Domácnost

Pejsek chce stále do postele...

dog

I tento pátek pro vás máme rady veterinářky Hanky Žertové, kterou znáte nejen z našich stránek, ale například i ze serveru www.zvirataazdravi.cz či z televizní Polepšovny mazlíčků. Tentokrát Hanka Žertová vysvětluje čtenářce Pajdě jeden z možných důvodů, proč si její pes už nechce hrát, a čtenářce Frimon, jak vysvětlit štěněti, že postel je jen pro páníčky...

Čtenářka Pajda: Dobrý den, už jsem jednou paní doktorce psala, její rada nám, i když ne vyřešila problém, tak dodala optimismu a pejskovi značně prospěla, takže bych se ráda zeptala ještě na něco. Není to až tak problém, který by byl nějak akutní, ale spíš by mě to zajímalo samo o sobě.
Máme dva psy - jeden z útulku, docela problémový, druhého máme od štěněte a je hodný, není s ním problém, jen mu občas, když se mu nechce z domku na verandu „upadnou nožičky“ - na povel „Běž ven!“ si pes lehne na podlahu a stáhne nohy pod sebe . :-)
Až donedávna si manžel se psem hrával tak, že psa zvedl do náruče a různě s ním pohazoval a nosil jej po domě. Pes to měl rád, často sám provokoval, brumlal si a bylo vidět, že se mu to (i přes jeho velikost - jde o irského setra) líbí. Asi před rokem se ale chování výrazně změnilo, a jakmile na něj položí někdo ruce tak, že mu omezí pohyb - jednu ruku na záda, druhou kolem hrudi, začne pes silně vrčet, případně se ožene zuby. Nikdy nekousnul, ale je to nepříjemné a změna chování je jasně viditelná.
Nevíme o tom, že by se někdy dřív během hry uhodil nebo vyděsil, ale je pravda, že po dohodě s místními pes běhá sám po vinici a tam na něj nevidíme, takže se mohlo něco stát během jeho vycházky. Je mu pět let, ke změně došlo asi před rokem, takže už u dospělého psa. Jak už jsem psala, není to nic, co by nějak vadilo, ale přece jen bych ráda věděla, jestli se dá nějak zjistit, co tuto náhlou změnu vyvolalo a popřípadě co s tím, aby nedocházelo k dalším negativním změnám v chování. Děkuji!

Je možné, že váš pes má na těle nějaké bolavé místo (páteř, klouby, staré zranění) a takováto manipulace je pro něho bolestivá. Nechte vyšetřit jeho pohybový aparát, popřípadě také anální váčky, zuby, uši...
Ale ani po vyléčení už asi váš pes nebude vyhledávat takto drsné hry ani přílišné doteky, s přibývajícím věkem bude na sebe stále více opatrný.

Čtenářka Frimon: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak naučit 9týdenní štěňátko Jack Russell teriéra spinkat v pelíšku??? Máme ho 2 týdny doma a ještě jsme se pořádně nevyspali. Hned od začátku jsme mu říkali, že je to jeho místečko, večer ho tam dali spinkat, ale ihned utekl k nám. Tak jsem ho uspávala, spinká tak 2-3 hodiny a pak začne hrozně kňourat, štěkat... Jednou jsem ho vzala do postele, abych se aspoň 3 hodiny vyspala, a on nevzbudil celý panelák, a od té doby nechce v pelíšku spát vůbec. :-( V posteli se nepočůrá a spí klidně i 6 hodin, než ho vezmu na procházku. Jinak doma ještě dělá loužičky, což mu ihned říkáme, že nesmí, a jdeme s ním ven... ale je malinký a asi se mu to ještě bude nějaký čas stávat. Jen s tím spaním, jestli byste mi, paní doktorko, poradila... Děkuji a přeji hezký den!
To jste si vzali štěňátko příliš brzy - před devátým týdnem by nemělo jít od mámy, právě proto, že ještě potřebuje zahřívat a chránit. A už jste si ho pěkně pokazili, teď bude náprava asi trochu dramatická, aspoň prvních pár dnů, tedy spíše nocí. Pořiďte mu měkkou molitanovou boudičku, aby tam byl celý schovaný, a dejte mu do ní termofor nebo polštářek se zrním nebo speciálními granulkami pro ohřátí v mikrovlnce.
Teplíčko ho udrží na místečku. Do ložnice ho nepouštějte ani přes den - tahle místnost je pro něho zkrátka tabu. Pak se do ní nebude vnucovat ani v noci. Naučte ho v boudičce spát vždy po najezení a odcházejte do jiné místnosti. Večer ho po vyvenčení ještě trochu nakrmte, uložte do tepla a odejděte, stejně jako to děláte ve dne. Pokud se probudí a bude kňučet, běžte s ním hned ven, nechte ho vyprázdnit v chladné noci a uvidíte, jak bude pospíchat do svého teplého pelíšku.

Pes v posteli...

Možnost%
Ano.50,8
Ne.49,2

Polepšovna mazlíčků: Keydee

V minulém díle Polepšovny mazlíčků jste viděli fenku čínského chocholatého psa. Majitelé nejsou při její výchově důslední, mají ji spíš jako hračku a domácího mazlíčka. Fenka spí s majitelkou v posteli a neovládá některé základní povely, což majitelka sama před sebou omlouvá.

Přišel vám případ Keydee nějak výjimečný?
Keydee nedokázala být sama bez paničky, a to je úplně nejčastější problém, který psi s námi lidmi mají. Psi jsou totiž velice společenská zvířata a neumějí žít sami, bez smečky. Pokud to po nich chceme, musíme je to pomalu naučit a nepřetěžovat je.

Kde mohou majitelé udělat největší chybu?
V tomto případě byla fenčina závislost na paničce umocněna ještě tím, že malá Natálka si s ní někdy hrála trochu hrubě a fenka hledala u paničky ochranu. Děti by si nikdy neměly hrát se psem samy, bez dozoru rodičů, a rodiče musejí dohlédnout na to, aby hra nebyla psovi nepříjemná a neděsila ho. Pak by se mohl začít dítěti vyhýbat, nebo se po něm dokonce ohnat.

Hanka ŽertováRady Hanky Žertové

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji do diskuze pod tímto článkem nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

   
11.12.2009 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [66] Izzy [*]

  Můj pes se ode mě nehne ani na krok. V noci mě hlídá. Chci kupovat nové postele, tak by se mohl vejít i k nám občas, to by měl radost.

  superkarma: 0 18.05.2015, 11:45:13
 2. [64] Scylla1 [*]

  Proč by pro štěně měla být ložnice tabu? Kdybyste mu dali pelíšek tak, abyste na něj mohli z postele v dosáhnout a pohladit ho, když už ho v posteli nechcete, bylo by mu líp než samotnému v jiné místnosti. Ať chcete nebo ne, máte doma psí mimino, které se chová uměřeně svému věku. Hodně také záleží na místě, kde je jeho pelíšek umístěný. Pejsek chce vidět, co se kde v bytě děje, špatně snáší pocit, že je mimo dění. Vzali jste si štěníka, který byl zvyklý na tělesný kontakt s matkou a sourozenci, nedivte se, že mu to chybí a že je mu smutno.

  Udělali jste chybu v tom, že jste ho na pelíšku uspávali. Přiměřeně unavené a nakrmené štěně usne klidně v prostřed místnosti a je mu dobře. Dáváte mu večer dost krmení, aby neměl v noci hlad? Naši štěníci a všichni naši psi měli svobodnou volbu, kde chtějí spát, jestli sami v jiné místnosti nebo s námi vedle postele nebo v posteli. Nikdy jsme neměli problém ve vztazích nebo výchovné problémy se psy.

  superkarma: 0 15.01.2010, 07:41:48
 3. avatar
  [63] Alenka0010 [*]

  A proč by nemohl pes spát v posteli? Člověk si ho kdysi domestikoval jako kamaráda, který ho v zimě zahříval a jak to krásně hřeje, líp jak peřina Sml16...jen kdyby za mě někdo chtěl pořád prát a převlíkat to povlečení Sml30.

  superkarma: 0 11.01.2010, 12:29:22
 4. avatar
  [62] marenkao [*]

  Monischa — #57 taky to čtu, a naprostý souhlas! Mám dva psy, spím s oběma, a když náhodou jednoho z nich něčím urazím, a jde trucovat na zem, mám v posteli hrozně prázdno Sml24

  Jinak jsou oba vychovaní, poslušní, ale ne panáčkující de...ové, každý má svojí nezaměnitelnou osobnost!Sml22

  superkarma: 0 06.01.2010, 08:29:16
 5. avatar
  [61] vodfon, kolie [*]

  Naši tam sice neleží, ale proč né, když to tak mají lidé zařizenéSml80

  superkarma: 0 19.12.2009, 23:33:31

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] vodfon, kolie [*]

  Naši tam sice neleží, ale proč né, když to tak mají lidé zařizenéSml80

  superkarma: 0 19.12.2009, 23:33:23
 2. avatar
  [59] Ferdas [*]

  Sml68 pes do postele prostě nepatří

  superkarma: 0 18.12.2009, 10:03:56
 3. [58] Monischa [*]

  Než začnete bezmezně uctívat názory této "doktorky", přečtěte si http://www.psiskolafalco.cz/versus.htm#_polepsovna řekne vám to mnohé!!!

  superkarma: 1 16.12.2009, 18:44:52
 4. [57] Monischa [*]

  Doma mám pesu, spí se mnou v posteli a přesto poslouchá jako hodinky. Podle názoru paní Žertové by to měl být asi problémový pes....Ale není. Většina rad paní doktorky je úplně mimo, celý ten pořad je akorát komerční fraška která nabourává vztah mezi psem a člověkem. Když říká dominantní a agresivní pes o tvorečkovi, který přijde do místnosti se staženým ocasem a evidentně má strach, to už je moc... Podle jejich rad bych měla při nějakém problému vyhnat svého psa ze smečky, nebavit se s ním a udělat z něj drilovaného vlčáka závislého na mlsíkách. Každý pes je jiný, má jinou povahu, a klidně s ním člověk může spát v posteli (ve smečce spí v hloučku nadžazení i podřazení jedinci a nijak to nesráží status alfasamce že spí vedle "pořízeného"). Jde jen o to nemít psa jako mimino, nedělat mu chůvu, ale jednat s ním jako s parťákem (nadřazené postavení a mít psa za kamaráda se opravdu NEVYLUČUJE). Aby pes věděl, že nejsem jeho pečovatelka, ale vůdce smečky s autoritou. A tu si nevybuduji vyhazováním z pelechu a zakazováním místností, pokud chci abych si se psem i nadále rozuměla. 

  Já se svoji pesou mám vztah, že mě uznává jako vůdce, protože jsem důsledná v rozkazech a jsem pro ni ta, která v případě problému vše vyřeší bez hysterie a ječení. Má ve mě oporu a proto mám její důvěru..

  A myslím si, že kdo má se svým psem opravdu dobrý vztah,má ho rád a bere ho jako parťáka (a ne jako čokla, co sem si pořídil na nudu) tak si ho do postele klidně pustí (pokud nemá jednolůžko a dogu :-D

  1. na komentář reaguje marenkao — #62
  superkarma: 2 16.12.2009, 18:37:46
 5. avatar
  [56] Introvertka [*]

  peetrax — #46 Taky bych proti mazlíkovi v posteli nic neměla, ale když bych se kvůli němu do postele nevešla, tak by partner měl uvážit, kdo je pro něj důležitějšíSml16

  superkarma: 0 16.12.2009, 09:49:31
 6. [55] Jarienna [*]

  Psa v posteli NIKDY !!! Sml54

  superkarma: 0 15.12.2009, 19:00:21
 7. avatar
  [54] Aneten [*]

  Tanzánie — #37 Není nad psa, když se usmívá. ten úsměv - vrchol spokojenosti miluju.  Sml22Sml59

  superkarma: 0 15.12.2009, 08:50:55
 8. [53] Mária [*]

  Psa do postele nikdy, nastesti i deti spi ve svych postylkach, vlezou si k nam az vstanou.

  superkarma: 0 13.12.2009, 12:07:48
 9. [52] hanzaj [*]

  magdulali — #51 Mám jorkšírku a je to s ní stejné jak u vás,večer první v posteli a ráno poslední vstává.Sml60

  superkarma: 0 12.12.2009, 23:12:59
 10. [51] magdulali [*]

  Sml80 Tak já nevím se mnou můj Ťunťa spinká. Usínáme spolu vedle sebe, ale ráno je u noh. A ještě vstává dýl než já, lenoch.Sml30

  1. na komentář reaguje hanzaj — #52
  superkarma: 0 12.12.2009, 16:44:21
 11. avatar
  [50] wich [*]

  DeV — #41 Je NÁDHERNÁ Sml79

  superkarma: 0 12.12.2009, 15:31:56
 12. [49] Mlsoun [*]

  Dobrý den chtěla bych se zeptat.Mame dva pejsky jezevčíka a pouliční smes a naučily se utekat a vrací se nekdy za týden nekdy i dyl.Jak je mame odnaučit aby utekaly?Mlsoun

  superkarma: 0 12.12.2009, 13:34:38
 13. avatar
  [48] Jeliska [*]

  Ne nadarmo se říká: nikdy neříkej nikdy. To jsem tvrdila i já o spaní se psem v posteli. Je to sice kazišuk, ale nám už taky není dvacet a není to na nažrání.

  superkarma: 0 12.12.2009, 13:07:05
 14. [47] mamča123 [*]

  Sml16 mám labradorku a ta se naučila spát v posteli díky nejmladší dcerce .Vždy ji vzala tajně z pelíšku (ještě jak byla štěnátkem) protože naříkala a už jsme ji neodnaučili aby pelíšek používala.Takže nám v posteli nevadí.Když jdeme spát tak  vždy odejde a spinká v křesle v obýváku aby nás nerušila.Vím že je hodně odpůrců,ale pokud někdo pejsky má rád tak je bere jako člena rodiny a neomezuje je.Sml59V ždyť je to i přítel který i když neumí mluvit tak pohladí a pomůžeSml58

  superkarma: 2 12.12.2009, 11:05:17
 15. avatar
  [46] peetrax [*]

  U expřítele se mnou občas spával v posteli jejich pudl. Vadilo mi akorát to, že se rozvaloval a na mě zbylo místo na krajíčku u zdi. Pes nebo kočka v posteli mi nevadí.

  1. na komentář reaguje Introvertka — #56
  superkarma: 0 12.12.2009, 01:28:06
 16. [45] MonikaT [*]

  Do postele psa? To snad ne!

  superkarma: 0 11.12.2009, 20:45:50
 17. [44] krejzy [*]

  Pes do postele určitě nepatří Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 11.12.2009, 19:52:09
 18. avatar
  [43] spiderlorka [*]

  Psy miluji, ale každý má mít svůj pelíšek, ráda se s nimi pomazlím, ale ne zrovna ve své posteli. Lezeme my jim do pelíšku?Sml16

  superkarma: 0 11.12.2009, 19:33:43
 19. [42] olucka [*]

  Nejsem vlastník pejska, pouze "hlídací teta" a protože to není každý den, lebradorka v posteli mi vůbec nevadí, beru to jednou za čas jako canisterapii Sml24

  superkarma: 0 11.12.2009, 18:52:56
 20. [41] DeV [*]

  wich — #39 Po ránu zrovna moc fotogenická není Sml30

  1. na komentář reaguje wich — #50
  superkarma: 0 11.12.2009, 18:29:07
 21. [40] Jarienna [*]

  Nikdy bych psa do postele nepustila.Ten tam prostě nepatří !!! Sml54

  superkarma: 0 11.12.2009, 18:27:17
 22. avatar
  [39] wich [*]

  DeV — #29 Jé, ta je krásně pomačkaná Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje DeV — #41
  superkarma: 0 11.12.2009, 17:59:34
 23. avatar
  [38] wich [*]

  počítačka — #32 A ještě má být uvázán u boudy na řetězu, nejlépe takové délky, aby strávil život v sedě.

  superkarma: 0 11.12.2009, 17:58:59
 24. avatar
  [37] Tanzi [*]

  Mám psa i kočku, kočka spí se mnou v posteli, pes pod postelí (sám si to vybral).

  Ale nad ránem, po prvním venčení, aby ještě usnul si ho do postele beru a vejdou se tam i s kočkouSml16.

  1. na komentář reaguje Aneten — #54
  superkarma: 0 11.12.2009, 17:49:36
 25. avatar
  [36] valesovavera [*]

  Náš pes je 8 letýjezevčík a značkuje si křesla už  jsem docela bezradná co s tím dělat.

  superkarma: 0 11.12.2009, 17:46:52
 26. [35] Rikina [*]

  počítačka — #32 Štěkat ne. Sml15 Hlídat se má potichu, a teprv když lump přeleze plot, je na místě štěkat a prohnat ho. Sml57 Bohužel spoustu vesnických psů nikdo nenaučil, že se neštěká jako blbec na všechno, co se pohne za plotem.

  superkarma: 0 11.12.2009, 17:46:36
 27. [34] vodena [*]

  pes do postele nepatří...má přece svůj pelíšek azima mu určitě neníSml59

  superkarma: 0 11.12.2009, 17:32:32
 28. avatar
  [33] Prskoletka [*]

  Moje pudlinka taky spí se mnou,bez ní bych se ani nevyspala,hřeje  a je čistá,možná víc než leckterý člověkSml67

  superkarma: 1 11.12.2009, 17:15:14
 29. [32] počítačka [*]

  Pes má štěkat na dvoře. A hotovo. A klidně mi můžete vynadat.

  1. na komentář reaguje Rikina — #35
  2. na komentář reaguje wich — #38
  superkarma: 0 11.12.2009, 16:44:54
 30. avatar
  [31] Introvertka [*]

  Pejska nemám, ale mám kočičku. V noci spí u sebe v pelíšku a někdy se ráno objeví u mě v posteli, což mi nevadí.

  superkarma: 0 11.12.2009, 16:19:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme