Domácnost

Péče o umírajícího? I v domácím prostředí


 

Chci zemřít ve svém

 

Hodně lidí si v dnešní době přeje zemřít doma. Ve skutečnosti se to vyplní sotva jedné čtvrtině z nich. Pacient, který si přeje zemřít doma, potřebuje adekvátní podporu. Ta představuje člověka, který s ním bude 24 hodin denně a bude naplňovat jeho fyzické i psychické potřeby.

 

To může být ale velice náročné. Proto se často využívá zkušeného týmu sester, které zajistí sociální servis a vše potřebné. Klíčovým pracovníkem týmu je ten, kdo je v kontaktu s pacientem, rodinou a ostatními členy týmu.

 

Mám nemocnému říct pravdu?

 

Psychické napětí je největší bezprostředně před smrtí. Všichni máme strach a klademe si otázky, za jak dlouho asi náš nejbližší zemře a jak to bude probíhat. S nemocným bychom měli jednat čestně a odpovídat na všechny jeho otázky.

 

 

Většina lidí chce přímou odpověď, ale my sami bychom měli mít intuici, do jaké míry chce pacient pravdu skutečně vědět. Věřící lidé se často obracejí k Bohu a přejí si, aby k nim byl povolán kněz.

 

Jak pomoci nemocnému

 

Pacient je stále více unavený a potřebuje asistenci na lůžku i na toaletě. Málo spí, ztrácí chuť k jídlu a ubývá na váze. Často mu uniká moč i stolice, a proto je dobré se starat i o tyto náležitosti a používat podložky a pleny do kalhot.

 

 

Nemocní mívají proleženiny, proto je třeba měnit jejich polohu a podkládat ohrožená místa. Bolesti lze předejít nitrožilní aplikací nejčastěji opiátů. Chvíle bezprostředně před úmrtím by měl nemocný trávit se svými nejbližšími, kteří by se s nim měli rozloučit a tiše mu vzdát hold.

 

Smrt je nedílnou součástí našeho života a jednou potká každého z nás. I život umírajícího člověka lze zpříjemnit, a je jen na nás, jak si s takovým úkolem poradíme.

 

Připravil server www.lecba-rakoviny.cz

 

Přečtěte si také: Konečná zastávka: LDN

 

Máte zkušenost s péčí o starého člověka?

   
21.08.2008 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [269] Samík97 [*]

  Můj názor: pomoc starým rodičům je na zvážení možností každého z nás.My s manželem jsme se starali o jeho matku po mrtvici+ další úraz víc než 3 roky a jsem ráda, že jsme to vydrželi ve zdraví, i když s odříkáním např. dovolené.O moji maminku jsme se doma starali cca 1 měsíc, pak byla nutná hospitalizace/rakovina/ a bohužel do rána zemřela.Možná ji opiáty ulehčily její bolesti, doma bych to neuměla.I tak je mi to líto,že nezemřela doma.Sama bych ale takovou oběť od svých dětí nechtěla.

  superkarma: 0 25.08.2008, 16:07:17
 2. avatar
  [268] Fifinka [*]

  Už jsem tady :-), omlouvám se všem, kteří se sem dívali a čekali snad na moji na odpověď :-)
  Vysvětlím to:
  Byla jsem na prodlouženém víkendu s mými dětmi, je to jeden z posledních víkendů těchto prázdnin, tak jsem chtěla, aby byly ještě nějaký den mimo domov, když jsou pak přes celý rok už jen doma. Ono totiž když už nemají žádné babičky, tak si je samozřejmě na hlídaní či prostě jen tak někdo k sobě nikdo nepozve, nikdo jim už nikdy neupeče třeba koláč - ten co dělala babička, nikdo jiný než já nebo manžel jim nepofouká koleno, nikdo jiný jim nepřišije záplatu a nepochválí jim vysvědčení.. nebo prostě ať si každý asi představí něco, co dělal u své babičky. Vzhledem k tomu, že moje děti nemají ani žádné tetičky (jak jsem psala, moje maminka se ze svého rodného města přestěhovala asi o 700km), tak bohužel žádní takoví příbuzní i třeba jen na krátkou návštěvu o prázdninách nejsou
  Bohužel jsem to sama měla prakticky stejně jako moje děti, jedna babička mi zemřela v den mých sedmých narozenin a ta, co žila daleko, zemřela o pár měsíců později. Dědu jsem nezažila ani jednoho, což moje děti naštěstí mají. Ale děda není babička. Prostě milovené babičky jim chyběj, vidím to jasně, jak na ně vzpomínají.

  A teď ty odpověďi:
  257 aninas: Aninko, nerozumím tomu. Já jsem tady přesně popsala, jak mi umírala maminka. Jednu sobotu přestala chodit a další sobotu zemřela. Já se o ní starala od čtvrtka večer. Bylo to tedy pár dní - necelých 10. Pokud onkoložka řekne v pondělí, že život toho kterého pacienta vidí již jen na dny, rozhodně ne na týdny..tak já - pokud bych byla ten pacient, tak chci taky umřít doma. Myslím, že v řádu dnů to moje rodina vydrží. Co Ty na to?
  Myslíš, že bych po nich chtěla moc? :-)

  260 Suzanne: ale holka, píšu od začátku to samé a stejné. Zní to stále stejně. Stále píšu co dělám já, co jsem dělala já a nikomu tu do ničemu nemluvím, jen vysvětluju svůj postoj. Schválně si to přečti znova od začátku :-)

  hexehexe:no hele, fakt si myslím, že ta místa nejsou, MMCH samozřejmě mojí mamce nikdo nic nenapsal, že. Onkoložka řekla, ať si to sežene sama, praktický lékař by ji poslal do nemocnice, aby jí amputovali nohu, dál jí úplně nesmyslně nasadil třeba ATB.
  A jestli tou průměrnou dobou v hospici myslíš jako, že za 10 dní pacient zemře, tak fajn. Pokud zemře za 10 dní, tak jsem doma spočítala pro aninas, pak 10 dní mi v žádném období mého života chybět nebude a 10 dní jsem každému z rodiny ochotná věnovat proto, aby zemřel třeba doma, když bude chtít. Pokud tím ovšem myslíš to, že za 10 dní v hospicu je pacient v tak strašném stavu, že zemře, ať už je na tom při jeho přijmnutí jakkoliv, tak pak nevím, co Ti na to napsat. Snad jen, aby se to medializovalo a medializovalo a furt do toho někdo ryl a ryl.. Jinak se v tomhle IMHO nezmění asi nic

  superkarma: 0 24.08.2008, 23:08:12
 3. [267] hexehexe [*]

  Fifinka: Pokud doporučení napíše lékař, tak místo v hospicu získáš dost brzo. Průměrná doba pobytu nemocných v hospicu bývá tak 10 dní.

  superkarma: 0 22.08.2008, 22:24:55
 4. avatar
  [266] Mánička [*]

  cicinka: toto moje pojmenování je citace. Takhle nás shb otitulovala. Jinak konec jejího příspěvku - to je ten odkaz na logiku.

  superkarma: 0 22.08.2008, 21:26:55
 5. avatar
  [265] tyrkys [*]

  cicinka: To použila jako první shb a zároveň napsala, že kdo něco takového řekne, je dement sám. Takže se na to sama pasovala .

  superkarma: 0 22.08.2008, 17:45:57
 6. avatar
  [264] cicinka [*]

  Mánička: Hele a toto tvoje pojmenování druhého je co?To je ta slušnost,kterou se tady honosíte?Kážu vodu a piju víno co?

  superkarma: 0 22.08.2008, 17:27:44
 7. avatar
  [263] Mánička [*]

  shb: dle Tvé logiky jsi hurádement, takže Tě asi neberu vážně. Na Tvojí radu

  superkarma: 0 22.08.2008, 13:20:21
 8. avatar
  [262] shb [*]

  Ještě že tuto debatu čtu až dneska...
  Smekám před každým kdo má tu sílu se takhle starat, je to odrazem síly jejich osobnosti a schopnosti vcítit se do jiných lidí, a ty které si pokrytecky myslí, že se jich stáří netýká jednou holt spláčou...ale je to jejich volba- jejich věc, třeba jsou rozhodnuty jako jednou to ukončit sami.....to je fakt každýho věc. Já sama se chci postarat o sebe abych nikomu nebyla přítěží (taky mám zkušenosti z několika let starání se o babi a dědu) ale to že se tu OPĚT některé pouštíte do citlivějších povah (např. cicinka), protože se jejich názor neshoduje s vaší namyšlenou drzostí, sice vtipem zaobalenou, je hnus. To že žijete, jak jste se samy rozhodly, bez kontaktu s příbuznými (byť třeba v příčinné souvislosti- to nemůžu hodnotit, neznám fakta) bez dětí, a prostě svým lifem, který je ale samozřejmě vaší nezadatelnou a svobodnou volbou, to neznamená že musíte rýpat do některých, kteří jsou třeba citlivější a když nepoberou váš vtip tak z nich udělat debily....to může fakt jen taky debil...

  superkarma: 0 22.08.2008, 11:07:37
 9. [261] Bellana [*]

  Fifinka, Aninas a každý, kdo se má sílu postarat o umírajícího, má můj obdiv. Vím, že bych to nezvládla. Je to pro mě velmi živé téma, teď zemřel tchán. Měla jsem ho ráda. Zemřel v hospici. Dlouho jsem sbírala sílu jít ho aspoň navštívit. Bylo strašné koukat na muže, který byl celý život aktivní, jak leží a nedokáže se sám ani napít, ani otočit. Nedokázala bych mu měnit pleny, nedokázala bych ho koupat. Fyzicky bych se to snad naučila, psychicky bych to nezvládla. Moc si přeji, aby mě to nepotkalo a aby moje děti nemusely koukat, jak jsem takto bezmocná. A aby si musely vyčítat, že všeho nenechaly a nestaraly se o mě. Smrt není zlá, umírání je (ten Wolkerův verš si nepamatuji).

  superkarma: 0 22.08.2008, 10:24:12
 10. avatar
  [260] Suzanne [*]

  Libča: Moc hezky jsi to napsala. dík.
  Fifinka: takhle už to ale zní jinak

  superkarma: 0 22.08.2008, 09:39:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [259] Barbucháč [*]

  Libča:

  superkarma: 0 22.08.2008, 07:43:52
 2. avatar
  [258] Libča [*]

  clanek jsem si precetla.. hm nevim nic mi nerekl.... protoze pece o tezce nemocneho v nejhorsim pripade umirajiciho cloveka se neda shrnout v par radcich. Ne kazdy tohle dokaze a ne kazdy je schopen neco takoveho dovest az do konce. Pracuji v domove duchodcu a tak vim ze tam je jediny konec a to smrt na prvni dva pripady jsem rozdychvala neb ja chtela zachranovat ale proste tam uz to nejde, vicemene se rika nech odejit.... je pravda ze tam lide umiraji s gracii, jsme katolicky domov duchodcu takze farar je u toho a vetsinou nejsou sami. Nechat zemrit nekoho doma je tezke pro dnesni spolecnost. Protoze si vemte ze dnes spousta lidi pracuje i po sedesati a za par let jsme vsici v duchodu az kolem 70 (pokud se ho dozijem) a jak se tedy muzeme starat o sve rodice? Kdyz musime makat ne musime ale meli by jsme pracovat? Pracovat musime aby jsem se uzivili a taky protoze je to napln zivota.... a pracujici clovek se tezko muze starat o tezce nemocneho pribuzneho. Leda ze by odesel z prace a co dal? Co pak? Nad takovou veci se musi kazdy vazne zamyslet a hlavne neni to nic pro slabe natury, jsou to probdele noce, jsou to prohadane noce, dny, diskuze, problemy, strach, psychicke vysileni a to denne....
  kdo tohle dokazal smekam pred nim... a rikam o.k
  ale neni nikdo povinnen se timto ridit, protoze v dnesni spolecnosti existuji institutce domov duchodcu ja vim ze v Ceske zemi jsou problemy s misty, no treba do te doby to pujde i v zahranici a kdyby tak verte ze ja pro vase pribuzne vzdy nejake to mistecko najdu a zarucuji dokonalou peci
  tak to byla reklama... ale vim o cem mluvim...

  superkarma: 0 22.08.2008, 07:25:48
 3. avatar
  [257] aninas [*]

  Fifinka: Tim NIKDY jsem myslela sebe, abych nekomu nepripravila to utrpeni.
  I kdyz jak pravi prislovi i ty sama jsi to podotkla, Nikdy nerikej Nikdy
  Pokud by nekdo z rodiny potreboval pomoct, jsem pripravena do toho jit znovu, ale ja sama bych takovouhle pomoc proste odmitla prave proto, ze vim, co to obnasi.

  superkarma: 0 22.08.2008, 06:32:15
 4. avatar
  [256] Fifinka [*]

  hexehexe: já nevím, jak už bych vysvětlila, že v hospicech nebo hospicích nebo jak se to skloňuje žádná místa nejsou. A to s Charitou také není všude, tak, jak píšeš...
  Morfium se ne vždy píchá, ale lepěj se náplasti.

  Opět chci zdůraznit, že tu nepíšu jako nějaký fanatik :-) umírání doma, ale jako člověk, kterej tu situaci zažil a byl okolnostma to nutnej řešit.
  A jinak stále trvám na tom, že nejsem člověk nějak fyzicky a psychicky zdatný, naopak od toho jsou tu mobilní hospice, aby těm doprovázejícím dodali sílu a vše jim ulehčili.

  Já chci jen napsat, že někdy to doma jde.
  A chci těm, které to potká napsat, že to jde a lze.
  A zároveň s tím samozřejmě znova opakuji, že pokud se někdo z jakýkoliv důvodů rozhodne pro nějaké zařízení, tak si o něm prostě nepomyslím, že je sobec. Prostě to je jeho věc a on své důvody zná.
  Ale pokud se již rozhodne PRO doprovázení doma, tak mu chci napsat, ať se toho nebojí, že to nějak prostě půjde. I proto jsem reagovala tady pod článkem, protože představa, že si všichni přečtou reakci aninas číslo 3, kdy ona píše NIKDY, tak to opravdu jednoho nepovzbudí..

  superkarma: 0 22.08.2008, 03:07:10
 5. avatar
  [254] Mánička [*]

  cicinka: Děti jsou Tvojí životní náplní? To je na život ale opravdu zatraceně málo. Kromě toho se z té Tvé náplně začnou za chvíli dusit a rozhodně jim to v dospělosti bude na obtíž. Mám děti, miluju je, ale takovou blbosti, jako že jsou mojí životní náplní, bych tedy nikdy nevypustila. Mám taky ještě manžela, přátele, koníčky.... prostě máš jiný život, ale to Ti nedává žádné právo soudit. Nikdo tu nic ohavného nenapsal.

  superkarma: 0 21.08.2008, 22:23:57
 6. avatar
  [253] tyrkys [*]

  cicinka: Když někdo nechce děti, je tím méněcený? A kdo je miluje a žije jen pro ně je super? Máš hodně pošramocené hodnoty .

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:21:46
 7. avatar
  [252] OlgaMarie [*]

  hexehexe: Nejsi sobec a ani to neznamená, že bys maminku měla méně nebo více ráda než ten, kdo je schopen a ochoten postarat se sám.

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:18:20
 8. [251] hexehexe [*]

  Zkušenost mám a patřím k těm sobcům, co svou matku dali do hospicu. Díky za hospic. Nejsem lékař, nemůžu provádět punkce, píchat marfium, neumím s těžce nemocným člověkem manipulovat tak, abych mu neublížila, nemám sílu jak fyzickou, tak i psychickou, na to, abych ho zvedla, přebalila, umyla. Prostě to tak je. V hospicu byli všichni skvělí, poskytli mé mámě všechnu péči, kterou mohli. Já bohužel rentu neberu, abych mohla nechat práce, říct svým synům, že si na svá studia musí vydělat sami, protože si jejich matka bude hrát na Matku Terezu a nemá na to. Jinak co se týká péče apod., nejlepší je se obrátit na jakoukoliv Charitu v blízkém okolí, jsou i možnosti, kdy řádové setry pracují zadarmo nebo za mírný poplatek, já se o tom dozvěděla bohužel pozdě.

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:11:10
 9. [250] pink9 [*]

  znám to maminka mi umírala půl roku na rakovinu štítné žlázy, chodila po doktorech, ale žádný se nevyjádřil co jí je a přitom to věděli do toho dostala mrtvičku. Po její smrti mi doktorka řekla, že takové věci se neříkají-umřela v53 letech, nemohoucí bylo to hrozné vidět někoho blízkého koho milujete se takto trápit, bezmoc, bolest, utrpení-nikomu to nepřeji zažít.Byla skvělá maminka a babička teď čekám miminko a moc chybí.

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:54:52
 10. avatar
  [249] Aktij [*]

  Jupíí: já to právě znám od babičky...a taky vím, že dlouhodobou péči 24/7 nejsem schopna nikomu poskytnout

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:40:39
 11. avatar
  [248] Jupíí [*]

  Aktij: , demence jsou svinstvo.

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:36:59
 12. avatar
  [247] Aktij [*]

  Jupíí: tyjo, já málem zapomněla dýchat, když tuhle na jedné z řídkých návštěv u našich máma mezi řečí "konstatovala otázku", že jenom doufá, že kdyby náhodou dostala alzheimera, tak že ji nestrčíme do nějakého ústavu... A měla jsem výčitky, že mi to od ní přijde děsně sobecké

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:34:01
 13. avatar
  [246] Jupíí [*]

  cicinka: Já si vážně zkusila starat se o tchyni, a už to nikdy nebudu zkoušet, Byla to největší chyba mého života. Píšu o tom někde hodně dole. A rok před tím,její alzheimerický manžel, který byl naprosto nevyzpytatelný, v noci nespal, chodil po domě, budil zbytek rodiny, nedal se utlumit žádným, obvoďákem předepsaným lékma, přes den odmítal nosit pleny, neposlouchal nikoho, Jak dlouho myslíš, že jsme se o něj s láskou starali? Šel do ústavu, asi po pl roce. Stejně to bylo pro všechny, co jsme se střídali , utrpení a byli jsme na pokraji duševních sil. Mě to stálo manželství

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:21:47
 14. avatar
  [245] Aktij [*]

  OlgaMarie: ale tys nepsala, že děti jsou tvojí životní náplní, proto jsem se ptala autorky vyřčeného (napsaného)...

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:21:38
 15. avatar
  [244] Simba [*]

  Aktij: ještě pořád pak bude mít plodné diskuze na ž-i

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:14:33
 16. avatar
  [243] OlgaMarie [*]

  Aktij: Hele, já dětem poskytla možnost studovat a pro jistotu má každé mé dítě dvě vysočky s tím, aby si mohly snáz sehnat takovou práci, díky které mně budou moci platit luxusní domov důchodců. Syn ode mě bydlí 4 hodiny autem po dálnici a dcera 2 a půl hodiny letadlem mimo ČR.

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:11:35
 17. avatar
  [242] Simba [*]

  cicinka: ano, protože pod všemi články se objevuje stále stejná záplava trochu nudných reakcí plných Světu mír!

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:09:35
 18. avatar
  [241] Aktij [*]

  cicinka: a čím tu náplň nahradíš, až ti děcka vypadnou z domu, nebo to je budeš držet doma do své smrti?

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:01:15
 19. avatar
  [240] Aktij [*]

  cicinka: hm, tak má reakce k # 230 utekla mně neznámo kam, ale vlastně raději už nic

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:59:48
 20. avatar
  [239] cicinka [*]

  OlgaMarie: Jsem taky upřímná.Děti jsou mojí životní náplní.A jimi (ne dětmi) jsem považována za hloupou s IQ někde nízko nad zemí.Proč bych se nemohla pozastavit nad jejich, mě nepochopitelným, postojem?Vždyť ony to dělají stále a téměř pod každým článkem.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:59:23
 21. avatar
  [238] Aktij [*]

  cicinka: to předtím bylo k # 230, k tomu dalšímu už raději nic...

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:57:29
 22. avatar
  [237] OlgaMarie [*]

  P.S. A Nyo za tu větu pravděpodobně pochválil jen můj manžel komentováním, že by se nad tím měli zamyslet na MPSV.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:57:04
 23. avatar
  [236] OlgaMarie [*]

  cicinka: Všechny 3, které tě dnes nahněvaly, mají pouze svérázné vyjadřování. Ale jsou upřímné a upřímnost, jak se zdá, se nenosí a nepreferuje. Např. Nyotaimori jednou trefnou větou nedávno vyjádřila, jak se náš stát stará o děti z dětských domovů.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:53:49
 24. avatar
  [235] Simba [*]

  cicinka: mne to nijak nepohoršuje, nejsem nějak zvlášť uchvácená miminama .. jedinou vyjímkou bylo moje vlastní :))

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:52:40
 25. avatar
  [234] cicinka [*]

  átéčko: Ne nadarmo se říká,že jak se dnes chováme ke svým dětem,budou se naše děti chovat k nám.Právě,že tyto duše podle mého nemusí čekat nic pěkného.Nikdo nevíme co nám osud nachystal a jak dopadnem.Můžou být v pohodě až do konce svých dnů.Ale taky můžou živořit kdovíkde.Já samo taky.Ale budu se tomu snažit předejít.Dobrou výchovou svých dětí.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:51:58
 26. avatar
  [233] cicinka [*]

  Simba: Dostalas mě. Sypu si popel na hlavu.Nicméně,ony by blinkaly nad vším co se týká mimin

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:49:22
 27. avatar
  [232] átéčko [*]

  cicinka: Všichni jsme byli haranty. Kadili jsme do plín a pokud naše maminy nestíhaly, také jsme smrděly.
  Všechny jednou budeme staré a náš konec bude vypadat podle toho.
  Možná nám naše děti, nebo příbuzní zaplatí zařízení, kde dostaneme plíny a budeme čekat na dobré slovo.
  Na tuto diskuzi zapomeneme. V bolesti budeme čekat na úsměv cizích sterilních lidí....

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:48:01
 28. avatar
  [231] Simba [*]

  cicinka: včera byl článek o potratech? To jsem prošvihla :( Četla jsem jen ten o předčasných porodech

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:46:16
 29. avatar
  [230] cicinka [*]

  OlgaMarie: no sama sebe....nevím nevím.Ale svoje blízké ráda mám.A rodičům pomůžu jak budu moct.Pokud na tom jednou ovšem nebudu hůř než oni.Jelikož za to jak se o mně starali,když jsem to te´d potřebovala.....to bych byla já cynik,kdybych to dopustila.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:32:45
 30. avatar
  [229] OlgaMarie [*]

  cicinka: "Miluj bližního svého jako sebe samého."
  Nejprve se sama musíš mít ráda, abys byla schopna milovat bližního svého. Toto nemá nic společného se sebeláskou a sobectvím. Možná je to namáhavé na přemýšlení, ale nezaškodí si občas číst v Evangeliích.
  Cynická příšera, bezdětná pražská slepice no, mám mezery v nadávkách, které teď letí. A to jsem mocinky stará...

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:28:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme