Po čertech dobrý den vám přeji. Doufám, že dnes budou venku čerti pouze chodit, a nikoliv se také ženit. Sněhová peřina ať se šetří na Štědrý den, kdy si budeme moc vlézt pod peřinku do postele.

MikulášMnohé z dítek jsou dnes podezřele hodné. Vědí, že přijde Mikuláš s čerty. Na poslední chvíli chtějí vylepšit bilanci chování ve prospěch vzorného. Mikuláš s čerty má vskutku dlouhou tradici a provází dítka již několik generací.

Dříve chodila jakási Mikuláška, matka Mikuláše. Jako všechny postavy měla Mikuláška svou specifickou roli. Byla ztělesněním bohyně úrody, matky Země. Dávala lidem naději. Ukazovala, že je stále s nimi, myslí na ně, i když neplodí. Rozdávala dary přírody - různé ovocné plody, ořechy. Malý Mikulášek nebyl ničím jiným než znázorněním slabého slunce, které odešlo, aby nabralo síly. Symbolem budoucí úrody spící pod zemí. Doprovodem Mikulášky byl rohatý bůh ze zásvětí. Byl bohem lovu, pánem lesů, ztělesněním mužské síly a bohem života a smrti. Jestli strašil děti a vyhrožoval, že si je vezme sebou do zásvětí (pekla), to s jistotou říci nemohu. Domnívám se, že symbolizoval protějškem Mikulášky. Ukazoval, že přichází doba temná, hladu a smrti. Některé duše si vezme sebou do zásvětí. Možná lidem demonstroval, že v lese najdou teplo a jídlo. Není divu, že se svátek slavil v prosinci. V období, kdy se měly světy živých a mrtvých prolínat. Takzvané „brány jinam“ byly v tuto dobu otevřené, proto po světě chodila nejrůznější božstva, či přízraky - chcete-li.

MikulášVčera u Barborek jsem se zmínila, že koledu nemohly nosit ženy. Také Mikuláška předala košík s nadílkou Mikuláši - patronu námořníků, obchodníků, sexuálních otrokyň, lékárníků, dětí, studentů, právníků, lukostřelců, neprávem obviněných vězňů, ochráncem víry před pohanstvím. Z dob pohanských zůstalo pouze to, že Mikuláš chodí v předvečer svého svátku. U pohanů začínal nový den soumrakem. Trval od soumraku do soumraku. Se západem slunce se začínaly slavit svátky. Z boha lesů se stal pekelník, kterého je třeba se bát. Aby na pekelníka nebyl Mikuláš sám, dostal k ruce anděly.

V takovéhle parádě chodí po světě v současnosti a přijdou i dnes. Musíme proto nachystat balíčky pro naše dětičky. Nakoupíme čerstvé ovoce, něco dobrého na zub a tolik oblíbené adventní kalendáře. Dnes se obchody předhánějí, kdo prodá laciněji nakoupené zásoby. Máme ideální podmínky, ať již k vám Mikuláš chodí osobně, nebo nechává nadílku v punčoše či za oknem.

Ke komu Mikuláš nechodí vůbec, může upéct medové trubičky. Jsou dobré přímo ďábelsky, i když je pečení časově náročnější. Musejí mít 3 týdny čas na uležení. Dnes je pro ně výborný den. Určitě doma najdeme vše potřebné, abychom dnes trubičky zvládli. Recept mám z Chvilky pro Tebe, vánočního speciálu z roku 2007.

MEDOVÉ TRUBIČKY

Na těsto budeme potřebovat:
300 g hladké mouky,
270 g moučkového cukru,
1/2 lžičky jedlé sody
3 lžíce medu
2 celá vejce

Mouku a cukr prosejeme, přidáme ostatní suroviny a necháme alespoň dvě hodiny odležet v ledničce.
Mezitím si vypijeme čaj a řádně si odpočineme.
Z těsta vyválíme asi 0,4 cm silný plát. Vykrajujeme kolečka o průměru 6 cm. Pečeme po 3 - 4 kolečkách ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 6 minut. Ještě horké smotáme přes konec vařečky nebo kovové trubičky. Upečená kolečka rychle tvrdnou, musíme skutečně fofrovat. Při smotávání používám buď chňapky nebo utěrku, abych se nepopálila.

Plním dva až tři dny před Vánoci oříškovým nebo kakaovým krémem:

200 g másla
140 g moučkového cukru
2 lžíce kakaa (50 g jemně mletých ořechů či mandlí)
trocha rumu

Opatrně vyšlehám krém z másla a prosátého cukru. Přidám po troškách kakao (ořechy, mandle) a nakonec rum. Po naplnění konce trubiček namáčím v rozpuštěné čokoládě na vaření. Nechávám zatuhnout na alobalu.
Po naplnění do dvou dnů krásně zvláční a rozplývají se na jazyku. Mizí neskutečně rychle.

Měli bychom si ale utřít sliny a jít rozbalit historické okýnko - co psala Žena-in před lety?

Přečtěte si, jaký je život s více sourozenci.

Možná se vám také stalo, že jste vánoční dárek musela reklamovat ještě před vánoci.

Věděli jste, co je bola? Já tedy ne a už vůbec ne, že je určena také těhotným ženám.

Také to tak máte? Bolest kloubů napoví, že se blíží změna počasí. Nevadí vám zima. Hlavně, když svítí sluníčko.

Necháte se nalákat na Francouzské Alpy?

A na závěr se podívejme na vaše Mikulášské vzpomínky

Reklama