Péče o miminko se skládá z několika zásadních činností. Správná hygiena, péče o pokožku a krmení. Malým miminkům se ale od narození nevyhýbají potíže, které jsou spojené se zažíváním potravy.  Není rozdíl v tom, zda dítě kojíte, nebo je na mléčné stravě, mohou ho postihnout známé „prdíky“ a nadýmání, ublikávání nebo zácpy a koliky. Mnoho maminek si s tím neví rady, miminko pláče a pomoc nepřichází.

Hami

Pokud se poradíte s odborníkem, jistě vám doporučí známé věci – masáže bříška, speciální čaje, teplé suché obklady na bříško, kapky, které koupíte v lékárně, také vám může doporučit speciální mléka – tedy pokud zrovna nekojíte.

Speciálně „prdíky“ dokážou miminko pěkně potrápit. Pokud kojíte, na „prdíky“ může mít vliv i vaše strava. K tomu říká Monika, máma dvou dětí „Kojila jsem obě děti do půl roku. Oba synové strašně trpěli na „prdíky“. Kroutili se, plakali, v jakoukoliv hodinu. I když na chvíli usnuli, byl to neklidný spánek. Časem jsem vypozorovala, že mají tyto problémy díky skladbě mého jídelníčku. Musela jsem striktně dodržovat jídelníček, který je takto přes mé mléko nedráždil. Časem se to upravilo, ale první tři měsíce byly divoké. Třeba ovocné džusy – to byla jistota následných „prdíků“. Mladší syn měl do roka problémy s nadýmáním a zácpami. To už jsme řešili s pediatrem.“

Ale co ublinkávání? Pokud máte navíc miminko, které moc nepije, jste ráda, že si splnilo svou dávku mléka, zvednete ho na odříhnutí a najednou – část toho, co mělo v bříšku, je venku kvůli rychlému ublinknutí.

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další info na obalech a webových stránkách výrobce. Potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely.

Také nepravidelná stolice, zácpa či kolika dokážou miminku nehezky znepříjemnit chvíle. Ze světa, který vnímá, je bolest bříška tím nejpodstatnějším. Pořád se kroutí, mává ručičkama, je neklidné, někdy celé hodiny pláče a není k utišení. Asi tyto situace znáte a také víte, jak je těžké najít v danou chvíli pomoc.

I když se dítě uklidní a problémy přejdou, často se vrací. Bohužel tyto stavy bezmoci a dětského trápení, dokážou nejednu maminku vystresovat. Když se k tomu přidá ještě nějaká chytrá babička se svými zaručenými radami, co dělá matka špatně, je to situace na nervy.

Proč k těmto problémům dochází?
S největší pravděpodobností to může způsobovat ještě neúplně vyvinutý trávicí systém a také to, že miminko se zpočátku příliš nehýbe. Projevy těchto zažívacích problémů jsou často vázané na jídlo – začínají obvykle v polovině krmení a trvají různě dlouho ještě po něm. Průměrně 55 % kojenců má v prvním roce tyto potíže.

Na co si dejte pozor? Náš tip pro začátek použití speciálních mlék Hami Citlivé bříško
Při přechodu na speciální kojenecké mléko několik dní nebo až jeden týden vydržte. Trávicí systém miminka si na nové mléko chvíli zvyká a mléko nemusí zabrat ihned. Pokud vydržíte, úleva se dostaví. V případě přetrvávajících potíží se však poraďte se svým lékařem.
Doporučujeme: Raději nepoužívejte speciální mléko v kombinaci se standardním. Efekt na zlepšení problémů se tím výrazně snižuje.

Jak se těmto problémům vyhnout? Vyzkoušejte, pokud nekojíte, speciální mléka:

Naším tipem, jsou speciální mléka Hami Citlivé bříško, která mohou maminkám přirozeným způsobem pomoci od problémů jejich miminek. Mléka byla vyvinuta na základě studií, které přinesly skvělé výsledky v řešení problémů malých dětí se zažíváním, jako je ublinkávání, nadýmání, koliky či zácpy.

Ublinkávání
K ublinkávání miminek dochází z důvodu nevyzrálosti trávicího ústrojí, kdy se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu. Pokud se v prvních třech měsících neobjeví jiné příznaky, jako například potíže s dýcháním a záchvaty kašle, pak se tomuto jevu říká fyziologický reflux, který se růstem miminka obvykle upraví. Pokud k blinkání nedochází často a ve větším množství, není nutná speciální léčba. Ale i mírné ublinkávání není pro miminko nic příjemného a maminky mohou nalézt snadné řešení.

HamiDnes už existují i speciální mléka při ublinkávání, která obsahují například karubin. Karubin, jako přírodní složka, mléko v bříšku jemně zahustí, aby zůstalo tam, kde má. Dále nechte dítě po krmení ve vzpřímené poloze a dbejte na to, aby si dobře odříhlo. Nepřekrmujte miminko a krmte ho pravidelně spíše v menších a častějších dávkách. Vaše miminko jistě ocení, že může objevovat svět bez potíží s ublinkáváním. Více o mléku zde:

Vyzvrátí-li vaše miminko celý obsah nebo většinu obsahu žaludku (více než 2 polévkové lžíce), kontaktujte svého pediatra.

Zácpy a koliky
Zácpy a koliky mohou být způsobené ještě nevyzrálým zažíváním. Nekojenému Hamimiminku může ulevit kojenecké mléko s obsahem β-palmitátu, který zabraňuje vzniku tuhé stolice. Dále miminku jemně masírujte bříško, přiložte mu nahřátou plenu na jeho citlivé bříško nebo se s ním vypravte na procházku na čerstvý vzduch. Více o mléku najdete zde:

Nadýmání – „prdíky“
Nadýmání je způsobeno tím, že střevní mikroflóra miminka ještě není zcela vyvinutá, a v jeho bříšku tak často vznikají plyny, od kterých si miminko chce ulevit. Ne vždy se jim to ale daří, takže jsou podrážděné a nevrlé, kopají nožičkama a mají červené tváře. Bývají neklidné a Hamiplačtivé – není divu, nadýmání je pro děti bolestivé. Kojenecké mléko pro děti s nadýmáním by mělo být především lehce stravitelné. V případě, že nekojíte, pak velmi často pomůže přechod na speciální kojenecké mléko. Pro kojence, který má potíže s prdíky, je vhodné speciální kojenecké mléko, které obsahuje látky, které snižují nadýmavost, jakým je fermentovaná receptura s přirozeně stravitelnější bílkovinou. Jde o naprosto přirozené řešení problému, o kterém ale mnoho maminek ani neví.
Více zde:

Hami

Reklama