Domácnost

Peníze nebo dary? Řekněte si, co chcete!

dar

Nedovolím si tvrdit, že svatební dary novomanželům jsou minulostí. Už před sto lety se ale mluvilo o tom, že obdarovávat novomanžele není módní záležitostí a už vůbec ne nutností…

Co píše časopis Šťastný domoc v roce 1912?

„Dary svatební už dnes přestávají býti v módě. Buď se vůbec nedávají, nebo jen mezi nejbližšími příbuznými, ale tu se vždy diskretně vyšetří, co by se novomanželům líbilo nebo hodilo, aby pak nebyli nemile překvapeni několika čajovými příbory, několika petrolejovými lampami a p.“

Přestože je na trhu nepřeberné množství výrobků nejrůznějších značek, funkcí a variací, může se stát, že se vám na svatbě sejdou dva multifunkční mixéry apod. Tento „originální“ dárek přece nevymyslí jen tak někdo!

Pokud si novomanželé teprve svou domácnost zařizují nebo se například stěhují do domečku, mají darující pěkný prostor na to, aby vybrali něco vhodného.

Dnes chceme peníze!

Mnohdy už spolu ale budoucí novomanželé bydlí, byt mají zařízený a v jejich domácnosti nechybí nic podstatného, co by si mohli jako svatební dar přát. Většinou pak preferují peněžní dary jako příspěvek na dovolenou či svatební cestu. Peníze jako svatební dar upřednostňují i ti, kteří si chtějí vybrat vybavení sami a nechtějí, aby to za ně udělal někdo jiný.

Pokud si novomanželé přejí dostat nějaké dary, forma, jakou to můžou pozvaným sdělit, se značně přizpůsobila době. Před nedávnem se ke mně dostal seznam věcí, které si novomanželé přejí dostat.

Nejdřív jsem na to nevěřícně zírala, po chvíli jsem se jen usmívala a po nějakém době jsme to i pochopila. Proč spoléhat na vkus a nápady blízkých, když jim můžeme pomoci? Mám z toho trošku smíšené pocity, ale rozumím tomu...

Pomocník Facebook

Na Facebooku mi přistál odkaz na seznam svatebních darů, které by si dvojice do své domácnosti představovala. U každé položky byl obrázek, cena a odkaz na obchod, kde lze danou věc koupit. Jednotlivé položky si zde bylo možné „rezervovat“.

svatba1svatba2svatba3

Tento Svatební list byl převzat ze stránek www.beremese.cz

I tak se dá využít moderní forma komunikace přes sociální sítě. Teď jde jen o to, dostat na Facebook lidi všech věkových kategorií…

Že bych odtajnila pár svých nesplněných přání  a vybrala si kytku a dárky, které bych ráda dostala ke svým kulatým narozeninám? :)

   
28.06.2010 - Dům a byt - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [6] Anai [*]

  Dante Alighieri — #2 Mojí mamince (již témř 80.-leté) udělají plyšáci dycky radost! Jinak je to žena odjakživa hodně při zemi a pragmaticky-praktická, jen ti plyšáci jsou od dětství její vášeň. Ještě než jsem to věděla, zahrnovala jsem jí svíčkama a svícnama, jednou jsem se zeptala, co by chtěla k narozeninám a ona řekla, že hlavně žádné svíčky, že je nesnáší Sml30

  superkarma: 0 28.06.2010, 14:48:16
 2. avatar
  [5] 13042000 [*]

  kuželka — #3 Tak to je krásná myšlenka, kdyby to tak chtělo dělat více lidí.Sml22

  superkarma: 0 28.06.2010, 14:24:49
 3. avatar
  [4] enka1 [*]

  kuželka — #3 Sml67

  superkarma: 0 28.06.2010, 12:10:37
 4. avatar
  [3] kuželka [*]

  Nepřipadá mi hloupé ani neetické, když si svatebčani řeknou o konkrétní dárky nebo o peníze. Naopak, aspoň vím, čím jim udělat radost (a nekupovat jelena:-)

  Minulý týden jsem ale dostala svatební oznámení, na kterém je napsáno, že budoucí manželé už mají všechno, co potřebují, a prosba, abychom místo darů poslali příspěvek na jistou potřebnou organizaci + číslo bankovního účtu. Jelikož se jedná o velice prospěšnou společnot (není vyloučeno, že mnozí z nás ji budou potřebovat), považuji tuhle myšlenku za úžasnou!

  A jejich vzpomínka na svatební den bude spojená s dobrým pocitem něčeho užitečného... Sml59

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  2. na komentář reaguje 13042000 — #5
  superkarma: 0 28.06.2010, 10:18:56
 5. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Anai — #1 Kdyby se lidi nestyděli říct si o dárky, byli bysme všichni spokojení. Ségra třeba dostává od jedné kamarádky ke všemu plyšáky - k narozkám, svátku, Vánocům. Už má tolik plyšáků, že neví, kam s nimi. Některé přenechala na hraní psům a kočkám, protože oni ty plyšáky kradou, i když jim je nikdo nedává.

  1. na komentář reaguje Anai — #6
  superkarma: 0 28.06.2010, 08:56:55
 6. [1] Anai [*]

  Když se naši mladí vloni brali, přikládali k pozvánce ke svat. stolu lísteček se svým svatebním kontem a ještě okomentovali říkankou, mé sestře to tehdy přišlo neetické až sprosté, asi jí tento článek pošlu Sml57. Já jsem založena už dlouho podobně, jsem prostě opačná, než ona, tak to mezi sestrami bývá: mám už několik let v PC soubor "dárky-já", který aktualizuju a rozesílám svým nejbližším před každými vánocemi a narozeninami - vždyť radost z obdarování můžeme mít jen tehdy, když víme, že si obdarovaný dárek přeje, ne? Samozřejmě, že se někdy strefí i bez toho, protože o oné věci třeba mluvím... jsem ráda, že většina už respektuje moje přání nedostávat pugéty - v červenci jsou odsouzeny k zániku velmi brzy, navíc za peníze do nich vložené by bylo něco, co by mi udělalo větší radost - živé kytky si cením jen od partnera, protože je vyjádřením něčeho specifického Sml58 . Takže obligátními a oblíbenými dárky: kytkou a  dekoračním předmětem mě fakt nikdo neuctí, zato místo toho láhví dobrého moku určitě! Sml57

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #2
  superkarma: 0 28.06.2010, 08:30:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme