Pekinéz je další z psů s placatým čumákem, který se prokousal do našeho Atlasu psích plemen. Jeho kořeny jsou v Číně. Své zkušenosti s výchovou pekinéze vám opět předá naše vrchní účetní Lucka.

Země původu: Čínapekinés
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:

Velikost v kohoutku: 15 až 23 cm
Hmotnost: Ideální váha nepřekračuje 5 kg u psa a 5,4 kg u fenky.
Průměrně se dožívá: 13 až 15 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Už samotné jméno plemene napoví, že se jedná o psa vznešeného. Jeho kořeny sahají do hluboké čínské minulosti (s jistotou nejméně 2.365 let př.n.l.) a jeho původ je opředen řadou legend. Říká se například, že vznikla díky lásce mezi lvem a opičkou. Zakladatelkou novodobého chovu je císařovana Cch´-si. Jde o psa, kterého směli v Číne vlastnit pouze členové dvora.

V průběhu tak zvané Opiové války vnikli do Zakázaného města britští vojáci a pět pekinézů ukořistili. Umístěni byli do významných rodin (jednu fenku dostala i královna Viktorie). Tato válečná kořist se pak stala počátkem chovu pekinézů v Evropě.

Vzhled psa...

pekinés

Malý, dobře vyvážený, mírně podsaditý psík lvího vzhledu s živým a inteligentním výrazem, ztělesňující důstojnost a ušlechtilost.

Povaha pekinéze...

Je odvážný, věrný, rezervovaný, ale ne bázlivý, nebo agresivní.

Jak o něj pečovat?

Jde o vysloveně společenské plemeno, které neprahne po dlouhých procházkách, ale po lidské společnosti. Svou lidskou rodinu pekinéz vroucně miluje.

Jeho dlouhá srst vyžaduje pravidelné česání, při kterém je nutné být opatrný v oblasti očí, které má pekinéz hodně vykulené a může dojít k poranění ostrým hřebenem.

Výchova je nenáročná, psík má přirozené sociální chování. Je to ideální plemeno pro lidi, kteří chtějí psího společníka, ale z jakéhokoli důvodu moc nesportují, například pro seniory.

Na zkušenosti s pekinézem Goliášem jsme se zeptali naší účetní Lucky

golias

Jaký byl Goliáš?
Byl úžasnej. Opravdu nejlepší přítel člověka Přežil se mnou všechny krušné chvíle, desetkrát stěhování, dvakrát operaci...

Jak sis ho pořídila?
Koupila jsem si ho hned po maturitě za první výplatu, bylo mi nějakých osmnáct? Když byl malinký, vypadal jako opička - vezla jsem ho domů autobusem a všichni si mysleli, že vezu opičku.

Proč sis vlastně právě pekinéze?
Chtěla jsem pejska a líbí se mi ti s placatýma čumákama. Pekinéz, mopsík, americký kokršpaněl... Ale pekinéz se mi líbil hrozně moc, úplně nejvíc.

Bylo těžké ho vychovávat?
Sama jsem byla ještě nevychovaná, tak jsem ho moc nevychovávala. Všechno se ale hned naučil, nikdy s ním nebyl žádný problém. Jezdil se mnou až na Sicílii, tam se mnou trávil léto, do práce se mnou chodil, do hospody, na diskotékách čekal poslušně v šatně. Prožil se mnou celé to bouřlivé období, všechny rozchody. Brala jsem ho všude, když bylo potřeba, čekal v klidu v autě, když jsem pracovala na Sicílii, tak se mnou vydržel ležet celý den u lehátka na pláži. Byl prostě úžasnej.

Jak si rozuměl se zahraničními psy?
Úplně v pohodě, italsky uměl hned. Zajímavé je, že Italové mají hodně pekiňáky.

Jaký jsi s ním měla největší problém?
Strašně pelichal, tak jsem ho pak stříhala úplně nakrátko. A to byl ještě hezčí. Jinak byl dvakrát na operaci s kýlou, což byla moje chyba, protože jsem ho zvedala pod předními a nepodpírala mu zadek. Když byl starší, objevila se mu epilepsie. Nakonec umíral v nějakých třinácti letech, bylo to moje miminko, pořád jsem s ním lítala na veterinu, byla jsem tam s ním asi pětkrát. Půl roku to trvalo. Nakonec se asi naštval, a když jsem ho jednou odvezla k našim na hlídání, tak do hodiny umřel. Vybral si chvíli, kdy jsem ho nemohla zachránit... Dodnes na něj myslím.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama