opocno

Mezi tradiční způsoby trávení volného času rozhodně patří návštěvy hradů a zámků. Vyslal jsem opět agentku Jitku do terénu, tentokrát na Zámek Opočno. Jak se jí v podhůří Orlických hor líbilo? To se dozvíte níže, nejprve ale k historii zámku...

Z historie zámku Opočno

První zmínka o Opočně pochází z roku 1068 z Kosmovy Kroniky, ačkoli osídlení zde bylo již v době bronzové. Název je odvozován od opuky, která zde byla těžena. Prvními doloženými majiteli Opočna byli páni z Dobrušky, později též z Opočna, kteří místo získali v polovině čtrnáctého století. V té době byl na srázu nad Zlatým potokem vybudován opevněný gotický hrad.

V roce 1495 přešel hrad do majetku rodu Trčků z Lípy. Trčkové chátrající hrad přestavěli v druhé polovině 16. století na renesanční zámek. Posledním Trčkou na Opočně byl v roce 1634 Jan Rudolf hrabě Trčka z Lípy, jeho syn Adam Erdman byl 25. února 1634 zavražděn v Chebu spolu s Albrechtem z Valdštejna.

Opočno bylo zkonfiskováno císařem Ferdinandem II. a ještě v roce 1634 ho dostali v zástavu Jeroným a Rudolf Colloredové z Waldsee, kteří se v roce 1636 stali lenními pány. Rod Colloredo-Mansfeldů držel zámek až do komunistické konfiskace.

Kudy na zámek?

Opočno leží v podhůří Orlických hor. Autobusem z Hradce Králové se tam dostanete za necelou hodinu. A autobus každou hodinu jezdí.

Kolik stojí prohlídka?

  • 100 Kč včetně cizinců bez cizojazyčného výkladu
  • 70 Kč senioři nad 65 let, děti do 15 let, studenti, invalidé
  • 300 Kč rodiny tvořené 2 dospělými a maximálně 3 dětmi

opocno

Otevírací doba...

červenec, srpen:

  • od 9.00 do 11.30 dopoledne
  • od 12.30 do 18.00 odpoledne

Každý den mimo pondělí.
Poslední prohlídka zámku začíná v 16.45

květen, červen, září:

  • od 9.00 do 11.30 dopoledne
  • od 12.30 do 17.00 odpoledne

Každý den mimo pondělí.
Poslední prohlídka zámku začíná v 15.45

duben, říjen:

  • od 9.00 do 11.30 dopoledne
  • od 12.30 do 16.00 odpoledne

Soboty, neděle a svátky. Pro předem objednané skupiny i ve všední dny mimo pondělí.
Poslední prohlídka zámku začíná v 14.45

Oficiální internetové stránky zámku s aktuálním kulturním programem, který zde probíhá, najdete zde...

Naše zážitky...

Jak vnímala návštěvu Opočna Jitka? Toto jsou její postřehy...

Je něco, čím tě zámek v Opočnu uchvátil? Něco, co jsi v jiném zámku ještě neviděla?
Okolo zámku je opravdu úžasný anglický park, kterým protéká říčka s kačenkami. Kdykoli se parkem procházíte a vzhlédnete vzhůru, spatříte zámek, který se nad ním tyčí na kopci. Opočno byl totiž původně gotický hrad. Park je neuvěřitelně rozsáhlý a člověk se v něm může procházet celé hodiny, poslouchat ptáky, obdivovat vzácné stromy, navštívit letohrádek, rozjímat...
Další zajímavostí je rozsáhlý mobiliář s krásnou velkou zbrojnicí. Zámek je oproti jiným vůbec bohatě vybaven četnými zbraněmi a zbrojemi různého původu a z různých dob, brněními, drátěnými košilemi a helmicemi. Zejména zásluhou a přičiněním rodu Colloredo-Mansfeld.

Mluvíš o kopci, je zámek dobře dostupný pro maminky s kočárkem?
Nejsem sice maminka s kočárkem, ale pokud si dobře pamatuji, tak přístup k zámku je shora z města a v podzámčí je jen zahrada, do které vedou dvě cesty. Jedna krkolomná, druhá pohodlně schůdná.

Kolik času prohlídka zámku zabere?
Prohlídka trvá asi hodinu a čtvrt, ovšem hodně záleží na tom, jak se zdržíte v obrazárně (a my se zdrželi hodně - v obrazárně i ve zbrojnici). Není také divu, když se ve dvou sálech nachází přes padesát, zejména italských, maleb 16.-18. století. Samozřejmě nemůžu vynechat ani nejslavnější obraz sbírky - Dvanáctiletý Ježíš v chrámu od Hieronyma Bosche (i když se možná jedná „jen“ o dobovou kopii). Je to zkrátka taková nádhera, že se člověku jednoduše nechce pryč. Měli jsme strašně fajn průvodkyni (studentku historie z Olomoucké Palackého univerzity), která nám k běžnému výkladu přidala několik historických zajímavostí a vůbec na nás nespěchala, i když jsme značně přetáhli.

Kromě parku a mobiliáře je ještě něco, co v návštěvnících zanechá neopakovatelný zážitek?
O obrazárně jsem už mluvila, tak mě napadají ještě úžasné nově zrekonstruované renesanční arkády na toskánských sloupcích, které tvoří dominantu nádvoří.

Reklama