Svatého Martina slaví také naše čtenářka Tina5. Každý rok peče svatomartinské rohlíčky a také učí dcery, aby se uměly podělit. A prosí, aby Martin letos se sněhem ještě počkal, protože má pořád úrodu na zahrádce.

Obdivuju Vás, milá Tino5, já na to zahradničení moc nejsem... Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Milá redakce,

svátek svatého Martina se snažíme doma dodržovat v rámci možností. Před pár lety jsem začala aspoň pečením svatomartinských rohlíčků neboli podkůvek koně svatého Martina, což jsou makové rohlíčky ohnuté do podkoviček a postupně se snažím přidávat další tradice.

Bohužel nemáme žádná hospodářská zvířata ani čeleď, takže se u nás nekoná ani svatomartinská husa ani podarování a propouštění čeledínů ani nedodržujeme svatomartinskou koledu, ale s holčičkami si připomenu legendu o svatém Martinovi a snažíme se podarovat taky někoho jako svatý Martin. Učím dcerky, aby byly schopné se rozdělit nejen o přebytek, ale i to co, co mají rády. V dnešní době to není snadné, mám pocit, že čím ostřejší lokty, tím je člověku lépe, ale stále si myslím, že slušnost, schopnost vcítění se do druhého a pomoci, i když se mi moc nechce, je základem slušného života nejen o svátku různých světců, které si během liturgického roku připomínáme.

Svatomartinské rohlíčky jsme pekly už včera, protože přijel syn z kolejí, ale jen se po nich zaprášilo, takže si ráno (jako každý rok) přivstanu, aby holčičky měly čerstvé rohlíčky ke snídani a pro kamarádky do školy. Už je to taková naše tradice. Peču moc ráda. A dcerky mi rády pomáhají a učí se (pokud nepeču ve tři ráno :o)) Pokud by šlo potlačit pár rohlíčků drátama, ráda bych vám nabídla.. Ale zatím vám o nich mohu jen psát.

A co se sněhu týče, už nás překvapil minulý týden za velikého jásotu holčiček, já už jásala méně, protože mám na zahrádce stále nějakou a do skleníku jsem nedávno vysela další ředkvičky, salát a špenát a už krásně vše roste, takže denně domů nosím zeleninu po kýblech, jen už toho čištění mám občas plné zuby, ale pak si uvědomím, že je to pro rodinu to nejlepší, co jim mohu dát - čerstvou domácí zeleninu, zahradničení miluju a tak se zase s chutí pustím do čištění a přípravy různých zeleninových salátů, které milujeme a modlím se, aby svatý Martin se sněhem ještě chvilku počkal.

Husu jsem nikdy nepekla, manžel nemá drůbeží maso rád, já jsem raději na ryby a holčičky by ji asi celou nesnědly.

Všem přeji krásný svátek svatého Martina, ať se sněhem či bez něj.

Tina5

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama