Bulvár

Pavla: Lidé jsou k tvoření zrozeni

O víkendu jsme si skočili na kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Co to vlastně je? A jak se s člověka může stát malíř během dvou dnů? Na to jsme se zeptali lektorky kurzu Pavly Macháčkové.

Jak dlouho se věnujete kreslení a jak jste se k němu dostala?
Pro mě pastelky, tužka i barvy byly mou oblíbenou zábavou již v dětství. Na střední škole jsem dostala k Vánocům první olejové barvy a plátna. Všichni mé obrázky obdivovali. Pamatuji si, že od svých dvaceti let jsem se pak malování věnovala méně a méně. Začala jsem brzy podnikat. Vždycky se ale dostavil pocit, že bych se k tomu zase ráda vrátila. Jenže po té dlouhé pauze, kdykoli jsem se do něčeho pustila, neměla jsem z výsledku ten správně dobrý pocit. Viděla jsem mnoho nedostatků. Měla jsem za to, že mi asi také chybí nadání a talent. Ale nevzdávala jsem se a malovala dál.

Jak jste přišla konkrétně k metodě kreslení pravou mozkovou hemisférou?
Jednoho dne jsem objevila učitelku kreslení pomocí mozkových hemisfér a přihlásila jsem se k ní na kurz. Byla jsem nadšená, protože moje obrázky byly opravdu nádherné, a to mne neuvěřitelně motivovalo pokračovat. Absolvovala jsem pak ještě další kurzy a rozhodla jsem se touto metodou vyučovat ostatní.

Jak to přesně funguje? V čem spočívá tahle technika?
Principem této metody je, že je postavena naprosto pro každého. Pokud někdo nemá vůbec žádné zkušenosti, dosáhne neuvěřitelných výsledků během velice krátké doby, a pokud již někdo s kreslením zkušenosti má, udělá také ohromný krok vpřed. Na obrázcích je možné právě tyto rozdíly vidět u úplného začátečníka a u chlapce, který již před kurzem kreslil velice pěkně.

HavelHavel

kreslenikresleni

V České republice se setkáváme s pojmenováním kreslení pravou mozkovou hemisférou, ale já se s tímto názvem zcela neztotožňuji. Již tři roky vedu kurzy kreslení každý víkend a prošlo mi pod rukama téměř dva tisíce lidí. Čím déle jsem učila kreslit, tím více jsem si byla jista, že podstata metody je poněkud jiná než jen práce s pravou stranou mozku. Aby taky ne, když na kurzu kreslíme i tou levou a do vínku jsme dostali obě. Začala jsem se tedy mozkovými hemisférami důkladněji zabývat a nakonec jsem došla k závěru, že mé pochybnosti byly správné. Hlavní omyl spočívá především ve špatném překladu, a tedy i pochopení knihy, kterou vydala zakladatelka Betty Edwards. Jsem ale ráda, že mne mozkové hemisféry posunuly mnohem dál a díky seznamování se s nimi jsem si usnadnila život v mnoha oblastech. Například v učení se jazyků a podobně. Na kurzu tedy pracujeme s oběma částmi našeho mozku a učíme se, co které jde lépe a kdy musíme nechat pracovat jakou, abychom vše zvládli tak, jak chceme. A právě tím dochází k chápání a otvírání našich mozkových hemisfér.

Jak kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou probíhají?
Trvají vždy dva dny v sobotu a v neděli od 10.00 do 18.00. Cena kurzu je 2000 za oba dny celkem. Studenti, maminky na mateřské a důchodci mají slevu. Jezdím po celé republice, a tak má možnost každý si najít město a termín, který mu vyhovuje. Kurz je možné také uspořádat pro skupinku minimálně 9 osob v každém městě. Celý den pak kreslíme obrázky, které jsou zároveň cvičeními na mozkové hemisféry, a zakončujeme kurz portrétem. Horní věková hranice není omezená, jen děti mladší devíti let nevydrží u jedné činnosti celý den. Pro ty je pak možnost zúčastnit se týdenního výtvarného táboru anebo pravidelně docházet do mého výtvarného ateliéru ve všedních dnech na Praze 5.

Jakou nejčastější chybu dělají při kreslení začátečníci?
Základní chybou je, že se neumí dívat správnýma očima, a proto si nevědí rady, jak začít a co kreslit, aby to vypadalo tak, jak chtějí. Když se naučí právě to, techniky jsou už jednoduchou záležitostí a hrou.

Naučíte během víkendu účastníky kurzu kreslit na stejné úrovni, jako kreslí ti, kteří se tomu věnují třeba deset let?
Zkušenější kreslíři mají více jistou ruku, a to je na jejich obrázcích také vidět. Snáz si poradí s jemnými odstíny, nebojí se přitlačit nebo odlehčit ruku a podobně. Ale to je jen otázka cviku. Důležité je vědět, jak na to, a vše ostatní už vypilujeme dalšími obrázky.

Stalo se vám někdy, že jste někoho kreslit nenaučila?
Nestalo. I přesto, že mi každý týden tvrdí devět z deseti, že oni jsou přesně ti, co se to nikdy nenaučí. A asi čtyři lidi z téměř dvou tisíců kurz nedokončili z nějakého důvodu.

Proč vlastně se lidé, kteří k vám přicházejí, chtějí naučit kreslit?
Každý, kdo si myslí, že kreslit neumí, vždy tiše či hlasitě záviděl těm, co umí. Přijdou si splnit svůj sen, příjemně odpočinout, pracovat na sobě, naučit se něčemu novému. Každý má svůj důvod, který je k tomu vede. Maminky i babičky by chtěly svým dětem umět namalovat obrázek, aby se za něj nemusely stydět a aby bylo poznat, co to je. Někteří hledají, jak utéct z uspěchaného světa a věnovat čas také pro sebe. Přicházejí ke mně také páry a celé rodiny, když hledají společnou aktivitu pro volný čas. Najdou se i švadleny, designéři a jiní, kteří se potřebují naučit ovládat tužku pro své střihy a návrhy.

A co vám osobně kreslení dává?
Svou práci vnímám jako koníčka a chodí ke mně samí dobří lidé, kteří na sobě chtějí pracovat. To je hodně důležité, protože pak si svou práci umíte vskutku užít. A když já osobně tvořím malováním, kreslením nebo jinou výtvarnou či uměleckou činností, ztrácím pojem o čase, zároveň odpočívám a mám radost z výsledku a především ze sebe i ze svého života. Jsem přesvědčena, že lidé jsou k tvoření zrozeni. 

Kam dál?

Více informací o termínech kurzů naleznete na www.witchcraft.cz nebo na telefonu 724 583 331.

POZOR! Sledujte pozorně Ženu-in, již brzy si budete moci zasoutěžit o dárkový poukaz a na kurz si také zajít.

   
17.03.2010 - Rozhovory - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Milala [*]

  Tak to by pro mne nebylo,malování či kreslení jako takové mě vůbec nebaví,neumím to a nějak si myslím,že to snad ani k životu nepotřebuji!

  superkarma: 0 23.03.2010, 13:02:42
 2. [8] Rikina [*]

  Tak já nevím - kreslení podle předlohy jsme se učili normálně ve škole. Základní. Někdy v šesté či sedmé třídě, nic složitého na tom nebylo a zvládal to opravdu skoro každý, i největší třídní lempl, kterého to srdečně nebavilo. Sml57 Sml80 To už se dneska neučí? Fakt je, že cvik dělá mistra, a jelikož běžně kreslení k ničemu nepotřebuju a neprovozuju, tak podrobně vypracovaný portrét Havla podle nějaké fotky by mi dal asi fůru práce, a výsledek by byl úměrný nedostatku praxe, ale zas za nějaký zázrak to nepovažuju. Sml80

  superkarma: 0 18.03.2010, 00:04:18
 3. [7] Delenka [*]

  Omlouvám se, vypadlo mi z komentáře pár slov

   Nebudu hodnotit způsob kresby, protože tuhle "realistickou" kresbu podle fotky nemám ráda, ale pokud to někomu sedí a dělá mu to radost tak proč ne, třeba se časem dostane i k něčenu jinému než je kopírování .

  Takhle měl být poslední odtavec v plném znění

  superkarma: 0 17.03.2010, 13:25:47
 4. [6] Delenka [*]

  Tak jsem si přečetla rozhovor, včerejší článek, podívala jsem se na uvedené webové stránky. A pořád tomu nějak nerozumím. Proš se mluví o kraslení pravou mozkovou hemisfárou - nebo třeba i levou - lépe řešeno, proč se do toho ten mozek plete. (Kromě toho, že to působí "vědecky" a nebo je to teď v módě). Kdyby někdo napsal že se jedná o kurs kresby, kde se účastník naučí techniku kresby tužkou, techniku kresby podle předlohy, a mimo jiné se tím i zbaví zábran které si v sobě mnozí neseme z doby, kdy se naše kreslířské výtvory začali odlišovat od našich představ. I tak by přece po dvou dnech práce musel být vidět pokrok (tak jak je patrný na prezentovaných obrázcích před a po). Nechám stranou že včechny obrázky mi připadají podobné a že v nich nějak postrádám (až na několik vyjímek) nějaký náznak individuality - ale třeba ten se dostaví časem.

    Nebudu hodnotit způsob kresby, protože tuhle "realistickou" kresbu podle fotky nemám ráda, ale pokud to někomu sedí a dělá mu to radost tak proč ne, i k něčenu jinému než je kopírování . Prostě mi na tom všem nějak nejvíc nesedí ty hemisféry. Ale podle nadšených ohlasů je to asi jen můj problém

  superkarma: 0 17.03.2010, 13:23:37
 5. avatar
  [5] Eva Soukupová [*]

  ToraToraTora — #3 Během toho víkendu jsme kreslili to, co je v článku: Vyzkoušeli jsme: Malířem za víkend. A asi budou všechny kurzy stejné. Ale pak tam jsou ještě jiné kurzy. Intuitivní kresba, kreslení pastelkami...

  superkarma: 0 17.03.2010, 09:47:47
 6. avatar
  [4] Athenais [*]

  O tomhle kurzu uvažuji už hooodně dlouho. A dokonce je teď o víkendu u nás v Olomouci. Sml16

  superkarma: 0 17.03.2010, 09:35:47
 7. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Eva Soukupová — #2 A kreslí se i něco jiného nebo jenom portréty?

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #5
  superkarma: 0 17.03.2010, 09:03:45
 8. avatar
  [2] Eva Soukupová [*]

  ToraToraTora — #1 bude soutěž Sml58 já můžu jenom doporučit.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 17.03.2010, 08:53:38
 9. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Hm, tak u nás až v červnu...ale vážně o tom uvažuji

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #2
  superkarma: 0 17.03.2010, 07:45:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme