Rodina

Pavla Finfrlová: Více žen v politice by přineslo lepší jednání

Volby už jsou za dveřmi, politiky se to všude jen hemží. A abychom nezůstali stát stranou, připravili jsme pro vás rozhovor s Pavlou Finfrlovou, náměstkyní hradeckého primátora. Náš rozhovor se ale netočil jen kolem politiky, ale také kolem žen v mužské profesi, rodiny, rodičovství a práce.

Jak se žije ženám v mužské profesi? Jakou výhodu mají při politických jednáních? A jak český je trh práce přátelský k rodičům samoživitelům? Na tyto a mnohé další otázky odpovídala Pavla Finfrlová.

Pavla FinfrlováPavla Finfrlová je náměstkyně primátora Hradce Králové a lídr tamní ODS. V politice působí už dvacet let. Kromě úspěšné kariéry ještě zvládá starost o rodinu, vnoučata a blízké. Vystudovala střední chemickou a vysokou chemicko-technologickou školu. Po roce 1992 začala podnikat v oboru ekologické poradenství, později působila též jako předsedkyně komise pro životní prostředí hradecké rady města a také v krajském výboru pro životní prostředí a zemědělství.

Kdy a z jakého důvodu jste se rozhodla dát se na dráhu političky?
Hned na začátku 90. let jsem se rozhodla, že nebudu jen nadávat, ale budu se snažit svým malým dílem přispět a situaci lepšit – to platí pořád. Mým heslem je (a platí to o ženách obecně), že nedělám politiku pro sebe, ale pro naše děti, vnuky a další generace, aby se jim dobře žilo. My ženy už jsme takové, víc se obětujeme, než aby nám šlo o osobní prospěch, tak radši zabezpečíme své blízké a potomky.

Jak se vám pracuje v oboru, který je charakteristický spíše pro muže?
Žena v politice musí především věnovat více času a snahy práci než muži, aby měla šanci se prosadit. Stále totiž musíme dokazovat, že jsme přinejmenším stejně dobré. Je to docela těžké, protože většina žen se navíc stará o rodinu, a tak tomu musí obětovat víc. Je ale zajímavé, že jinde to tolik neplatí. Já jsem původním povoláním technolog, což je obor, ve kterém jde hlavně o profesionalitu, a mí kolegové byli hlavně muži. Když poznali, že něco opravdu umím, nikdy nebyl problém a brali mě jako rovnocennou kolegyni. To platilo i po revoluci při řízení firmy.

Politika však bohužel není o znalostech. Tam už jde o domluvy, navíc se tam pohybuje spousta hloupých, ješitných lidí, bez zkušeností, kteří za sebou nemají výsledky ani kariéru. Tam se mi pak občas stane, že se na ženy dívají z patra, bez toho, jestli žena něco umí, nebo ne.

Je při politických jednáních výhoda nebo nevýhoda být ženou?
Ženy dokážou vnímat problémy z více stran, jsou více nakloněné vyjednávání, víc hledají řešení. Kdežto muže občas zaslepí testosteron, a přes to pak nejede vlak. Kdyby bylo v politice víc žen, docházelo by k méně patovým situacím, jednalo by se líp.

Říká se, že partner se špatně smiřuje s faktem, že je jeho žena úspěšnější. Stalo se vám něco podobného? Byla vaše kariéra někdy přítěží?
Já jsem v trochu specifické pozici – můj exmanžel měl psychické problémy, trpěl bipolární psychozou. Bylo to náročné, po 17 letech manželství jsme se rozvedli. Vše špatné je ovšem pro něco dobré. Naučila jsem se hodně o psychologii, jak jednat s lidmi a jak zvládat obtížné situace. V politice je důležité umět vyhrávat a prohrávat – to se člověk musí naučit, nezpychnout a nebýt arogantní.

Pavla Finfrlová

Jak se vám daří nebo dařilo skloubit takovou práci s péčí o rodinu?
Je to dost náročné. Každá žena v politice musí mít toleranci od rodiny, bez toho to nejde. Ženy proto také bývají v jednáních stručné, věcné – protože potřebují jít domů, starat se o děti. Já mám štěstí, že jsem noční pták, takže spoustu práce udělám po večerech a po nocích. Přesto trávím s rodinou a vnoučaty méně času, než bych chtěla. Pokud chce žena politiku dělat, musí něco obětovat, a má-li rodinu, je to i oběť od ostatních jejích členů.

Rozhodovala jste se někdy mezi rodinou a kariérou?
Největší rozhodování bylo teď – jestli jít znovu do voleb, nebo se začít více věnovat rodině a své profesi. Nakonec jsem se rozhodla, že chci zase pomoct – v době, kdy je situace složitá. Stejně jako před dvaceti lety, že nebudu nadávat, ale budu se snažit ve složité době něco pozitivního udělat.

Zkuste zhodnotit, jak moc je nebo není český trh práce přátelský k sólo rodičům, kteří hledají zaměstnání. Je něco, co byste vy osobně v tomto ohledu udělala jinak, co by se podle vás mělo změnit?
Moc přátelský není. Navíc je babyboom a málo školek, pokud třeba rodič samoživitel nemá práci z domova, tak to nemá jednoduché. Žena matka má proti mužům vždy handicap. Na druhou stranu, pro zaměstnavatele je to také těžké. Pokud není jisté, že má zaměstnance stále k dispozici, tak někdy prostě práci takovým lidem dát nemohou, zejména v dnešní složité době. Já jsem mohla být rovnocenná kolegům jen díky dvěma babičkám – mohla jsem jet na vícedenní služební cesty a podobně, sama bych to nezvládla. Proto je potřeba uvážit, do jaké kariéry se má žena pustit, jaké má zázemí, je důležité si to vše zhodnotit.

Pavla Finfrlová

Jak vypadá váš běžný den?
Ráno mě nastartuje káva, pak následuje den plný jednání s občany, institucemi, vyřizování žádostí atd. Přichází lidé s připomínkami, snažím se vyslechnout všechny jejich problémy a něco s tím dělat, i když někdy nemají řešení, nebo mi nepřísluší. Navíc se snažím uplatňovat své profesionální i manažerské znalosti. Díky své dlouhé technické a manažerské praxi mám velký přehled o věcech a souvislostech, což je mnohdy pro protistrany nepříjemné.

Domů přijdu v nejlepším případě v 7, rychle za vnoučaty, než jdou spát, což není každý den. Mám ale vyhrazené jedno odpoledne každý týden, kdy jsem s nimi. Jsem ovšem „nerozmazlovací“ babička, spíš se snažím říct dětem něco zajímavého a brát je jako sobě rovné.

Vaše práce je určitě časově náročná. Máte čas na soukromý život? A jak svůj volný čas trávíte nejčastěji?
Času mám méně, než bych si přála. Mám ráda aktivní odpočinek, vodáctví, kolo, v zimě lyže. Každý den před spaním čtu a stále se vzdělávám. Nikdy jsem se nenudila.

Foto: Archiv Pavly Finfrlové

   
07.10.2010 - Finance a práce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [12] Sluníčko sedmitečné [*]

  Myslím, že ženy by se dívaly i na kvalitu židle. Kanceláře by byly na lepší úrovni. Ženy kladou důraz na ergonomii.

  superkarma: 0 24.11.2015, 14:23:15
 2. [11] zázvor [*]

  Ono jde o to,aby se uměli dohodnout.A pracovali ku prospěchu této země--ne svých kapes.

  Pak je mi jedno,kdo tam bude sedět.

  superkarma: 0 18.11.2010, 01:01:36
 3. avatar
  [10] peetrax [*]

  Je mi srdečně jedno, jestli jsou v politice muži, nebo ženy. Přece jen by se to mělo posuzovat podle jiných měřítek než je pohlaví.

  superkarma: 0 07.10.2010, 20:10:52
 4. avatar
  [9] nadenica [*]

  Lukáš Čejka — #7tak jsme si vyměnili názory, já si stojím za svým. a po pravdě, ještě jsem neslyšela odpověď, že někdo (žena) řekla, že nemůže být úspěšná, protože se to všechno nedá zvládnout...rodina, kariéra, domácnost...

  jak to zvládají muži v politice po třech měsících? taky žádná sláva...ale vévodí tomu (podle mě) pan Kalousek 

  a pojďme se bavit o něčem veselejším, jsme na žena-IN, koho jsme si zvolili, to máme, na zbytek jsme malí pániSml80

  superkarma: 0 07.10.2010, 13:36:09
 5. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  No nazdar, to tam nebyla po ruce jiná politička na rozhovor....

  Vážená a milá, jestli vás tolik baví vnoučata, tak po volbách na ně budete mít asi spoustu času. myslím, že hradečáci nejsou tak sklerotičtí, aby zapomněli, jak báječně tu ODS hospodaří. MMCh, doufám, že už mezi kolegy vybíráte na tu pokutu vyměřenou soudem za tu báječnou smlouvu s Atolem. Nečekejte, že to půjde mlčky a s úsměvem z našich kapes.

  superkarma: 0 07.10.2010, 13:17:41
 6. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  nadenica — #5 strach mam jen z toho, ze prestane byt razhoduji kvalita a zvitezi jakasi genderova pravidla Sml24

  jinak tri mesice bohate staci na overeni toho, co tvrdi pani v rozhovoru - tedy jakesi pomyslne zkultuneni politiky pod vlivem zen a ja si tedy niceho nevsimnul

  k tomu delani vice veci - to dokaze i spousta muzu, stejne jako se spousta zen a muzu nedokaze postarat ani sama o sebe Sml80

  To na co se novinar pta, nema nic spolecneho s tim, co ten clovek ve skutecnosti dela - to je stejne jako z pripadne novinarske otazky - Kradete? - predikovat, ze tazany je zlodej. Jinak predpokladam, ze tu otazku tem zenam kladnou proto, ze jeden z nejcastejsich argumentu zenske populace proc nemuzou byt "uspesne" je , ze se to neda zvladnout. Tedy novinar chce zjistit, proc to u nekoho jde a u nekoho ne. Dotaz neni pricinou, ale dusledkem  nejakych nazoru obecne prezentovanych ve spolecnosti. Sml32

  1. na komentář reaguje nadenica — #9
  superkarma: 0 07.10.2010, 12:48:53
 7. [6] Rikina [*]

  "Ženy dokážou vnímat problémy z více stran, jsou více nakloněné vyjednávání, víc hledají řešení." - ano. Ale až moc. Sml57 Jinými slovy - ženy mají sklony k nekonečnému handrkování se, dohadování o nepodstatných maličkostech, a k tomu, že zatahují do problému věci zcela nesouvisející. Proto zhusta ani dvě, natož pak větší ženský kolektiv, nejsou schopny vymyslet rychlé, jednoduché a úderné řešení. Navíc mají tendenci nesouhlasit s tou druhou třeba jen proto, že "ona má dneska zase novou halenku, a kde na to, čúza, bere". Sml24 Takže ženy v politice jistě ano, v komunální, kde dostanou přidělený resort, jasné kompetence a plní úkoly k jejich funkci náležející. Tam si myslím, že mívají lepší výsledky. Ale ty blondýny, co za jistou nejmenovanou stranu nalezly do poslanecké sněmovny? Sml68 Sml80 Ano, jsem zaujatá, a nejsem volič té oné strany. Sml57 

  superkarma: 0 07.10.2010, 12:40:21
 8. avatar
  [5] nadenica [*]

  Lukáš Čejka — #4za tři měsíce toho nemůže nikdo- ANI muž -v POLITICE zvládnout tolik, co bychom si my-občané-přáli, na hodnocení nynější vlády je ještě dost brzo ((podle mě), ale myslím, že ženy se umí lépe a racionálněji rozhodnout, mají větší pud sebezáchovy a muži z nich mají tak trochu strach.jen si to, Lukáši, přiznejSml24

  a taky, žena dokáže dělat více věcí najednou, také umí skloubit kariéru s rodinou. Copak se někdy někdo ptal úspěšného chlapa v rozhovoru:"A netrpí tím vaše rodina?, jak zvládáte péči o děti? Kdo je vodí do školky?...na toto se vždy v rozhovorech ptají jen úspěšných a pracovně vytížených žen.

  tohle je můj (možná feministický) názorSml58

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #7
  superkarma: 0 07.10.2010, 12:37:22
 9. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  nadenica — #2 v parlamentu jich ted je nejvic za celou dobu existence, i ve vedeni snemovny je nejvic zen a nevsiml jsem si nejake zmeny, tak dej do diskuze nejaky argument, ktery podpori tve tvrzeni Sml54

  1. na komentář reaguje nadenica — #5
  superkarma: 0 07.10.2010, 11:48:18
 10. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  Je při politických jednáních výhoda nebo nevýhoda být ženou?

  Ženy dokážou vnímat problémy z více stran, jsou více nakloněné vyjednávání, víc hledají řešení. Kdežto muže občas zaslepí testosteron, a přes to pak nejede vlak. Kdyby bylo v politice víc žen, docházelo by k méně patovým situacím, jednalo by se líp.

  Sml52

  To jsou takove ty nicim nepodlozene blaboly produkovane feministkama na prelomu tisicileti. Naopak, zrejme nejuspesnejsi zena v politice - Margaret Thatcher - byla presnym opakem tvrzeneho. Jinak receno - dejiny nas uci neco jineho nez tvrdi pani namestkyne. Sml24

  superkarma: 0 07.10.2010, 11:27:53
 11. avatar
  [2] nadenica [*]

  v politice by mělo být více žen, to je pravdaSml59

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #4
  superkarma: 0 07.10.2010, 10:16:38
 12. [1] Anai [*]

  Na první fotce vypadala max. na 40, tak jsem se vyděsila, kde vzala vnoučata, ale na té poslední už jako babička vypadá a je mi sympatická vším, co tam je psáno....

  superkarma: 0 07.10.2010, 08:33:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme