Rodina

Péče o vztah, když se miminko nedaří, je zásadní!

Léčba neplodnosti je zátěž na psychiku pro oba partnery. Některé páry uvádějí, že je tato zkušenost sblížila, jiné však přiznávají devastující efekt na vzájemný vztah. Jak tedy nejlépe navodit partnerskou harmonii a podporu v této nelehké situaci?

Léčba neplodnosti je náročná zejména proto, že je zpravidla první situací v životě partnerů, nad kterou nemají absolutní kontrolu (jako např. při plánování svatby, koupi domu apod.). Pro řadu párů je to pak opravdová zkouška pevnosti vztahu. Důležitá je vzájemná podpora, pro kterou je však dobré porozumět několika jevům.

Různé postoje a přístupy

Základem je akceptování faktu, že muži a ženy jsou opravdu rozdílní. Ženy zpravidla potřebují o věcech co nejvíce diskutovat a moci vyjadřovat své pocity. Naproti tomu muži by nejraději pouze problém pojmenovali, a pokud možno co nejrychleji vyřešili. Nejinak je tomu i při podstupování léčby neplodnosti. Pouhé akceptování těchto jevů však nestačí, je dobré se z nich poučit a na jejich základě stanovit jistá pravidla.

Záchytné body

 • Čvztahas. Na prvním místě je efektivní komunikace. Je dobré si např. stanovit, že tématu početí potomka bude vyhrazeno deset minut denně, nejlépe ve formě aktivního naslouchání. Pro ženu je důležité vědět, že má možnost být vyslechnuta, pro muže je zase důležitá jistota, že téma má pouze omezený prostor s jasně daným koncem.
 • Naděje. Soustřeďte se na pozitiva. Prožívání společných úspěchů a ocenění činů druhého partnera pár jednoznačně stmeluje.
 • Sdílení. Nezahlťte partnera svými dojmy a pocity. Zkuste si najít i jiného důvěrníka z řad přátel či členů rodiny, se kterým si budete moci popovídat.
 • Zábava. Udělejte si „přestávku“. Při léčbě neplodnosti se zpravidla mění životní tempo páru včetně způsobu trávení volného času. Zkuste tedy alespoň jeden večer v týdnu myslet jen na zábavu a vytvořte si pestrý a zábavný program pro oba.
 • Pomoc. Pokud i přes veškerou snahu budete cítit, že je toho na vás moc, neváhejte a obraťte se na specialistu. Jedno až dvě sezení s odborníkem v oblasti neplodnosti dokáže ohromně pomoci.

Léčba neplodnosti je náročným obdobím. Stojí proto za to zamyslet se nad partnerskými zvyky a rituály a zkusit si celou situaci zpříjemnit a vzájemně ulehčit.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
25.04.2014 - Děti - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [8] klarika1983 [*]

  My jsme se s přítelem o miminko snažili už přes rok a půl, naštěstí náš vztah to nepoznamenal. Začala jsem užívat Fertility Blend které mi doporučila kamarádka, té se podařilo otěhotnět asi po 2 letech snažení jen díky Fertility Blend. já jsem nyní v 2 měsíci, fertility Blend jsem brala asi 3 měsíce když jsem se dozvvěděla tu novinu:)

  superkarma: 0 07.11.2014, 12:55:03
 2. avatar
  [7] peetrax [*]

  Louisa — #3 gratuluji! Sml16

  superkarma: 0 26.04.2014, 23:08:45
 3. avatar
  [6] peetrax [*]

  grafkova — #5 je to dost zatezova situace, a to nejen pro chlapa. Vypada to, ze o tom vis velkej prd. Kamaradka byla na nekolika umelych oplodnenich a bohuzel to nevyslo, tak ted maji zazadano o adopci. Pochybuju, ze si to umis byt jen malinko predstavit, jinak bys netrousila takova "moudra". :-/

  superkarma: 0 26.04.2014, 23:07:43
 4. [5] grafkova [*]

  Když to chlap neustojí, nemá cenu s ním chtít dítě :)

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 0 26.04.2014, 21:36:20
 5. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  Louisa — #3 tak to gratuluju,že se zadařilo Sml59

  superkarma: 0 26.04.2014, 19:17:53
 6. avatar
  [3] Louisa [*]

  A jako chlap se má chovat jak? Z článku vyplývá - hlavně ho do toho nezatahuj...

  Hodně chlapů si nechce připustit, že by ta chyba byla u nich, a když už se to natvrdo dozví, tak jsou to většinou oni, kdo za každým slovem cítí výčitku a posměch. Většina žen to ustojí, a stejně to spíš proberou s kamarádkou, než s manželem.

  Zažila jsem to, zádrhel byl u nás obou, vyslechli jsme co a jak, a bylo. Ani manžel ani já jsme neměli potřebu denně to rozebírat. A nakonec to přišlo celkem nečekaně, když jsme si šli pro lejstro na umělý, už bylo na UZ vidět srdíčko... :-D

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #4
  2. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 1 26.04.2014, 10:54:23
 7. avatar
  [2] kobližka [*]

  rusalka2008 — #1 No,tak to je určitě děsně důležitý....Sml30

  superkarma: 0 25.04.2014, 10:59:47
 8. avatar
  [1] rusalka2008 [*]

  To se teď řeší zrovna v seriálu Ulice...

  1. na komentář reaguje kobližka — #2
  superkarma: 0 25.04.2014, 08:35:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme