.

Peru – magická říše Inků

Cestování

Peru – magická říše Inků

Ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum říše Inků táhnoucí se i dál na jih a na sever. Dodnes je toto území považováno za jedno z neposvátnějších, nejzáhadnějších a nejuctívanějších míst světa. Málokomu se podaří se tam podívat. Naše cestovatelka Petra Lamlová si splnila svůj sen a do bájné říše Inků se podívala.

Pět let jsem studovala španělštinu a už tehdy mě velice zajímala starověká kultura Inků, Mayů a Aztéků. Specializace na Latinskou Ameriku byla tedy jasná. Načetla jsem si vše o bájné říši Inků, ale to, že se tam jednou podívám, bylo pouhým vzdáleným snem. Ten sen se mi nakonec splnil.

S kamarádem Davidem jsme dali dohromady termín, během tří týdnů naplánovali naši společnou túru po Peru a v květnu jsme vyrazili. Cesta nebyla moc příjemná, přestupovali jsme v Madridu, kde nám uletělo letadlo, takže jsme byli nuceni tam přenocovat.
Začátek nic moc, ale pak to stálo za to!

Hlavní město Lima

Hlavní město Lima je pěkný bordel. Ve městě žije více než třetina obyvatel a na okrajích města jsou samé chudinské čtvrti, kde není zavedena elektřina a chudoba je vidět na každém kroku. Samozřejmostí je kontrast s bohatou vrstvou, která žije v obrovských palácích za vysokými zdmi. Prohlídku města jsme si nechali na zpáteční cestu, takže se k Limě ještě vrátím.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUJEDNA...jpg
uvítací výbor na letišti v Limě

Náhorní plošina Nazca

Hned druhý den jsme odjeli do města Nazca, na jih Peru. Nazca je pouštní oblast, kde najdeme jeden z nevyřešených divů světa. Náhorní plošina Nazca je plocha o rozloze přes 500 km2, ve které je vyryto přes 300 obrazců obrovských rozměrů. Obrazce jsou viditelné pouze z letadla nebo balónu a dodnes nebylo známo, proč a kdo je vytvořil. Jak je možné, že staří Indiáni uměli vytvořit tak obrovské obrazce. Oni uměli létat? Proč je tvořili? To mě vždy velice zajímalo.

Obrazce jsou nejčastěji v podobě zvířat, ryb, hmyzu, ale i lidské postavy, různé geometrické obrazce, nebo jen linie dlouhé i několik kilometrů, které berou dech.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUDVA....jpg
obraz kolibříka
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUTRI.jpg
obraz pavouka
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUCTYRI.jpg
obraz astronauta

Jak jsem zmiňovala, obrazce jsou viditelné pouze z letadla. Cesta byla pekelná, malé letadýlko, které se stále propadalo a natáčelo na všechny strany, mi rozhodně dobře neudělalo, ale vidět náhorní plošinu Nazca se prostě musí! Co myslíte? Proč staří Indiáni tyto obrazce tvořili?

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUPET.jpg
obraz strom a ruce včetně vyhlídky

Huacachina

Při zpáteční cestě do Limy jsme se stavili v oáze Huacachina. Krásné jezírko obklopené palmami a mrakem písku. Vylézt na jednu z obrovských dun byla docela makačka.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUSEST.jpg
oáza Huacachina
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUSEDM.jpg
na duně :)

Cuzco

Naše další cesta vedla do Cuzca. Zvolili jsme variantu letadla, než se kodrcat přes hory 13 hodin v autobuse. Letiště v Cuzcu je jedno z těch méně oblíbených na světě, protože je přímo v zástavbě města uprostřed hor ve výšce 4.000 metrů nad mořem. V případě nepřízně počasí se letadla vrací zpět. Měli jsme štěstí a vše klaplo. 

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUOSM.jpg
pohled na město Cuzco

Přílet do Cuzca bývá spojený s bolestí hlavy, protože je zde řídký vzduch. Jsme ve 4.000 metrech nad mořem! V hotelu vám hned připraví „maté de coca“, což je čaj z lístků keře koka. Jeden šálek tohoto čaje je připraven zhruba z jednoho gramu koky, jenž obsahuje cca 5 mg kokainu, který je základem pro kokain. Léčí se jím vysokohorská nemoc. Místní lidé lístky koky žvýkají.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUDEVET.jpg
Maté de coca, neboli čaj z koky

Cuzco je nádherné město s úžasnou atmosférou. Náměstí plné domů s vyřezávanými balkóny a s katedrálou Santo Domingo bylo v roce 1950 postiženo zemětřesením, které bohužel třetinu města poničilo.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUDESET.jpg
Plaza de Armas – hlavní náměstí v Cuzcu
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUJEDENACT.jpg
místní obyvatelka a ovečka, která mě hned na začátku pokakala

Cuzco bylo centrem incké říše plné náboženských a administrativních komplexů. Dobyto bylo v šestnáctém století dobyvatelem Franciscem Pizarrem, v dnešní době je na seznamu UNESCO.
Inkové přirovnávali město k pumě, kterou uctívali jako zvíře. Pevnost Sacsayhuaman, která se nachází kousek nad městem, tvoří hlavu pumy. Dodnes se dochovaly obrovské kamenné hradby a několik staveb.

/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUDVANACT.jpg
pevnost Sacsayhuaman
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUTRINACT.jpg
obrovské valy a perfektní opracování kamene
/users/1/galerie/files/img/Sasa/PERUFOTOG/middle_PERUCTRNACT.jpg
místní Peruánky s lamou - nádherná zvířata, která najdeme po celém Peru

Další dny nás čekal jeden z nejkrásnějších zážitků mého života:
jeden ze sedmi divů světa, posvátné místo - Machu Picchu.
Ale o tom a mnohém dalším zase příště.
Petra

plf

Příště: Machu Picchu a cesta k jezeru Titicaca

   
21.08.2013 - Exotika - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [4] Anai [*]

  Tyhle kultury mě taky fascinují, ale jsem jednoznačný a 100% přesvědčený zastánce teorie zásahů z vesmíru (Bůh = z nebe = astronaut, velké obrazce = navádění vesmírných těles, atd.). Jenže to je pořád ještě teorie, kterou většina lidí vážně nebere. Přiznám se, že naprostou jistotu mám po stažení dokumentů kdysi vysílaných Čt2 a vloni nalezených na youtue. A asi 5 dnů jsem většinu dne v jednom kuse videa sledovala (vč. témat kruhy v obilí, atd.), byla jsem hodně nemocná a nemohla se se hnout z bytu. Až jsem z toho zřejmě "zblbla", jak říkal přítel. No a tak i peruánské záhady pro mě záhady prostě nejsou. A do Peru, stejně jako do Mexika bych se moc ráda podívala. Ve Venezuele jsem žádné záhady neobjevila.

  superkarma: 0 22.08.2013, 08:20:36
 2. avatar
  [3] kobližka [*]

  Odjakživa mě kultura Inků fascinovala.A přitahuje mě dodnes.Už je to dávno,co jsem si koupila knihu "Dějiny dobytí Peru" a nepřestává mě udivovat,v jakém zřízení tenkrát žili.Třeba úroda se rozdělovala na 3 díly - jeden dostali poddaní,druhý šel do Inkových sýpek a třetí byl pro boha.Když byla doba hladu,dal Inka otevřít svoje sýpky,když nebylo ani tam,dal obilí bůh....nebo se tvrdě trestal ten,kdo bez důvodu zplenil kopyty koní úrodná pole,syn následoval v řemesle svého otce,aby se později nad něj nemohl vyvyšovat...novomanželé dostali od Inky domek,sice velmi prostý,ale základ měli.Jejich propracovaný systém kanálů  a zavlažování neměl chybu.Rychlí poslové uběhli vždy jen kus cesty,pak se jim dostalo odpočinuk a bohatého občerstvení a dál pokračoval jiný,čerstvý posel...Ale i tak to jistě byla doba velmi krutá.

  No,mít tu možnost,bylo Peru vždycky mým snem....

  superkarma: 0 21.08.2013, 11:39:17
 3. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16jejda - tady všude jsem byla.....Sml22

  superkarma: 0 21.08.2013, 08:36:43
 4. avatar
  [1] marde [*]

  Zajímavé fotky a známé kresby

  superkarma: 0 21.08.2013, 07:17:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme