Bulvár

PC - moje štěstí či zkáza?!


Počítač jsme měli doma mezi prvními. Ještě neexistovaly diskety, místo toho jsme měli magnetofonové pásky s nahraným programem. Ten se vždy načítal s hlasitým vrčením. Dodnes si pamatuji ten zvuk a také naše první hry. Sestřelování zdi, ale i učení se němčiny se snahou o zábavnou formu.

Už je to dávno, co v pokoji zářila zelená písmenka z obrazovky. S dnešními počítači se to nedá porovnávat, ale jednou budu moci svým dětem vyprávět, čemu ony možná ani neuvěří.

 

Mám kamarádku. Její desetiletý syn ví o počítačích mnohem více než ona. A ona nemá šanci ho dohnat. Ale snaží se. Chce rozumět alespoň trochu tomu, o čem syn mluví, a tak touží umět s počítačem mnohem víc než doposud. Což je trochu problém.

Stačí jen naznačit manželovi, aby jí něco vysvětlil, a hned je oheň na střeše. Tedy na začátku ne. Oba si sednou k počítači a on jí začne něco vysvětlovat. Když ona poprvé zaváhá, on jí to rychle ukáže ještě jednou. Když se zeptá znovu, dochází mu trpělivost a učení končí skoro hádkou.

 

Oba otráveně odcházejí od počítače. On si myslí něco o tom, že ona není schopná nikdy se to naučit. Ona si uvědomí, jak je netrpělivý, a nemá tušení, koho požádat o pomoc.

 

Není sama, která má podobné zkušenosti. Znám to i osobně. Muži, kteří všeobecně rozumějí více počítačům než my, nějak nechtějí v sobě najít trpělivost a vysvětlit ženám, co je potřeba.

 

Nejde o to, být počítačový expert. Ale například rozumět svým dětem, o čem mluví. Moct s nimi být ve spojení přes počítač, když bydlí daleko.

Žádná z nás asi nechce umět s počítačem pracovat dokonale. Hlavní je nepřipadat si bezradná nejen při práci s ním, ale i ve světě, který je počítači již téměř zahlcen. 
 

Dnešní téma se zaměřuje na náš vztah k počítači. A co si budeme povídat, každá občas potřebuje poradit. A manželé a partneři bývají netrpěliví. Poraďme si dnes navzájem. Každá si občas neví rady, tak proč se nezeptat…

Dnešní téma
Já a počítač

Proč máte doma počítač?

Kvůli komu?

Kvůli čemu?

 

Živí vás počítač?

Musela jste se s ním kvůli práci naučit?

Kdo vás učil? Příručky, partner, škola, vy sama?

Jaké byly vaše začátky?

 

Je počítač váš nepřítel?

Proč ho nemáte ráda?

Kdy si připadáte nejvíc bezradná?

 

Požádáte muže o pomoc, když si nevíte rady?

 

A co vaše děti?

Jsou na něm již závislé?

 

Proč je počítač super a proč je lepší ho nemít?


napište nám na: 

redakce@zena-in.cz

 


   
24.02.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] Meander [*]

  wolf.man: Zrcadlo v souvislosti s Wordem! To je hlína

  superkarma: 0 28.02.2006, 10:39:33
 2. avatar
  [64] Meander [*]

  Dášule: Já ti nevím, na poči jsem se naučila sama. Dokonce bez příruček a kurzů. A už mě to živí osmý rok A s přístupem "jsi jen blbá ženská" se setkávám jendině a pouze ze strany kreténů na hot-line

  superkarma: 0 27.02.2006, 10:42:28
 3. avatar
  [62] Helik [*]

  Natalie:

  superkarma: 0 26.02.2006, 22:16:37
 4. avatar
  [59] Helik [*]

  já nevím jaké má kdo zkušenosti a nechce se mi dočítat příspěvky.Ale můj muž pracuje jako správce sítě a problémy s trpělivostí nemá.Když něco nevím tak mi to vysvětluje tak dlouho dokud to nepochopím.I kdyby to mělo být 20x.Ale tak natvrdlá naštěstí nejsem

  superkarma: 0 26.02.2006, 21:02:23
 5. avatar
  [55] Dášule [*]

  Nyotaimori: Umějí a někdy lépe než kluci. Problém je spíš v té druhé straně. Starší konzervativní pan inženýr snadněj přežije, že se mu v počítači hrabe 13letý kluk než 25letá absolventka VŠ, která tento obor vystudovala. A je hodně žen, které sice vykládají o rovnoprávnosti, ale chovají se stejně jako ten chlap. Vždycky vyšiluju, když prvním argumentem, proč právě ona se to nenaučí je, že je ženská. Když jsem si přinesla domů svůj první PC, přišla se podívat moje maminka a manžel. Když maminka viděla, že si jej zapojuju, tahám dráty a strkám do té krabice byla vyděšená a když jsem to pustila, zeptala se muže, jestli mi to dovolí. Ten se rozchechtal a vyděšené babičce sdělil, že mu nic jiného nezbývá, protože on to neumí. Píšu si občas s 11letou dívekou z fazolí. Je pro mě nevyčerpatelnou studnicí moudrosti z HTML. Nedávno jsem se ptala jedné kantorky, jak něco udělala a ona mi řekla, že má v 7. třífě takovou šikovnou dívenku.

  superkarma: 0 26.02.2006, 14:55:48
 6. avatar
  [53] Dášule [*]

  Jsou dvě věci, se kterými by žena neměla začínat v přítomnosti manžela - řídit auto a učit se na PC. Zkušenosti všech mých známých jsou stejné jako autorky článku. Moje taky, ale týkají se spíš syna, protože manžela jsem učila na PC já. Dodnes pečuje manžel o kytky a já o naše 2 PC. Všem zcela začínajícím ženám lze doporučit Národní program počítačové gramotnosti, je to 3 x 2 hodiny, celkem 300,- Kč, téměř v každém okresním městě to je a učí se tam základy, takže člověk už nemá strach si k tomu sednout. Dalším zdrojem jsou počítačové školy. Z vlastní zkušenosti vím, že lektoří jsou zvyklí na všechno. Přežili mě, přežijí všechny. A naučili a hodně. V některých univerzitních městech /např. Zlín/ je součástí U3V také výuka na PC. Chodí tam ženy kolem 70, které počítač nikdy neviděly a já bych přála vidět všem, co všechno zvládnou a jak je to baví. Hodně čerstvých důchodkyň dostává od rodiny do důchodu počítač s připojením na internet. Většina z nich si stěžuje, že doma sedí u poče a nic nestíhá. Nikdy předtím na tom nedělaly. A když má někdo problémy s počem, radím jim vždycky, ať si v paneláku stoupnou na chodbu a sbalí prvního 13-15 letého kluka a ten jim to vysvětlí. Kdo poslechl, chválí si to, protože děti jsou mnohem trpělivější než manželé. Sama dělám na PC 15 let a po hodně ošklivém začátku mohu říct, že dík kurzům toho ve svých 62 letech umím hodně. Když jsem ještě měla W98 dokázala jsem si přeformátovat disk a znovu si nainstalovat programy. Když si manžel nechal postavit PC, veškerá jednání o parametrech a o tom, co má mít jsem vedla já, stejně jako s jinou firmou o svém PC. Dá se to vše naučit, ale nikdy jsem neslyšela, že by si nějaká žena pochvalovala, co všechno ji naučil manžel.

  superkarma: 0 26.02.2006, 10:00:59
 7. avatar
  [50] Daruma [*]

  Tak já PC docela ovládám, teda na uživatelské úrovni, protože ho potřebuji denně v práci A nedávno jsem si pořídila i domů "noťase" a internet, takže serfuju, a serfuju, .......

  superkarma: 0 25.02.2006, 17:47:08
 8. avatar
  [49] narciska [*]

  BIM: Herta uz davno neni...

  superkarma: 0 25.02.2006, 09:19:32
 9. avatar
  [47] novinka [*]

  slunicko aliki: já jsem se k PC dostala asi před 5 lety a byla jsem absolutně nepopsaný list-fakt jsem věděla jen kde se pouští, ale jinak nic. Přihlásila jsem se do kurzu a páč náš lektor nebyl jen odborník na comp, ale původním povoláním pedagog, naučil nás toho fakt dost a hlavně to umě podat a přitahnout nás k tomu. Nakonec jsem si udělala i "evropský řidičák na PC", ale je fakt, že spousty věcí z toho už nepoužívám a rychle se to zapomíná...a máš pravdu, že je to o příležitosti

  superkarma: 0 24.02.2006, 15:54:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [46] Ch.Z. Kochanská [*]

  šmarjá, teď jsem to spočítala...od rýsovacího prkna jsem zběhla k PC před 17 lety...
  K článku: já CHCI s počítačem pracovat dokonale!!!

  superkarma: 0 24.02.2006, 15:36:57
 2. avatar
  [44] femme [*]

  tak u nás je to přesně naopak

  superkarma: 0 24.02.2006, 15:26:29
 3. avatar
  [43] slunicko aliki [*]

  Pěkný den. CCa od 16 let pracuji s počítači. Znám jak hardware tak i software. V současné době pracuji u internetové inzertní společnosti, takže jsem s počítačem v kontaktu dnes a denně a dá se říct 16 hodin denně. Dnes a denně narážím na muže co sotva v pc vědí kde je start nebo hodiny :-) a kterým přes telefon často vysvětluji, kde mají co nastavit nebo smazat. :-) Ale také často narazím na ženu, která mě dokáže překvapit jak rychle reaguje a co všechno umí. Takže si nemyslím, že to je o tom, že muži toho vědí více nebo umí více, ale je to o přiležitosti, kterou měli k tomu se k pc dostat.

  superkarma: 0 24.02.2006, 14:05:42
 4. avatar
  [39] Gabi [*]

  Nyotaimori: to je spíš typografický termín, není to spojeno s nějakým editorem, jednoduše je to nastavení okrajů pro nějaký rozměr papíru - tj. oblast, kam se bude vkládat text a obrázky. A co takhle "řez písma"?

  superkarma: 0 24.02.2006, 11:19:58
 5. avatar
  [38] Gwendylon [*]

  Proto mám těch mužů - kamarádů na vysvětlení víc

  superkarma: 0 24.02.2006, 10:52:49
 6. avatar
  [37] Suzanne [*]

  voldriska: tak na žížaly naše neužije. Tátovi je šedesát, mámě bude a oba ovládají pc na velmi slušné uživatelské úrovni. Jsou to fajnšmekři a furt něco vylepšují. Táta má pc v ordinaci a jako učební nástroj, nejraději by úplně zrušil papíry, protože všechno dělá elektronicky. Máma se zase vyžívá v grafice, úpravě fotek apod. A se svými vnuky si v tom velmi rozumějí

  superkarma: 0 24.02.2006, 10:48:13
 7. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Takhle nějak se dívá na věc skorotchýně, je přesvědčena, že její syn je neochotný jí něco vysvětlovat, nemá trpělivost a vždycky vybouchne. Jenomže pak po půl roce bezproblémového posílání mailů přijde s tím, že jí mobil hlásí nějakou novou zprávu a ona neví, jak si ji otevřít. Nebo se přihlásí do internetové školičky pro seniory a tam se hned ze startu naštve, že je učí posílat nějaké maily, což ona přece vůbec nepotřebuje, když píše dopisy v "Outloku" Jak se říká, některý věci nevysvětlíš

  superkarma: 0 24.02.2006, 10:41:01
 8. [35] Hřebíček [*]

  Ahoj Ivet, klasika, někteří opět nepochopili článek, co? Za to my jsme v něm našli, viď? Kousek jsem četla Tomovi, tak se smál. Myslím, že spousta lidí je na tom podobně bohužel to nepřiznají. Měj se

  superkarma: 0 24.02.2006, 10:21:33
 9. avatar
  [31] lilithheta [*]

  Hm, takže mi to asi nikdo nevysvětlí, co to je zrcadlo stránky? ... sakra, to se ani samou zvědavostí dneska nevyspím

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:41:56
 10. avatar
  [28] Kayty [*]

  a z děrných (či jak se to jmenovalo) pásek, co lezly ze sálových počítačů, jsme jako děti vytvářeli vánoční ozdoby

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:30:32
 11. avatar
  [27] Kayty [*]

  karkule: tak to jsi přesně vystihla . Jakmile se doma něco ohledně PC zeptám mého přítele, tak na mě hledí s výrazem "to jsi opravdu takový idiot, že to nevíš", ale nakonec z něho nějaká rada vyleze. Raději se pak ptám kamaráda počítačového experta.
  Mě vysvětlování celkem jde - záleží komu
  Jinak zvládám PC dobře (word,excel,grafika - začátečník,internet a email - bez tvorby www,instalace a odinstalace ...)

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:29:13
 12. avatar
  [25] zn0uz4 [*]

  arjev: jak te muze zivit neco, co ani neumis napsat jak se jmenuje... solidworks..

  tomas: jo, to byla tiskarna BT100, jednojehlickovy zazrak, pozdeji montovany do SP210 (kazetak pro didaktik, popr. starsi stroje typu iq151, pmd, sepp, pp01, ondra apod), s oznacenim SP210T

  a jo.. eru stroju typu EC s terminalem ala elektricky psaci stroj, kdy clovek psal cernou a stroj cervenou paskou, taky pamatuju :)

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:16:33
 13. avatar
  [24] floo [*]

  život bez kompu si asi neumím představit.
  mmch. u nás jsem to já, kdo vysvětluje....

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:09:11
 14. avatar
  [23] tomáš [*]

  Do naší rodiny vtrhla počítačová gramotnost někdy kolem roku 1984.Komu dnes říká něco ZX Spectrum, T-602,tiskárna přes kopíráky ("uhlové papíry") Oba synové mají PC naprosto nezbytně stále v provozu, jsou důležitými poradci pro nás - a někdy ani dva s problémem nepohnou. Smekám před svými rodiči (75). I když donedávna považovali PC za vynález ďábla, sloužící výhradně ke zkažení charakteru, zraku i páteře, odvážně se zapojili do kurzů pro veřejnost. Domů dostali od vnuků "počítač v důchodu" a dnes je hlavně táta nadšeným studentem a uživatelem. Stále loudí nová CD, miluje mejly, a rodinné foto? Samozřejmě digitální!

  superkarma: 0 24.02.2006, 09:07:26
 15. [22] karkule [*]

  Tak se nám to tu zvrhlo v odbornou debatu o PC, ale článek je o něčem jiném, znám to taky. Nejhorší učitel čehokoliv je vlastní manžel/-ka/. Protože toho druhého miluje, tak na něj zároveň klade ty nejvyšší nároky a když ten druhý nepochopí všechno za pikosekundu, tak je hned za idiota. Bylo mi vždycky líto, jak má manžel trpělivost vysvětlovat třeba řízení auta jiným, ale mě ne. To samé PC, radši se zeptám kolegy. Ale několikrát jsem se přistihla, že jednám podobně, když jsem něco manželovi vysvětlovala a on to hned nepochopil, tak jsem hned začala být ironická a přitom sousedce jsem schopná hodinu trpělivě vysvětlovat, jak ovládat myš.

  superkarma: 0 24.02.2006, 08:55:18
 16. avatar
  [20] arjev [*]

  Nainstalovat počítač neumím,na to jsou lidé a naštěstí dcera má takového přítele,kterému je počítač co lidem červené krvinky.Oba jsou velice hodní,když jsem se ptala na takové krávoviny a oni oba ochotně odpovídali a učili mě.Jejich mementem je,že se o PC zajímám a mám snahu se něco naučit.Mé začátky byly .PC mě v současné době živí(AutoCAD2002+2005 Solidword).To jsem se naučila před2,5roky ,ale ty začátky,děvčata,to si neumíte představit.

  superkarma: 0 24.02.2006, 08:53:17
 17. avatar
  [19] lilithheta [*]

  Gabi: No to bych taky zírala. Co to je "zrcadlo stránky"?

  superkarma: 0 24.02.2006, 08:44:43
 18. avatar
  [18] Gabi [*]

  Co to znamená "zvládnout počítač"? Něco jako zapnout a vypnout? "Prodrátovat" case, monitor, tiskárnu, myš ...? Brouzdat po webu? Posílat e-maily? Tvořit dokumenty a tabulky? Vytisknout si něco? Vytvářet databáze? Programovat makra? Vytvářet webové stránky? Spravovat soubory? Pracovat s fotografií? Pracovat s videozáznamy? Vypálit CD? Nainstalovat systém? Nainstalovat jiné programy? Hrabat se v BIOSu? Hrát počítačové hry? Vektorově kreslit? Programovat v nějakém jazyce? Hrabat se v hardwaru?
  Zažila jsem toho mnoho, dobu sálových počítačů s děrnými páskami a štítky, výměnné harddisky o dnes směšné kapacitě a váze mnoha kilogramů, první "8biťáky" (vč, IQ 151 ) a "PC", tiskárny o hlučnosti 100 db, diskety všech velikostí, vč. 8´ Technologie se za tu dobu změnily mockrát a my jsme byli stále zvyklí na amatérský přístup, ale třeba dobře spravovat nějakou síť už dávno není taková sranda.
  Pokud se dnešním tématem myslí "pracovat uživatelsky s nějakou aplikací", tak je nutné se s ní seznámit a podstoupit odborné školení. Prostě metoda "trocha teorie s praktickými příklady" a pak už jen týdny a měsíce zlepšovat. Vždycky "umírám", když všichni tvrdí, jak umí MS Word a po otevření dokumentu vidím, že autor jede metodou "psací stroj" a předvede příšernost plnou konců odstavců, mezer a tabulátorů a o nějakém formátování nemá ani páru. O typografických základech ani nemluvě - když se někoho zeptám, jak má nastavené zrcadlo stránky, vyděšeně se dívá kolem.

  superkarma: 0 24.02.2006, 08:30:04
 19. avatar
  [16] ještěrka.ehp [*]

  Počítač zvládnu uživatelsky, když je potřeba něco stáhnout a nainstalovat, to by mi taky šlo, ale jinak to je věc pro mě natolik neosobní (přestože ho mám i doma i v práci), že už několikrát jsem se snažila zapamatovat všechny ty základní údaje o paměti atd., aby když se mě někdo zeptá, mohl dostat jasnou odpověď, ale jemi to natolik ukradený, že moje hlava si to prostě odmítá pamatovat Snažila jsem se i nějakou tu hru si na tom zahrát, abychom k sobě s mým počítačem našli cestu, ale doma je prostě jenom na internet a to ještě v případě nutnosti, protože jinak se najde spousta jiných lepších věcí, které se dají dělat, než sedět u bedny Ale abych mu nekřivdila, vzhledem k tomu, že nemám věž, tak na přehrávání hudby je báječnej

  superkarma: 0 24.02.2006, 07:49:50
 20. avatar
  [12] kačinka [*]

  Na VŠ jsem zažila ještě sálovej počítač na děrný karty, pak leta MD. Nástup do práce = PC. Byl to docela humor, ale poddalo se to, dost zvládám, hlavně excel učím i děti (10 a 15)a myslím, že nezaostávám

  superkarma: 0 24.02.2006, 07:13:52
 21. avatar
  [11] svetluszka [*]

  ..no, že bych byla nějakej expert se říct nedá, ale úplnej lepl taky nee....
  Asi běžnej domácí uživatel.. ...kterej je na nervy, když PC stávkuje...
  PS"...a tu soutěž o novej monitor asi teda neplánujete, co?...

  superkarma: 0 24.02.2006, 07:03:26
 22. avatar
  [10] voldriska [*]

  Eva_Fl: Holka šikovná . A jak dlouho jsi mimo CZECH republic?

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:59:41
 23. avatar
  [9] voldriska [*]

  Suzanne: No to já jen kvůli těm rodičům a žížalám, víš? Mě není o moc míň a naši chodí na rady za mnou

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:57:08
 24. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Ten prvni byl veeeeeeelikej - psal se rok 1979 a ja jsem nastoupila do 1.vysnene prace... Zazila jsem v ni i prichod 1.PC, panove, to bylo neco! A uz jsem u nich zustala. Myslim, ze nafurt.
  A nestvete me, znam mraky pocitacovych odbornic, zenskych. Jsem to ja, kdo uci doma JEHO. Kdo ucil syny... Naaaaaaahodou!
  No a jak jsem se ucila ja? Pokus, omyl.
  Nejsem zadny velky odbornik a myslim, ze se dnes ani vsechno obsahnout neda, ale spravim, postavim, preinstaluju - no a zivi me to, tak to zatim asi jde. A kdyz nevim, mam tady Bora... A koncesni vydriduchy - a web...
  Neumim si bez nej zivot predstavit, mame jich doma momentalne 5 vcelku a nekolik nepostavenych... Neni mesic, abych mazlikovi nekoupila neco novyho.

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:37:04
 25. avatar
  [7] Suzanne [*]

  voldriska: pětatřicet - proč?

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:29:22
 26. avatar
  [6] Léthé [*]

  Jsem blbá ...patří to jinam

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:28:34
 27. avatar
  [5] Léthé [*]

  Když Bůh dopustí, tak i motyka spustí.

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:27:42
 28. avatar
  [4] voldriska [*]

  Suzanne: Neblázni , kolik ti, proboha, je let? Já jsem si chodila k taťkovi do práce hrát žížaly (hady) . A to mi bylo asi 7 let. Místo dnešních LCD displayů tam byla klasická černobílá TV. . A že jsem ty potvory honila každej čtvrtek hoďku a půl

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:27:16
 29. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Když můj muž něco na pc potřebuje, tak se zeptá mě. Ráda poradím Neumím zdaleka všechno, ale pošta, nastavení, grafika na poloprof. úrovni - to zvládnu. No a když potřebuju něco odbornějšího já, tak se zeptám syna. Mláďata asi nedoženem, no...
  Jo a žene mě kupředu, že nechci zaostávat za svými rodiči

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:18:11
 30. avatar
  [2] voldriska [*]

  Taky se snažím. PC nové za 70 táců a jsem schopná napsat max. nějakej mail. Takže si pohraju a SNAD porozumím.

  superkarma: 0 24.02.2006, 01:07:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme