V uplynulém adventním víkendu jsme vám představili pohádkovou babičku. A kohopak si představíme dnes, ve svátečním vánočním vydání? Chtělo by to nějakého prince, nebo princeznu. Princezna mi bohužel dala košem, ale nevadí, jako žena stejně toužím víc po princi. Po tom nejkrásnějším.

Ano, už podle titulku jste poznaly... Vysnila jsem si prince a mám ho. Alespoň na chvíli. Ale jak se vlastně ten můj pohádkový princ jmenuje? Civilním jménem Pavel Trávníček, ale pohádkovým?

princ

Tuhle jsme o tom přemýšlely s kolegyní v redakci. Měl vlastně Váš princ z Tří oříšků pro Popelku nějaké jméno?
Neměl. V pohádce Tři oříšky pro Popelku opravdu ne, až potom ve Třetím princi to byl Jaromír a Jaroslav.

Ano, to byla další krásná pohádka, opět s Libuškou Šafránkovou. Znali jste se spolu už před natáčením té první? Tedy Popelky?
Před Popelkou jsme se znali jen tak letmo.

Princi, nebylo Vám v těch slušivých punčoškách v tom sněhu zima?
(smích). Pan Theodor Pištěk udělal skutečně krásné kostýmy, ale do mrazu -15 °C to opravdu nebylo. Zřejmě se spoléhali na to, že nás zahřeje mládí. A měli pravdu.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

K Vánocům pohádky bezesporu patří. Bez nich by to nešlo. Prozraďte mi, jaká je vaše nejoblíbenější?
Mám rád pohádky Jana Wericha, třeba Císařův pekař a Pekařův císař, a také Fimfárum. A líbí se mi i Pyšná princezna.

Nechci moc brousit do bulváru, ale v kuloárech se šeptá, že díky dědictví jste i pohádkově zbohatl. Myslíte, že bohatství dokáže člověka změnit? Jak v pohádce, tak v reálu...
A byla svatba veliká a žili šťastně na svém krásném zámku a nikdo jim nezvyšoval DPH. Kdo by to nechtěl?
Ale potom přijde to nejdůležitější: Zazvonil zvonec a pohádky je konec.

pavel

Děkuji za diplomatickou odpověď. Ale ještě mi alespoň řekněte, jestli jste najednou kolem sebe nepocítil více „přátel“.
Naopak. Jak říká Oskar Wilde: Smích je nejlepším začátkem přátelství, ale je také jeho nejlepším koncem.

Mezi ženami, herečkami, panuje od nepaměti rivalita. Panuje taková rivalita i mezi herci? Žárlily třeba na vaše herecké úspěchy, ruku v ruce jdoucí se zástupem ctitelek.
Ano, mám jejich podrobný seznam: JS, MG, ATD… a to je největší nepřítel.

Teda, Vy mi těmi odpověďmi dáváte. Tajemný jako hrad v Karpatech. Pojďme trochu k soukromí. Byl jste třikrát ženatý. Vaší první manželkou byla krátce herečka Simona Stašová. Prozraďte mi, jaká byla Jiřina Bohdalová tchyně?
Na mě byla hodná, protože já jsem také hodný.

Nyní žijete už sedm let se stálou partnerkou Monikou Fialkovou, s níž jste se seznámil při natáčení hudebního pořadu DoReMi. Pokud mám dobré informace, v době vašeho seznámení jí bylo teprve 19 let. To byl celkem velký oboustranný risk, že ten vztah vydrží.
Cesty Páně jsou nevyzpytatelné.

cesty

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné.

Pokud byste ji požádal o ruku, udělal byste už všechno pro to, aby manželství vydrželo? 
Člověk míní, Pán Bůh mění.

Z předchozích manželství máte dva syny, prý toužíte ještě po holčičce?
To určitě rozkecala bába Dymáková…

(smích) A dost, vzdávám to. Pojďme k práci. Zmíněný hudební pořad DoReMi byl ve své době velmi úspěšný. Ještě předtím jste moderoval i hudební pořad Carusošou. Jak se vám líbí pěvecké soutěže?
Líbí se mi. Najdou se tam velmi talentovaní lidé, ale najde se tam i několik bláznů, a to právě dávalo třeba právě i DoReMi ten pravý šmrnc.

Vy jste původem z Moravy, ještě k tomu z hudební rodiny, umíte zpívat?
Ano, zpívám dobře, zpívám rád. A měl by to někdo rozšířit po celém světě.

Ale teď vážně. Co posloucháte? Lidovku, dechovku, jazz…
Ráno country, v neděli po obědě dechovku, večer ve sklípku lidovku a v noci v baru jazz… yes!

Tak zase jinak. Od zpěvu k dabingu. Ale už opravdu vážně. Francouzský herec Alain Delon promlouvá na české ctitelky prostřednictvím vašeho hlasu. Musím konstatovat, že když jsem slyšela naživo Alaina Delona, tak se mi jeho civilní hlas nelíbil tak jako váš dabovaný. Setkali jste se někdy spolu i osobně?
Díky za pochvalu, děláte mi velkou radost. S Alainem Delonem jsem se setkal dvakrát v kině Světozor, ve Vodičkově ulici. Připili jsme si a všichni tam na něj zírali. Když pak vyšel ven do ulice, míjely ho dvě dámy, a ta jedna říká té druhé: „To byl Delon!“ A ta druhá odpověděla: „Seš pitomá? Co by tady dělal?“

Asi bych taky nevěřila.
Svůj hlas ale propůjčujete i dalším hereckým legendám, Alanu Aldovi (MASH), Johnu Travoltovi, Melu Gibsonovi, Terenci Hillovi a řadě dalších. Který z těchto dabingů byl pro Vás nejtěžší?
Určitě to byl Alan Alda.

A naopak, který cizí jazyk se Vám dabuje nejlépe? Která řeč je vám nejbližší?
Nejbližší je mi francouzština, protože ji i trochu umím.

Na pražských Vinohradech se nachází kdysi velmi slavné kino Illusion. Vy jste se snažil jeho zašlou slávu obnovit. V jaké je to dnes fázi?
Pokud vím, tak slavné kino Illusion je teď v pronájmu. Jak se jim daří, to opravdu nevím.

V tomto kině dělala kdysi vedoucí také herečka Zita Kabátová, která mu znovu vdechla prvorepublikový nádech. Máte Vy osobně rád filmy z tohoto období?
Ano, vím, že tam byla Zita Kabátová. A filmy z tohoto období mám nejraději! Také proto, že například takový režisér Martin Frič byl génius.

Ještě mi prozraďte, na čí popud jste se rozhodl studovat DAMU, abyste se později stal hercem.
Jen opravím, že jsem vystudoval brněnskou JAMU a že jsem se stal hercem, to šlo jaksi přirozeně. Navíc jsem bydlel v domě, kde sídlilo divadlo.

Na kterou vaši roli jste nejpyšnější? Ať už filmovou, nebo divadelní?
Člověk nejvíc vzpomíná na ty první role, např. na Milence z kiosku od Vítězslava Nezvala, ale měl jsem také rád Mamzelle Nitouche v Karlínském divadle a také muzikál Zasněžená romance. Z filmů samozřejmě ty pohádkové.

I na pohádkové role může být Pavel trávníček opravdu pyšný / Třetí princ (1982)

Kdybychom se teď chtěli přijet „naživo“, a ne prostřednictvím obrazovky, na vás přijít podívat, kde bychom vás viděli? Co dnes děláte, v čem hrajete?
Protože mám už patnáct let své soukromé divadlo, musím se především starat o jeho chod. Hrajeme v Sypmatickém divadle U Hasičů. V poslední době máme velký úspěch s původně českou komedií od Jaromíra Břehového „Sborovna“. Naší poslední premiérou od Neila Simona je Pozvání na večírek a na jaro připravujeme premiéru komedie Kachna na pomerančích.

sborovna

foto z komedie Sborovna / druhá zleva přítelkyně Monika Fialková

kole

s hereckými kolegy

Filmaři jsou na vaše obsazení do svých filmů v posledních letech nějak skoupí. Myslíte, že je to tím, že jste prostě princ, a už jím navždy zůstanete? Nebo rýsuje se snad nějaká role? Pokud ano, jaká.
Ano, máte pravdu. Měli by se polepšit. Tu i tam točím seriál Vyprávěj a Gympl a s režisérem Zábranským připravujeme původní český film Kabaretiér.

Jak zmiňuji v úvodu, tento rozhovor je vánoční. Zatím jsem víceméně zvědavě brousila v práci a v soukromí, pojďme tedy zpět k Vánocům. Jak je prožijete a máte nějaké rodinné rituály?
Zabiju dva kapříky a lehnu si pod stromeček, abych tam pak nachytal a vyděsil Ježíška, až přijde.

Já se z vás zblázním! Už předem se děsím na něco zeptat. Tak poslední otázka.
Nedávno jsem vás mohli vidět v pořadu o vaření VIP Prostřeno, kde vám to celkem šlo. Co bude u vás na Štědrovečerní tabuli? Máte nějakou rodinnou specialitu, o kterou se můžete s námi podělit?

Ano, vařit docela umím, a proto bude rybí polévka, kterou vařím já a všichni si ji chválí. Monika udělá bramborový salát a usmaží kapříka a řízky. To všechno ale nebudeme jíst, dáme to sousedům a raději půjdeme na půlnoční.

P. S.: Tento rozhovor jsem dělal na pokraji šílenství a totálního vyčerpání. Když k vám do redakce přijde Ježíšek, pozdravujte ho, a ať mi od vás něco pošle. Např. teď je v superjackpotu Sportky 240 000 000 Kč.
Myslím na vás, opatrujte se a přeji všem hezké Vánoce…
a Velikonoce.
Pavel Trávníček.

Bez redakčního dodatku. :)

p

Medailonek

 • Pavel Trávníček se narodil 26. října 1950 v obci Konice u Prostějova v hudební rodině.
 • Maminka pocházela ze Slovenska, otec z Hané.
 • Má sestru Martu, která je učitelkou hudby.
 • Vystudoval brněnské JAMU a zanedlouho dostal v tamějším divadle bratří Mrštíků angažmá.
 • Dětství prožil v Moravské Třebové
 • Po studiích na gymnáziu a po absolutoriu se stal na 3 roky členem Divadla Bratří Mrštíků.
 • V roce 1976 přesídlil natrvalo do Prahy
 • Hostoval v Divadle E. F. Buriana, v Činoherním klubu a natrvalo zakotvil v Městských divadlech pražských.
 • Filmový debut zažil po boku B. Turzonovové a M. Kopeckého v komedii Hry lásky šálivé
 • Popularitu mu přinesla hned první role prince v dnes již klasické pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) Za tuto roli dostal na přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří cenu “Zlatého dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon“
 • V 70. a 80. letech byl Pavel Trávníček díky líbivému zjevu obsazován hlavně do pohádek: Třetí princ (1982), O štěstí a kráse (1986), O slavíku a růži z perleti (1987) ad.
 • Hrával také frajírky, vojáky nebo synky z lepších rodin
 • V 90. letech se už ve filmu objevoval sporadicky
 • Pavel Trávníček je mimo jiné vynikající dabér, který propůjčil hlas mnoha světovým hercům. (Alain Delon, John Travolta nebo Mel Gibson.)
 • V komediích Policejní akademie nadaboval herce Steve Guttenberga (Mahoney), Alana Aldu v seriálu MASH a v mnoha filmech i italského herce Terence Hilla.
 • Od roku 1990 působil tři roky v Hudebním divadle v Karlíně jako umělecký šéf.
 • Později založil svoji vlastní uměleckou agenturu Marcus. O čtyři roky později založil soukromé divadlo SKELET, které se v roce 2006 přejmenovává na společnost Theatre Illusion Biograf.
 • Je znám také jako moderátor hudebních soutěží.
 • Spolupracuje s ČT, Filmovým studiem Barrandov, dabingovým studiem nebo Městským divadlem v Pardubicích a Janáčkovým divadlem v Brně.
 • Pavel Trávníček byl třikrát ženatý. Z předchozích manželství má dva syny, Adama a Pavla.
 • V současnosti žije s manažerkou svého Zájezdového divadla, Monikou Fialkovou.

Pavel Trávníček v Show jana Krause (2010)

poskytnuté fotografie: Pavel Trávníček

Přečtěte si také:

Reklama