Zdraví

Pečujte o své nehty, jsou vaší vizitkou

Vizitkou ženy jsou nejen krásné vlasy, dobře zvolený make-up, ale také upravené nehty. A nemusí být zrovna umělé, naopak, jejich boom pomalu odeznívá, prim hrají zdravé nehty vlastní.

Podle manikérky Jolany Vítové z estetického centra v Brně v Pekařské ulici, umělé gelové nehty už většina profesionálních manikérek neschvaluje. Přírodní nehet velmi trpí, po odtržení umělého nehtu je pak velmi slabý a trvá i půl roku, než se vzpamatuje. Navíc materiál u umělých nehtů není vždy zaručeně kvalitní.

 

K tomu, abyste si udržela pěkné a zdravé nehty, nemusíte chodit do drahých salonů, postačí, když se budete řídit radami profesionální manikérky Jolany.  

Jak pečovat o nehty

Nejprve nehty zapilujte papírovým pilníkem do jednoho tvaru (papírový pilník je šetrnější než skleněný). Pilníkem je nutno mířit vždy jedním směrem
Poté si připravte misku s vodou, do které přidejte trochu mýdla a olejíčku, který dostanete v každé drogerii nebo lékárně (vynikající je dětský olejíček). Na pár minut pak konečky prstů do této lázně ponořte. Poté štipkami odstraňte záděry směrem od nehtového kořenu nahoru a proveďte peeling. Pokud nemáte profesionální emulzi na peeling, můžete si ji vytvořit z medu, citronové šťávy a špetkou soli.
Po usušení aplikujte lak na nehty. Nejprve podkladový, poté dvě vrstvy běžného laku a jednu vrstvu laku krycího.

Pozor na nemocné nehty

To, že trpíte nějakou nemocí, zjistíte i podle stavu svých nehtů. Drobné vady na nehtech mohou poukazovat například na lupénku, žloutenku, plicní onemocnění, ale také na rakovinu.
Pokud se u vás objeví namodralé nehty, bývá to příznak nnailsedostatku kyslíku v organismu.
Žluté nehty mívají silní kuřáci. Běžně však bývají žluté nehty i důsledkem houbovité plísně.
Pokud se objeví na vašich nehtech hnědé až černé skvrny, měly byste co nejrychleji vyhledat lékaře, neboť toto zbarvení může být projevem melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.
Objevují-li se vám na nehtech drobné tečkovité dírky, jde možná o lupénku.

Jak na suché nehty

Častým problémem jsou suché a roztřepené nehty, které může způsobovat také špatný podkladový lak na nehty. Místo bezbarvého laku zkuste použít leštičku na nehty. 
Negativní vliv má i odlakovač. Obsahuje totiž alkohol a jiné chemikálie, které nehet oslabují a zapříčiňují jeho lámavost. Odlakovač by se neměl používat častěji než jednou týdně. Vystříhejte se odlakovačů, které obsahují aceton nebo formaldehyd. 

nails

Mýtus bílých skvrnek

Na nehtech se v mnoha případech objevují také ony známé, bílé skvrnky, které jsou často chybně spojovány s nedostatkem základních vitaminů, zejména minerálů. Častěji se ale bílé skvrny objevují jako následek drobného vnějšího poranění, jakým může být např. úder prstů o stůl. Po čase samy zmizí.

Zdravé nehty

Zdravé nehty jsou hladké, bez rýh a vyvýšenin. Mají lehce růžové lůžko a jemně se lesknou. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček, polokruhová bílá plocha nehtu. Nehtová kůžička obklopuje nehet jako ochrana. Pokud se vám během posledních týdnů zhoršila kvalita nehtů, není potřeba panikařit, ale spíše se pokuste zjistit, zda vašemu tělu něco nechybí, anebo zda nejste přepracované či vystresované.  

Věděly jste, že…

 • Při stresu rostou nehty pomalu
 • Tvar a růst nehtů je velmi závislý na faktorech, mezi něž patří těhotenství, počasí, věk, stres a nemoci.
 • Nehty rostou rychleji ve dne, na rukou, v létě a v období dětství.
 • Naopak nejpomaleji v noci, na nohou, v zimě a ve stáří.
 • Nehet vyroste o 0,045 mm za den. Odrůstá za 4 až 7 měsíců na rukou a za 8 až 12 měsíců na nohou.

Použitý zdroj: www.upravenenehty.cz a az-nehty.cz
poděkování manikérce Jolaně Vítové z estetického centra Brno, Pekařská ulice

Přečtěte si také:

   
11.04.2013 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [5] Marika11 [*]

  ja nedám dopustiť na akrylové nechty, gélové som už zatratila! :D

  superkarma: 0 10.09.2013, 11:52:45
 2. [4] zandakadlecova [*]

  Chci se zeptat jak dlouho vám gelové nehty vdrží? Chtěla bych využít akci www.magicnail.cz, kterou mají 1.5 na poštu zdarama. Ale zatím jsem měla vždy jen akryl..

  superkarma: 0 29.04.2013, 15:26:36
 3. [3] veerusicee [*]

  Já jsem taky mívala gelovky, ale teď už je nechci. Používám výživu Donna Nails, aby mi zpevnila ty moje a zabírá to dobře, takže jsem gelovky nadobro sundala.

  superkarma: 0 24.04.2013, 16:57:28
 4. avatar
  [2] átéčko [*]

  Anai — #1 Kamarádka má salon, dělá nehty. Tak se nabídla, že je bude dělat i mně. Ale po čase jsem chtěla nechat nehty odrůst a mít konečně svoje. Tak je mám. Krátké, lesklé upravené. 

  Sem tam si ale řeknu, že bych zašla na gel??Sml57

  superkarma: 0 11.04.2013, 21:23:48
 5. [1] Anai [*]

  Já se bez umělých už 25 neobejdu. Moje nehty jsou tak tříštivé a štěpivé, že jsem nosila vždy styl "okousané", akorát že byly ustřižené (nikdy jsem si je nekousala). Pochopitelně, jelikož chyběla bílá obruba, mívala jsem záděry na denním pořádku. Když sem přišly umělé, tedy "zpevněné" tehdy hedvábíčkem, posléze gelové a akrylové, konečně jsem měla "normální" nehty a konečně mě prsty nebolely ze záděr. Po pár letech jsem zkusila metodu "p shine", nehty léčila zvenku i zevtř, vše marně. Po roce, kdy jsem přežívala při "jehličkách", jsem se vrátila ke zpevňování. Nosím kratší a v přírodní podobě, snažím se, aby vypadaly jako moje, ale všimla jsem si, že naopak stále více žen nosí nehty extrémně dlouhé, hranaté a zdobené - i ty, které mají vkus a styl.

  1. na komentář reaguje átéčko — #2
  superkarma: 0 11.04.2013, 12:32:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme