.

Pearl Harbor očima (nejen) filmařů

Cestování

Pearl Harbor očima (nejen) filmařů

Nedávno jsem četl interview s Disney company, která vyslovila lítost, že se velkofilm Pearl Harbor nestal prázdninovým mega hitem, jak plánovali, ale pouze hitem.
Rozletěl se po celém světě a i u nás slavil velké úspěchy před dvěma lety.

Měl jsem trochu obavy, když se filmová společnost, kde zvířátka mluví, slon lítá a symbolem je myšák Mickey, pustila do historického filmu...
Včera jsem se vrátil z dovolené, kterou jsem strávil na Hawaii na ostrově Oahu, kde leží hlavní město tohoto 50. státu USA - Honolulu. A v něm leží zase již výše zmíněný přístav Pearl Harborperlový přístav (nikoliv Harbour, jak se někdy píše).

7. prosince 1941 v 8 hodin ráno japonské císařské námořnictvo napadlo zákeřně a bez vyhlášení války tento přístav a částečně potopilo a výrazně poškodilo skoro celou pacifickou flotilu amerického námořnictva. Za vydatné pomoci japonských domorodců na ostrově, kteří figurovali jako špióni, dostali přesné informace, kdy a které lodě jsou v přístavu, vyčkali na pravou chvíli a podle zaútočili.
Tím byly Spojené státy vtaženy do druhé světové války. A o tom natočil Disney film.

Má to ovšem jeden velký háček. Hned po amerických kinech je jeho druhé největší odbytiště Japonsko.
Proto Disney, který má ve svém mottu “pohodovou nekonfliktní zábavu pro celou rodinu” musel notně zakroutit s historií a již tak zředěná verze dostala další “citlivé” úpravy před posláním kopie filmu do země vycházejíciho slunce, aby neurazili citlivost japonského diváka a vydělali patřičný obnos.
Všechny narážky na “zákeřnost” musely jít stranou, vyhodily ze scény zmínky o jakýchkoli japonských špiónech a útok se svedl na hrstku dravců ve vedení armády a Japonsko jako takové s tím vlastně nemělo nic společného.

Památník Arizona, vybudovaný nad potopenou lodi, která se stala hřbitovem pro 1 400 mladých mužů, kteří zahynuli, aniž věděli proč a kdo to na ně vlastně útočí, je velmi působivý památník.
Bylo velmi absurdní, že v zástupu turistů jsme byli v menšině, obklopeni japonskými turisty, kteří dnes dobyli Hawaii se vším všudy.
Na hlavní třídě jsou obchody, které mají nápisy už jenom v japonštině, japonský kapitál ovládl Honolulu účinněji než bomby před 60 lety.

Nevím, jak by reagovala veřejnost, kdyby byl udělán podobný nátlak na režiséra Spielberga, když točil Schindlerův seznam, aby pozměnil historii, upravil scény tak, aby neurážely citlivost německých diváků a aby film vyzněl, že vlastně o nic moc tak zase v té jakési dávné válce nešlo...   

        
   
29.01.2004 - Zahraničí - autor: Ivo G. Kučera

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Vivian [*]

  Terka: jak "převrácení historie"?

  superkarma: 0 29.01.2004, 17:02:40
 2. avatar
  [6] Vivian [*]

  Tenhle film jsem chtěla vidět. Viděla jsem z něj jen plakát se dvěma, nejspíš hlavními, hrdiny a japonskou stíhačkou (Mitsubishi Zero) a myslela jsem si, že to bude něco na způsob našeho Tmavomodrého světa. Ale nakonec jsem to ještě neviděla. Pokusím se ho někde sehnat, abych si mohla taky udělat názor, ale jestli to bude taková pí*ovina, jak píše Máňa...

  superkarma: 0 29.01.2004, 16:58:53
 3. avatar
  [4] Irka1 [*]

  preklep - Oahu.

  superkarma: 0 29.01.2004, 03:59:23
 4. avatar
  [3] Irka1 [*]

  Moc dobre napsany clanek.

  Jediny z filmu odpovidajici skutecnosti je snad Tora, Tora, Tora.

  No a jet Terezo na Ohahu a nenavstivit Pearl Harbor, je stejny jako nevidet v Praze Karluv most. Pro mne treba ma historie a turistika moc spolecnyho.

  superkarma: 0 29.01.2004, 03:58:16
 5. avatar
  [1] jasmina [*]

  Z Honolulu mam ty neuzasnejsi vzpominky .

  superkarma: 0 29.01.2004, 02:06:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme