Bulvár

Péče v domácím prostředí

provida

Péče o nemocné či starší lidi se v posledních letech stává v České republice problémem. Rodina, která se má o svého bližního postarat, je zpravidla postavena před dvě možnosti - buď umístění osoby do pečovatelského domu, nebo péče vlastními silami. V mnoha zemích se proto objevuje varianta soukromého sektoru, nabízející pomoc v podobě „osobních asistentů“, tedy osob pečujících o staré či nemocné lidi v jejich vlastních domovech. V současné době se na českém trhu představuje agentura Pro Vida, která tuto službu nabízí i v České republice.

První zmiňovaná možnost, tedy využít sociálního zařízení, má háček: Je téměř nemožné řešit aktuální situaci a najít rychle místo, pokud s obdobnou potřebou rodina nepočítá předem. Navíc v těchto domovech se platí nemalé částky. Také druhá možnost naráží na problém, jak se postarat o nemohoucího člověka a současně přitom vydělávat peníze na vlastní živobytí. Přestože lze získat na péči sociální podporu, jedná se o částku v maximální výši okolo 10 tisíc, kterou získat je velmi obtížné.

V mnoha zemích se proto objevuje varianta soukromého sektoru, nabízející pomoc v podobě „osobních providaasistentů“, tedy osob pečujících o staré či nemocné lidi v jejich vlastních domovech. Agentura nabízející tuto službu se objevila i v České republice. „Při studiu medicíny jsem jako osobní asistentka pracovala a uvědomila si, jak důležitá je alternativa k sociálnímu systému státu. Snad nová služba alespoň částečně přispěje k řešení problémů s péčí o potřebné,“ vysvětluje rozhodnutí o zřízení agentury Pro Vida její zakladatelka MUDr. Kateřina Bittmanová.

Proces získání asistenta nyní probíhá tak, že rodina nemocného se obrátí s požadavkem na agenturu Pro Vida. Ta najde vhodného asistenta, který musí projít osobním pohovorem, samozřejmostí je požadavek na výpis z rejstříku trestů. Vždy je nutné najít osobu, která by si s člověkem, o kterého pečuje, rozuměla. Pokud by tomu tak nebylo, lze asistenta vyměnit (bezplatně až 3krát). Asistenti si musí založit živnost a sami si zajistit vše potřebné tak, jak je vyžadováno českou legislativou. Po podpisu smlouvy asistent pracuje 6 dnů v týdnu a 1 den má volno. Mimo bydlení a stravy rodina zaplatí 20 000 Kč měsíčně.

Jistě lze namítnout, že služba bude dostupná pouze pro movitější. Měli bychom si ale zvyknout, že staří lidé jsou součástí společnosti, nejenom dokud jsou práce schopní a finančně nezávislí, ale také když se stanou potřební. A že je částečně na nás jim pomoci, ať už fyzicky, či finančně.

Pro více informací kontaktujte:
MUDr. Kateřina Bittmanová
Pro Vida
739 429 388
provida@ymail.com

   
13.11.2009 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Bugy [*]

  mechanik — #2 Ano, souhlasím. Mělo by to tak být. Ale, pak by žena měla být v domácnosti, tak jako to bývávalo.

  Příspěvek na péči je nedostatečný a zaplatit pomoc je v podstatě nemožná.

  Péče o staré nemocné je krásná, ale obtížná. Zvláště, když zpravidla ke konci života jsou jen ležící. Pak vás čeká přebalování, nestačíte na jeho váhu, takže jen těžko s ním hýbete. Speciální lůžko zabraňující proleženinám stojí několk desítek tisíc korun.

  Vadí mě dávat rodiče do domovů důchodců. To bývá obvykle z nějakých zištných důvodů, nebo velkého sobectví. Ovšem při závažných chorobách asi nezbývá než se spolehnout na zdravotní péči a časté návštěvy.

  superkarma: 0 15.11.2009, 18:33:33
 2. avatar
  [3] malvina [*]

  Pro pár vyvolených  ! 20 tisíc měsíčne,  je opravdu  hodně moc  peněz. Zvlášte pro    rodiny s   dětmi, s  půjčakmi na  bydlení,  na život.

  superkarma: 0 15.11.2009, 10:26:07
 3. [2] mechanik [*]

  Pro staré lidi je domácí péče to nejlepší,zústávají ve svém prostředí,kde byli celý život zvyklí a starají se o ně jejich nejbližší,které znají a ví co jejich babička nebo dědeček potřebují ,co mají rádi a co jm vadí.Tito lidé jsou pak spokojenější,i když péče o ně je náročná,jak časově tak fyzicky a psychicky.A mělo by být v životě pravidlem,že rodiče se postarají o všechny děti,které mají,pak by se tyto děti měly postarat o své rodiče a oplatit jim vše,co pro ně dříve dělali rodiče.Sml59

  1. na komentář reaguje Bugy — #4
  superkarma: 0 14.11.2009, 20:18:26
 4. avatar
  [1] Bugy [*]

  Mimo bydlení a stravy rodina zaplatí 20 000 Kč.

  Tady nejde o to, že by si rodina neuvědomovola, že je nutná nějaká pomoc, ale že je to prostě nedostupné!

  Při veškeré lásce k rodičům, jak zvládnout živit  2 děti a stačit zvládnout náklady na bydlení, při průměrném platu?

  superkarma: 0 14.11.2009, 17:13:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme