Bulvár

Pátrejte s Sherlockem Holmesem

"Čtyřlístkový" komiks

Milovníci záhad, tajuplných příběhů a geniálně vyřešených detektivních zápletek dostávají v předstihu dárek k Vánocům: Městská knihovna v Praze na adrese www.mlp.cz/holmes zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy detektiva Sherlocka Holmese, které napsal Sir Arthur Conan Doyle na přelomu 19. a 20. století.

Jde celkem o padesát šest kratších povídek a čtyři romány – mezi jinými například Pes Baskervillský, Mstitel či Podpis čtyř – které jinak v knižní podobě tvoří pět silných svazků s celkem 1711 stránkami.

„Jde o unikátní projekt, neboť se nám ve většině případů podařilo získat práva na nejkvalitnější překlady ze 70. let minulého století, které tehdy vznikly díky úsilí překladatele a spisovatele Jana Zábrany,“ uvádí koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo.

 Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt, ale i ve speciálních verzích pro mobilní telefony a čtečky. „Po digitalizaci knih vše prošlo přísnou redakční kontrolou,“ dodává Kateřina Bajo.

Kromě dalších informací navíc na uvedených stránkách čtenáři najdou postupně všech dvacet osm dílů komiksu se Sherlockem Holmesem z časopisu Čtyřlístek v původní grafické podobě.

  • Arthur Conan Doyle se narodil v roce 1859 v Edinburgu, jako druhé dítě irských imigrantů.
  • Vystudoval lékařství na místní univerzitě. Zároveň se u něj projevoval literární talent a velký zájem o spiritismus a paranormální jevy. V roce 1879 mu vychází první povídka Záhada Sasasského údolí v Chamber’s Journal.
  • V letech 1882 až 1892 provozuje praxi soukromého lékaře. Poté se již plně věnuje psaní. V roce 1900 se účastní Búrské války. O dva roky později je povýšen do šlechtického stavu a získává titul Sir. Jako člen Společnosti pro parapsychologický výzkum propaguje spiritismus i v USA, Jižní Africe, Skandinávii či Austrálii. Vydává také publikaci „Historie spiritismu“.
  • Umírá 7. července 1930 doma v Crowborough na infarkt. Zajímavostí je, že hned 8. července vychází v Lidových novinách nekrolog z pera Karla Čapka. Sir Arthur Conan Doyle byl dvakrát ženatý a zanechal po sobě pět dětí.
   
27.11.2009 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

  1. [1] birtik [*]

    No to je báječná zpráva, díky moc! Sml67Sml59

    superkarma: 0 28.11.2009, 21:24:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme