dogKaždý pátek se setkáváte s radami veterinářky Hanky Žertové, kterou znáte nejen z našich stránek, ale například i ze serveru www.zvirataazdravi.cz či z televizní Polepšovny mazlíčků. Tentokrát Hanka Žertová radí čtenáři Martinovi, jak odnaučit pejska demolovat byt...

Čtenář Martin: Máme osmiměsíční štěně jorkšírka Endyho. Spí samozřejmě se mnou v posteli, zahřívá mě. Je docela hodný, ale vadí mi, že když je sám doma (já chodím na 8 hodin do práce a Endy byl hned od prvního dne doma sám celých osm hodin), tak demoluje celý byt, škrábe zeď, tahá moje věci po domě, hrabe v posteli, kouše dřevěný nábytek. Když jsem doma, tak to nedělá. Vyřešil by situaci další pejsek?
Pro každého psa, a zvláště pro štěně, je osm hodin samoty hrozně moc. V prvé řadě zkraťte Endymu dobu samoty a pomalu ho na samotu přivykejte. Pak můžete pořídit druhého pejska, aby měl doma společnost. Ale bez úpravy denního režimu a bez toho, že se Endy naučí být doma v klidu sám, bych druhého psa nedoporučovala. Mohli by vám demolovat byt společně.

Polepšovna mazlíčků: Niky

Je příběh Nikiho něčím výjimečný?
Nikiho zoufalství ze samoty je opravdu veliké. Je vidět, že ho nikdy nikdo neučil vystačit si chvilku sám. Ale jinak je tzv. separační úzkost nejčastějším problémem, který u psů řeším.

Kde mohou páníčci udělat největší chybu?
Každý pes by se měl naučit respektovat, že se jeho lidé věnují doma činnostem, při kterých je přítomnost psa nežádoucí (úklid, vaření, běžné domácí práce). V takových chvílích by měl v klidu ležet na místečku a nemělo by jej znepokojovat, že se lidé po bytě pohybují a on je nemá stále na očích. Některý pes to pochopí hned, jiného je potřeba to více či méně důrazně naučit. Dokud si pes své lidi hlídá na každém kroku, není možné nechat jej doma samotného, protože vzniká začarovaný kruh, ze kterého není cesta ven.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Měli jste někdy pejska, který vám demoloval domácnost? Jak jste to řešili?

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji do diskuze pod tímto článkem, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Reklama