.

Pes je přítel člověka, nikoliv módní doplněk, který lze jen tak odložit, když se nám přestane hodit

Novinky

Pes je přítel člověka, nikoliv módní doplněk, který lze jen tak odložit, když se nám přestane hodit

Čtenářka s nickem Pajda nám do redakce poslala rozhořčený email, pod který se zde všichni podepisujeme. Ačkoliv jsme podobných zpráv už zveřejnili hodně, není od věci toto téma připomenout a apelovat na čtenářky, které se třeba v nejbližších dnech pejska chystají pořídit.

Nedá mi to, a i když většinou píšu pozitivně, nebo se o to aspoň snažím, tak tentokrát píšu proto, že je mi moc smutno. Rozmohl se totiž úžasný nešvar. Uprostřed vesnice zastaví auto, někdo vyhodí ven starého psa a auto se opět rozjede. Osud takového chlupáče je jasný. Zemře - buď pod koly vozu, nebo hlady někde za vesnicí.

Prvních pár dní se k němu nedá přiblížit a navíc také chvíli trvá, než se zjistí, že pes je opravdu opuštěný a sám.

Důvod je jednoduchý: po vesnici se vždycky potuluje něčí pes. Utekl za svým majitelem, pustily ho děti, které nedomyslely, že musejí odejít do školy, psa nebavilo být na poli a šel domů napřed...někteří takoví psi jsou většinou majitelům po boku a vídáme je jen z dálky. Jiní patří nechodícím lidem a nevídáme je vůbec.

 • Jen hodně naivní a řekla bych rovnou duševně slepí lidé si mohou představovat, že na vesnici si někdo rád pejska vezme. Ne, nevezme.

Pes je tady pro nás nutností a kdo může, psa dávno má. Pes je přítel, se kterým se vítáme, když přijdeme do prázdného domu. Pes je druh, který pomůže, podá věci a vytím přivolá pomoc, když se něco stane a my jsme doma sami. Pes je kamarád, který s nám chodí ven, na zahradu, na pole a na vinohrad. Běhá s našimi dětmi a hlídá náš dům. Není to módní doplněk, který jen tak vyhodíme, kdy už přestane být in.

Pomáhám hodně lidem se zvířaty a vím, že řada z nich tady nakoupí napřed pro psa a pak teprve pro sebe. Kamarádka veterinářka by vám mohla potvrdit, kolika lidem tajně přispívám na očkování nebo na jinou péči, kolik domácností je bez peněz a odkládají na „marketové“ granule doslova po koruně, aby se chlupáč měl aspoň trošku dobře. A nejsem sama.

A co vyhozený pes? Scénář je vždycky stejný: lidé ho nenechají hladem. Začnou ho přikrmovat, ovšem tím, co jim zbývá.- vařené brambory, zbytky, rohlíky...ti šťastnější psi se po čase naučí, kdo je krmí a kde se dá spát a přežijí do prvních mrazů a ti úplně nejšťastnější skončí jako další (druhý nebo i třetí pes) u nějaké stařenky na dvorečku. Většinu z nich ale zajede auto nebo utečou hledat svého původního pána a zemřou někde na poli, opuštění a promrzlí. Pokud je pes agresivní, zasáhnou myslivci. I tady na vesnici máme děti a nemocné, kteří se neubrání, když je pes napadne. Pokud se povede a psa necháme umístit do útulku, musí za něj obec platit. Ovšem malé obce zápasí o každou korunu. Nejsme nijak nadšení, že máme platit za bezohledné sobce, kteří se nestarají o svůj majetek.

Od Vánoc máme ve vesnici třetího takového psa - a to je květen. Vlna „pejsků za vysvědčení“ teprve začne...opravdu je tak strašné splnit svoji povinnost a dát nepotřebného psa do útulku? Nebo dát inzerát a psa podarovat někomu, kdo si ho opravdu může vzít? A když se takhle chovají lidé ke zvířatům, jak se asi chovají k ostatním lidem?

Pajda

Děkujeme za příspěvek. A jak se na toto téma díváte vy, milé čtenářky? Napadá vás nějaké řešení?

   
19.05.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [8] Marcela Macáková [*]

  Trefa — #7 To je smutné...

  superkarma: 0 19.05.2014, 20:08:11
 2. [7] Trefa [*]

  Trefa:pes je krasny,nikdy bych mu neublizila.ja jsem 13.5.v utery prisla o meho psa.zemrel naboural do stojiciho auta a na miste byl mrtev.

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #8
  superkarma: 0 19.05.2014, 17:55:15
 3. avatar
  [6] Blueberry [*]

  KARLA KREPELKOVA — #5 To je v naprostem poradku, pokud citi, ze budou mit psa radsi nez dite.

  superkarma: 1 19.05.2014, 17:44:19
 4. [5] KARLA KREPELKOVA [*]

  Davam za pravdu pisatelce.Mi take vadi ,ze nekteri lide se takto zbavuji psu.Za 46let mame 3tiho vlcaka,ale ten je z utulku.Ti predesli skonali starim.Ale mne zarazi vic,ze mladi lide si porizuji drahe psy misto deti. Kaja

  1. na komentář reaguje Blueberry — #6
  superkarma: 0 19.05.2014, 17:25:10
 5. avatar
  [4] denkas [*]

  Taky máme psa nalezence.Nevim,zda ho vyhodili,nebo se zatoulal.Ale nikdo se k němu nehlásilSml80

  superkarma: 0 19.05.2014, 17:23:37
 6. [3] Marcela Macáková [*]

  Lyoness — #2 bohužel Sml15

  superkarma: 0 19.05.2014, 15:55:54
 7. [2] Lyoness [*]

  Věrulinka — #1 No, tech blaznu je.... Sml15

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #3
  superkarma: 0 19.05.2014, 15:47:22
 8. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Jenom blázem si pořídí psíka jako doplněk Sml30

  1. na komentář reaguje Lyoness — #2
  superkarma: 0 19.05.2014, 15:45:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme