Nejen žertovnou básničku zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Ekleinovka. Poslala také vzpomínku na to, jak ji pečení bavilo, když byla malá...

Nenechte se do pečení nutit. Raději si přečtěte příspěvek čtenářky Ekleinovky...


Peču, pečeš, pečeme,
až se z toho třeseme...
vysílením, nebo chutí,
nikdo nás přec nic nenutí..


Hezký zasněžený pátek všem,

Pečení na Vánoce mne bavilo. Dříve, když byly ještě děti malé, jsem pekla o sto šest. Až se mi kouřilo od rukou i z trouby. Po cukroví se mohly přímo utlouct a zvláště pak po vanilkových rohlíčkách. Jelikož jsme velká rodina, dávky na těsta jsem tomu musela přizpůsobit. A poté plné krabice, které šly sotva unést, rychle schovat na půdu a hlavně přelepit pořádně páskou a ještě omotat motouzem. To abych věděla, co tajně zmizelo v jejich útrobách a tudíž potřebovalo znovu napéct. Jednou jsem mlsouny pořádně vypekla. Krabice byla plná pečiva všech druhů a nahoře byly políčené vanilkové rohlíčky.Jen jsem je obalila v soli. A světe div se, ten rok jsem nemusela připékat žádné pečivo. Krabice byla samozřejmě neuměle zavřená od malých lupičů a v ní byl lístek s nápisem : ,,Maminko, prosím Tě, rychle napeč všechno znova, Ježíšek říkal, že slané nejí.“ :))
Každoročně jsem jim pekla perníkové chaloupky. Každému jednu a se jménem nade dveřmi. Jen jedinkrát jsem upekla nádhernou, velikou chalupu, i se zvířátky okolo a svítící/ malá svítilna na kolo uvnitř dodávala chaloupce večer to pravé kouzlo/. Přežila do Mikuláše. Sotva čerti odešli, hochy popadla mlsná a večer chodili loupat perníček. Tak jsem si večer nasadila punčochu na hlavu, zavázala starý šátek a šla na číhanou. Nečekala jsem dlouho a lupiči pěkně po špičkách cupkali loupit. Zastřeným hlasem a s baterkou u obličeje jsem spustila ono známé: ,,Kdopak mi to tady loupe perníček?“ To jste neviděli ten úprk a jekot, až se třásl celý dům : ,,Mámínkóóóó, pomóóóóc,Ježibabaaaaa!!!!!“ Podotýkám, že už nejstaršímu bylo 12 let :)))) . Svíjela jsem se smíchy v koupelně. Výchovný efekt trval 2 dny. Pak chaloupka vzala za své. Stejně jsem ji pekla pro ně!
Na takovéhle chvíle vzpomínám s láskou a hřejivými pocity. A že jsme jich zažili!
Tak pohodu, klídek , předvánoční naladění, nejenom při pečení, začíná nám Advent....
Ekleinovka

Pozn. Red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 30. 11. 2012: Vánoční pečení

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Později odpoledne se dozvíte, kterou čtenářku jsem odměnil slíbeným dárkem, totiž balíčkem Hera máslová příchuť a knížkou Atmosféra Vánoc (iKAR).

HERA

Nová Hera máslová příchuť si snadno najde místo ve vaší kuchyni. Nejen že se skvěle hodí na přípravu krémů a krémových dezertů, ale je vhodná také jako přísada do běžného pečení.

atmosfera vanoc

Reklama