Králičí maso bývalo dříve součástí téměř každé domácnosti. Recepty však fantazií příliš nehýřily. Dnes se nebojíme experimentovat a zkoušet netradiční chutě.

králik

Nedávno jsem si v oblíbené restauraci velice pochutnala na výborném teplém salátu s křupavými kousky zelí. Byla jsem nadšená, a i když byl v nabídce s pečeným bůčkem, tak jsem ho už viděla doma na talíři, spolu s pěkně vypečeným králíkem.

Konečně jsem se dostala k čerstvému králíkovi (kupuji vždycky, když je v akci v Lidlu) a tak konečně nadešla ta testovací chvíle.

Příprava je velice jednoduchá, nejvíce času vám zabere pečení králíka. Zelný salát je hotový za chvíli.

salát z červeného zelí

Salát se dá připravit nejen z červeného, ale i z bílého zelí. Do červeného zelí jsem přidala tenké plátky celeru a vlašské ořechy. Do bílého bude pro barvu i chuť výborná mrkev, na tenká půlkolečka nebo nahrubo nastrouhaná a kousky jablíček. Ty přidejte až úplně nakonec, aby zůstaly pěkně křupavé. Dekorativní a chutné budou sušené brusinky, které se hodí do obou salátů.

kralik

Suroviny

 • 1 králík
 • asi 6–10 menších cibulí
 • sůl a pepř
 • trochu tymiánu

na zelný salát

 • 1 menší hlávka červeného zelí
 • 1 velká nebo 2 menší cibule
 • 1/2 malé bulvy celeru
 • hrst vlašských ořechů
 • trocha sádla
 • sůl a pepř
 • 1 dcl červeného vína

Postup

Omytého a osušeného králíka si osolíme a opepříme ze všech stran, i zevnitř. Vložíme do pekáče, kde ho obložíme oloupanými a na polovinu rozkrojenými cibulkami. Okořeníme tymiánem, ideálně několika snítkami čerstvého, kdo nemá, tak trochou sušeného.

Dáme péct do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme asi 45 minut až hodinu (záleží na tom, jakého máme králíka), pečeme do měkka.

Mezitím, co se nám peče králík v troubě, tak si na plotně připravíme salát.

pečený králík

Červené zelí si nakrájíme na malé kousky – větší či menší kostičky. Cibuli nakrájíme na hrubší kousky. Celer oloupeme a nakrájíme na tenké plátky a poté na kostičky nebo na malé proužky. Ořechy nahrubo rozdrtíme.

Ve velké pánvi nebo hrnci si rozpustíme sádlo, na které vhodíme nejprve cibuli. Tu oplékáme asi pět minut, až zesklovatí. Přidáme celer a dále chvíli opékáme (dalších asi pět minut). Vsypeme zelí a opékáme dál, až zelí změkne (asi 10–15 minut). Je dobré pořád promíchávat. Nezapomeneme ochutit solí a pepřem.

Nakonec můžeme vlít víno, ihned zvýšit teplotu naplno, aby se veškerá tekutina odpařila. Přidáme nasekané ořechy, promícháme a ihned podáváme, spolu s naporcovaným pečeným králíkem.

Toto zelí se výborně hodí i k jinému masu, třeba pečenému bůčku či krkovičce, ale výborný je i bez masa, jen samotný.

králík pečený na cibuli

A ještě tip na dětskou verzi. Pro malé nemilovníky zelí a cibule jsem upečenou cibuli rozmixovala na hladkou omáčku a dětem k masu uvařila bramborové noky. I tahle varianta je skvělá!

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také:

Reklama