, raději jej nepouštějte ani do ložnice. Ani na gauči by neměl sedět. Ale nemá cenu jej posílat dolů, když si tam vyleze. Musíte mu dát rázně a srozumitelně najevo, že odteď jsou tato pohodlná místečka jen vaše. Takže buďte ve střehu, a kdykoli se na tato místa podívá, už hlaste NE a pošlete ho na jeho místečko.
Pokud si tam sám vleze, dělejte, že to nevidíte, ale vezměte třeba do ruky vodítko nebo otevřete ledničku... Jakmile sleze, už si zase ta místa hlídejte. Musí mu být jasné, že patří jen vám a on na ně nemá nárok, ale že vám nestojí za to, abyste se s ním o něco prali. Westíci jsou takovýmto chováním vyhlášení, takže nezbývá než důslednost. A práce - vezměte ho někam cvičit, například flyball nebo agility. Uvidíte, jak tím posílíte svou autoritu a jak vás to bude všechny bavit!

Poslední Polepšovna mazlíčků: kocouři Jeckyll a Smokie

Dva kocouři a každý s jiným problémem, k tomu velká zvířecí domácnost. Takový byl poslední díl Polepšovny mazlíčků. Co o něm Hanka Žertová soudí?

V čem byl kočičí případ výjimečný a kde mohou majitelé nejvíc chybovat?
Kocour Jeckyll nenechá své majitele vyspat, v noci vždy zhruba po dvou hodinách začne dělat rámus. Byl jako maličký těžce nemocný a s následky se potýká dosud. Žije pohromadě s dalšími třemi kocoury a vypadá to, že je z nich nejaktivnější a také nejvíc při chuti. Snažili jsme se rozluštit, zda je tak závislý na paniččině péči, nebo zda mu vadí jeho zdravotní postižení, nebo mu nevyhovuje maličký prostor sdílený s tolika dalšími kocoury, nebo zda má prostě hlad, protože ho ostatní nepustí k jídlu. Asi tam bylo od každého trochu, ale myslím, že hlavní příčinou jeho nočního strašení byl hlad. Majitelé krmí kocoury jen dvakrát denně, a to je pro mladého aktivního kocourka, navíc bezsrstého, tedy s vydatným metabolismem, a odstrkovaného staršími silnými kocoury, opravdu málo. Proto jsem doporučila zkusit Jeckylla nechat nějaký čas u rodičů a krmit jej individuálně.
Kocour Smokie každý večer při mazlení tvrdě napadal paničku. Ta jej vždy plácla nebo odhodila, a to kocoura vyprovokovalo k novému útoku. Stačilo ale zavést nový režim, kocoura vždy jen krátce pohladit a místo lidských rukou mu nabídnout jiné hračky, a útoky ustaly. Teď je třeba jen vydržet, aby si kocour uvědomil, že agrese se doma netrpí.

Hanka ŽertováHanka Žertová nejen o Polepšovně mazlíčků

Zavrčel na vás někdy váš pes? Jak takovou situaci řešíte?

Své dotazy pro Hanku Žertovou na téma: PŘIVOLÁNÍ PSA mi posílejte do středy 13. ledna 2010 na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

   
08.01.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [8] denkas [*]

  My máme rok nalezence.Prý je asi 5tiletý.  Můžu mu vzít i z tlamy jídlo a v pohodě. Ale kdy vrčí ,když si sním hraju.Hodim mu hračku a on lítá jak blázen a vrčí a jako když mě chce ňafnout! Jenže on je hrozně rychlej, a i kdybych ho chtěla "praštit" ,tak to prostě nestihnu! Rozdivočí se ,a nevnímá. A když si s ním přestanu hrát a nadávám mu ,tak aspoň ňafá kocouraSml80Jinak je hrozně milej a i celkem poslechne. Jo a ještě štěká! Jako když mě komanduje. Jak se  s někym bavim ,tak na mě štěká! Jako kdyby řikal ,nedrbej a pojd!

  superkarma: 0 01.02.2010, 00:59:49
 2. avatar
  [7] vodfon, kolie [*]

  Zavrčet na něj též!Vyleká se.Sml80

  superkarma: 0 26.01.2010, 17:52:57
 3. [6] Scylla1 [*]

  Vrčení psa se nevyřeší tím, že ho vyhodíte z postele. To, že když vyleze na gauč, je špatné ho poslat dolů, pokud si chcete na ten gauč sednout vy, není vůbec správný postup. Postavení ve smečce není založeno na tom, že psovi budu něco zakazovat nebo ho odněkud vyhazovat nebo na tom, že mu zakážu postel nebo gauč. Všichni moji psi spí v posteli, na gauči nebo v křeslech od té doby, co jsme si je vzali, přesto jsme nikdy nemuseli řešit agresi vůči nám.

  superkarma: 0 13.01.2010, 15:37:00
 4. [5] Lyoness [*]

  Hlavja — #4 moje pejskova taky spi v posteli a na gauci. Kdyz je tam driv nez ja, je to super, protoze zahriva. Ochotne sleze, necha me ulozit a vleze si zpet....

  Pokud ji reknu, pusti i maso z tlamicky bez muknuti.

  Vrci jen kdyz se pretahujeme o hracky, ale to je soucast hry Sml22

  superkarma: 0 08.01.2010, 12:10:18
 5. [4] Hlavja [*]

  náš pes taky za náma v noci přijde, ale mě to jeho teplo dělá dobře. pokud si jdu lehnout a on už je tam usalašený, nemusím nic říkat, zvedne se a odejde na své. zavrčel na mě kdysi dávno jednou, když jsem mu brala kost co si našel venku. okamžitě dostal vodítkem přez zadek a bylo po vrčení.

  1. na komentář reaguje Lyoness — #5
  superkarma: 0 08.01.2010, 11:03:46
 6. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  Já mám doma 4 pejsky a žáden by si netroufnul na mě zavrčet!Sml16 Od štěňete je nutná důslednost ve výchově!!!Sml16Každý pes zkouší ukázat, že je pánem směčky. Důležité je, mu to, netolerovat!!! Já jsem psy nikdy nebila  a jsou poslušní!!!Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 08.01.2010, 10:47:21
 7. [2] Bébina [*]

  Vrciciho pejska bych skopla s postele kynologickou placirkou. Pes nesmi na sveho majitele nikdy zavrcet, ani kdybych mu rvala nejoblibenejsi pochoutku z huby. No jsem rada, ze mam kocky. Ty se mnou mohou spat i pod perinou a pritom na me nevrci, ale vrni.

  superkarma: 0 08.01.2010, 09:39:06
 8. avatar
  [1] Alka1 [*]

  Naše kočky maji neustále k dispozici 2 misky s různými druhy granulí. Proč hned dávat Jeckylla z domu, majitelé mohli udělat totéž a k tomu ještě dát kocourkovi jídlo před spaním. Nevšimla jsem si čím kocoury krmili, možná i tam byl problém. Sml80   

  superkarma: 0 08.01.2010, 06:03:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme