Dnes se prostřednictvím unikátních fotografií cestovatelky Petry Lamlové se záhadnou a tajemnou říší Inků rozloučíme. Budeme se plavit na ostrovech Uros, prohlédneme si náměstní na ostrově Taquile a také se dozvíme, kdo štrikuje v Peru čepice.

Peru: magická říše Inků, část třetí

Plovoucí ostrovy Uros, ostrov Taquile a rozloučení

Rákosové ostrovy Uros jsou ukotvené několik set metrů od břehu jezera Titicaca. Jsou ze sešlapaného rákosu, který roste na jezeře. Jsou cca metr široké a ke dnu jsou upoutané provazy. Samozřejmě rákos ve vodě uhnívá, tak se musí neustále doplňovat. Tuším, že 1x týdně. Celkem můžeme najít asi padesát ostrovů, ale jen pouhých pět je zpřístupněno turistům. Zbytek ostrovů je civilizaci uchráněno.

Některé ostrovy jsou menší, jiné větší. Základ všeho tvoří rákos. Rákosová chajda, rákosová loďka…, rákos se i jí. Říkají mu „totora“. Pohybovat se na ostrově z rákosu byl zvláštní pocit.

Tento indiánský kmen Urů chtěl žít nezávisle, tak se přestěhovali na jezero Titicaca. Některé legendy říkají, že Urové mají černou krev, aby necítili chlad z jezera.

Další zastávkou byl ostrov Taquile. Loďka nám zastavila na jednom konci ostrova a odpoledne počkala na druhém konci ostrova. Výšlap na ostrov byl hodně náročný, ale když mě začaly předbíhat místní babči obtěžkané kukuřicí, tak jsem tedy koukala, jak zůstáváme pozadu.

Ostrov je vyhlášený muži v čepicích. Muži sedí na náměstí a štrikují čepice (místo aby dřeli na polích jako ženy). Čepice jsou různě barevné a podle toho se pozná, zda je muž svobodný nebo zadaný, kolik mu je let apod.

Pak už nás čekala jen zpáteční cesta do Limy, kde jsme měli dostatek času na prohlídku města.

Na dovolenou v Peru vzpomínám velice ráda, je to nádherná země plná tradic, legend a příjemných Peruánců. Země plná historie, lam a neuvěřitelně krásné přírody.
Splnila jsem si svůj velký sen.
Petra

pettrruska

Související články

Reklama