Zdraví

Patero nejčastějších mýtů o laserových operacích očí

Zbavit se nevzhledných brýlí či kontaktních čoček je snem mnoha lidí po celém světě. Přitom není nic jednoduššího. Dnešní špičkové technologie očních klinik nabízí maximálně bezpečné a komfortní a operace za pomoci femtosekundových laserů. Díky nim se pacient zbaví dioptrií nadobro a doslova za pár minut. Jenže odhodlat se k laserové operaci je stále pro mnoho lidí neřešitelný problém. Mohou za to časté mýty a polopravdy, které pacienty od operace zrazují.

Zde je přehled těch nejčastějších:

eye

1)     Po laserové operaci budu několik týdnů vyřazen z běžného života

Lidé se nejčastěji bojí toho, že po operaci očí nebudou moci chodit několik dní do práce, koupat se či několik měsíců budou mít zákaz chodit do přírody, aby se vyhnuli pylům a dalším alergenům. Přitom to není vůbec nutné. „Při refrakčních operacích používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D. Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití. Díky tomu se pacient prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat,“ vysvětluje MUDr. Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.

2)    Operace očí není pro děti a pro staré lidi

Operace u dětí možné jsou, běžně jsou operovány děti už od věku 10 let.  Průběh operace bývá totožný s operací u dospělých, přičemž lékaři vítají u zákroku přítomnost rodičů. Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť samy už nechtějí brýle nosit.

Stejně tak neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci můžete podstoupit kdykoli, ve 20, ale i v 60 letech.

laser

3)    Příliš vysoký počet dioptrií se už nedá odoperovat

Omyl, operovat se dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií jsou používány nelaserové metody nebo kombinace metod. „Na naší klinice byla úspěšně operována pacientka, která měla -31 dioptrií a pacienta, který měl +16 dioptrií. Ani vyšší počet dioptrií než u těchto pacientů by při použití moderních nelaserových metod neměl být problémem,“ říká MUDr. Radovan Piovarči, oční mikrochirurg brněnské kliniky NeoVize.

4)    S operací očí se ženám vyplatí počkat až na období po porodu

To je jeden z obvyklých mýtů, ale není to pravda. Ženy nemusí s operací očí vůbec vyčkávat, není důvod. „Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit. V takovém případě vadu doladíme zdarma v rámci doživotní záruky,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

5)    Laserové operace nelze opakovat

Moderní zákroky pomocí femtosekundového laseru přinášejí nespočet výhod. Jednou z nich je právě možnost kdykoli v pozdějším životě, pokud se vada zhorší, oko opakovaně operovat, a to i mnoho let po původním zákroku.

Téma jsme zpracovali s očními klinikami NeoVize a DuoVize.

   
29.01.2016 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] AmeA [*]

  Sml67

  superkarma: 0 29.01.2016, 21:18:19
 2. [4] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 29.01.2016, 16:18:00
 3. [3] Ferdicek [*]

  Taky o tom uvažuji.

  superkarma: 0 29.01.2016, 15:44:18
 4. avatar
  [2] Saarah [*]

  Mám po operaci cca 23 let a myslím, že to byla jedna z nejlepších investic do mého zdraví. Měla jsem -11 dioptrií a byl to šok, když jsem v průběhu léčby viděla bez brýlí, které byly dost těžké a nevzhledné, protože tak tlustá skla nešla zbrousit do ledajakých obrouček a odlehčené varianty mi byly trochu vzdáleny finančně, takže jsem to řešila takto a jsem velmi spokojená. Teď se mi zrak zhoršil, ale ono to může být i věkem, protože mi už není ani 30, ani 40. Nejsem si jista, jestli bych operaci podstoupila znovu. Drze napíšu, že nikdo s tím nemá dostatečné zkušenosti, jak bude oko vypadat za dalších 20-30 let po dvou laserových operacích.

  A je opravdu fakt, že mi hned bylo řečeno před operací, že budu muset jednou rodit císařem. Jenže... Kamarádka byla cca dva roky na operaci po mě a obě děti rodila normálně, takže ono to asi bude velice individuální.

  superkarma: 0 29.01.2016, 08:36:25
 5. [1] Boros [*]

  K bodu 4- většina očních lékařů po operaci dopodručuje císařský řez a to je škoda. takže asi individuálně, já bych také raději počkala- lepší laserová operace později, než ještě navíc rozřeané bříško

  superkarma: 0 29.01.2016, 07:09:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme