.

Perličky z Alsaska-Lotrinska

Cestování

Perličky z Alsaska-Lotrinska


Abyste se vydali na výlet do Alsaska-Lotrinska, francouzského regionu, který je nejblíže České republice, nemusíte čekat na dobu dovolených. Průvodci sice doporučují jako ideální dobu na poznání celého Alsaska-Lotrinska 14 dní, ale pokud si vyberete to, co Vás nejvíce zajímá, je to ideální výlet na prodloužený víkend…

Tento region v sobě snoubí na západě Lotrinsko a na východě Alsasko, rozdělené pohořím, jež nese jméno Vosges (Vogézy). Nejvíce nám jsou známá města Štrasburg, Colmar a Mulhouse, která tvoří východní linii Alsaska, jižní hranice směrem na západ lemují lázně Vittel či Contrexéville, a západní hranice je pomyslně tvořena městy Bar-le-Duc a (ne)slavným Verdunem. Na severu je nejznámějším městem Metz a nedaleko od něj z německého Saarbruckenu vstupujeme do Francie, pokud přijíždíme z Německa od Frankfurtu.

Co Vám Alsasko-Lotrinsko může nabídnout?

Nejznámějším lákadlem je výborné víno, které můžete poznat na tzv. Route des vins (Stezka vín). Z odrůd jmenujme například Sylván, Muscat, Riesling, Le Crémant d´Alsace či Gewurztraminer. Stezka dlouhá skoro 200 km začíná na severu městem Marlenheim a na jihu ji uzavírá obec Thann. Pokud chcete navštívit nějaký ten sklípek, obraťte se na jedno z místních Turistických informačních center (Office de tourisme), tam Vám jistě poradí.

Pokud máte rádi křišťálové sklo, můžete v půlce Stezky odbočit u města Colmar na severozápad. Na půl cesty mezi tímto městem, kde stojí za to navštívit Musée d´Unterlinden (Muzeum pod lipami – v prostorách kláštera ze 13. století) a Nancy se nalézá obec Baccarat. Zde byla roku 1764 založena továrna na výrobu křišťálových výrobků, konkurent našemu českému sklu z Karlových Var. Sklo s obsahem olova můžete obdivovat v Muzeu křišťálu nejen zde v Alsasku-Lotrinsku, ale rovněž v Paříži, kde se nachází centrála i prodejní expozice.

Svoji pozornost si jistě zaslouží lázeňská města Contrexéville a Vittel. První z nich vděčí za svou slávu doktoru Bagardovi, lékaři posledního polského krále; pacienti sem jezdí shodit přebytečná kila a léčit nemoci ledvin. Lázně Vittel, na východ od Contrexéville, léčí díky svým minerálním pramenům alergie, problémy pohybového ústrojí, migrénu a nemoci jater a ledvin.

Víte, jak se vyrábějí panenky? Tajemství jejich výroby vám odhalí návštěva jediné a poslední francouzské továrny na výrobu panenek, která se nachází nedaleko Verdunu v obci Etain. Komentovanou prohlídku je možno absolvovat pouze v týdnu, od pondělí do čtvrtka, a na předchozí objednání.

Další zajímavostí, kterou můžete objevit v okolí Verdunu, je víno z jahod. Ano, kromě vína z hroznů, lze navštívit tohoto specializovaného “vinaře” a ochutnat jeho jahodový mok, který je spíš aperitivem než vínem v pravém slova smyslu. Je třeba zajet až za obec Bar-le-Duc, na západ Lotrinska, do Revigny.

Jak nejraději trávíte prodloužené víkendy?

   
15.04.2005 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Susina [*]

  já tam byla... bohužel jen ve Štrasburku, zato několikrát... je tam nádherně ,koneckonců jako v celé Francii....

  superkarma: 0 15.04.2005, 17:50:44
 2. avatar
  [1] Lhasa [*]

  Hned bych tam jela...

  superkarma: 0 15.04.2005, 11:51:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme