První sváteční příspěvek je od čtenářky s nickem PBD, jejíž rodina je opravdu hodně početná. Ale i přesto se u nich tradice svátků dodržuje, i kdyby jen malou vzpomínkou, dokonce i na ty, kteří už nejsou… ...

Dobrý den, u nás v rodině se tradice jmenin udržovala, co pamatuju. Vždy jsme si k svátku přáli a dávaly nějaké drobnosti pro radost. Tato tradice se týkala i širší rodiny. Mamka pochází z osmi dětí a táta z devíti. Takže vlastně pořád se něco slavilo/slaví:) K svátku i narozeninám jsme dostávaly dárek i od strejdů a tet -teda ne od každého zvlášť,ale vždycky se na své neteře a synovce dospěláci složili a oslavenec pak dostal dárek od rodičů,tet a strejdu a navrch ještě další od babiček a pokud to zrovna nebyl jedináček,tak i od sourozenců. Stejně tak jsme od tet, strejdů a prarodiču dostávaly dárky od ježíška,protože vždycky to ježíšek nějak popletl a jeden dárek pro nás zapomněl u nich:) My jsem jako děti nikdy neřešily dárky pro tety a strejdy - protože to dávaly naši za celou rodinu.My jsme se jen,když už jsme to uměly,podepisovaly na přání.

Dneska už jsou neteří a synovců dospěláci,ale tradice stále přetrvává, i když se trochu změnila..Ježíšek už nezapomíná u jednoho z příbuzných dárek,ale obálku z finanční hotovostí a vzkazem,ať si uděláme radost čím chceme,protože on už ztrácí přehled kdo co má a nemá,přece jen není nejmladší :) A obdobně je to i na narozeniny a jmeniny,jen ta částka od tet a strejdu je jiná.K svátku méně,k narozeninám více a Ježíšek nosí nejvíce. Naše rodičovstvo mezi sebou nadále udržuje tradici skládání se na dárek pro sourozence či švagra/švagrovou..

A tradice svátků a narozenin se udržuje i vůči těm, co tu s námi už nejsou. I když už jinou formou.

Na přání k svátku či narozeninám nezapomínám ( také sem si na to před x lety pořídila blbníček,kde mám poznamenaná všechna významná data v rámci širší rodiny a neustále je aktualizuji,protože se rozrůstáme a občas nám i někdo odejde,aby nás mohl kontrolovat shora)) a vždy popřeji. Většinou telefonicky, protože přece jen objíždět rodinu abych osobně popřála, to bych skoro nemohla dělat nic jiného:) A co se týče té nejbližší rodiny-mých a partnerových rodičů, jeho prarodičů,našich sourozenců a jejich partnerů -tak těm přejeme i osobně kolem data jejich jmenin či narozenin a nezapomene ani na dárek.

Největší radost je dělat radost milovaným a milujícím. A vůbec nezaleží na tom „za kolik“ i když na dárkách nešetříme. Nejpodstatnější podle mě je fakt, že si druhý vzpomněl.. Teda alespoň mě udělá největší radost to, že mi někdo, koho mám ráda,popřál.

PBD

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________________

Na úvod tématu - moc pěkný příspěvek. Ale řeknu vám, musí to dát fušku pamatovat si všechna jména vaší rozvětvené rodiny :)
A ten blbníček, který jste si pořídila, ten nás má asi víc :)
Děkuji, že jste napsala a přeji krásný zářijový den.
Saša

Téma dnešního dne: Slavíte jmeniny?

  • A nemusí jít o žádné okázalé oslavy, stačí jen, jestli si vzpomenete.
  • Anebo častěji zapomenete?
  • Nejen na ty svoje, ale i na jmeniny vašich blízkých.
  • Líbí se vám vaše jméno?
  • Proč si myslíte, že vám rodiče vybrali právě toto jméno?
  • A na základě čeho jste vybírali jména pro své děti?
  • A slavíte s nimi jejich jmeniny?
  • Slavíte ty vaše?

O jmeninách aneb svátku jména pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou od firmy Avon / sadu pleťových krémů Anew Reversalist.

kremy

Reklama