.

Pavla: Ztrácím zrak, protože jsem nechtěla něco ve svém životě vidět?

Vztahy

Pavla: Ztrácím zrak, protože jsem nechtěla něco ve svém životě vidět?

Nedávno jsme prostřednictvím příběhu paní Ireny nakousli téma psychosomatiky, kterou u nás poslední roky propaguje MUDr. Hnízdil a dokazuje tak západní medicíně, že na nemoc je třeba nahlížet opravdu komplexně. A že pomyslná sonda do pacientovy duše, mnohdy napoví více než stovky jednotlivých vyšetření.

Velmi zjednodušeně bylo se dalo říct, že podle takového pohledu každá NEMOC vzniká tím, že NE(máme) MOC ovlivnit věci kolem sebe. Asi největší popularitu ohledně příčin vzniku NE-MOCI – a následného vyléčení -  získala u nás americká autorka Louise L. Hay. Ve své knize Miluj své tělo velmi věrohodně vysvětluje, nejen jak jednotlivé nemoci vznikají, ale jak myšlení a změna vzorců chování mají vliv na uzdravení.

brýle

Pokud je to pravda, mohla by si od svého trápení pomoci i Pavla (25 let), která si myslí, že za její stále se zhoršující krátkozrakost mohou zážitky z dětství. Nechtěla totiž „vidět“ řadu věcí, které ji trápily.

Když mi bylo asi osm, rodiče se rozvedli,“ začíná své vyprávění mladá žena, která už od puberty nosí silné brýle a vyčítá si, že si oční vadu zavinila sama. „Možná že ten rozvod byl první věcí, kterou jsem nechtěla VIDĚT. Víkendy jsem pak pravidelně trávila u táty, který si časem našel novou přítelkyni. Oba bydleli na kraji jedné vesnice v takovém starém domě, jenž se ani trochu nepodobal útulnému panelákovému bytečku, na který jsem byla zvyklá. Dnes bych řekla, že žili bohémským životem a brala bych to s NADHLEDEM, tehdy jsem z toho byla nešťastná a nejraději bych se tam NEVIDĚLA,“ zdůrazňuje Pavla slova, která jí připadají důležitá a mají vést k odhalení jejího problému.

Každá chvíle tam byla pro mě jako zlý sen. Jako film, na který se nechcete DÍVAT, ale někdo vás nutí, a tak si zakrýváte oči, abyste VIDĚLA co nejméně. Vadilo mi všechno: nevlídnost stavení, nepořádek, ošklivé obrázky na zdech, tmavé kouty, ponurý dvorek a za domem temný les,“ vyjmenovává své strašáky z dětství žena, jež hned dodává, že nikdo v rodině neměl nikdy se zrakem žádné zvláštní problémy.

Když jsem byla hodně malá, vadili mi tam asi nejvíc pavouci. Byli všude a byli velcí. Pamatuji si, jak jsem kolikrát ležela ve svém pokojíčku a opakovala si: žádného nevidím, žádného nevidím… Přitom bylo jasné, že tam jsou. Jen jsem se nechtěla dívat tím směrem,“ usmívá se smutně Pavla, která svou negativní mantru prý za pár let změnila dokonce na „nic nevidím, nic nevidím“. To když dorostla do pubertálních let a začalo jí strašně vadit, že táta i jeho přítelkyně chodí po domě velmi spoře oděni. „Kolikrát vlastně byli úplně nazí,“ dodává.

Otci prý toto často vyčítala, ale on se jen smál a říkal, že je to normální a ať si dá pozor, ať z ní nevyroste stydlivka jako matka, to prý nikdo nemá rád.

Každý rok se Pavle dioptrie zhoršovaly a nikdo nevěděl proč. Až před nedávnem navštívila s kamarádkou zajímavou přednášku a díky ní prý vše pochopila. Teď se snaží, aby se na věci začala DÍVAT jinak, a věří, že když ne nic jiného, její vada se aspoň zastaví na současném stavu.

Myslíte si, že změnou v přístupu k problému se dají skutečně nemoci vyléčit?

Možnost%
Rozhodně ano, sama jsem to zažila.7,1
Asi ano, ale podle mě jen některé.52,5
Spíš ne. Kdyby to bylo tak snadné, byli by všichni zdraví.28,8
Ne, je to pěkná blbost.6,1
Nevím, nepřemýšlela jsem o tom.5,6

Přečtěte si také:

   
03.12.2015 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] gerda [*]

  hanula68 — #9To je velké zjednodušení složitého. Kdyby to byla stoprocentní a jistá pravda, pak by stačilo upravit psychiku a člověk by se začal uzdravovat. Jenomže nemoci se nedají zvládat pouhou psychikou, má na nich lví podíl, ale slepé střevo musí vyndat chirurg.

  superkarma: 0 03.12.2015, 18:07:58
 2. avatar
  [13] SNÍŽEK [*]

  změna myšlení je důležitá,snad se to podaří vyléčit.Sml79

  superkarma: 0 03.12.2015, 16:36:06
 3. avatar
  [12] enka1 [*]

  gerda — #7 Sml22 všechny mě bavily, ale asi jsem knížku někomu půjčilaSml15

  superkarma: 0 03.12.2015, 15:16:08
 4. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  hanula68 — #9 Ještě bych měl dodat, že z myšlení a chování člověka lze často velmi dobře vysledovat, jaké vlivy okolí mu vadí a jak mu ubližují. Čili nezaměňujme příčiny a důsledky.

  superkarma: 1 03.12.2015, 14:32:26
 5. avatar
  [10] Mickey Mouse [*]

  hanula68 — #9 Nesouhlasím. Rozhodně nezačíná každý problém v hlavě. Je mnoho vlivů v našem okolí, které nemůžeme změnit ani ignorovat.

  Suzanne — #8 Tohle je dost zjednodušené. Například nelze tvrdit, že změna myšlení stačí na změnu fyzického stavu. U zdravého většinou ano, u nemocného už tělo nelze spravit jenom změnou myšlení.

  Ale určitě je pravda, že v současné době se lékaři soustředí jen na "opravu" těla a zapomínají na to, že současně musí napravovat i myšlení nemocného. Protože i člověk bez objektivních potíží je vlastně nemocný, dokud se nenaučí zase normálně žít - tj. chovat se jako zdravý, cítit se zdravý, myslet zdravě.

  superkarma: 1 03.12.2015, 14:30:40
 6. [9] hanula68 [*]

  Sml58 každý problém vzniká v "hlavě", nehledě na nahromaděná negativa a sajrajt v našich tělech - jsme to co jíme, i dle slov lze poznat, kde má člověk zátěž, tak dámy, pozor na své zdraví

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #10
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #11
  3. na komentář reaguje gerda — #14
  superkarma: 0 03.12.2015, 09:46:25
 7. avatar
  [8] Suzanne [*]

  No jo, spousta lidí tomu nevěří, každý strůjcem vlastního štěstí. I když jsou tyhle příběhy hodně zjednodušené, chemikálie, které vypouští náš mozek (a emoce jsou jednoznačně určitelné chemikálie) prostě ovlivňují buňky celého těla. Na tom není co řešit. Jde jen o to, jestli devastace organismu je na té úrovni, že jde zvrátit pouze změnou přístupu (a tedy změnou vypouštěných chemikálií), nebo potřebuje první pomoc od klasické medicíny. Včera byla reportáž od předávání cen Neuron největším vědcům. Mluvil tam MUDr. Koutecký, zakladatel dětské onkologie u nás. Řekl zajímavou věc - že dnešní medicína jde špatným směrem, protože nebere člověka jako celek i s jeho psychikou, protože zapomněla, že ta je pro uzdravení stejně důležitá jako vše ostatní. Jednotliví lidé k tomu docházejí, tak ještě aby k tomu došel oficiální proud medicíny.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #10
  superkarma: 7 03.12.2015, 09:43:39
 8. avatar
  [7] gerda [*]

  enka1 — #3Ano, tuhle povídku znám taky, co ten se naběhal po úřadech...a tím mu pak ta noha znovu zesílila. Jsou to "Povídky z druhé kapsy"- Povídka o ztracené noze. Mně se zas moc líbila povídka o modré chryzantémě. Ale všecky ty povídky jsou vlastně skvělé, těžko vybrat, která je nej.

  1. na komentář reaguje enka1 — #12
  superkarma: 0 03.12.2015, 09:01:56
 9. avatar
  [6] gerda [*]

  Mno...a někomu upadne nos, protože ho strkal tam, kam neměl.Sml57

  superkarma: 2 03.12.2015, 08:58:16
 10. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Tak tomuhle vůbec nevěřím.

  superkarma: 0 03.12.2015, 08:53:26
 11. [4] bobani [*]

  jsem realista a moc na to nevěřím - ale tonoucí se stébla chytá

  superkarma: 0 03.12.2015, 08:52:19
 12. avatar
  [3] enka1 [*]

  Silně mi to připomíná povídku K. Čapka, nevzpomenu si na název jak chlapík nemusel na vojnu, protože měl nohuploženou na posteli a doktor myslel, že ji má amputovanou a ona mu začla odumíratSml16

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 03.12.2015, 08:40:16
 13. avatar
  [2] Brixik [*]

  Částečně bych tomu i věřila ...Nicméně, pokud se za to teď bude obviňovat, tak si houby pomůže. Takže ať jde pěkně na laserovou operaci a začne jinak myslet a je to. Na co se v tom h...e ještě šťourat.

  Měla jsem to podobně. Nevím, kolik je pro milou Pavlu moc dioptrií, ale já měla 10. Pak jsem byla na operaci, cca 8 let jsem byla bez brýlí ateď mám 1,5, ale nosím na řízení. Zhoršení přičítám tomu, že pracuji celý den u PC a navíc miluju čtení ...

  superkarma: 1 03.12.2015, 08:05:47
 14. [1] hot [*]

  Ale tohle je vada zraku a ne nemoc.

  superkarma: 2 03.12.2015, 07:43:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme