Nevím o nikom, kdo by neznal zpěváka Pavla Vítka. Určitě ho nemusíme dlouze představovat, stačí říct jen to, že Pavel Vítek je známá osobnost naší kulturní scény. Zpívá, hraje v muzikálech i v divadle a právě teď chystá velké vánoční turné. Kromě toho se také stará o zahradu a každý den běhá.

Sešli jsme se u něj na Karlštejně, v domku pod lesem, kde to vonělo podzimem, hýřilo barvami a při posezení v altánu nás hřály poslední sluneční paprsky. Kolem pobíhali dva bullmastifové, kteří se hrnuli dovnitř ke kamnům, jakmile se trochu ochladilo a páníček zatopil. Mezitím jsme si příjemně povídali o koncertech, úrodě nebo o běhání.

Přečtěte si také:

Pavle, co právě teď děláte?
Zastihla jste mě uprostřed plných příprav mého vánočního turné, které se jmenuje Vánoční dárek. Jedu samostatnou koncertní šňůru po 25 letech, budu vystupovat v českých a moravských městech a zakončím ji 17. prosince v pražském divadle Kalich. Budu mít samozřejmě kapelu, která se jmenuje Frankie´s Band, a jako hosta přivítám českou popovou princeznu - jak já říkám - Markétu Konvičkovou. V každém městě si se mnou ještě navíc zazpívá místní dětský pěvecký sbor, třeba písničku Bílé Vánoce.

pavel

Minulý víkend jste pracoval. Jak dlouho už turné připravujete?
Už od léta. A připravuju ho velice pečlivě. Turné je vlastně volné pokračování série mých karlštejnských koncertů, ale s několika novinkami. A jsem velice rád, že po tak dlouhé době můžu v rámci uceleného koncertního turné lidem představit největší hity z mého repertoáru, ale i moje nejoblíbenější hity jiných zpěváků i všechno ostatní, co se mi za těch 27 let mé kariéry podařilo. Začínám 1. prosince v Berouně, to je jediný koncert na náměstí, pak se rozjedu na Moravu do Olomouce a do Ostravy, pak zazpívám ve Vánočním domě v Karlových Varech, v Jihlavě a na závěr v Praze.

To asi v prosinci nestihnete nic jiného?
Ještě mám silvestrovskou sérii divadelního představení Světáci. Silvestra letos tedy taky propracuju, ale moc se těším, protože to budou výjimečná představení, určitě bude legrace.fpavel

Vystoupíte před Vánoci i doma na Karlštejně?
Ano, samozřejmě nezapomenu na své karlštejnské sousedy, vystoupím tady 22. prosince v rámci adventních nedělí.

Jak už jste říkal, turné máte po 25 letech. V čem je turné jiné než obvyklé koncerty nebo další vystoupení?
Turné je pro každého zpěváka vysněná záležitost. Je to takový prubířský kámen, jestli si lidé přijdou skutečně poslechnout zrovna mě. Na svoje publikum se moc těším, přiznám se, že už se mi po něm stýskalo. Když jsem nedávno přemýšlel, co budu zpívat, a dával dohromady program, dal jsem si předsevzetí, že lidi skutečně přivítám jako hostitel, jako kdyby přišli ke mně na návštěvu, když už oni věnují čas tomu, že se půjdou jeden večer pobavit na můj koncert. A největším oceněním nebo zadostiučiněním pro mě bude to, když jim se mnou bude dobře, když se budeme cítit jako přátelé...

To zní příjemně.
Takhle je celý koncertní program směřovaný, nelze očekávat nějaké pyrotechnické efekty a velkolepou šou. Daleko víc si cením atmosféry, určitého souznění a doufám, že se mi to podaří. Ostatně i název turné tomu odpovídá – koncerty budou vánočním dárkem pro moje publikum. Chtěl bych, aby se lidé aspoň pro jeden večer cítili dobře v této ne zrovna veselé době, aby jim se mnou bylo hezky.

Pavel

Když už jste se o tom zmínil... Je pár dnů před volbami. Půjdete volit?
Rozhodně volit půjdu. Řešení není nevolit, protože tím dostávají prostor všichni ti, které většinou nechceme. Budu volit doma v Karlštejně, volební lístky už jsem obdržel, mám to rozmyšlené. Vím, že výběr je... no nic moc, ale myslím, že není dobré říct: já k volbám nepůjdu, a pak za půl roku nadávat v hospodě, jak to stojí za houby a co by, kdyby... I když si nedělám iluze, že by se moc změnilo, ale trochu třeba ano. Já jsem rozený optimista, věřím, že třeba ten můj hlas něčemu trošku pomůže.

Úroda byla katastrofa

Pojďme se ale bavit o příjemnějších věcech. Máte tu sklizené dýně, vím, že se rád staráte o zahradu, máte i skleník. Jaká byla letos úroda?
Úroda byla úplně příšerná, já tomu říkám neúroda! Přitom jsem se s tím letos pomazlil, založil jsem nové záhony, dal jsem do nich koňský hnůj i krásnou hlínu, všechno mělo ty nejlepší podmínky, všechno jsem zasel a vysázel včas a těšil jsem se, jakou budu mít obrovskou úrodu. Jenomže v červnu přišla stoprocentní vlhkost vzduchu a obrovské lijáky, zakončené povodněmi, slunce nebylo na obloze několik týdnů. A všechno to, co naklíčilo a vzešlo, vzalo zasvé. A to málo, co přežilo, dodělala vedra a asi i nedostatek slunce. Všechno bylo zpožděné, malé, nedorostlé… Doufám, že příští rok to bude lepší.

Ani ve skleníku nic nevyrostlo?
Jedině ve skleníku, kde to nebylo vystavené těm extrémům, se jakž takž urodilo - rajčata, okurky. Ale zásoby, které jsem si dělával dřív, třeba vlastní kečup, čatní a podobně, letos nemám. Co se urodilo, to se rychle snědlo, než se to zkazilo. A podzim tomu dal úplnou korunu, protože bylo brzy chladno. Prostě letos jedním slovem katastrofa.

Teď už máte zahradu a dům zazimované?
Víceméně ano, jen červená řepa a pár listů špenátu zůstalo na záhoně, jinak je to všechno snědené a uklizené. Taky jsem v létě udělal hodně práce kolem baráku, opravil jsem terásky, štípal jsem dříví, dům je obložený, takže mám zásoby na celou zimu.

pavel

Užili jste si v létě grilovací sezonu?
To ano, když bylo v druhé půlce prázdnin hezky. Grilovačky byly, návštěvy byly, pár letních mejdanů, to je jasné... Vlastně to léto bylo docela pěkné, jen záhonům neudělalo počasí dobře. Já měl navíc letos volnější prázdniny, hrál jsem jenom v Noci na Karlštejně a v Postřižinách a k tomu dával dohromady turné, ani jsem neměl potřebu někam jezdit, tak jsem trávil čas tady na Karlštejně. Pořídil jsem si nový keramický gril z terakoty, na kterém se griluje pomalu a dlouho, a všechno z něj má úplně jinou chuť. Ono i z těch záhonů všechno chutná jinak... A člověk si toho i víc váží, protože je to podepřené vlastní prací.

Energii čerpám na dovolené i při běhání

Byl jste také někde na dovolené?
Ano, v polovině září jsme navštívili řecký ostrov Mykonos, kde jsem byl kdysi dávno v 90. letech. A byl jsem úplně nadšený, protože je tam pořád původní atmosféra, je to klasický řecký ostrov, kde nenajdete jinou stavbu než typický bílý domek s modrými okny a dveřmi, jsou tam strašně příjemní lidé, turistický ruch tak akorát, takže nebyly přeplněné pláže, byla tam pohoda, opravdu jsem si to užil.

Takže to byla typická odpočinková dovolená?
Poprvé v životě jsem měl takovou tu dovolenou, že se mi vůbec nic nechtělo, ale programově, chtělo se mi jen ležet na pláži, hodně plavat, spát, jíst dobré jídlo, pít dobré víno... Úplně jsem cítil, jak mi za ten týden skutečně tělo zregenerovalo, vyčistila se mi mysl a vrátil jsem se s nábojem a energií, že tu další sezónu zvládnu.

Energie i chuť do života je z vás cítit. Jak to děláte, že jste pořád štíhlý a vypadáte tak dobře?
Ono to nejde samo… Letos na jaře, hned jak trošku slezl sníh a oteplilo se, jsem začal běhat a běhám pořád, v létě jsem běhal skoro denně, brzy po ránu. Chodím do lesa, kde jsem našel takový svůj úplně druhý svět, já se tam pokaždé těším. Samozřejmě není to vždycky jednoduché se k tomu odhodlat, protože - jako každý - i já jsem od přírody líný, ale mě vždycky motivuje, že když vyběhnu ty kopce, tak jsem to dokázal, a to je tak krásný pocit… Běhání se mi časem stalo až skoro závislostí a chci se tomu věnovat, dokud to půjde, až do sněhu. Ten fyzický pohyb v přírodě je zase úplně něco jiného než práce na zahradě nebo procházka se psy, musíte tomu tělu dát co proto. Kromě běhání jsem taky malinko upravil stravování, takže jsem zhubl, a chtěl bych si to udržet, když už jsem do toho investoval tu dřinu a přemáhání.

pavel

Nedržel jste tedy žádnou dietu? Já myslím, že lepší než dieta je pohyb a nepřejídat se...
Já bych v životě nedržel žádnou dietu, to je totální nesmysl, dokonce si myslím, že diety tělu ubližují, rozhasí tu rovnováhu v těle. Myslím, že zásada je hýbat se, jíst s citem a s rozumem, platí takové to jíst do polosyta a pít do polopita. A když se k tomu člověk ještě hýbe, je to nejlepší recept, jak si tu fyzickou schránku udržovat. A k tomu je potřeba ještě duševní pohoda. Já když se proběhnu v lese, mám hned optimistickou náladu, v lese zmizí všechny negativní myšlenky, já je nějak nechám mezi těmi stromy... Když totiž člověk pro sebe něco fyzicky udělá, má ze sebe radost a má pak rád i sebe. A tím pádem i lidi okolo.

To je hezký závěr. Přeju Vám, ať se Vám daří a rozdáváte lidem okolo sebe jen radost, samozřejmě i zpíváním.

Stránky Pavla Vítka najdete na www.pavelvitek.cz nebo na facebooku.

pavel

Foto: autorka a archiv Pavla Vítka

Další zajímavé rozhovory:

Reklama