Domácnost

Pes je zvíře léčivé

„Není snad zvířete, které bychom znali lépe než psa, které bychom více milovali a kterému bychom více důvěřovali... Léčebné účinky života se psem nejsou objevem moderní psychologie, lidé je znají již tisíce let.“ (Saunders)

Pes je od pradávna společníkem člověka, a to nejen jako zvíře užitkové, jako lovec, pastevec, strážce i bojovník, ale také jako přítel. Svědčí o tom i mnohé kosterní nálezy. Z období paleolitu před dvanácti tisíci lety pochází nález společného hrobu člověka a psa. „Paže člověka byla obtočena kolem krku psa a ruka spočívala na jeho rameni, jako kdyby i po smrti chtěla zdůraznit sílu vazby, která mezi nimi existovala za života,“ píše odbornice na „léčbu psy“, Lenka Galajdová. Pět až šest tisíc let jsou staré kresby z Théb, na nichž jsou zobrazeni nejen psi ovčáčtí a lovečtí chrti, ale i malí psíci společenští. Obrazy psů a jejich sošky nacházíme v hrobkách všech kultur, jak už to však s posmrtným životem bývá, nejpůsobivější doklady nám uchovala kultura egyptská. Psích sošek je plná hrobka Tutanchamonova, v hornoegyptské Kynopolis jsou rozsáhlá psí pohřebiště a na prastarých papyrech se nám zachovalo přes sedmdesát psích jmen.

Psí král
Psi byli zobrazováni v boji i při lovu, ale také jak leží a odpočívají pod židlemi svých pánů. V Etiopii měli dokonce psího krále, který byl poradcem náčelníka, zavrtěl li ocasem, byl návrh přijat, zaštěkal-li, odmítnut, a pokud na někoho zavrčel, mohl ubožák přijít i o hlavu. V Sumeru si už ve čtvrtém tisíciletí před Kristem hrály děti se štěňaty psů, kteří později sloužili jejich otcům. Záznamy na hliněných tabulkách dokladují cílený chov jak čtyřnohých pomocníků, tak i společníků. Nejproslulejšími chovatelskými stanicemi byla města Elam a Mari. Společenští psíci byli pak chováni po celý starověk, ačkoli nejznámější plemeno té doby, bílí maltézáčci, si získalo popularitu především zásluhou řeckých a římských dam, které své miláčky koupaly, česaly, krmily a venčily s takovou láskou, že jim to mnozí filosofové a státníci vyčítali, obávajíce se, že ženy pro své chlupaté miláčky zanedbávají děti. Nemenší péče byla věnována i čínským lvím psíkům, kteří měli dokonce své osobní otroky a strážce a jejichž polobožský původ byl předmětem úcty ještě v relativně nedávné minulosti.

Strážci podsvětí
Psi se zapsali také do zákoníků a svatých knih. Známý Chamurabiho zákoník uvádí přísné tresty za špatné zacházení se psem, stejně tak jako perská Avesta. Psi byli často uctíváni v souvislosti s podsvětím, jako strážci i průvodci. Domorodci na Borneu věřili, že psi střeží brány ráje a ochraňují panny. Trojhlavý řecký Kerberos byl neúnavným strážcem brány podsvětí, stejně jako starými Peršany uctívaní čtyřocí psi, zvířata, která měla v tmavé masce nad očima ostrůvky světlejší srsti. Věřilo se, že nikdy nespí, a byli tak stavěni na stráž k mrtvým a umírajícím, aby je chránili před zlými duchy a střežili jejich cestu na onen břeh. Do podsvětí převáděli duše zemřelých i psi Mayů a Inků. Spolu se svými pány byli pohřbíváni také psi skythští, keltští i germánští a na římských náhrobcích nalezneme nemálo psích soch.

Psi bohů
Mnoho kmenů na Aljašce a na Sumatře uctívalo psy jako své předky a australští domorodci doposud vychovávají štěňata dingů spolu se svými dětmi. Psi jim slouží jako pomocníci při lovu, společníci, ale i jako přikrývka za chladných nocí. Věrní psi provázeli mnoho bohů, ať už nějak spojených s podsvětím nebo třeba s lovem. Psí smečku měli řečtí Hermes, Áres i lovkyně Artemis, proslulost na hvězdné obloze si získal Oriónův nejlepší pes Sírius a do dějin umění vstoupil věrný Odysseův Argo. Psí společníky měli babylónští Marduk a Nikkarak, keltská Epona i indický pán smrti Yama. V Číně se pes stal dokonce jedním z osmi zvířat horoskopu, a patřil mu tak vždy jeden rok z celého cyklu. Lidé narození v jeho znamení prý byli věrní a oddaní. Ostatně japonský šógun Tokugawa Cunajoši proslul nejen zavedením psí daně a budováním psích útulků, ale i svou prý zcela psí“ povahou. Pes provázel také indického Khandobu, Šivu i Kotvala a v Upanišadách je zahrnuta celá psí liturgie.

Poznají pravdu
Peršané i staří Číňané považovali psa za schopného rozlišit zlo a dobro, pravdu a faleš. Psi proto provázeli perského boha dobra Ahura Mazdu a čínské hodnostáře chránili na hostinách před podvodníky a pochlebníky. Od pradávna byla také známa léčivá moc psích slin, už babylonští lékaři nechávali své psy, aby olizovali rány nemocných a bohyně lékařství Gulu, která dokázala oživit i mrtvé, měla svou věrnou smečku. Psi byli přikládáni na těla nemocných, především postižených revmatismem, a psi ze svatyně boha lékařství Asclépia prý dokázali svým olíznutím nejen vyléčit všechny neduhy, ale i navrátit zrak.

Zvířata nečistá
Psi však nebyli jen uctíváni, ale i zavrhováni, především semitskými národy, jako zvířata nečistá, mrchožrouti šířící nákazy. Také křesťanský středověk byl v obdivu ke psům skoupější, podle papežského učení neměli psi duši a jako takoví si nezasloužili více pozornosti než jiná užitková zvířata. A nepřinášeli-li užitek, neměli být chováni. Příliš blízký vztah ke psu mohl být dokonce považován za důkaz čarodějnictví a psi pak byli upalováni spolu se svými pány. Přesto pes své postavení společníka a přítele člověka neztratil, nezmizeli malí chundelatí psíčci, chovaní pro potěšení šlechtičnami i městkami, a už vůbec se o svůj osud nemuseli obávat štíhlí psi lovečtí, které si do svých síní brávali i králové, jako například později osleplý Jan Lucemburský. Ostatně první zdokumentované využití psa k cílené léčbě – tedy canisterapii u zdravotně postižených, se datuje do 9. století v Gheelu v Belgii. Psí průvodce měli i někteří svatí, sv. Hubert, sv. Vendelín nebo třeba sv. Suso. Psí sochy pak nalezneme i na náhrobcích křesťanů jako symbol bdělosti a věrnosti.

Zdroj: Galajdová, L. - Pes lékařem lidské duše aneb Canisterapie

Máte psa? Působí na Vás léčivě? Pomáhá Vám nějak? Třeba když je Vám smutno? Jak reaguje, když jste nemocná? Proč jste si ho pořídila? Nebo naopak nemáte psy v lásce? A proč?

   
07.01.2008 - Zvířátka - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [78] Myškomedvídek [*]

  měli jsme

  superkarma: 0 22.04.2009, 20:07:12
 2. [77] IAndersova [*]

  Loni na podzim nám umřela dalmatinka Jesinka.Byla to pro mě víc než kamarádka .Moc jsem pro ni truchlila.Život bez pejska byl smutný,náhle jsem nevěděla co dělat,čeho se doma chytit.Chyběly každodenní procházky.Netrvaly 2 měsíce a pořídili jsme si štěňátko dalmatinku Sárinku .Teď jsou jí 3 měsíce,je to hrozná uličnice.Ale neznám lepší pocit,než když se ke mně pod peřinou přitulí.Opravdu věřím,že pejsek je lékem na všechny bolesti.

  superkarma: 0 12.01.2008, 16:46:26
 3. avatar
  [76] Evik8 [*]

  - mám krásnu fenku anglickégo kokríka
  - pomáha my stále už siedmim rokomom
  - ak mi je smutno,vie to vycítiť a príde sa pomazlikovať,skôr dáva pusinky ona než ja.Ak som chorá,leží pri mne celé hodiny aj keď jej je teplo od periny.Neodchádza,práve naopak,je mi neustále nablízku.
  - adoptovala som si ju,pretože som vždy psíka chcela a viem,že som urobila dobre,že som sa rozhodla,že si ju vezmem

  superkarma: 0 09.01.2008, 21:18:12
 4. [75] Besinka [*]

  Já mám doma tři pejsky,Besinku,Fífu a Harika.Někdy mě pěkně zlobí,ale to už patří k tomu.Besinka je vlčice a je moc mazaná,Fífa je její štěně a je trochu rozmazlená,Harik je pejsek šikovný, ale rád leží s vnoučatama na posteli.V jejich společnosti se cítím dobře,a hlavně je mám ráda

  superkarma: 0 08.01.2008, 10:54:35
 5. [74] Rikina [*]

  Léčivén zvíře - no jak který pes. Mě ti mí párkrát málem přizabili, ze samé rozvernosti.

  superkarma: 0 07.01.2008, 22:43:26
 6. avatar
  [73] LídaKo [*]

  bych si nepořídila, nejsem psí člověk. Zato bych moc ráda , ale mám doma alergika

  superkarma: 0 07.01.2008, 22:24:51
 7. [70] Jasminek [*]

  Mám doma svou bufinku, je to náš mazel a řádný člen rodiny, když je mi smutno, tak se jdeme projít a je mi hned líp...věřím tomu, že psí společnost léčí, aspoň mou dušičku vyléčit umí...

  superkarma: 0 07.01.2008, 20:33:34
 8. avatar
  [69] jirulinka 55 [*]

  Máme doma dva pejsky a už hodně let,takže pejsky máme rádi....

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:58:31
 9. avatar
  [68] murena [*]

  Máme úžasného rotvíka,který hlavně léčí nervy a umí pohladit i dušičku a co je specielně na psech nejúžasnější?Každý den vstávají s dobrou náladou

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:45:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] MEK [*]

  pejska nemáme

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:21:11
 2. avatar
  [66] Alex.jonesova [*]

  Mám krásnou kříženku,celočernou, středně velkou, je to nejlínější a nejvyčuranější pes na světě. Večer mě uspává, ráno mě budí. Je to moje mimi a dala bych jí cokoli na světě, kromě svýho jídla a chvilky bez hraní

  superkarma: 0 07.01.2008, 18:29:08
 3. avatar
  [65] Vera.Macík [*]

  Nejenom pejsci, i kočičky působí dobře na dušičku.

  superkarma: 0 07.01.2008, 18:27:37
 4. avatar
  [64] rek11 [*]

  Ťapina:to já vím,že se agresivni jedinci vyřazují,ale jejich matky i otcové zůstávají ..tak to si může myslet jen blb-pardon...ale jinak to říct nemohu.My měli NO,nádhernej pes.výborný hlídač.Bohužel až moc-nebyl schopen rozšířit náš rodinný kruh o malou sestřičku,tak šel Je fakt,že pak hlídal nějakou továrnu a nemohli si ho vynachválit

  superkarma: 0 07.01.2008, 18:17:16
 5. avatar
  [63] Ťapina [*]

  rek11: To sice jo, ale v chovu s PP se agresivní jedinci vyřazují, zatímco v bezPP chovu už jsem se setkala i s teorií "ona je zlá, zkusíme ji nechat nakrýt, jestli se třeba po štěňatech nezklidní"

  superkarma: 0 07.01.2008, 18:07:25
 6. avatar
  [62] rek11 [*]

  Ťapina: to jako,že ti s pp jsou na tom s povahou líp? kazova štěňata se narodí i psům s pp,není to žádnou zárukou

  superkarma: 0 07.01.2008, 18:03:00
 7. avatar
  [61] Luciiiik [*]

  Máme psa a už si bez něj svůj život vůbec neumím představit. Je to miláček

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:48:39
 8. avatar
  [60] evelyn [*]

  psy

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:39:41
 9. avatar
  [59] evelyn [*]

  psi ja muzu

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:39:16
 10. [58] FAXÍK [*]

  máme psa a je to super kámoš, miláček

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:13:04
 11. avatar
  [57] Meander [*]

  Ťapina:
  Můj kocour je nejspíš Garfieldův vnuk.
  Tihle dva retrívři byli bez PP. Ten první žije kdesi na venkově, ten druhý už nežije. Kámoška, původně majitela toho druhého sviňáka, si nakonec přivezla velkého vořecha z útulku a vůbec neudělala špatně. Teda, ona si přivezla malé štěně, které rostlo a rostlo a rostlo... a rostlo... a rostlo...

  superkarma: 0 07.01.2008, 16:20:42
 12. avatar
  [56] Ťapina [*]

  Meander: Taky znám až dost sviní retrívrů. Všichni bez PP. On je to pořád původně lovecký pes a to, že je retrívr moderní rodinný mazel, není samo sebou, na tom se chovem pracuje. A když se nepracuje, dopadá to, jak to dopadá.
  Když tě tu vidím, kočky mají jistě něco do sebe, ale felisterapie se asi hned tak převratnou léčebnou metodou nestane. Kočka tě snadno vyléčí leda z přehnaného sebevědomí
  http://images.ucomics.com/comics/ga/2005/ga050102.gif

  superkarma: 0 07.01.2008, 16:16:08
 13. avatar
  [55] Meander [*]

  mamča123: Vím o dvou retrívrech, u kterých to asi neplatilo. Jeden pokousal (bez varování a bez zjevné příčiny) kluka v obličeji a druhý taktéž bez varování a příčiny prokousl manželovi paničky ruku.

  superkarma: 0 07.01.2008, 16:10:02
 14. [54] mamča123 [*]

  Lindaa: pokud máte malé děti tak doporučuji labradora-retrívra miluji svoji rodinu a dobře taky chrání

  superkarma: 0 07.01.2008, 16:01:34
 15. [53] mamča123 [*]

  začínali jsme jezevčíkem ale nebylo to ono a teď máme labradorku a je super hned pozná jakou máte náladu nebo jestli je vám zle tak se přitulí nebo udělá nějakou skopičinu aby vám zvedla náladu.je to rodiný mazel který nadevše miluje malé děti protože s nimi i vyrůstala

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:59:38
 16. [52] esunad [*]

  pes do baráku-nikdy, tak jsem si léta spokojeně žila.Pak syn přivezl štěně a teď máme doma dva malamuty.každý den jim vařím, protože granule jim nejedou.co jsem se navytírala loužiček.Dřív bych se při pohledu na psí hovínko, dnes každý den na dvoře bobky uklízím.Stačí když se přitulej, a hned je vám líp.

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:38:37
 17. [51] Lindaa [*]

  My se chystáme na psa na podzim a nebo prístí rok. Nejdrív musíme oplotit zahradu, u nás smí být jenom zivý plot a ten nez doroste bude pár let trvat a tak chci napnout mezi sazenicama zivého plotu nejaký pletivo nebo neco na ten zpusob aspon na prvních pár roku nez pes odroste ze stenete a dostane rozum, ze se mezi tím cemu se dá zatím ríkat zivý plot pouze s nadsázkou neprolézá. Navíc se musíme shodnout v rase, já chci jezevcíka (ten pravdepodobne rozum nedostane nikdy) a nebo neco podobného mrnavýho, klidne i krízence z útulku a manzel chce bígla a nejlépe s dlouhatánským rodokmenem. Bígl rozum taky asi jen tak nedostane, já holt budu muset nejdrív vymyslet neco trvandlivejsího s tím plotem.

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:12:23
 18. avatar
  [50] Lenika [*]

  Naše havina nám teď trochu supluje . Jojo, páníčky si omotala kolem tlapinek a když náhodou nechce papat a jenom bez zájmu leží, to by se páníčci ukontrolovali, jestli jí je už dobře, není zima, netlačí ji polštářek.... jsme holt blázni, ale všeho s mírou

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:10:26
 19. avatar
  [49] Žábina [*]

  Amálie:

  superkarma: 0 07.01.2008, 14:26:50
 20. avatar
  [48] Žábina [*]

  Ťapina: tak to nemá chybu

  superkarma: 0 07.01.2008, 14:26:14
 21. avatar
  [47] Amálie [*]

  Ťapina 44: Tak toho si pořídí leda blázen

  superkarma: 0 07.01.2008, 14:17:52
 22. avatar
  [46] Ťapina [*]

  Žábina: Anglo-francouzský honič. To bude povahou bígl, jenom s rychlejším startem

  superkarma: 0 07.01.2008, 14:11:59
 23. [45] terenniberuska [*]

  psa nemám,ale měli jsme kdy v rodinném domku vlčáka CARA,byl to věrný, spolehlivý,pes.Ted v bytě ,by se trápil-vlčák potřebuje prostor velký.Ale už dlouho přemýšlím o nějakým pokojovým pejskovi,kterýho bych moc chtěla,mám pejsky moc ráda ,jsou moc společenský zkráka bylo by líp na duši

  superkarma: 0 07.01.2008, 14:08:55
 24. avatar
  [44] Žábina [*]

  co to je za rasu ten bígl na vysokých nohách???

  superkarma: 0 07.01.2008, 13:58:52
 25. [43] Husopaska [*]

  Pocházím z vesnice a měli jsme psa na řetízku u boudy.Ani si nepamatuju jeho jméno.S manželem jsme si pořídili do nového domku boxera (tradiční plemeno v jejich rodině), dnes už mám druhého, který má v obýváku svůj kout na gauči, v kuchyni svoje křeslo,svoje dečky a koberečky,koneckonců myslím si, že mě kromě rodičů neměl na světě nikdo tolik rád, jako můj miláček Denyšek.

  superkarma: 0 07.01.2008, 13:29:21
 26. avatar
  [42] gwen [*]

  Můj psík neslintá, k cizím je nedůvěřivý a vůbec nesmrdí. Celé dny chrápe v peřinách a vyleze jen, když si chystám jídlo.
  Asi být kočkou, ale v poslední chvíli si to pánbůh rozmyslel.

  superkarma: 0 07.01.2008, 13:18:48
 27. avatar
  [41] OlgaMarie [*]

  Arči: To tááák!Ještě je chovat!

  superkarma: 0 07.01.2008, 13:14:44
 28. avatar
  [40] Arči [*]

  OlgaMarie: já mám pocit, že se "pěstuje" třeba marihuana, ale pavouci.....? se snad chovají, ne

  superkarma: 0 07.01.2008, 13:00:15
 29. avatar
  [39] OlgaMarie [*]

  Horší,než jet po mokrém psu ve výtahu,je spát s mokrým horolezcem v jednom spacáku.Dcera má psa a docela mě bylo líto,když si ho odstěhovala. Asi bych opravdu nemohla mít ty velké chlupaté pavouky, a přesto jsou lidé,kteří je pěstují.

  superkarma: 0 07.01.2008, 12:51:17
 30. avatar
  [38] Meander [*]

  AkitaAgi: Šmankote, to je zvířat. Taky jsme měli psa, ale mně jsou ty kočky bližší.

  superkarma: 0 07.01.2008, 12:40:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme