Střídá se den za dnem. Vánoce jsou blíže každou vteřinou. Přípravy jsou v plném proudu. Možná začínáte pociťovat první příznaky nervozity. Podvědomí vám vysílá signály: „Zpomal, zpomal.“ Nepodceňujte vnitřní slabý hlásek a na chvilku se zastavte.

Někdo říká, že vánoční přípravy jsou pro něj noční můra. Dokonce se dotyčnému o vánočním šílenství zdá. Nemůže spát. Vstávání je nejtěžší a nejhrůznější zážitek celého dne. Patříte-li k této skupině, mám pro vás tip. Nepatříte-li, možná vás inspiruji na drobný dárek pro dítko. Nicméně mě k následující činnosti donutila má dcera Sára.

Malinko stonala. Nechtěla sama usínat. Neměla klidné spaní, a už vůbec ne má sestra, která se Sárou sdílí jeden pokoj. Sestra vyštrachala svůj lapač snů a umístila si jej nad hlavu. Sára chtěla taky takové kolečko s pírkem.
Mrkla jsem na lapač a usmyslela si, že nebude těžké jej vyrobit. Proštrachala jsem truhličku se šitím, našla jsem pár věcí, co by se mohly hodit, a plna elánu jsem se vrhla do výroby. Chtěla jsem, aby to byl účinný talisman. Zastávám názor, že se s talismany a ochrannými předměty se nekupčí. Buď se vyrobí, nebo dostanou darem. Indiánskou kulturu mám ráda, ale nejsem jí dost dobře znalá. Vyzpovídala jsem tedy mého přítele, hudebníka a pedagoga - Matoskaha, přezdívaného Matouše. Prozradil mi, které prvky by měl lapač obsahovat a jaký je jejich význam.

Lapač snů podle Matoskaha

lapač snů

„Základem lapače je kruh. Vyrobit ho můžeš z ohebné větve (vrba, vinná réva), z drátku, z kruhu od záclony. Kruh symbolizuje ochranu a představuje svět. Kruh je vypleten pavučinkou z bavlny, kůže, provázku. Do pavučinky můžeš zaplést menší korálky. Vprostřed pavučinky má být umístěn větší korálek, kamínek nebo mušle. Noční můry zbloudí v pavučině. Malé korálky jsou další překážkou pro zlé sny a nedostanou se k velkému korálku, kamínku, mušli, která znázorňuje spáče - tebe. Místo pavučiny můžeš vyplést trojúhelník, hvězdu, pentakl, záleží na tom, co se ti líbí, co tě vystihuje a čemu věříš.
Další důležitá věc je pírko, protože je spojeno s létáním duše (astrálním cestováním, odcházením do říše snů). Duše se lépe uvolní a člověku se snáze usne. V některých kulturách se říká, že po něm kloužou dobré sny.
Lapač může obsahovat lesklé předměty, například lesklý korálek. Dále kovovou ozdobu, rolničku, zvoneček. Je to ochrana před zlými kouzly. Člověk je nejvíce zranitelný ve spánku, když se nemůže vědomě bránit. Zlá kouzla a vyslané negace se lekají blyštivých předmětů a také cinkání a kovu. Lapač je totiž ochráncem nejen před nočními můrami, ale je všeobecně ochráncem před negativní energií. Měl by být umístěn blízko spáče, nejlépe u hlavy a zároveň na místě, kam ráno brzo dopadají sluneční paprsky. Svítání totiž spaluje negativní energii zachycenou v pavučince.
Důležitý je postup výroby. Musíš mít čas a být dobré mysli. Jak se cítíš, projeví se v lapači. Zapal si vůni, poslouchej uklidňující hudbu. Až bude lapač hotový, řekni mu, k čemu bude sloužit. Které sny povolíš. Můžeš říct, že nechceš zlé sny, ale povoluješ varování. Můžeš mít pak děsivý věštecký sen, ale nepromítne se ti ve snu událost, která se stala. Chápeš?“
„Myslím, že ano. Je to tak, že když mě třeba v minulosti někdo přepadl a já z toho mám trauma dodnes, už se mi o tom nebude zdát. Ale například, když by mi druhý den hrozila autonehoda, může se mi to projevit ve snu a varovat mě, abych nikam nejela autem.“
„Ano, přesně tak. Lapač může být různě barevný. Může být černý na pohlcení zlé energie. Nebo růžový, aby se sladce spalo. Může obsahovat pár červených prvků. Červená je velice rušivá, ale když se použije jen málo, zpestří erotické zážitky. Fialová přitahuje věštecké sny. Zlatá jednak odráží negativní energii a jednak přitahuje bohatství.“
„Můžu použít jako ozdobu minci? Takovou, jako mají břišní tanečnice na šátku?“
„Určitě můžeš. Třeba se ti budou zdát čísla a vyhraješ v loterii (smích).“

lapač snů

Poučená, jak na to, jsem se vrhla do výroby lapače, co dům dá. Pustila jsem si k tomu indiánský bigbít, uvařila lapacho a zapálila mariánskou trávu (neplést s marihuanou) v misce. Vzala jsem si k ruce vázací drátek. Na něj jsem navlékla korále z rozbité bižuterie a vytvořila kruh. Na výplet jsem hledala návody na youtube. Nejvíce se mi líbila pavučinka. Dělala jsem dle videa:
http://www.youtube.com/watch?v=CVSXXeFF-Gw
Bohužel jsem měla drátek jen slabý. Mohla jsem vytvořit pouze malé kruhy. Větší by nedržely tvar. Vygooglila jsem pár lapačů pro inspiraci. Moc mě zaujal lapač vyrobený ze samorostu. Jestli se mi podaří nějaký pěkný samorost najít, vyrobím si ještě jeden.
Zdobila jsem pavím pírkem, penízkem, rolničkou, fialovými flitry pro magické sny, úlomky mušliček, šnečími ulitkami. Jednotlivé lapače jsem propojila opět drátkem a na něm navlečenými korálky. Do pavučinky jsem přidala pár lesklých korálků.

Šlo mi to pěkně od ruky a bavilo mě to. Nakonec jsem vyrobila nejen dceři, ale i jeden pro sebe. Když byly hotové, poprosila jsem je, aby nás chránily před negativní energií a můrami. Dovolila jsem vstoupit prorockým snům.

Jestli je účinný, to nevím. Sárča si s lapačem před spaním hraje, až z toho usne. Je spokojená, že má svůj vlastní.

Jestli se povedlo, posuďte samy. Nejdříve si ale prolistujte zajímavé „historické okénko“ ženy-in

Všeho moc škodí, nemyslíte?

Ředitelka radí, jak přes svátky neztloustnout

Kominice přežila tragikomické Vánoce a dnes se tomu směje

Leonab umí péct zdravě a chutně, nechte se inspirovat

Věrulinka ví, jak na dietní řízek i kapra

Pletená legrácka od tetičky25 rozesměje i potěší

Dana Haklová zjistila, kde berou tvůrci kostýmů inspiraci

Krásný adventní věnec v mužské režii

Na závěr si můžete přečíst, jak se žije muslimkám v ČR

Reklama