Ne, nebudeme vytáčet polku, i když dnešní téma tak trochu s tančením, hopsáním, šlapáním, ploužením a chozením souvisí. Řeč bude o podlahách.
Bez poctivé podlahy bydlet nelze, dobrá a kvalitní podlaha je základ. Pojďme si udělat takový malý průzkum a otestovat možnosti, které se nám nabízejí.

Dřevo, nebo laminát?

Začněme luxusnější variantou-dřevěnou podlahou.

Jaké má výhody?
Kromě estetických přináší s sebou teplo a vůni přírodního materiálu. Výborně tepelně i zvukově izoluje, dobře přijímá i vydává vlhkost, takže vytváří v bytě stabilní klima.

A jaké nevýhody?
Dřevěná podlaha není kombinovatelná s podlahovým vytápěním, protože přirozenou vlastností dřeva je absorbovat teplo, takže byste se asi nedoplatili. Nezanedbatelná je i pořizovací cena, která stoupá úměrně s tvrdostí dřeva.
Nejkvalitnější podlahu pořídíte z dubu nebo teaku. Nejlevnější podlahy jsou ze smrkového dřeva, které je poměrně měkké; hodí se do méně frekventovaných prostor, protože se brzy „prošlapou“ a špatně se čistí. Moje oblíbená spisovatelka Betty MacDonaldová je charakterizovala svérázně: ,,Horší podlahou, než ta smrková, už může být jen bílý samet!" Já bych byla přece jenom trochu shovívavější. Třeba ve starých chalupách je její sukovitá rustikálnost velmi působivá.

Kam se hodí?

Kromě koupelny můžete mít dřevěnou podlahu prakticky všude. Nerozumějí si pouze s trvale vlhkým prostředím.
Na každé podlaze vypadají hřejivě a přívětivě, proto je škoda zakrývat je víc, než je nezbytně nutné. Sluší jim jen malé kusové koberce nebo rohože z přírodních materiálů.Jak ji udržovat?
Lepší než lak je povrchová úprava přírodními oleji. Podlaha pak dobře odolává vodě a oděru, a přesto může „dýchat“. Doby, kdy si nedokážeme představit parkety bez otlačených kolen, bolavých zad, drátků a vůně pasty, jsou už naštěstí minulostí. Dnes se brousí strojově. A když jí občas tuto proceduru dopřejete, odvděčí se vám i po mnoha letech používání svou krásou. Bude totiž opět jako nová.

Náhražkou dřevěných podlah je lamino.

V souvislosti s laminem se často setkáváme s mylným výkladem pojmu "plovoucí podlaha". Obchodníci tak označují laminátové parkety, které se sice ke zhotovení tzv. plovoucích podlah užívají, ale její podstata tkví v principu oddělení nášlapné vrstvy od podkladu i od sousedních stěn pružnou vložkou, která zachytí vibrace od kroků. Podlaha z lamina může do bytu kromě přírodních odstínů dřeva přinést jakýkoliv vzor nebo barvu. Povrchová podoba je totiž určená potiskem papíru, překrytého tvrdou laminátovou vrstvou. Snadno se udržuje, ale nesmí na ní stát voda, jinak nabobtná a desky se zdeformují. Cena laminátové podlahy je závislá na výšce nášlapné vrstvy. Čím vyšší, tím je samozřejmě větší odolnost a možnost zbroušení.

Takže: Dřevo, nebo laminát?


Co byste zvolily, kdybyste měly řešit novou podlahu?
Jaké máte zkušenosti s jedním nebo druhým materiálem?
Napište nám o tom.

Příště si povíme něco o kobercích.

Reklama